Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa - Season 1 (1984) (séria)

Zhrbený muž (S01E05)

(epizóda)

V Aldershotu náhle umírá plukovník James Barday. Do vyšetřování okolností jeho smrti se zapojují Sherlock Holmes a doktor Watson. Odhalí v minulosti příběh tragické lásky mladé dívky a vojáka. Po mnoha letech se tento voják, v důsledku válečných zranění invalida, vrací do Anglie a nápadně se o smrt plukovníka zajímá. (oficiálny text distribútora)

Cimr

Velmi dobré zprácování (zvlášť J.Brett je v roli Holmese dost přesný), ale mám jednu námitku. Schvalně jsem si Mrzáka pustil v noci, abych se aspoň trochu bál, protože v Doylově povídce je tato postava vylíčena jako odporná děsivá scvrklá obluda. Tady vypadá spíš jako milý stařík s hrbem. Škoda. Ale jinak je to fajn... ()

Tom_Lachtan

Největší výhodou téhle série je jednoduše obsazení pánů Holmese a Watsona, proto je jeden z mínusů, když tu tito dva pánové po většinu scén zcela absentují, neboť je tu nakupena polovina veletuctu více, či méně zdařilých flashbacků, jejichž největší problém je, že téměř doslovně opisují z knížky, pro lepší pochopení, když se v knížce mluví o tajemném mrzákovi, který chová tajemné exotické zvíře, tak je mnohem, ale mnohem zajímavější to popisně číst, než sledovat na obrazovce zcela ne-tajemného hrbáče s malým žvížátkem. A taková je tu bohužel většina scén, sice popisně přesná a vyloženě neatmosferická. Pokud by někdo chtěl tuhle konkrétní velmi dobrou povídku věrně zpracovat, bylo by lépe pozměnit příběh lépe pro filmové vyprávění, ale za to s ponechanou aurou větší temnosti a atmosferičností špíny a tajemna. ()

Loki_Six

"It was most bizarre, I should explain that we come across all sorts of conditions of men here. Yet, the other night, I saw the most extraordinary creature I have ever seen. Not only had he a crooked back, but he was lame... and walked with his knees bent. His face was darkly tanned, crinkled and puckered like a withered apple. I thought to myself that truly there are some of us on this earth who are burdened with more than their fair share of misfortune." ()

B!shop

Tak tohle je paradni dil, ale opet v obsahu je prakticky vse vykecanyho, takze necist pred skouknutim. Pulka filmu je slusna detektivka, kdy se Holmes ruzne vyptava, premejsli a podobne a Brett tu je tentokrat hodne drsnej. Druha pulka uz je v podstate jen vypraveni, ale jelikoz je zasazeny do valky, je hodne atmosfericky a postava mrzaka je celkem odporna. Lepsi 4*. ()

zimi

Opět případ, který by Sherlock vzal, tak jej hodnotím kladně, ale opět nic sám nevyřešil, jedinou věc co dokázal je, že správně řekl kamarádce, že své kamarádce pomůže jen pravda, jinak se zas vše vyřešilo samo a já tomu konci nevěřím, myslím, že Sherlocka vrah napálil, ale i tak je to dobře, trpěl dost! ()

• V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Mrzák" se v tomto seznamu nachází na 15. místě. (PhillM.)