Desatero hříchů

• Fínsko Kaikki synnit (viac)
Fínsko, (2019–2022), 13 h 17 min (Minutáž: 42–48 min)

Réžia:

Mika Ronkainen

Johannes Holopainen, Maria Sid, Matti Ristinen, Heli Haapalainen, Rosa Honkonen, Essi Karjalainen, Hannu Kivioja, Moona Komulainen, Jaakko Ohtonen (viac)

Pri vyšetrovaní dvoch vrážd v konzervatívnom rodnom mestečku Varjakka vo Fínsku mladý kriminálny vyšetrovateľ Lauri Räihä prenasleduje sériového vraha a zároveň čelí ťažkým pravdám o svojej minulosti a prítomnosti. (SkyShowtime)

Necrotongue

Těžké zklamání. A to jsem Finům tak věřil, zvlášť když do hlavní role obsadili svého elitního vrhače. Scénář přinesl hlavní zápletku, na které se dal vystavět slušný příběh, místo toho se začaly prosazovat nic neříkající vedlejší dějové linie, vyšetřování bylo pomalé, děj se stával stále nudnějším a já jsem se jen těšil, až to skončí. Jediným kladem tak zůstává to, co si dlouhodobě myslím, totiž, že se každé náboženství zaseklo někde ve středověku. ()

Hombre8

Zklamání. Opravdu nevím, co fascinuje tolik lidí na severské tvorbě. Jestli ti psychouši, sociopati a schizoidní pomatenci? Tohle se navíc na "severské popularitě" jen přiživovalo, i když tam těch postiženců divákovi naservírovali v míře vskutku vrchovaté. Vlastně ani nevím, zda tam byl někdo, kdo by se dal označit za normálního. Ale to je asi dnes a tam normální. Tak možná jim právo Šaríja dopomůže z toho ven. Ten slunečný závěr...! :-) (Co měli proboha znamenat ti bejci?!) ()

fabecc1222

Člověk dostane chuť na ty tolik chválené severské kriminálky, a narazí v programu, že ČT bude vysílat severskou novinku, tak se rozhodne, že to zkusí, a dostane toto..Tvůrci si krom hlavní kriminální zápletky rozjedou spoustu menších, osobních dějových linek, které se na poli šesti dílů nedají pořádně rozvíjet. Jednotlivé díly také postrádají větší tah na branku, takže se děj dost táhne, a vzhledem k množství osobních problémů tak také kolikrát hlavní linka ustupuje zbytečně do pozadí. P.S.: Ten obsah od ČT je dost mimo, není tam ani žádná černá komedie, ani nic mysteriózního. ()

ostravak30

Severské země doslova chrlí v posledních letech drsné ledové kriminálky. Ať už filmy nebo seriály. Finsko nezůstává pozadu. Televizní a filmová tvorba z této země je u nás doslova exotika, protože se vůbec nevysílá. Kriminální seriál je přesně v tomto duchu. Ovšem co se zpočátku jeví jako výborná zápletka, rychle se utápí ve spletenci vztahů a osobních problémů obou kriminalistů. V průběhu šesti epizod si tak více řeší vlastní problémy než aby se věnovali případu. A to je problém. Nadějná kriminálka tak doslova zamrzne, aby v šestém díle explodovala. Poslední díl je sice výborný, ale celkově mě seriál spíše zklamal. Čekal jsem rozhodně víc, mnohem víc. Ještě pochválím skvělou úvodní melodii a pochopitelně herecké výkony. Druhá série je ještě horší. Začne se případ, ale pak to zamrzne a ve vyšetřování se téměř nepokračuje, aby v závěrečném díle vše bylo rozklíčováno. ()

Arsenal83

Trápna jednostranná kriminálka, kde nasáčkovali všetko a pekne to onálepkovali tak ako je to moderné. Kto je homoš je dobrý a progresívny. Promiskuitná kriminalistka? To je takisto pokrok. Si náhodou veriaci? Tak potom si fanatik, tmár, stredovekár, hajzel. Už si ani nepamätám, kedy za posledných 20 rokov boli veriaci ľudia ukazovaní v mainstreamových seriáloch ako normálni, pozitívni ľudia. Furt sú oni tí zlí. Poučením seriálu je ale aj nevídaná "krása" fínskych žien, ktorá je zrejme dôvodom, prečo sa ten poliš stal gayom. Takisto to vysvetľuje, prečo naši sexuálni turisti chodia do Thajska a nie do Fínska, také obludy z jazier, aké majú oni v ponuke, to núti k celibátu aj bez katolíckej príslušnosti. No a vrchol bola štvrtá časť. Tam sa mi páčil jeden záber a to že hneď po ukázaní homosexuálneho deviantského sexu prišiel záber na blivajúceho dedinčana. Ten to správne vyjadril. ()

• Ve 36. minutě začne hrát dívka na klavír skladbu s názvem „Moonlight Sonata“ od německého hudebního skladatele a klavíristy Ludwiga van Beethovena. (Trajektt)
  • Úvodní skladbu pro tento seriál nazpívala finská umělkyně Aino Venna. Píseň nazvaná „War Song“ vyšla v roce 2012 na albu „Marlene“. (Trajektt)