Nosferatu

• Česko NOS4A2 (neoficiálny názov) (viac)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny
USA, (2019–2020), 15 h 27 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Jami O'Brien

Predloha:

Joe Hill (kniha)

Ashleigh Cummings, Zachary Quinto, Ólafur Darri Ólafsson, Jahkara Smith, Ebon Moss-Bachrach, Virginia Kull, Darby Camp, Rarmian Newton, Dalton Harrod (viac)

Dílo vzniklé podle stejnojmenného bestselleru Joe Hilla z roku 2013 (NOS4A2) sleduje Vic McQueen, talentovanou mladou ženu, kterou hraje Ashleigh Cummings (The Goldfinch), a která v sobě objevuje nadpřirozenou schopnost nacházet ztracené věci. V důsledku této své zvláštní schopnosti zkříží cestu nesmrtelnému ďábelskému padouchovi Charliemu Manxovi, jehož ztělesňuje herec nominovaný na cenu Emmy®, Zachary Quinto (Star Trek, American Horror Story). Manx je nadpřirozený ničema, který se přiživuje na duších dětí a to, co z nich zbude, přenese do Vánoční země – do zvráceného výplodu Manxovy fantazie, kde jsou každý den Vánoce a nebýt šťastný je protizákonné. Vic se snaží zmařit Manxovy plány a zachránit jeho oběti – aniž by přišla o rozum nebo se sama stala jeho další kořistí. (AMC Czech)

Marceloo

Pre teenagerku Victoriu McQueen (Ashleigh Cummings) je najoblúbenejšou činnosťou brázdenie lesov v okolí jej bydliska na motorke. Počas jednej z týchto jázd zisťuje, že má nadprirodzené schopnosti, ktoré jej pomôžu nájsť veci, ktoré sa stratili. Keď zmizne miestne dievčatko, ktoré dobre pozná, a záchranné zložky sú bezradné, uvedomí si, že jej schopnosti jej môžu pomôcť dieťa zachrániť. To ale ešte netuší, že sa bude musieť postaviť zvrátenému chlapovi s menom Charlie Manx (Zachary Quinto). - Bravúrny námet, katastrofálne spracovanie. Takto by som popísal tento seriál. Zo začiatku ma dej velmi chytil, ale už po pár epizódach sa hororové prvky vytratili a riešili sa tu skôr tradičné teenage veci, ktoré normálne v hororoch oblubujem, ale tu sú tak nesympatické postavy, že ma to vôbec nezaujalo. To sa ale nedá povedať o Zacharym Quintovi, pretože ten hrá fenomenálne a oproti ostatnému hereckému obsadeniu je úplne inde. V závere to prekvapivo dosť ožilo a tvorcovia celkom slušne nabudili na druhú sériu, ale ešte si velmi dobre rozmyslím, či sa jej oplatí venovať čas. + herec z American Horror Story + herečka z Hounds of Love + herečka z Dead of Summer ()

Allien.9

Komentář obsahuje spoilery. Může mi někdo vysvětlit, proč ty předlohy nedodržují?!? Nejprve u Kinga a teď už i u Kinga Juniora. Příklad: 1. polovina 1. řady seriálu "Mr. Mercedes" byla asi tím nejlepším zfilmováním Stephena Kinga, jaké jsem prozatím viděla. Proč? Držela se předlohy. Pak začali vymýšlet hovadiny, měnit věk a motivy postav, vymýšlet nové zápletky a výsledkem byl pomalu adept na odpad!. Podobně je na tom bohužel i Hillova "Vánoční říše". Ne vše mi vyloženě vadí, některé změny mě i potěšily (více prostoru pro Maggie, romantický vztah s Tabithou, vymyšlené postavy servírky na bruslích a Muže s hodinami...), většinou jsem ale hlasitě mlaskala. Proč má Manx jen jednu dceru namísto dvou? Proč nemá Uličnice kamarádku, ale kamaráda? Proč mění Millie strany? (...) A přichází těžší kalibr. Proč je Uličnice od začátku dospělá?!? (Co by téměř vysokoškolačka asi tak dělala ve Vánoční říši?) Proč otěhotní s jakýmsi Craigem, když v seriálu ponechali postavu Lou Carmodyho?!? Proč odpravují postavy jiným způsobem než v knize, popřípadě proč je neodpravují?!? Proč nemají problém ukázat děti vraždící tuláka, ale masakr na pumpě vynechají?!? Proč dělají z Manxe ve 2. řadě Terminátora?!? Proč agenti FBI ani neodeberou vzorky krve z místa činu?!? Proč to musí mít oproti předloze takový happy-end?!? "NOS4A2" je opravdu jen "Based upon the book by Joe Hill", a i když mě na jednu stranu mrzí, že byl po 2. řadě zrušen, je to nejspíš dobře, protože dalšího "Pana Mercedesa" už bych asi nezvládla... S01: 3*. Pomalejší / nudnější rozjezd, zbytek série jsem si ale docela užila. S02: 2*. Roztahané, pozměněné, nelogické. Ale Zachary Quinto byl skvělý Manx. ()

