Odhalení

• USA The Act

Antologický seriál "Odhalení" vypráví zarážející kriminální příběhy inspirované skutečnými událostmi, které jsou bizarnější než jakákoli fikce. První řada sleduje Gypsy Blanchardovou, dívku, která se snaží vymanit z toxického vztahu se svou přehnaně ochranitelskou matkou. Její touha po nezávislosti otevře Pandořinu skřínku ukrývající děsivá tajemství, která nakonec vedou k vraždě. Co když vám člověk, který vás podle svých slov miluje víc než cokoli jiného na světě, ve skutečnosti ubližuje? Právě to se stalo Gypsy Rose Blanchardové, mladé ženě z Missouri. Jako dítě vyrůstala v domnění, že trpí závažnou formou rakoviny, svalové dystrofie, epilepsie a dalších nemocí. Její matka Dee Dee zasvětila svůj život tomu, aby o ni mohla pečovat. Pak ale Gypsy Rose odhalila šokující pravdu. Ukázalo se, že nikdy nebyla nemocná... (HBO Europe)

venison

Asi budu jedna z mála, která není z minisérie přehnaně nadšená. Jasně, na zajímavosti přidává "based on true story", ale podle toho se film hodnotit rozhodně nedá. Scénář by snesl lehké seškrtání. Příběh se místy až nudně vleče a zbytečně rozebírá nezajímavé věci okolo (např. sousedky). Joey King byla nesnesitelně ukňouraná a místy přehnaně přehrávala. Postava matky, kterou si zahrála Patricia Arquette, mi přišla podstatně zajímavější, ale nedostala na můj vkus mnoho prostoru. Netuším, nakolik bylo vyprávění reálné a co vše se do děje přidalo, ale chápu, že samotný skutečný příběh je natolik bizár, že i v televizi působí hodně přitažený za vlasy. Příjemné béčko, doporučuji pokud se zajímáte o krimi seriály. ()

filmmovier

Musím se přiznat, že o tomhle případu jsem až do seriálu nic nevěděl (těžko říct proč), ale s takovým tématem jsem u toho nemohl chybět. Herecký koncert Patricii Arquette a překrásné (v reálu) Joey King v příběhu tak neskutečně absurdním a zároveň strašlivě, strašlivě děsivém... Natočeno je to parádně, osm dílů je tak akorát a ani chvíli jsem se nenudil, prostě parádní rekonstrukce zatraceně zajímavého případu, který se vlastně mohl odehrát úplně kdekoliv. A to, že nevím, jestli se přiklonit na stranu spravedlnosti nebo Gypsy a jejího případu taky hodně svědčí o tom, jak mimořádná záležitost tohle je. Výtečné drama, kterému vlastně ani nemám co vytknout. Joey King absolutně luxusní, Arquette patrně ve své nejlepší roli. Moc se těším, co přinese druhá řada, ale ta první nastavila laťku zatraceně vysoko. ()

*CARNIFEX*

Po dvoch epizódach to “uzatváram”, lebo nemám dojem, že by mi tento počin, riešiaci tento neskutočne bizarný prípad, mohol ponúknuť taký emotívny zážitok, ako to dokázal detailne spravovaný dokument od HBO - “Maminka mrtvá a nejdražší”. Nie, “The Act” prvá séria nie je zlá, no mojej osobe skratka nemá čo ponúknuť. Hodnotiť nebudem, bolo by to nefér .. ()

silentname

"The Act" sa ukázal ako veľmi dobre spracovaná miniséria o veľmi zaujímavom zločine. Ktorý je v jadre oveľa komplikovanejší, ako sa na prvý pohľad mohlo javiť. Myslím si, že v prvom rade musím pochváliť skvelé herecké duo Patricia Arquette a Joey King. Obe zvládajú svoje role fantasticky. Je pravda, že Patricia tu dáva do svojho hereckého výkonu obrovskú dávku pátosu, no v rámci toho akú postavu hrá mi to neprekáža. Len si neustále uvedomujem, že rozpráva ako niektoré herečky zo starých filmov z niekedy 30 - 50. rokov. Každá veta, ktorú povie je tak neskutočne prifarbená. Joey King na druhú stranu dáva zase skvelý výkon, kde neustále rozpráva ako malé dievčatko. A plne som jej to uveril. Pôsobia veľmi prirodzene. Plus je skvele vidieť, že napriek všetkému čo sa dialo ani raz Gypsy omylom nevstala z vozíka ani nič podobné. A je to obdivuhodné. Potom je tu ale aj skutočnosť, že Dee Dee skutočne veľmi dobre manipuluje svojou dcérou, jej metódy sú postupne desivé a Patricia Arquette miestami vie byť maximálne desivá. Niekedy je až zvláštne ako veľmi veľa môže urobiť make up. Alebo len mať o 14 rokov viac. Pár epizód je možno trošku slabších, osobne mi najviac vadilo asi v šiestej epizóde, že sme mali veľké množstvo skokov do minulosti. AnnaSophia Robb funguje podľa mňa rovnako dobre, naratív je dôsledný, nemám pocit, že by ostalo niečo zamlčané, alebo nepovedané. A neustále som si uvedomoval, ako mi je Gypsy ľúto. Len keby sa rozhodla riešiť svoje problémy nejako inak. Niekedy je najlepšia cesta skrz plamene, no vždy máme na výber. A myslím si, že mohla s Nickom jednoducho ujsť. Nedať mame žiadne informácie. Nič. Neviem či by sa jej podarilo ich nájsť. Možno hej. Boli telefonáty, videla ho naživo, takže možno by podľa popisu z neho mohla spraviť únoscu, alebo niečo podobné. Ale minimálne by to potvrdilo to, že jej dcéra je zdravá, a všetky jej choroby boli výmysel. Neviem. Ale myslím si, že to muselo ísť aj inak, než vraždou. Dúfam, že Gypsy sa po prepustení rozhodne svoj život už nepremárniť a bude šťastná. A napriek všetkému čo sa stalo jej verím, že svoju matku milovala. A možno sa to všetko vymklo z rúk. Vždy budeme poznať iba jednu stranu mince. Príbeh Dee Dee sa totiž reálne nikdy od nej nedozvieme. Hodnotenie: A ()

Djoker

Málokdo se asi k seriálu dostane, aniž by nevěděl o tragickém osudu rodiny Blanchardových, takže doporučuji si dát rovnou předkrm v podobě dokumentu od HBO. Divák pak skutečně ocení hromadu detailů z jejich života. Tvůrci se snažili většinu zásadních situací natočit přesně podle skutečnosti a úpravy v příběhu se týkaly pouze okrajových událostí a vedlejších postav. Celé je to o dost mrazivější, protože víte, že nikdo nemusel tlačit na pilu. Tak to prostě bylo. S1: 80% ()

• Gypsy Rose Blanchard (Joey King) přiznala vinu v případě zavraždění své matky Dee Dee Blanchard (Patricia Arquette) a byla odsouzena k 10 letům ve vězení. Svůj trest si odpykává v ženském vězení v Missouri s možností podmínečného propuštění v roce 2024. (Teringer)
  • Skutočný Nicholas Godejohn je iba o 2 roky starší ako Gypsy Rose Blanchard, Joey King je o 8 rokov mladšia ako herec Calum Worthy. (Pat.Ko)

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (viac)

PF 2020

PF 2020