Mír podle Mnichovské dohody

(TV film)
  • Veľká Británia True Stories: Peace in Our Time?
Veľká Británia, 1988, 100 min

Na podzim roku 1938 britský premiér Neville Chamberlain věřil, že zajistil Evropě mír. Ten však neměl mít dlouhého trvání. Ve Westminsterském opatství najdeme veřejnosti takřka neznámý pomník muži, který – zlomený a trpce zklamaný – v roce 1940 zemřel. Prostřednictvím dohody, kterou uzavřel v září 1938 s Adolfem Hitlerem, mělo být dosaženo míru mezi evropskými zeměmi. Nakonec však ani nucené postoupení Sudet Třetí říši neodvrátilo hrozbu války a necelý rok poté propukl světový konflikt. Dokument režisérů Jana Němce a Otto Olejára, který vznikl ve Velké Británii u příležitosti 50. výročí uzavření tzv. Mnichovské dohody, je zajímavým a působivým připomenutím jednoho z nejrozhodnějších okamžiků předválečné doby. (Česká televize)

Autogram

Mníchovská zrada podaná zo všetkých strán od počiatkov jej príprav až po podpísanie v hoteli Regina. Hitler ako výborný manipulátor priviedol britských aj francúzskych predstaviteľov k obetovaniu Československa výmenou za prísľub dočasného mieru. Predchádzalo tomu stretnutie s Hitlerom v konšpiračnom byte, táto tradícia pretrváva u politikov asi dodnes, len sa vtedy až tak nepila kola. Chamberlain vystúpil z lietadla, zamával papierom, zožal nadšenie davu a neskôr sa táto scéna stala predmetom posmechu. Dokument obsahuje mnohé pre mňa nové informácie, ako napríklad, že hranica medzi Československom a Nemeckom bola dosť dobre zabezpečená a vybavená modernými zbraňami československej výroby. To všetko vyšlo navnivoč, keď sa to mníchovskou dohodou dostalo do rúk Nemecka. Film obsahuje nielen fakty, množstvo autentických záberov, výborné komentáre, ale aj vtipné scénky dobových komikov, ktorí na Chamerlainovi nenechali nitku suchú. Zábery na Prahu sú podfarbené clivou hudbou, snáď nás nepredajú opäť. ()

Ampi

Smutný, ale velmi kvalitní dokument, který popisuje co se může stát, když politiku dělají obchodníci. Dobré je, že obsahuje výpovědi pamětníků, třeba generála Miroslava Šmoldase, byť zrovna jeho je trochu ovlivněna dobou a mobilizačním nadšením Ve filmu se parodický objeví i skupina Monty Python. Stará pravda tvrdí, že kdo nezná svojí historii je nucen si ji zopakovat. Snad svojí historii známé a ani tlak z venku nás nepřinutí ji opakovat v případě Mnichov. ()

Splasher

Nezvykle mi na tom vadil ten satirický tón, zvýrazněný prokládáním skeče Cooka s Cleesem. Jelikož je to více zaměřené na Chamberlaina, tak se zde nerozebírají konkrétní bilaterální vztahy před Mnichovem (pakty o neútočení). Pokud se nepletu, tak ČSR měla lepší vztahy s Francií - Beneš studoval na Politickém institutu v Paříži. Není zmíněn ani vliv probíhající občanské války ve Španělsku na výsledek Mnichovské dohody. ()

Duoscop

29.září 1938, černý den našeho národa a den hanebné zrady všech západnich mocností. Obětování Československa jenom pro odložení nevyhnutelné války na necelý rok. Nadstandartní dokument který nešetří kritikou žádné naše tzv.spojence je přesnou ukázkou politiky ústupků. Ze záběrů podepisování smlouvy musí být demokratickemu světu na blití ještě dnes. ()

NinonL

Skvělý dokument o všech částech Mnichovské dohody, zejména z hlediska Velké Británie a jejího premiéra Nevilla Chamberlaina. Vystupuje zde také Joe Kennedy a samozřejmě Adolf Hitler. Ve snaze zachovat mír věnovaly tři mocnosti (Velká Británie, Francie, Itálie) Hitlerovi nejprve Sudety a poté i zbytek Československa. Tento dokument by měli vidět všichni Češi. ()