Derrick

Západné Nemecko / Nemecko, (1974–1998), 284 h 20 min (Minutáž: 57–75 min)

Horst Tappert, Fritz Wepper, Ulrich Matthes, Margit Carstensen, Kurt Raab, Peter Kremer, Günther Kaufmann, Hans Kraus, Manou Lubowski, Eduard Linkers (viac)

Šéfinšpektor mníchovskej polície Stephan Derrick (HORST TAPPERT) so svojím asistentom Harrym Kleinom (FRITZ WEPPER) rieši prípady vrážd na základe psychologického rozboru zločinu. Jeho najdôležitejšou zbraňou sú telefón a osobné rozhovory s ľuďmi. K odhaleniu vraha ho bezpečne dovedie rozbor osobností hlavných podozrivých. Derrick nie je len obyčajný krimiseriál, je to skutočný mýtus, aký sa televízii podarí vytvoriť len zriedkavo. Derrick je kult a masový fenomén. Hlavným hrdinom výsostne ľudských kriminálnych príbehov je hlavný inšpektor, vyšetrovateľ a kriminalista stelesnený Horstom Tappertom. Jeho Derrick je zdvorilý džentlmen s melancholickým srdcom, ktorý odhaľuje páchateľa pomocou ľudského pochopenia. Je to postava, s ktorou sa divák vždy rád stotožní. Všade na svete je šéfinšpektor Stephan Derrick vítaným spestrením televíznych obrazoviek. So známou dvojicou Derrick Harry Klein sa môžeme stretnúť na obrazovkách v celej stovke krajín, tak v Číne, ako aj na exotickom ostrove Maurícius. Derrickova sláva prekročila veľmi rýchlo hranice, jeho fanúšikov nájdete od Argentíny až po Zimbabwe. Od prvého dňa nakrúcania, 30. júla 1973 v Mníchove, do posledného dňa histórie seriálu, ktorým bol 16. október 1998, vzniklo 281 epizód. Všetky napísal autor Herbert Reinecker, pravý Derrickov otec. Ďalším perfekcionistom zo zákulisia je producent Helmut Ringelman, ktorý neomylne obsadil hlavné postavy tými najvhodnejšími hercami. Keď v roku 1988 chceli producenti seriál ukončiť a nakrútiť poslednú epizódu, vzopäla sa taká vlna nevôle a diváckych protestov, že seriál musel jednoducho pokračovať. Dnes je nepochopiteľné, že v roku 1974, keď seriál začínal, takmer nikto neveril v jeho úspech. A už vôbec nikoho nenapadlo, že by mohol prekročiť hranice rodného Nemecka. Zrejme to mala na svedomí silná konkurencia americkej produkcie s atraktívnymi automobilovými naháňačkami a nepretržitým strieľaním. Vďaka tvrdohlavosti producenta Helmuta Ringelmanna a televíznej spoločnosti ZDF sa stal našťastie pravý opak. Horst Tappert svojej postave šéfinšpektora Derricka venoval dvadsaťpäť rokov života, a tak si ho diváci na celom svete predstavujú aj v súkromnom živote rovnako. Horst Tappert však tvrdí, že v súkromnom živote si nedokážem vždy uchovať taký nadhľad ako moja postava. Keď sa mi niečo nedarí, viem byť veľmi nepríjemný. Horst Tappert sa narodil 26. mája 1923 vo Wuppertale. Ako mladý o hereckej kariére nesníval, vyučil sa za obchodníka. Počas 2. svetovej vojny sa ako príslušník Wehrmachtu dostal do zajatia. Až potom sa rozhodol radikálne zmeniť svoj život a v rokoch 1945 1946 debutoval v mestskom divadle v Stendale, kde v hre Medové týždne stvárnil postavu Dr. Stribela. Herecké vzdelanie získal u známeho herca a pedagóga Paula Rosa. Po vystriedaní viacerých divadelných angažmán sa roku 1956 presadil na jednej z najprestížnejších nemeckých scén v mníchovskom Kammerspiele. Tu sa zoznámil aj so svojou treťou manželkou Ursulou, s ktorou sa oženil roku 1957 a mali spolu tri deti (v decembri 2001 jeho 52-ročný syn Gary, architekt, zomrel na zlyhanie životne dôležitých orgánov po dlhodobej kóme). Chvíle voľna rád trávi aj so ženou v letnom domčeku na malom nórskom ostrove. Má rád kone, psy, dlhé vychádzky a v Nórsku si rád zarybárči. Za svoje herecké majstrovstvo získal množstvo ocenení, k najvýznamnejším patria Telestar za celoživotné dielo (1998) a vyznamenanie Nadácie Willyho Brandta za zbližovanie národov (máj 2002). Fritz Wepper (17. august 1941, Mníchov) sa preslávil už ako osemnásťročný v legendárnom filme Die Brücke (Most, 1959). Do najširšieho diváckeho povedomia sa však dostal až ako asistent Harry Klein v kriminálnom seriáli Derrick. Potom nasledoval dlhý rad úloh v rozličných televíznych inscenáciách, ale až roku 1972 si zopakoval svoj medzinárodný úspech z prvého filmu tentoraz v snímke Kabaret, kde si zahral po boku Lizy Minelliovej, Michaeal Yorka a Helmuta Griema. V roku 1983 ho obsadil Luc Besson do filmu Die letzte Schlacht. Fritz Wepper však nezanevrel ani na divadlo. Do jeho programu patrili početné turné a angažmán, najmä v Kolíne. Fritz Wepper nesporne patrí k najvýraznejším postavám nemeckej televízie. Z množstva televíznych seriálov spomeňme napr. seriály Der Kommisar, Derrick a od roku 1994 aj seriál Zwei Brüder. K najvýraznejším filmom patria Drei in fremden Betten (1996, r. Otto W. Retzer), Das Traumschiff Bali (1999, r. Michael Steinke). (oficiálny text distribútora)

