The Lone Gunmen

• USA The Lone Gunmen
Kanada / USA, 2001, 9 h 19 min (Minutáž: 43 min)

Hudba:

Mark Snow

Bruce Harwood, Tom Braidwood, Dean Haglund, Zuleikha Robinson, Stephen Snedden, Jodelle Ferland, Michael McKean, Jim Fyfe, Alan Dale, Mark Valley (viac)

zelvopyr

Ano, tuhle partičku jsem si dost oblíbil. Brutálně doslovný humor, hrozně sympatické postavy. Nejsou to lůzři, jsou to nenapravitelní idealisti. Příjemné je, že dramatický postup Lone Gunmen je hodně jiný než v Aktech X, od kterých je seriál odvozen – je výrazně přímočařejší, jednotlivé epizody mají zhruba ve 4/5 děje své momenty prozření, kdy se ukáže, že je potřeba změnit úhel pohledu, a pak přichází katarze s poučením a morálním zadostiučiněním. Příběhy nejsou zase až tak triviálně podobné kus kusu, vyvíjí se hlavní linka, vyvíjejí se postavy. Škoda, že seriál byl násilně utnut, na druhou stranu těžko říci, zda by další sezóna nebyla nevyhnutelně výrazně mělčí. ()

novoten

1. série - 70% - Osamělí střelci vždycky k X Files neodmyslitelně patřili a docela se divím, že trvalo tak dlouho, než to tahle trojka sympaťáků zkusila sólo. Naštěstí to stihli v pravý čas a i když jim FOX dopřál jen třináctku samostatných epizod, přirostli mi k srdci ještě o pořádný kus blíž. Největší případy si na svá bedra nepřekvapivě vzali ve skvělém pilotu a napínavém finále a mezitím se někdy úspěšně (televizní šou s Langlyho dětským idolem nebo taneční soutěž v tangu) a někdy už méně a bohužel i trapně (konspirující opičáci nebo psychopatický doktor) potýkali s náměty pro svůj časopis. Je až s podivem, jak bláznivé nápady si scénáristé Shiban, Gilligan a Spotnitz dokázali pod Carterovým vedením do jednotlivých zápletek nacpat a nedivil bych se, kdyby většina diváků u nějakého třetího případu s hrůzou utekla. Některé fekální, miminkovské či zvířecí vtípky by člověk u seriálu, kde se na minutku mihne i samotný Fox Mulder, zkrátka nečekal. Zatímco v tajemné atmosféře Střelcům pomáhá rafinovaná Yves, humoru a téměř až rodinné náladě pomáhá moje nejoblíbenější postava - hloupoučký Jimmy Bond. Spousta fanoušků ho nemůže vystát, ale když vidím jeho nadšený výraz při sebemenší akci, nedokážu se na něj zlobit. Seriál jako celek je pak příjemnou jednohubkou a pro pravověrné fanoušky Akt X i malou povinností. Epizoda Jump the Shark z deváté série Akt X fungující jako finále seriálu: - 85% - Střelci nám zvadli, zchudli a lecčeho se museli vzdát, ale pořád jsou spolu. I ten Jimmy už se usmívá spíš smutně. Ale i přes nedostatek peněz a elánu tu pořád leží jedna opravdová výzva. Chris Carter se zachoval jako frajer, když jeden z posledních dílů Akt X věnoval zakončení osudů postav, z nichž některé fanoušci původního seriálu vůbec neznají. To, jak tahle honička s časem nakonec dopadla, asi všichni, kteří čtou tento komentář vědí. A přestože jsem se s Frohikem, Langlym a Byersem chtěl loučit v trochu jiné náladě, věřím, že díky Jimmymu a Yves nebudou nikdy zapomenuti. ()

JohnCZ

--- 1. SÉRIE --- Osamělí střelci jsou rozhodně fajn trojka, která v Aktech X vždycky pobavila. Přesto mi ale vytvoření spinoffu přijde poněkud zbytečné. A to je asi největší problém tohoto dílka. Má to sice jen pouhých 13 epizod, ale absence jakékoli příběhové linie dělá seriál vcelku tuctovým a zapomenutelným. Pro fandy Akt X je to však takřka povinnost, ostatní by si měli radši pustit něco jiného. A nakonec, jsem rád, že se objevily také nějaké známé tváře. Už jsem si skoro myslel, že žádný crossover nenastane. A... nastal. Jaký? To se nechte překvapit. Hodnocení sériálu: 2,5/5 ()

