Cracker

všetky plagáty
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (1993–1996), 20 h 50 min (Minutáž: 48–100 min)

Tvorcovia:

Jimmy McGovern

Robbie Coltrane, Barbara Flynn, Geraldine Somerville, Lorcan Cranitch, Christopher Eccleston, Kika Markham, Kieran O'Brien, Robert Cavanah (viac)

Keď dr. Eddie Fitz Fitzgerald (ROBBIE COLTRANE) začne prednášať na Manchasterskej univerzite, jeho manželka Judith (BARBARA FLYNNOVÁ) zistí, že musí zaplatiť 5-tisíc libier za jeho hráčke dlžoby. Okamžite manžela opustí, na starosť mu nechá dcéru Katie (TESS THOMSONOVÁ) a so sebou vezme syna Marka (KIERAN O´BRIEN). O deň neskôr sa Fitz dopočuje o brutálnej vražde bývalej študentky Jacqui Appletonovej (LOUSIE DOWNIEOVÁ). Skontaktuje sa s jej rodičmi (JOHN GRILLO, KIKA MARKHAMOVÁ) a ponúkne im svoju pomoc pri nájdení vraha. Vyšetrovateľka z manchesterskej polície Catriona Bilboroughová (AMELIA BULLMOREOVÁ) len veľmi neochotne súhlasí s tým, aby sa Fitz zúčastnil výsluchu hlavného podozrivého Thomassa Francisa Kellyho (ADRIAN DUNBAR). Kelly údajne trpí amnéziou, po rozhovore s ním však Fitz tvrdí, že vinníka treba hľadať inde. Bilboroughová sa napokon rozhodne, že Fitz sa nesmie už zúčastňovať policajného vyšetrovania. Fitz je však presvedčený o Kellyho nevine a s pomocou seržantky Jane Penhaligonovej (GERALDINE SOMERVILLEOVÁ) pátrajú po skutočnom vrahovi mladej ženy. To sa im napokon aj podarí... (oficiálny text distribútora)

Segrestor

Tak jsem se zahleděl do svých křišťálových koulí a vzpomněl si, jak jsem asi před sto lety čuměl na bednu na Bednu, výborný britský krimiseriál s Robbie Coltranem. Tlusťoch v pohybu moc nepředvedl, za to všem tvůrci naznačili, že co není ve svalech, je v bedně, tedy v hlavě. I když má Coltrane nervové synapse prorostlé bůčkem, myslí mu to velmi dobře. Nejvíc si vzpomínám na příběh (3 díly), kdy nějaký vypatlaný kněz (Jim Carter) unesl mladou dívku (Samantha Morton), aby ji řácky zprznil. Šlo o minuty a Bedna furt nic nemohl vymyslet, a pak to ale dal a milou dívenku na poslední chvíli zachránil před dvojitým exorcismem, trojitým análním axelem a jedním módním stažením z kůže. Upřímně bych byl rád, kdyby nějaká NEKOMERČNÍ ARTOVÁ televizní stanice reprízovala tento seriál. Velice rád bych to z fleku vyměnil za všechny ty CSI: Big Boredom. ()

Anderton

Kedysi dávno to chodilo neskoro v nedelu večer na čt (alebo to bola Nova?) a ja som sa vždy tešil. Moji rodičia tento seriál nemali radi, tak som bol rád, že vtedy už dávno spali a ja som si ho mohol dokonale vychutnať. Nie je to síce Columbo, ale priaznivcom netradičných kriminálok by mal sadnúť. Naše tv na Crackera už dávno zabudli. ()

hanagi

Je to gambler, pijan, lhář a sobec! Navíc s ne příliš atraktivní figurou. Ale s úžasnou "bednou" a schopností vcítit se, ale přesto nesoudit. V případech nejde o to, kdo a jak zločin spáchal, ale proč?! Přičemž jednou se vraha ani nedozvím a je mi to upřímně jedno. Všechny postavy jsou uvěřitelné, své démony mají i jeho kolegové z řad policie, nic není černobílé. A i po dvaceti letech to působí pořád stejně dokonale! ()

mh.mail

80% - Nemám rád detektivky, kde je od začátku jasné, kdo je vrah, a jenom se řeší, jak na to detektiv přijde. Seriál Bedna je však výjimka. Ačkoliv každý příběh má přesně tento průběh, vůbec mi to nevadilo. Naopak, díval jsem se velmi rád. Fitz je totiž naprosto úchvatný arogantní sebestředný hajzl, který ničí všechny kolem sebe. Jen tak mimochodem pak pomáhá kriminálce řešit některé případy. I zaměření jednotlivých případů není úplně běžné, vyskytují se poměrně kontroverzní témata, zpracování je syrové, bez žádných příkras. Stejně tak bez příkras jsou vykresleni i policisté, není tu dělení na "ty dobré" a "ty zlé", jsou tu pouze lidé se svými dobrými i špatnými vlastnostmi, pouze jedni mají odznak policie a ti druzí jej nemají. Snad právě pro tohle mě ty příběhy dostaly. A k tomu vynikající Robbie Coltrane spolu s výborným dabingem Petra Olivy. ()

• Seriál byl natočen hlavně v jižním Manchesteru, na místech včetně Didsbury (kde Fitz žil na fiktivní adrese „15 Charlotte Road“) a policejní stanice v Longsight. Vnitřky policejní stanice byly natáčeny ve starých kancelářích Daily Mirror v centru Manchesteru, nyní v maloobchodním komplexu The Printworks. Mezi další místa v Manchesteru patřilo nádraží Victoria, náměstí svatého Petra, Old Trafford, centrum Arndale, UMIST, univerzita v Salfordu, hotel Ramada, hospoda Star & Garter, ulice Fairfield (naproti stanici Piccadilly) a supermarket Safeway (nyní Morrisons) v Chorlton-cum-Hardy. (Trajektt)