Gemini

Král mezi dlouhá léta natáčenými nudnými krimiseriály, akce žádná, hudba žádná, kde nic tu nic...chápu, že Jana Pavla II. taková záležitost mohla bavit natolik, že si ji nahrával na videokazety, ale papež si moc legrace neužije... Derrick je zábavný leda tak v podání Horkýže:) ()

tron

Z Derricka si dnes ľudia robia srandu. Ja sám by som si z neho rád robil srandu, minimálne už pre krajinu vzniku (v živote som videl maximálne 12 kvalitných nemeckých resp. rakúskych filmov a seriálov). Ale faktom je, že keď si ho pozriem dnes, v roku 2020, musím uznanlivo kývať hlavou. Derrick nie je akčný seriál. A nikdy ním nie že nebol, ale ani NEMAL byť. Mal byť realistický. To bez debaty je. A kto tvrdí opak, nerozumie tomu. Čo v podstate nie je kritika, len tvrdím, že Derricka hodnotia ľudia neovládajúci základné policajné postupy. Ale na tom tiež vlastne nie je nič zlé, lebo divák predsa nie je povinný byť expert na policajné postupy a vyšetrovanie. Američania pre zmenu mali Columba. A tam to nikomu nevadilo. U Derricka to vadí skoro každému. Pomalé tempo, skoro žiadne akčné scény, zato zamyslení detektívi, ktorým to pálilo a kde sa napätie netvorilo počtom mŕtvol, nedajbože prestreliek, ale dialógmi a postupným odhaľovaním zločinu. Zločinci často cítili, že sa slučka okolo nich sťahuje a vedeli, že Derrick vie a Derrick vedel, že oni vedia, ale obe strany vedeli, že (zatiaľ) nemá dostatok dôkazov a tak sa s nimi „len“ rozpráva a pokúša sa ich „nejako“ nachytať. Ako dieťa som to pozeral s rodičmi, lebo vtedy v telke nič iné nedávali, takže v puberte som sa na Derricka začal pozerať cez prsty a v dvadsiatke ma jeho existencia až urážala. Avšak dnes vidím, že je to v rámci možností realistická a zaujímavá kriminálka. Keď sa stane zločin, napr. vražda, nie je to ako v americkom akčnom filme. Proste k vám na dvere (samozrejme závisí od situácie) zaklopú policajti v civile a nastáva kolotoč pátrania, otázok, odpovedí atď. 25 sérií... ktorý „netelenovelový“ seriál toto dokáže? ()

Boss321

Velmi chabá odnož o 100% lepšího Schimanskeho, kterého dodnes považuji za jeden z nejlepších německých seriálů. Dvě hvězdičky. ()

