Krajka

Seriál vysielala naša TV, keď som bola na SŠ. Odvtedy márne hľadám link, aby som si ho znova pozrela. Ja ho hltala. Myslím, že mal vtedy celkom veľký úspech a to najmä kvôli hlavnej hrdinke, Pascale Bussières, vo filme ako zdravotná sestra Blanche Pronovost, ktorej sa sen o lekárke rozplynul po tom, čo nebola prijatá na Lekársku fakultu. Pamätám si, že Blanche sa stáva ošetrovateľkou v nejakej odľahlej usadlosti, kde nebol lekár. Fascinujúce pre mňa bolo sledovať priateľstvo medzi študentkami - Blanche a energickou Marie-Louise, ktorá nakoniec tragicky zahynie. Ďalšia dejová línia, na ktorú matne pamätám, sa odvíja medzi Blanche a Clovisom. Do neho sa druhýkrát zamiluje, no na rozdiel od prvej lásky Napoleona Frigona, ktorý sa nakoniec stáva kňazom, Blanche tuší, že je to ten pravý. Viem, že ma oslovovalo prostredie, v ktorom Blanche ako ošetrovateľka pracovala, klobúky, ktoré nosila, jej pohľadná nevinná tvárička. No najviac si vybavujem jednu scénu, a síce, ako odmietla Napoleona, ktorého po dlhej dobe už ako kňaza stretáva a ktorý, aj napriek tomu, že bol kňaz, jej nadbiehal. Ja som to vtedy považovala za hrdinstvo zo strany Blanche. Nostalgia sa ma zmocňuje zakaždým, keď si na seriál a túto scénu spomeniem. ()