Červený trpaslík - Série 1 (1988) (séria)

Konec (S01E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia The End

Červený trpaslík, těžařská loď, exploatující měsíce planety Saturn, je dlouhá pět mil, široká tři míle a její posádku tvoří 169 lidí. Do čtyřiadvaceti hodin bude 168 z nich po smrti... Jediný, kdo přežije ozáření, bude „poslední z posledních", nejbezvýznamnější člen posádky, Dave Lister, který bude v době nehody ve stavu nevědomí a jeho březí kočka, bezpečně uzavřená ve skladišti. Po probuzení za tři miliony let se tedy bude Lister nacházet pouze ve společnosti tvora, jenž se vyvinul z jeho kočky, a Arnolda Rimmera, holografické simulace jednoho mrtvého člena posádky. Pozor! Nezapomeňme na senilní palubní počítač Holly, jehož původní IQ 6000 se smrsklo na IQ 60! To je výchozí situace seriálu, jehož každá část nás zavede na palubu Červeného trpaslíka a dá nám s jeho hrdiny prožít mnoho všedních „kosmických" dní i mnohá úžasná dobrodružství, která se můžou stát právě a pouze v budoucnosti, vzdálené tři miliony let... (Česká televize)

Yarwen

Už název prvního dílu, respektive začátku dlouhé série, který nese absurdní název "Konec", dává tušit, že naše bránice bude mít práci. Suchý, břitký, inteligentní humor - ingredience, z jejíhož podhoubí vyrašil seriál, který můžeme nazvat přímo kultovní - ale nenechme se mýlit, je to záležitost naší generace, dnešní mládež většinou netuší, o co jde. Čtyři vrcholy tohoto dílu: (1) Listere, kde je ta kočka?, (2) Rimmerova důstojnická zkouška, (3) všichni jsou mrtví, Dejve!, (4) genealogie vývoje kocoura. Nuže, vzhůru na Fušál, do země zaslíbené! ()

Jara.Cimrman.jr

"Ruší nadřízeného důstojníka pobrukováním, mlaskáním a mlčením." 247 stížností palubního technika na svého jediného podřízeného rozhodně stojí za to. Nicméně 3 miliony let ve stázi všechno srovná. Rozhovor Listera s Hollym na téma, že všichni zemřeli je naprosto geniální, Listerovo popírání přítomnosti kočky na palubě mě taky dost pobavilo, Rimmerův hologram se taky nerozjíždí špatně, ale Kocourův nástup mě moc nebavil. Nicméně jsem si odnesl poučení, že být mrtvý je jako být na dovolené s bandou Němců a to se může do života hodit. ()

kwoky

Perfektně zvládnutá úvodní představovačka kulis. Začínáme servisem jídelního automatu s několika vražednými vtipy hned zkraje ("Listere, vypadá to snad jako čtrnáctka bé?"). Následuje pohřeb a vítačka holografického kolegy. Vzápětí si dáme Rimmerovu důstojnickou zkoušku ("Já jsem ryba, čtyřistakrát"). A pak už jde na řadu potrestání Listera a náhled do toho, v jak depresivních kulisách se bude odehrávat zbytek seriálu ("Všichni jsou mrtví, Dejve!"). Já tenhle první díl prostě miluju. ()

PetrPan

Léta jsem nerozuměl spoustě svých přátel a často jsem se tak ocital byť ve společnosti jiných, tak zcela sám. Připadal jsem si jako svůj vlastní hologram. Smích ostatních mnou procházel, aniž by zanechal sebemenší stopu. Po dlouhých třech milionech, pochopitelně mírně nadsazuji, nicméně ve smutku si připadáte jako ve stázi, letech jsem se konečně dostal k Červenému trpaslíkovi. A je to tady, už to jede. Kamarádi mě zvolna začínají brát na vědomí, sebevědomí stoupá a já si s tím H na čele konečně nepřipadám jako pan Hovno. Díky Konci vstupuji do nové etapy své dosud ubohé existence. P.S: : Kocoura jsem málem nerozdýchal...ale zvykám si a zvykám si rád. ()

honajz2

Pilot mě teda moc nezaujal. Sice se mi líbí, že se pilotní díl jmenuje Konec a že pár vtipných scén tam bylo (třeba Všichni jsou mrtví, Dejve! nebo vývoj koček), jenže jich bylo málo a celý ten díl mi přišel strašně vleklý. Ale lámat hůl nad tím určitě nebudu, pilotní díly u těch britských sitcomů většinou jsou slabé. Slabé 3* ()