Radiq

Na to, že je to z univerza Akt X je to velmi primitivní, až hloupý seriál. Dobře to jde vidět na nové postavě Jimmyho Bonda, který je přesně takový... a není to vtipné, ale opravdu hloupé. Nerdovitost, vzhled a rozpačitost trojky Osamělých střelců má asi působit komediálně, ale ni. Taky záhadná Yves není vůbec žádná přidaná hodnota, protože tam leze jakoby na truc, aby vás většinou nějak srala. Celá ta atmosféra mi spíš připomínala kvalitou nějaké epizody pana Monka. Co mi přišlo zajímavé, tak když v pilotní epizodě předpověděli téměř identický útok letadlem na World Trade Center jen pár měsíců před skutečným útokem. Pak mě naštvala poslední epizoda All About Yves, kde se sice objevil i Mulder a ještě "Man in Black" Morris Fletcher, ale skončilo to jako "To be continued..." a my víme, že žádné "continued" už nebude. Klidně by mi stačilo, kdyby ještě ten jeden díl dotočili, aby to nějak uzavřeli. Ale opravdu by mi stačil jen ten jeden, za víc to totiž nestojí. ()

filmmovier

Druhý spin-off Akt X, ve kterém si stihli zahostovat Walter Skinner i samotný lišák Murder. Vždycky jsem byl pro, aby Osamělí střelci dostali více prostoru, a ačkoliv jsem o tomto seriálu věděl, přemluvil jsem se k němu až teď, po mnoha letech. A rozhodně nelituju. Ústřední trojice je samozřejmě naprosto špičková a jejich noví parťáci také nejsou špatní - ale ne tak dobří. Celý seriál je navíc velmi odlehčený a našlapaný funkčním humorem a spoustou výtečných epizod, po prvních třech slabších dílech se to fakt pořádně rozjelo a seriál byla radost sledovat, zejména v druhé polovině série. Škoda, že to FOX tenkrát tak brzo zaříznul, jsem si jistý, že by to pár sérií určitě fungovalo - pro lidi neznalé Akt X je to samozřejmě zcela zbytečný počin, ale fanoušků původního seriálu je dost a nevím o nikom, kdo by neměl rád tuhle bandu sympaťáků. Nicméně, i těch 13 epizod je prostě super, zbyl v nich i čas na nějaký vývoj postav, o Střelcích se dozvíme i hromadu nových informací... prostě super, nic víc, nic míň. 75%. ()

Han22

Tenhle seriál jsem kdysi marně sháněl, teď se mi dostal do pracek při rewatchi Akta-X. Byers, Frohike a Langly mají v Aktech většinou štěky, kdy Mulderovi pomůžou s nějakou hackerskou prací. Samostatný seriál kupodivu utáhnou bez problémů. Na pomoc jim přichází geniální "tupoň" s dobrým srdcem a selským rozumem Jimmy Bond a také krásná hackerka Yves, která si jede na vlastní triko. Ve 13 dílech sledujeme jejich práci, když zrovna nepomáhají Mulderovi. Většinou to znamená řešení nějaké drobnější konspirace, pomoc někomu známému. Oproti Aktům tu není nic velkého, nadpřirozeného, jen dva díly by se daly se zavřením očí brát za sci-fi. Nedočkáme se ani žádné akce, Střelci nemají ani možnosti FBI, takže ani pitvy či vyšetřování nepřipadají v úvahu. A tak tu máme místo toho spoustu humoru, fajn postavy, hodně se hackuje a aby se hrdinové někam dostali, většinou je potřeba nějaký šílený plán. V jednom díle se objeví Skinner, v jiném Muž v černém Morris a cameo si střihne i Mulder. Náměty jsou občas výborné (nacistická travička) občas dementní (chytrá opice, auto na vodu). Na konci je cliffhanger a celkově se jedná o ničím nevyčnívající, ale ani neurážející pohodovku na 3*. PS - SPOILERY! Ovšem z pilotní epizody vysílané v březnu 2001 mrazí. V ní se trojice snaží objasnit smrt Byersova otce, který ovšem není ve skutečnosti mrtvý. Předstíral smrt, protože odhalil tajný plán jedné skupiny. Ta plánuje na dálku unést letadlo a narazit s ním do World Trade Center!! O půl roku později se tento šílený scénář stal skutečností... ()

chaometic

Ten první díl byl velice zajímavý. Bylo to o teroristickém útoku na New York a měla premiéru 4 března 2001. Trochu mě zamrazilo, tajný vládní projekt o leteckém terorizmu. Nicméně Nebylo to vůbec špatné,takže tři hvězdy si nezaslouží a na 5 hvězd to nemá takovou úroveň , škoda, že seriál zrušili kvůli nízké sledovatelnosti. Takže pánové osamělý střelec za 4...............Hvězdy ()

Hyb_rid

Když spin-off tak pořádný. Na rozdíl od X-files vnáší do žánru komediální nadhled, některé epizody jsou až absurdní(ne parodické) což ke Střelcům patří. ()

