Postava muže, ve kterém se sváří dřívější ideály a současná realita, je podle mnohých životní rolí Jacka Lemmona (v roce 1973 za ni získal Oscara). Jeho Harry Stoner chce za každou cenu přežít a pud sebezáchovy ho nutí jít až za hranici morálky. Falšuje účty, shání klientům společnice a nakonec se uchýlí i ke žhářství, když zapálí vlastní podnik. Zároveň ale touží po časech, kdy měl člověk své hrdiny a hodnoty, a přesto, že bylo všechno mnohem prostší, stál život za to. Jenže Harry se bojí opustit prázdnotu své zdánlivě úspěšné existence. (Magic Box)

Willy Kufalt

Ředitel textilního podniku Harry prožívá nejen krizi středního věku, ale čelí i dlouhodobé morální krize uvnitř svého podniku, plného vypočítavosti a podvodů téměř bez hranic. „Tahle země zešílela“, říká Harryho manželka... a tím hned v úvodu na povrch začne vyplouvat i vedlejší výpovědní linka o kapitalistické společnosti, ukazující obraz živnostníků dennodenně vhozených do nesnadných morálních dilemat. Režisér Avildsen pojal svůj nízkorozpočtový snímek jako příběh jednoho relativně obyčejného dne muže se zhroucenými ideály. Není to sledování radostné a možná ani příliš napínavé, morálně dosti rozporuplné počínání nešťastného Harryho se nesledovalo zrovna dvakrát snadno a v útržkovité formě mi film směrem ke konci připadal film i malinko roztříštěný. Nejsem z tohoto filmu vyloženě nadšený, ale přes lehce kolísavé dojmy na mě ve výsledku zapůsobil tak, že jistá pachuť znepokojení a zásah ve mě přetrvávají i necelé tři hodiny po zhlédnutí. Když k tomu připočtu v detailech přesný herecký výkon Jacka Lemmona v hlavní roli (Oscar zasloužený!), přikláním se po menším váhání ke čtyřem hvězdičkám. 70% ()

Martin741

Reziser John G. Avildsen natocil 3 roky pred *Rockym 1 tento sympaticky film o cloveku, ktory v zaujme prezitia prekracuje aj hranice moralky, ba dokonca aj podlahne podpalacstvu. Filmu suverenne kraluje Jack Lemmon /Nekdo to rad Horke/, ktory odvadza bravurny herecky koncert. Rozhodne vyborny film, ktory by nemal ujst ziadnemu filmu znalemu divakovi. 89 % ()

Padme_Anakin

Pozoruhodná záležitost s nádhernou hudbou, příběh muže ve středních letech, který řeší svou vlastní osobní krizi a zároveň velké finanční potíže své firmy, je tu působivě vyobrazen a obdivuhodně ztvárněn, Jack Lemmon je v této roli fantastický, vnitřně rozervaný, pochybující, tápající, hledající Harry Stoner.. A to těžké závaží, které za sebou táhne v podobě bolestných válečných prožitků, tomuto dramatu dodává punc nadčasovosti.. Jedním dechem musím připojit, že se mi moc líbil i Jack Gilford, jejich výměny jsou úžasně napsané i zahrané.. Poděkování kolegovi/uživateli bloom za tip na film.. ()

zahadum

Je mi ľúto človeka ktorý mávne rukou a povie, že v tomto filme nebolo napätie a nič sa tam nedialo...o tom je presne ten film,že ľudia už nevidia čo sa deje a aké je všade neľútostné napätie....a to boli ešte krásne roky..tá depresia vypukla naplno až po 1989 ! ! ! Fenomenálny Lemmon...fakt pár herec a oscara si zaslúžil. ()

Pierre

Další výborný zářez Jacka Lemmona! Začínám ho mít fakt rád stejně jako celkově tyhlety americké filmy ze staré školy. Velmi dobré  drama, možná jen na můj vkus někdy příliš sexistické, jinak skvělé.  Hlavní postava Harry není na první pohled moc sympatická, jeho trable se nesledují snadno a mohly by mi mohlý být v podstatě cízi. Přesto mě ale film přímočarou formou jednoho dne podnikatele, který zažívá, jak pracovní krizi, tak životní krizi sledem různých morálně těžkých situací a dialogů postupně dost  upoutal. A určitě přivedl i několik zajímavých myšlenek, kdy se mi hlavní postava již brzy nezdála zdaleka tak jednoznačná a viděl jsem v ni člověka, který by místo těch všech podnikatelských čacheř raději řešil svou minulovanou hudební a sportovní dráhu, kterou v mnulosti zažil, ale nakonec musí udělat nejeden nemorální krok.. Nenápadně silný příběh filmu, který se místo velkého rozpočtu může opřít o precizní herecký výkon tradičně brilantního Jacka Lemmona (není třeba dalších slov, zasloužený Oscar), všechny vedlejší figurky, co mu v jeho těžkém dni kmitají a ovlivňují ho a dobře vybudovaným nejednoznačným scénářem nejedným těžkým morálním dilematem...a vlastně i dobrým symbolickým zakončením. Dramatická jízda.PROČ JSTE TO UDĚLAL? ABYS TO JEDNOU VIDĚL, CHLAPČE. ()

• Jelikož se jednalo o nízkorozpočtový film a Lemmon ho chtěl natočit za každou cenu, přijal honorář 165 amerických dolarů týdně. [Zdroj: měsíčník Cinema 9/2001] (Locksley)

Zemřel John G. Avildsen, režisér Rockyho

Zemřel John G. Avildsen, režisér Rockyho

17.06.2017

Jméno John G. Avildsen vám samo o sobě zřejmě nic neříká, tenhle pán ale vzkřísil hned dvě milované legendy. Právě on dal kariéru Sylvesteru Stallonovi, když udělal z Rockyho hit oceněný třemi Oscary… (viac)