Je léto roku 1958. Nový bachař přezdívaný „Žabák" odvádí Maděru na velitelství. Tam vyšetřující soudce Maděrovi oznámí, že byl odsouzen a vězněn protiprávně a že by mohl být propuštěn. Chce ale, aby Maděra podepsal žádost o milost. To Maděra nemůže přijmout. Je to především velké zklamání pro Ilonku, která v tom viděla možnost, jak by se její muž mohl vrátit domů k rodině. Zklamáním končí v této části i mnohé vztahy partnerské. V lágru se Maděra dostává do osobního konfliktu se Žabákem, kterým je systematicky pronásledován... (Česká televize)

nervoznideda

"aby byl potrestán člen strany a nedotklo se strany" chci blít ,brabenec hraje správného komunistu to švorcová ta byla taky, ale takoví fanatici jsou nebezpeční viz francie tam jim to taky leze na mozek :-) bože prosím chran nás od blbců je tu bordel, závist, koryta při tom jde o velké prachy, my plebejci víme hovno ,nemůžu tu novou svoloč ani cítit snad to babiš ustojí já mu fandím, klaus, šel také do prdele toho bych i posral včetně toho jeho kripla, co se mu moc nepovedl ,křivák i s držkou fuj, a furt se sere do politiky a my jim lezem do rekta pro méně vzdělané do prdele děti ahoj :-)už dlouho jsem neviděl klause jr že by komentoval jeho kecy už ani nečtu deda:-) lábus a vlach hrají tak skvěle až mi krev bublá deda:-)to byla svinská doba, trochu jsem zažil ani na to nechci vzpomínat:-)to mládí je nádherné, ale rychle uteče ani si toho nevšimneme a máme doma manželky, a krásné ženy chodí okolo škoda , byla to krásná doba a my jsme zbli škoda deda:-) ()

topi80

Žabák se stal kultovní postavou, která si dokonce vysloužila natočení celého filmu. No já nevím, mně linie s Žabákem přišla jako taková scénáristická výpomoc pro natažení stopáže (navíc to zlo bylo až příliš jednoduše přímočaré), byť její vyústění v příštím díle bylo zajímavé. ()

• Kandová (Markéta Hrubešová) přijíždí na pohřeb matky ve voze Simca Aronde. Jednalo se o rodinný automobil francouzské automobilky Simca, který se vyráběl v letech 1951 až 1964. (sator)
  • V příběhu se objevuje bachař „Žabák“ (Miroslav Táborský). Téma této perverzní figury bylo rozvinuto v samostatném filmu Žabák (2001). (sator)
  • Natáčeno v obci Úterý, dvoře Chýnov u Radiče, hřbitově Chlum u Sedlčan, vojenském Újezdě Hradiště, věznici Tábor, nádraží Skalsko. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)