Zóna soumraku

• Kanada The Twilight Zone
všetky plagáty
Dobrodružný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny
Kanada / USA, (2002–2003), 16 h 8 min (Minutáž: 22–44 min)

Hudba:

Mark Snow

Robin Tunney, Gil Bellows, Michael Peña, Sarah Carter, Penn Badgley, Meshach Peters, Crystal Lowe, Željko Ivanek, Peter Williams, Lauren Lee Smith (viac)

Forest Whitaker zavádí diváky do záhadného, neprozkoumaného kraje na cestu do nejhlubších koutů lidské duše. Americko-kanadský mystery seriál o nevysvětlitelných záhadách s nečekaným koncem. (oficiálny text distribútora)

Mr.Apache

Původní Twilight Zone byl nezařaditelná záležitost, revival z osmdesátek cílil na celou rodinu, tahle verze se pokouší získat hlavně teenagerské publikum. A je to jako u všech pokusů vstoupit po několikáté do stejné řeky. Sem tam se objeví díl, který funguje skvěle (Into the Light), nabídne pointu, za kterou by se nemusel stydět ani sám Serling (Cradle of Darkness), zkusí přijít s nějakou tou zneklidňující vizí (Evergreen), ale většinou je to takový televizní (pod)průměr. Tzn. přesně to, čemu byla původní Zóna na hony vzdálená. A občas i na celé světelné míle. ()

monolog

Celkem se to dá. Seriál typu Krajní meze, ale ne tolik povedený ani tak dobře zpracovaný (vím, že kdysi existoval ještě jeden starší, ale neviděl jsem ho, takže nemůžu porovnávat). To je hlavně tím, že každej díl má jen 25 minut a když prvních 15 je představení hlavních hrdinů a dalších 15 včetně titulků je rozehranej příběh včetně pokud možno inteligentní pointy a rozuzlení, nedá se svítit. Tohle si mohli dovolit tvůrci MASHe, protože po 200 dílech už každej věděl, že Hawkeye je srandista s něžným srdcem a major Winchester na oko hulvát ale veskrze jinak dobrý člověk. Navíc jejich charaktery se měnili s postupem času, tak pomalu, že si toho divák ani vlastně moc nevšiml. Tady ale musí všechno jít v tak krátké době, že prostě něco musí vodrbat. Někdy je to tak trhlej a blbej seriál, až to bolí a to vysvětlení od Foresta nakonec, to mi taky dává. Jako kdyby vždycky už spěchal na hajzlík s běhavkou, jak je rychlej a málem ani nedořekne poslední slovo. ()