topr harley

Mám za sebou 4 díly, a co k tomu zatím říct. Knihu jsem četl poměrně dávno, takže si nepamatuji všechny detaily, ale řekl bych že seriál se nedrží knižní předlohy úplně přesně. A co říci k samotnému seriálu? Rozhodně mě to baví. Quinto se role zhostil parádně a prostě mu to zlo v jeho podání věříte. Ostatní postavy jsou zatím taky sympatické a dobře napsané, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. ()

Marze

Rodinné drama s otcem alkoholikem-sukničkářem, přehnaně starostlivou matkou a přivydělávající si dcerou působí tuctově. Napětí vytváří hádající se rodiče. Plusem je originální svět. Líbila se mi hláška "jeho mozek je asi tak aktivní, jako konzerva fazolí". ()

Morholt

Seriál jsem začal sledovat prakticky hned poté, co jsem zaklapl knížku a i když obyčejně prskám, když se adaptace nedrží předlohy, tady mi to nevadilo. Naopak jsem to uvítal. Potěšila mě i skutečnost, že řada aspektů obsažených v knize přesně odpovídala mým představám. Za všechny bych zmínil Zkratku či vylíčení unesených dětí. Třešničkou na dortu byl Zachary Quinto dokonalý ve všech podobách. Problém jsem neměl s ani ostatními herci, ať už s výbornou Ashleigh Cummings, nebo s neméně dobrým Ólafssonem. Jako mínus vidím místy příliš vláčné tempo, na můj vkus se tu až moc často řešily rodinné problémy a asi nejvíc jsem postrádal určitou temnotu, kterou Hill dokázal vtisknout knize. Nicméně i tak se jedná o docela milé překvapení a na další řadu se rád podívám. 70% ()

Hannibal92

Po prvni serii: Boze, to bylo spatny, to bylo tak moc spatny. Tesil jsem se na to, napad super, predloha je pravdepodobne dobra, ale to zpracovani. Postavy jsou divne, chovaji se naprosto nelogicky, neco tvrdi a neco jineho delaji. Strasna skoda :-(. Nebyt tam Zachary, tak je to skoro odpad. ()

M.i.k.e

koukatelná záležitost,ve které je vidět,že se Joe Hill docela potatil a celou sérií se táhne ona nezaměnitelná a zvláštní Kingovská poetika.Škoda,že dobré momenty sráží mnohdy až moc laciné vzezření a nudné pasáže.Osobně bych uvítal víc informací o Manxovi a Vánoční říši.Quinto je jako Charlie Manx solidní,ale bohužel je sám a třeba hlavní hrdinka mi k srdci zrovna nepřirostla...60% edit : druhá série je bohužel o dost slabší.Trpí stále stejnými neduhy jako ta první,což by možná až tolik nevadilo,pokud by se podařilo udržet atmosféru a to se nepovedlo.Victoria je pořád stejně otravná a teď má navíc i podobně otravné dítě,Manx už není až takový démon a celá série se svým způsobem motá v kruhu a i když se snaží o napětí,v určitých momentech mi bylo celkem jedno co se stane.Třetí řadu už si budu hodně rozmýšlet...pokud bude...50% ()

