Bývalý letec Maděra se po válce vrátil do své rodné vesnice. Poté, co mu byl zničen dům po rodičích, působí jako správce velkostatku, kde prožívá svízelné chvíle. Čelí intrikám z řad byrokratických činovníků, ale i zatvrzelých místních nepřátel. Zdá se, že alespoň v osobním životě se na něj usmálo štěstí – žije spokojeně s Ilonkou, narodila se jim zdravá holčička. Také soužití a spolupráce se sedmi kauboji je pro všechny příjemná. Jak se však svatoštěpánskému statku podaří čelit enormnímu suchu roku 1947 a následně tíživé předzvěsti blížícího se politického zvratu? (Česká televize)

sator

Sucho roku 1947 bylo opravu enormní a označuje se dnes jako pětisetleté. Objevil se zásadní problém s potravinami a pamětnici vzpomínají že to bylo místy horši jak za války, potraviny také enormně zdražili. Situaci využili politicky komunisti, kteří poukazovali na nezištnou pomoc Ruska, které nám posílalo vlaky s obilím a to v době kdy v Rusku byl na mnoha místech hladomor. ()

nervoznideda

je mi 76 let od roku 1948 poslouchám jen samý bláboly od komoušů a od nové garnitury taky jen kecy deda :-) pan Stránský to napsal skvěle ,když vidím zemi vždycky jsem na infarkt honza:-) tento díl je prima:-) vlach a komounistický odznak to sedí, hrát blbce je taky umění:-)25.10.2019 ()

topi80

Když došlo na ten přeskok do roku 1947, měl jsem sám tak trochu radost, že snad mělo osazenstvo statku aspoň pár měsíců klidnějších než v předchozích šesti dílech. Potěšila westernová sekvence (i s příhodnou hudbou) honby stáda za vodou. Jen si říkám, jestli není trochu přehnané, když na všech místech narazí kaubojové na stejné zlouny. ()

Cheeter

V podstatě sledujeme sucho, které nebylo natáčeno za tak velikého sucha. Myslím, že tady filmaři mohli předvést lepší výkon. Pokud jde o příběh, tak ten se posunuje spíš šouravými kroky. ()

• Je zmíněn takzvaný Marshallův plán. Americký prezident Harry S. Truman podepsal dne 3. dubna 1948 zákon o poválečné zahraniční pomoci, jehož součástí byl i Marshallův plán ve výši 13 miliard amerických dolarů. Podmínkou přijetí pomoci bylo zveřejnění státních rozpočtů a škod způsobených válkou, což ale SSSR jednoznačně odmítl. Tlak, který na Československo vyvinulo Rusko, vedl k tomu, že po počátečním nadšení z pomoci musela republika pomoc odmítnout. (sator)
  • Správce (Radek Holub) jezdí ve voze KDF 82 Kübelwage. Konstruktér Ferdinand Porsche ho vyvinul, když byla odložena výroba civilních Volkswagenů a veškeré úsilí se soustřeďovalo na válečnou produkci. Hitler nechal postavit novou továrnu a změnil označení VW na KDF-Wagen (Kraft durch Freude – Radostí k síle). Vůz se vyráběl po dobu celé 2. světové války a díky své spolehlivosti, snadné údržbě a jízdním vlastnostem se stal velmi oblíbeným (a to i u nepřátelských armád). Po válce značka KDF zanikla a začalo se používat původní označení. Díky „geniálnímu“ podvozku vozidlo stalo velmi oblíbené pro různé přestavby. (sator)
  • Natáčeno v obci Úterý, dvoře Chýnov u Radiče, socioterapeutické farmě v Praze - Bohnicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)