Han22

Nasledováno všech 44 dílů. Původní Twilight Zone jsem neviděl, verzi z 80. let hodnotil před časem jako průměrnou. Verzi z roku 2002 jsem už kdysi viděl a dal jsem ji druhou šanci. Je to klasická antologie - najdou se tu parádní příběhy na pět hvězdiček i utahané sentimentální limonády. Nechybí tu slušní herci, občas je tu i nějaký efekt nebo akce, ale většinou příliš ne. Další Krajní Meze to opravdu nejsou, jsou to spíše nadpřirozené příběhy než nějaké hard sci-fi či horor. Jednotlivé díly: 1. Osada Evergreen: Rodinka přijíždí do komunity, kde platí přísná pravidla a pořádek, ale co s rebelující dcerou? Ohraný námět a s nereálným vyústěním (3/5. 2. Smrt: Doktor na pohotovosti potkává smrťáka, který si chce vzít dovolenou. Skvělý námět, dobře zahraný a brutální pointa (5/5). 3. Svědomí: Mladý muž nepomůže černochovi, který umírá a záhy se začíná měnit na něj. Slušně napínavé, i když trochu sluníčkářské (4/5). 4. Milenci ze snu: Komixový kreslíř si stvoří milenku snů, ale ta si žije vlastním životem. Vztahová romantická nuda s debilní pointou (2/5). 5. Kolébka temnoty: Cestovatelka v čase se vrací, aby zabila Adolfa Hitlera jako mimino. Parádní námět, těžká volba svědomí a otázka zda se opravdu dá změnit minulost (5/5). 6. Noční linka: Mladá žena je sražena autem a vypadá to, že autobus ji chce odvézt na druhou stranu. Zajímavý příběh, slušná pointa ale dost utahané (3/5). 7. Výpadky: Obyčejný zdravotník trpí výpadky paměti a vypadá to, že během nich plánuje zabít prezidentovu dceru. Parádní, napínavý thriler (5/5). 8. Oči mrtvého: Mladá žena vidí pomocí brýlí poslední okamžiky svého muže, který byl zavražděn a chce odhalit vraha. Pointa byla slušná, jen to má trošku look staré kriminálky 80-90. let (4/5). 9. Smyčka: Čistič bazénu prožívá dokola jeden den, ve kterém ho na konci zastřelí. Skvělá časová smyčka s perfektní pointou (5/5). 10. Hrdina: Týraný kluk si přivolá na ochranu barbara z komixu a my dostáváme stokrát ohranou rodinnou nudu (1/5). 11-12. Opravář I., II.: Po zásahu bleskem dostává opravář schopnost číst a také vysílat myšlenky a začne se měnit na bezohledného zmetka. Není to špatné, jen předvídatelné a mnohokrát viděné (3/5). 13: Krutá milenka. Mladík si koupí kytaru, která je prokletá, ale udělá z něj hvězdu. Opět předvídatelné a nezajímavé (2/5). 14. Nová verze: Mladá žena si přeje novou rodinu a vzápětí se všichni kolem ní mění, ale nikdo ji to nevěří. Rodinnou nudu vylepšuje zajímavá pointa (3/5). 15. Chraň a služ. Mladý polda zachrání šlapku před pasákem, ale ten ji pronásleduje i ze záhrobí. Trošku policajtské klišé s dementním koncem (3/5). 16. Vyvolení: Životní looser dostává novou šanci od mimozemšťanů, ale odmítá ji. Průměrný příběh vylepšují události v pozadí, které vedou k opravdu brutálnímu konci (4/5). 17. Smyslná Cindy. Programátor si vytvoří virtuální přítelkyni, která ale začne žárlit. Utahaná a pitomá slátanina (1/5). 18. Lov: Skupina vojáků se v budoucnosti vydá ulovit tajemného tvora. Akční, napínavé a díky parádnímu odhalení na konci jedna z nejlepších epizod (5/5). 19. Motivace: Uťáplý úředník dostává panenku, která ho pozvbuzuje aby se postavil tyransému šéfovi. Čistý průměr (3/5). 20. Ztracený ráj: Dva lidi najdou jakousi variaci na moderní ráj i s pokušením co tu číhá. Opět průměrné a dost moralizující (3/5). 21. Agentura budoucnost: Životní loser dostává šanci vyměnit si život s úspěšným boháčem, ale má to háček. Slušný příběh a slušná pointa (4/5). 22. Nalezený a ztracený: Úspěšný podnikatel dostává šanci změnit minulost a odčinit hřích mládí. Nudná, moralizující selanka (1/5). 23. Gabův příběh: Máme tu dalšího loosera, který po ráně do hlavy vidí chlápka, co mu způsobuje smůlu. Překvapivě vtipný a ke konci i velkolepý díl (4/5). 24. Poslední okruh: Na trati umírá závodník a jeho kamarád ho vidí jako ducha a nechápe nezájem okolí. Utahaný, nudný s pitomým koncem (2/5). 