MM_Ramone

V dobách československej socialistickej štátnej televízie bol tento nemecký kriminálny seriál jedným z mála zaujímavých programov, ktoré sa vtedy vysielali. Skúsený inšpektor mníchovskej polície Stephan Derrick a jeho mladší asistent Harry Klain boli dvojica, ktorá dokázala zaujať vtedajšieho nenáročného diváka. Priznám sa, že i ja som rád sledoval ich prípady. Derrick nebol žiadny drsný akčný hrdina, ale rozvážny a cieľavedomy policajný aristokrat. Jeho najsilnejšou zbraňou bola inteligencia. Dnes už tento seriál je pre mňa len nostalgickou spomienkou na moje prvé kontakty s detektívnym žánrom. ** ()

MMR

Hehe, kdysi na nově jsem na to koukal:-D Ale raději se už znovu nepodívám, abych nemusel jít níž s hodnocením:-D Tenkrát se mi to celkem líbilo, a jsem si jist, že teď by sem jim to už nesežral a nevydržel se dívat díl co díl na stejný herce v rolích "zloduchů", na které stačila pouze pistolka Derricka a jeho poskoka Harryho Kleina. ()

lesumir

To uz je tak stary serial? Bych ani neveril... No, mi se to nikdy nelibilo, senilni Derrcik mi byl vzdycky proti srti a nesympaticky. ()

LiVentura

Detektivní klasika co do zajímavosti a originality některých řešených případů sympaticky nesympatickým komisařem mnichovské kriminální policie. ()

Anderton

Bohužial na našich televíziách chodí posledných desať rokov iba séria z devedesiatych rokov, kedy to už bola dosť slabota. Takže treba veriť našim rodičom, že to bola kedysi pecka. Na tých mnou videných častiach mi prekáža výrazná didaktičnosť a snaha o morálne ponaučenie za každú cenu, ako keby sme boli v BH 90210. Derrick je seriál pre dôchodcov, tak ho treba aj brať. ()

AGAMENON

Nejakčnější policejní inspektor na světě, který sice nikdy nic nevyšetří, ale svýho vraha vždycky dostane, podle záhadného klíče si zvolí náhodnou oběť, kterou svými telefonáty a neustálým obtěžováním dožene až ke kajícnému přiznání. ()

Crocuta

Za komoušů to byla jedna z mála západních kriminálek, takže člověk neměl na výběr, ale když to nedávno opakovali, jenom se ukázalo co je to za nudu. Z nostalgie a za komickou ústřední dvojici za 2. ()

Šandík

Detektivní seriál ctící tradici klasických detektivních příběhů britské detektivkářské školy. Derrick je proto literárnější, než je dnes na televizních obrazovkách obvyklé. Minimum akce, ale zato hodně úvah, dedukcí, pozorování. Do značné míry Derrick připomíná především komisaře Maigreta. Ve své době šlo na našich obrazovkách o takřka kultovní záležitost, byť je dnes poněkud opovrhovaná... Neumím posoudit, zda-li právem... 60% ze sentimentu, neviděl jsem to asi 25 let... ()

Flego

Horst Tappert ako nemecký Columbo používa rovnaké zbrane ako slávnejší americký detektív. Výsledok je však rozpačitejší. Aj tak si však myslím, že je to pozerateľná oddychovka. ()

anderson

SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 18.6.2020, réžia slovenského znenia = (ČST Bratislava) - epizódy: Niet rajskej záhrady (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 9.3.1984) + Sestra (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 31.5.1985) + Anjel smrti (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 8.9.1985) + Stratené sekundy (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 12.10.1985) + Zmarený plán (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 22.11.1985) + Rodinné koncerty (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 1.6.1986) + Kufor zo Salzburgu (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 26.9.1986) + Percentá (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 1.11.1986) + Neobyčajný zážitok (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 21.11.1986) + Doktor Römer (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 19.12.1986) + Pasca na Derricka (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 11.12.1988) + Dlhá noc pre Derricka (ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 11.2.1989) + Muž z Portofína (SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 30.3.1993) (18.2.2011) ()

J.Connor

dávám 3 kvůli tomuto : Derrickův žabí výraz, obrovský trenčkot, který nosil a kvůli démonickému padouchu Kašonikovi, takovej Derrickův Morriarty. ()