Selfie

Malarkey

Zajímavý dokument z oblasti dnešní Neapole. Dle plakátu je patrné, že dokumentuje přátelství dvou kamarádů, ale zároveň režisér s kamerou k nim přichází v době, kdy jim policajt v sebeobraně zastřelí kamaráda. Vše je navíc natočené na kameru iPhonu, takže to všechno působí dost amatérsky. Na amatérsky znějící počin jsem se ale 76 minut vůbec nenudil. Kluci žijí v oblasti, kde mladí žijí tak, jak já asi nikdy nepochopím. Vzhlížení k mafii, děti běhající s plastovými pistolkami, držící je tak odborně, jak bych ani já pořádně nedokázal. Navíc mladí střílejí kradenou zbraní do vzduchu. Je těžké být v této oblasti normální a ještě těžší udržet si zdravý rozum. ()

Dinoroth

Za autenticitu (a nápad s formou natáčania) by sa snímku Selfie núkalo nasoliť plný počet, autenticita však žiaľ(bohu?) nie je všetko. I keď je jasné, že pri dokumente to môže znamenať veľa. Tu sú však autenticky dlhé zábery autentickej nudy hodnoverné, vo veľkej časti filmu sa autenticky nedeje nič. _____ Pritom pozadie filmu, teda vražda chlapca zo susedstva, má potenciál zaujať, no je odsunuté na vedľajšiu koľaj a tak znevýraznené, že ostáva len v pár pramálo hovoriacich záberoch. _____ Život v samotnej štvrti Neapola je nepochybne pomerne dobrodružný a zaujímavý (skôr v negatívnom zmysle), no na druhú stranu nie natoľko významne, aby mal v tejto forme silu zaujať. _____ Myslím, že film poskladaný z podobných selfie-štylizovaných scén by dokázalo natočiť mnoho teenagerov z rôznych mestských štvrtí po celom svete, keď by ste im dali mobil do ruky a zadali im ako úlohu neustále sa točiť. Ako superautentický a úprimný dokument o pár uliciach v Neapole teda fajn, ale nie je mi jasné, prečo by to niekto mal chcieť vidieť. (ArteKino festival, film #945, komentár #7) ()