25. Cesta: Mladá žena se stává závislou na radách jasnovidce, celkem o ničem díl (2/5). 26. Varování: Květinářka dostává varování od muže, že ji v budoucnosti zabije a nikdo ji to nevěří. Slušný thriler se skvělým finále (4/5). 27. Paralelní život: Černošský raper prožívá svůj sen, ale v jiné realitě z něj policajti vymlacují duši. Drsné, ale moc tyhle gangsta náměty nemusím (3/5). 28. Výhra: Mladý gambler chce porazit kasino a získá šanci s kazeťákem vracejícím čas. Má to šmrnc a solidní pointu (4/5). 29. Značka: Člen gangu zabije jiného a jeho čin se objevuje nasprejovaný na zdi. Opět průměr s gangsta tématikou, která mě leze krkem (3/5). 30. Do světla: Mladá učitelka vidí záři na lidech kteří mají zemřít a snaží se zabránit tragédii. Skvělé finále a slušný i když klasický námět (5/5). 31. Ještě pořád je to dobrý život: V malém městečku žije 40 let muž s božskými schopnostmi, který terorizuje lidi a nikdo se mu nedokáže postavit. Jedinou šancí je jeho dcera. Naprosto parádní díl, jeden z nejlepších a luxusní finále (5/5). 32. Vetřelci v Mapple Street: V sousedství vypadne elektřina i mobily všem kromě jednoho domu, jak se zachovají sousedi? Mistrovská studie stádovosti a paranoie (5/5). 33. Druhá šance: Černoch se vrací po nehodě do roku 1968, kde poznává rasismus a má šanci změnit osud. Moc pěkný retro díl (5/5). 34. Únos: Ženě je unesen syn a aby ho našla, musí se účastnit honby v reality šou. Poněkud absurdní námět, ale má to spád a brutální finále (4/5). 35. Hypochondr. Lékařka léčí pacienta, který si vysnil virus ze sci-fi knížky. Celkem průměr, ovšem závěrečná scéna tomu dává grády (4/5). 36. Blíženec: Vědec se vydá na vojenskou základnu zjistit co se stalo s projektem Gemini. Atmosféra, akce a brutální zvraty na konci. Spolu s Lov jeden z mála hard sci-fi dílů (5/5). 37. Proměna: Mladý kouzelník chce od starého mistra naučit jeho nejslavnější kouzlo. Celkem průměr s očekávatelnou pointou (3/5). 38. Sbírka: Mladá vychovatelka hlídá holčičku, která má strach ze svých oživlých panenek. Dětské, ale i lehce horororvé (4/5). 39. Otázka vkusu: V nejasné budoucnosti čeká žena na to, jak dopadla operace, která ji má zbavit děsivé ošklivosti. Mrazivá budoucnost, parádní pointa a pěkné zakončení (5/5). 40. Dům na útesu: Žena ztratí manžela a po roce od něj dostává vzkazy na fotkách. Ubulená romantická nuda (2/5). 41. Anděl strážný: Nevinně odsouzený čeká na smrt, ale něco mu pomáhá, aby nebyl popraven. Nebo je to jinak? Skvělá pointa a brutální finále (4/5). 42. Návrat domů: Problémový teenager dostává návštěvu od otce, který se jako voják měl ztratit v Iráku. Další zoufalá rodinná nuda (1/5). 43. Tma: Pětice mladých lidí vylije krev z prastaré aztécké nádoby a způsobí zmizení slunce. Jediná šance je někoho obětovat. Naprosto brutální psycho díl a nejlepší epizoda ze seriálu (5/5). 44. Žhář: Bezohledný podnikatel nechá zapálit dům a způsobí smrt dvou dětí, které se mu přijdou pomstít. Solidní duchařina a celkem slušný soft horor (4/5). () (menej) (viac)

A.L.E.S.

Pojetím i skladbou je tototný s Krajními mezemi, ale spíše se jedná o jeho kratší variantu. Tohle bych doporučoval vidět dřív, než dříve zmíněný seriál. Co ale vysvětluje moje čtyři hvězdičky? Originalita a hudba. Jak už to bývá, některé díly jsou horší, některé možná ani nepochopíte, některé jsou zase vynikající a ten zbytek je tak úchvatný, že si to musíte pustit ještě jednou, abyste pointě přišli na kloub. Jako předskokan Krajních mezí výborné. ()

eraserhead666

Tahle verze seriálu mi přišla svým způsobem hodně povrchní, jako by symbolizovala povrchnost doby, v níž vznikala. Příběhy většinou jednotvárné, nejednou až nepříjemně výchovné. Zaujalo hlavně jen pár horrorových příběhů, převážně ke konci seriálu a obzvláště jeden díl navazující na díl z původní černobílé série a dva remaky z černobílé verze. ()

• Seriál byl nominován na cenu Saturn v kategorii nejlepší televizní seriál. (Terva)