Immortal17

Slyšeli jste už někdy jméno Joe Hill? Že ne? Autor děl jako jsou "Horns" a "Black Phone"? Vážení vášniví čtenáři literárních hrůz, prosím, je čas zasvětit neznalé do světa umění slavného mistra hororu. Ano, hádate správně, nemluvím o nikom jiném než o Stephenu Kingovi. Ptáte se co má společného Joe Hill s králem hororové literární tvorby? Přeci to, že jsou jedné krve. Skutečné jméno zní Joseph Hillström King a je Stephenům prvorozeným synem. Nezapomínejme na to, že spoustu autorů své pravé jméno rádi skrývají za pseudonymy. Stejně jako Stephen King začínal se jménem Richard Bachman. Věděli jste to? To jen pro zajímavost. Vrátíme se tedy k jádru věci.  Stejně jako Stephen, tak i Joe Hill umí krásně proplétat svět fikce s realitou. A tady tomu není jinak. Tady se opět prokázalo, že Kingova krev se zkrátka nezapře. Při sledování seriálu, ruku na srdce, kdo nepocítil ten malý dotek hrůzy, který dokáže vyčarovat jedině King?! Příběh má neuvěřitelně hutnou atmosféru, je tu hned několik dějových linií, kdy budete mít pocit, že i vy sami přicházíte o rozum, budete nevěřícně kroutit hlavou a budete hledat skuliny v každé větě. Co? Proč? Jak? Nebojte se, říkám vám, hodnocení 63% je nehorázně směšných. Je to urážka. Ano, spoustu událostí v první sérii schází, ale neodepisujte hned v úvodu všechno, čemu nerozumíte. Proč si jednoduše nepočkat na vysvětlení a na vyvrcholení celého příběhu? Koho to však bude zajímat, když spoustu diváků, návštěvníků a uživatelů čsfd uvidí to nesmyslně nízké hodnocení? Ani nevíte o co přicházíte. Někdy nerozumím proč spoustu lidí dělá jednu a tu samou chybu, shlédnou první, možná ještě druhý díl a hodnotí na úkor zmateného příběhu a toho, že je nebaví. Je mi líto, ale tak to není. Je to jako kdybyste četli první řádky v knize TO. Kdo četl těchto 1096 stran, ví jak dlouhý a celkem nudný to mělo úvod, příběh se však začal postupně rozuzlovat. A takové přesně jsou knihy Kingovců. Každý příběh přeci má nějaké úvodní dějství a zápletka musí vždy z něčeho vzniknout. Kdo četl knihu ví jaká překvapení v seriálu ještě čekají. Joe Hill kráčí sebevědomě ve šlépějích svého otce, nepochybuji ani vteřinu o tom, že právě on bude ten, kdo nám podá s velkou pravděpodobností největší mistrovské dílo po tom, co už Stephen nebude mezi námi. A to teprve bude nadělení, protože mi pak začne docházet čtivo. Takže v něj věřím. „Sooner or later a black car came for everyone.“ ()

filmmovier

Knihu jsem nečetl, ale po seriálu je samozřejmě možné, že se to časem změní - nicméně to sem nepatří. Věděl jsem samozřejmě, o čem seriál NOS4A2 je, ale vůbec jsem nevěděl, co od něj čekat. A nutno říct, že první díl mně nijak nepřesvědčil v tom, že by to mohlo být dobré - s výjimkou Zacharyho Quinta, který je v roli pana Manxe naprosto skvostný a mrazivý. Jeho scény jsou nejlepší v celém seriálu a povedlo se jim i fantasticky nastolit místy skutečně až hororovou atmosféru a kromě velmi povedeného finále je ale zbytek stopáže poměrně nezajímavý. Ačkoliv epizody málokdy přesáhnou klasickou stopáž 45 minut, tempo je šíleně pomalé, postavy divné a herci naprosto stupidní, nejvíc samozřejmě hlavní Ashleigh Cummings. Nicméně i přesto jsem si postupné sledování docela užil a těšil se vždy na další díl. A navíc je to furt dost fajn nadprůměr, takže ve výsledku jsem velmi spokojen a u druhé série, ať bude o čemkoliv, chybět nebudu. A doufám, že ani Quinto, kterému bych za tuhle roli klidně dal i nějakou tu cenu. 75%. ()