Jíha

Spin-off X-Files, který se od nich odlepil v tragický 8. sézoně a který se, přestože byl mnohem zábavnější, než to, co X-Files předváděly ve svých posledních cca čtyřech sezónách, dočkal jenom jediné řady. Na menším prostoru nerozvíjí žádný praštěný mytologie, který by stejně nemohl dotáhnout uspokojivě do konce, nepouští se do metafyzických spekulací, což je pole na kterým X-Files selhávaly od samýho začátku a pokud sklouzne k patosu, tak není trapnej, ale tak akorát dojemnej. No a taky je vtipnej. --- POZOR SPOILER --- O tom, jak mimo Akta X ke konci byly, svědčí ukončení The Lone Gunmen, který se odehrálo v rámci jejich poslední řady a kde hrdinové umřou! Celkem asi 75 %. ()

Gediman

Některé scény hodně vtipné, ale jinak spíše průměr. Možná, že kdyby to bylo o něco delší, mohlo by se to více rozjet... ()

Raziel_cz

Nejlepší seriálová komedie ever. Osamělé střelce jsem měl v Aktech X možná i raději než Muldera a Scullyovou a jejich samostatná show, ač úplně jiná, než jsem čekal, je prostě boží. Žádné paranormální jevy, tady se řeší výhradně konspirace, a to je moje. Oproti zmíněnému seriálu vždycky humornou formou (a pozor, humor se tu vyskytuje nejen slovní, ale na američany překvapivě i vizuální – a opravdu vtipný), což Byersovi, Frohikovi a Langleymu stoprocentně sedne. Ano, je to přitažené za vlasy, ale jako komediální reflexe Carterova kultu, v níž si odlehčenou pózu užívá třeba i Mitch Pileggi jako kdo jiný než zástupce ředitele FBI Walter Skinner, to funguje skvěle. Navíc je seriál (předpokládám díky době vzniku) výrazně akčnější a tedy mnohem zábavnější než prakticky jakýkoliv díl pozdějších sérií Akt X. Místo budování atmosféry dávkuje zvraty a vtipné scény (a vtipné zvraty) a nejde se od něj odtrhnout. No a setkání Jimmyho Bonda a Foxe Muldera je prostě legendární. Plná palba. ()

Rikky007

Dočasná odbočka k hrdinům všech konspiračních teoretiků. Jedna odehraná série podle mě není moc s podivem. Určitě to nedosahovalo kvalit X-files (i když pořád lepší než poslední dvě série). Každopádně milý doplněk kultovního seriálu. ()

Mufuck

Opravdu výborná záležitost ! K samotným X Files to má po většinu času opravdu daleko, to ovšem není pro kvalitu seriálu vůbec podstatné. Naopak, některé díly hravě ( a hlavně bohužel ) svojí kvalitou překonávají více epizod z posledních řad Akt X. Seriál je sice jejich spin-off , ale jde si svou vlastní cestou. Kolikrát v jakémsi vlastním ironickém vesmíru, kdy ti největší padouši nejsou vlastně padouši (Yves) a ten nejhloupější není vůbec až tak hloupý (Jimmy). Příběhy jsou vetšinou velmi originální, motající se kolem různých konspirací a politikaření, mysteriozní zaležitosti zde opravdu nehledejte ... a konec hrdinský se vším všudy... ()

Blazkowicz

První čtyři díly jsou neskutečná jízda. Tak moc jsem se už dlouho nenasmál. Ale jak už to tak bývá, nic nevydrží věčně. Počínaje pátým dílem, kvalita jde ve všem dolů. Občas se ještě humorný moment najde, ale přece jen už je to slabé. To bych snad i pochopil. Z Akt X jsem totiž nabyl dojmu, že Osamělí střelci sice neřeší různé nadpřirozené věci jako Mulder a Scullyová, ale zabývají se více tajnými vládními operacemi. V pár dílech to tak opravdu je, ale ve většině řeší totální kraviny. I přes (pro mě) klesající kvalitu je třináct dílů fakt málo. Klidně bych ještě jednu nebo dvě série přidal. 4* ()

Birter

Spin-offy jsou zpravidla nejen horší než originál, ale dokonce mnohem horší. Byl jsem proto příjemně překvapen, že Gunmeni jsou onou výjimkou potvrzující pravidlo (ne že by tedy mou srdcovku trumfli, to ne). Tvůrci se totiž vydali přesně kudy měli. Na Aktách X byli nejen nezávislí, ale dokázali se od mé srdcovky odpoutat i po stránce stylu seriálu, humoru, zápletek a postav, což byl formát, který jsem si okamžitě zamiloval. Klobouk dolů před tvůrci, protože v oné jediné existující sérii, dokázali přijít z velmi originálními, kreativními a vtipnými scénáři, které navíc neměli tak konzistentní formát jako Akta X, kde se prostě každou epizodu, vyšetřoval nový případ a tečka. Pár epizod bylo sice slabších, ale i tak mě mrzí, že se Lone Gunmeni neudrželi v telce déle. ()

Smartynko

Ešte som to nevidel ale práve sa mi to ťahá takže potom ohodnotím a vyjadrím sa. :) Som si však celkom istý, že ako skalného fanúšika Akty X ma tento seriál určite nesklame. Boh žehnaj internetu inak by som asi nikdy nevedel, že tento seriál vôbec natočili. ()