Na statku Svatý Štěpán, který získal válečný letec Maděra po návratu do Čech v místě svého rodiště, se politické a mezilidské vztahy velmi přiostřily. Poté co byl Maděra degradován na pouhého vojína, další komplikace na sebe nenechají dlouho čekat. Píše se rok 1950. Maděrův kamarád Smola prchá přes hranice. Maděra zůstává a bude muset čelit obvinění ze špionáže a vlastizrady. Nové události doslova paralyzují osazenstvo celého statku. Jako první se vzpamatovává Ilonka a začíná jednat... (Česká televize)

topi80

Tyto události by mě docela zajímaly z psychologického a sociologického hlediska. Co vedlo lidi k tomu, že se tak chovali? Jedna věc je, že každá revoluce vynese na důležitá místa totální odpad, zde reprezentovaný prostými tupými násilníky a psychopaty. Druhá věc je, odkud se to kolektivně vzedmulo. Z 6 let války? Z poválečné i předválečné bídy? Z tlaku shora, kdy i Gottwald musel před Stalinovýmilidmi nosit pleny a zákon padajícího výkalu pak šel i dolů? Všechno dohromady? Opravdu pak stačí někomu ukázat na údajného nepřítele a primitiv už se pak má na kom vyřádit, i když dotyčným terčem je válečný hrdina? To, že se Maděra o politiku absolutně nezajímal (ostatně i Vítězný únor byl v seriálu odbyt několika sekundami Gottwaldova návratu z Hradu zprostředkovaném přes rozhlas) dává celé věci ještě horší rozměr. K působivosti výslechových scén přispívá, že se odehrávají v podstatě beze slov, a ač jde o vyloženě naturalistické ztvárnění, necítím z toho přehnanou touhu šokovat, nýbrž "pouhou" popisnost. A musím pochválit Dejdara, kterého jsem měl vždy za pohotového temperamentního baviče, ale za přeceňovaného herce. Zde tu směs hrdosti, šoku i zlomenosti ztvárnil dokonale. Zajímavý je i vývoj Brabence, který se na postu krajského tajemníka přesouvá z pozice toho, co jako starosta žehlí největší komunistické excesy, do pozice toho, kdo drží basu s těmi nahoře a nejvíc ze všeho lže asi sám sobě, protože prozření je ze všeho nejtěžší. ()

nervoznideda

zemi jsem viděl mockrát ,při sledování obdivuji rejžu a pana stránského moc se jim to povedlo:-) na komunistické ikony gottwalda stalina a na odznaky ksč jsem alergický:-) skoro se mi chce zvracet, ale nemám co:-)kdo hrál tu ženskou u výslechu zatím jsem ji nenašel:-)nič len posratý naftalín:-)19.2.2020 Zdeňka Sajfertová dobrý ksicht na svini:-)19.9.2o2o a z Brabence je idiot :-)6.5.21 ()

• Natáčeno na dvoře Chýnov u Radič, Praze - Loretánském náměstí, Starém Městě - Husova ulice (budova STB), v budově Ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody (krajský úřad), nábřeží Edwarda Beneše (Ministerstvo obrany). [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Brabenec (Oldřich Vlach) úřaduje na adrese nábřeží Ludvíka Svobody 12, Praha-Nové Město. (sator)