Wade

Po 3 dílech prozatím končím. proč? Vůbec mě to nechytlo a hlavní postava by si zasloužila ránu lopatou jak moc je blbá a otravná. Ani další postavy mě teda moc nenadchly. Co se týče příběhu ten mě také nezaujal a je mi jedno o co vůbec jde a jak to dopadne. Těšil jsem se na zajímavý hororový seriál a to jsem ani zdaleka nedostal. Velké zklamání. 20% ---- 2/10 IMDb ()

zsn

Nuda. Až od šestého dílu to vydá aspoň na ty 3 hvězdy. Hlavní herečka je ale skvělá. Stephen King má taky nudné filmy, holt se jeho syn svým psaním potatil. Kingovky se dají jen číst, protože jsou tak nesmyslné, že alespoň trénujete svou vizuální fantazii. Ve světě filmu je to ale šílená fantasmagorie. Tady se pět dílů holka honí na motorce. Až poté to má rychlý spád. A stejně je to blbost. Ani Grinch. Ani Dracula. Ani Upíří deníky. Ani Dawsonův svět. Ku*va, co to vlastně je. ()

bari68

Veľmi dobrý seriál, v niečom pripomínajúc ,,TO,, . Kombinuje v sebe mysterióznosť, rodinné dráma i romantiku. Baví , má spád , napätie.....SPOJLER : Koniec ako stvorený pre ďalšiu sériu. ()

Přemek

Já jsem spokojen. Dobrá variace na starý Stokerův román (plus spousta odkazů na Kukuřičné děti, Stephena Kinga etc.), náctiletá hrdinka, která má sice nějaké ty nadprůměrné schopnosti, ale je to přesto jen dívka sotva odrostlá pubertě, tak se podle toho i chová, charismatický padouch, renfieldovská hrouda masa v podobě pana Binga a hlavně lesbická zfetovaná knihovnice! Jo, druhá řada by mohla být fajn. ()

Bozvav

Celé to vlastně vůbec nedávalo smysl (viděna 1. řada). Seriál je sice patřičně temný, ale dialogy, scénář a vlastně i herci stáli za houby (výjimka Zachary Quinto, ten ušel). Atmosféra spíše bídná, než chmurná, hudba fádní. Za mne 30%. ()

ER

Co tomuto seriálu nejvíce chybí, jsou peníze. Jinak námět je skvělý, jde vidět bestsellerová předloha, včetně story o pokřivených vztazích, které mají negativní dopady na děti a nejen na ně. Thrillerová fantasy linka, která se tu vine, jakoby "vypadla" z pera Stephena Kinga, takže se objeví i pár mrtvol. Vše má pochmurnou atmosféru, byť jde o vánoční čas, tudíž bych si ho o Vánocích fakt nepustil. ()

Clark_Kent

Vánoční země a hromada cukrátek k tomu. To zní opravdu moc lákavě, nemůžu si tento nový seriál vynachválit. Mr. Charlie Manx a jeho výtečné proměny ve starýho páprdu, stáli opravdu za to. Musím vychválit i tu hromadu sádla pana Binga, ten mě kolikrát i příjemně rozesmál. Co se týče mladičké Vic McQueen ta působí dost sympaticky a odhodlaně, stejně tak její magická kámoška Maggie. Už se nemůžu dočkat druhé řady. ()

whysoserious

Jako první jsem přečetl knižní předlohu, kterou jsem vstřebal téměř jedním dechem - Joe Hill to napsal strašně čtivě. Téhle seriálové adaptaci musím pochválit, že se povedlo obsazení- třeba Zachary Quinto hraje Manxe výborně a i jeho zjev kupodivu odpovídá tomu, jak jsem si jej při čtení představoval. U Vicky McQueenové to samé. Seriál se předlohy nedrží úplně přesně a zároveň bohužel trpí tím, že některé situace, které Joe Hill v knize popisuje hodně napínavě a naléhavě, sice nějak proběhnou, ale nijak extra vás emočně nevtáhnou (na rozdíl od předlohy). Co naplat- knížka je úžasná a člověk se od ní nedokáže odtrhnout. O seriálu to neplatí, i když se tvůrcům nedá upřít snaha. ()