Detektivní komedie podle románu Sira A. C. Doyla, napsaná přímo pro zámecký park v Českém Krumlově. Pes baskervillský Sira Arthura Conana Doyla patří k detektivní klasice, která vždycky potěší. Vedením zápletky, půvabně aranžovanými strašidelnými scénami a suchým humorem. A tohle všechno zůstalo v divadelní adaptaci Petra Zelenky a Olgy Šubrtové zachováno. Napsali ji přímo pro zámecký park v Českém Krumlově, kde se hraje před Otáčivým hledištěm. Premiéru měla v červnu roku 2015, na počátku letní festivalové sezóny. Česká televize Psa baskervillského zaznamenala na konci léta 2018 s Karlem Rodenem jako Sherlockem Holmesem, Viktorem Limrem jako Doktorem Watsonem a Jiřím Suchým z Tábora jako Sirem Henrym Baskervillem. A jistě není bez zajímavosti, že krumlovský Sherlock Holmes je první divadelní rolí Karla Rodena, která se dostává na obrazovky. (Česká televize)

pakobylka

Scénáristicky naprosto roztříštěné ... rozbité doslova napadrť. Postavy se neustále někam přemisťují, aby se otáčivé hlediště mohlo svižně otáčet - scénky jsou tudíž vesměs kratičké, leč dobrých nápadů nabízejí poskrovnu. Navíc - odprezentované herectví je poněkud amatérské, předepsané dialogy převážně laciné a divadelní přednes dosti mizerný. Zaujali mě pouze kaštanoví koníčci, kteří s přehledem velkých mistrů dle pokynů režie elegantně přijížděli či odjížděli, cele oddaní svým rolím. A dále českokrumlovské hlediště - samozřejmě, které se stoickým klidem předvedlo zcela profesionální výkon. Rotovalo bez sebemenších známek únavy v souladu s vývojem zápletky - a nepříliš uspokojivým děním na place se ani na okamžik nenechalo vyvést z míry. Leč navzdory nezpochybnitelnému umu výše jmenovaných a kouzelnému prostředí přírodního divadla je výsledným produktem jen dosti ubohá večerní show ... prezentovaná v záři reflektorů, které měří všem stejně. Jejich jasné světlo lehce odhalí každou faleš, veškeré lajdáctví i neumětelství, takže je prakticky nelze obelstít ... 1,5* ... P.S.: Suchý anglický humor je v českém podání trochu navlhlý, patrně poznamenaný určitou upoceností prý komického zpracování. ()

marhoul

Jedna za otáčivé hlediště. Před časem mi bylo líto, že jsem nesehnala lístky, dnes jsem ráda, že jsme peníze projedli a propili v krumlovském pivovárku, kam jame připluli od Myší díry na voru, před lehkou bouřkou jsme se schovali pod dřevěným mostem, pivovarský gulášek strčí do kapsy i guláš origoš maďarský, tedy perkelt, neboť pod pojmem guláš vám v Pešti naservírují polévku. Sice gulášovou, ale polévku. Kdežto v pivovaru krumlovském, tam je guláš senzační, pěkně s feferónkou, knedlíčkem, pivko jako křen, po té nadýchaný lívaneček, pak kafíčko v pivovorské zahradě, poetické psaní pohledů, vltavíny se houpou na ušních boltcích, vůně řeky a výhled na Latrán a taky na Parkán a na věž.. Nezapomenutelné.. Je možné, že jsem si dosud nevšimla, že Roden neumí hrát divadlo? Že neumí mluvit? Že nemá přednes? Přehráli ho všichni. I ti nejslabší. Kostrbaté, uhýkané, dialogy nula, scénář ubohý, kdejaký ochotnický soubor by zazářil spolehlivě. Obávám se, že špatná režie. Raději tedy o jídle. ()

Raziel_cz

Roden je úžasně afektovaný Holmes a doufám, že s ním někdo natočí i regulérní filmovou adaptaci jakéhokoliv Doyla. Ale záznam je taky super. Vlastně to z většiny je natočené tak dovedně, že to působí jako televizní inscenace. Akorát do toho je pak vždycky zbytečně hozen úhel z hlediště a to mě z děje díky trčícím hlavám vytrhlo. Svérázný přepis románu ale překvapivě fajn. Našel jsem sice jednu logickou chybu, ale Zelenkovi ji odpustím, jelikož mu fungují vtipy (hlavně ty vizuální – např. přiotrávený Holmes) a navíc nemá problém od nich kdykoliv přejít ke skutečně strašidelné atmosféře – a stačí mu k tomu zámecký park a pár dýmovnic. Velmi zdařilé. Snad to někdy uvidím naživo. ()

troufalka

Pokud mám hodnotit záznam divadleního představení, je ta jako dát si kompot ze špajzky, když doma chybí čerstvé ovoce. Divadlo se nedá natočit, divadlo se musí zažít. A to v Českém Krumlově dvojnásob!! Původně jsem nechtěla komentovat, spíš glosovat, ale prostě mi to nedá. Zelenka je génius!! Povedlo se mu udělat z hororu kvalitní komedii! Ustál na velké otevřené ploše tak komorní scénku jako je vyvolávání duchů. Práce s prostorem úžasná! A Roden je na divadle ještě lepší než před kamerou. ()

gudaulin

Českokrumlovské otáčivé hlediště má díky jedinečným přírodním a historickým kulisám pověst něčeho, co se prostě musí vidět. Nemám to daleko, takže dosavadní míjení má na svědomí pohodlnost a vyšší cena vstupenek. Konec konců s fenoménem otáčivého hlediště jsem se seznámil prostřednictvím vltavotýnských ochotníků a ti patří ve své kategorii mezi ceněné soubory. Po shlédnutí záznamu jsem rád, že mi Česká televize umožnila vyhnout se zklamání a nerozumné investici. Záznamy divadelních představení bývají sázkou na jistotu, protože z pochopitelných důvodů ČT volí obvykle to nejzajímavější, co soubor dokáže předvést. Dost dobře nechápu volbu Psa baskervillského, protože představení nevyniká v žádném ohledu. Selhávají především dialogy a režie, ale ani herecké výkony se pochválit nedají, a to včetně Karla Rodena coby hostující hvězdy. Pitvoření ještě nedělá dobrý humor. Příznačné je sledovat reakce publika. Hra, která si dělá ambice být komedií, vyvolává převážnou většinu času lhostejné mlčení. Diváci se odvázali až v poslední desetiminutovce. Celkový dojem: 40 %. ()