Priatelia

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

Recenzie používateľa hrumsrt k tomuto seriálu (12)

Priatelia (1994)

Kult kultovnosti. Prapůvod sitcomů a komediálních seriálů. Praotec HIMYMu a TBBT . Seriál, který nikdy nezklame, vždy potěší.  Ať už máte kdejaké pocity a nálady, tady nemůžete sáhnout vedle. Nebýt této šestice nestál bych tu, určitě ne takový jako teď. Ať už si o tom může každý myslet, co chce ale nebylo mi více než deset, když jsem je spatřil poprvé. Šlo tehdy o čtvrtou sérii a mě ten úvodní příběh o medúze přišel vynikající. Navíc velmi rychle jsem zjistil, že si to razí často trošku dospělejší vrstvy a s takou chlapeckou drzostí a zvědavostí mě to chytlo. Od té doby mě už nepustili, postupně jsem jaksi na přeskáčku sledoval různé série až se mi utvářel celkový obraz příběhu, paradoxně první tři série jsem viděl až jako ty úplně poslední. Seriál změnil vůbec to jak se dnes podobná díla točí. Každý by měl ocenit s čím přišli a jako atmosféru si nesou dodnes. Jde krásně vidět vývoj samotných scénáristů, a jak odlišné měli nejen s postavami, ale vůbec celý příběhem představy v průběhu tvorby. Převést partu kamarádů do dospělého života a ukázat vyzrálost všech postav, takový úkol byl splněn. Nelze ani vyjádřit kolik geniálních epizod celá show nabízí. Ač už jde o čistě epizodní příběhy či postupné posouvání jednotlivých příběhových linek vpřed. Není jediná epizoda, která by se mi nelíbila, přestože samozřejmě úplně nemusím klasické rekaputilační epizody, kde jsou jen sestříhané starší scény, a když navíc sledujete seriál naráz vše máte ještě v živé paměti. Ale i ony mají nějaký svůj smysl a zkrátka dávají dohromady obraz, který nelze vyjádřit lépe. Leckdo říká, že je to seriál o přátelství, ale přesnější je, že jde o všechny složité vztahy. Přece jen červenou nití je vztah Rosse a Rachel. Každá série má něco dosebe, ale není divu, že jako nejlepší vidím čtvrtou, jelikož jde o nejvíce epizodních příběhů a hlavně milostné vztahy v partě nejsou žádné, jen se nad nimi fňuká.. Zase nejoblíbenější postava se těžko určuje, ale volím Rosse a to převážně kvůli neuvěřitelné zábavnosti a podobnosti se mnou samým. Dokonalý český dabing tomu dodává ještě neco navíc. Nesmrtelná show, kterou se budou bavit ještě následující generace, ať na ten reunion dojde, či nikoli. Přesto všechno nezapomenu, co mi Přátelé otevřeli! 1. série - 100%. 2. série - 95%. 3. série - 95%. 4. série - 100%!. 5. série - 100%. 6. série - 90%. 7. série - 100%. 8. série - 90%. 9. série - 95%. 10. série - 100%. ()

Season 1 (1994) (S01)

"Začnu si užívat." Revoluční seriál! Tak prostý, ale přesto tolik inovativní. Celá parta zde má odlišný jak vzhled tak trošku charakter (více archetypický) než v dalších sériích. V podstatě Ross celou sérii touží lásce ze střední, ale nikam to neposune, ale tak geniálně fňuká a překonává nástrahy. Miluji ty lesbický narážky, toho si bohužel v seriálu už poté moc neužijeme. 100% ()

Season 2 (1995) (S02)

I přestože tuhle sérii považuji jako celek za lepší počin než sérii úvodní, tak stejné hodnocení jí dát nemohu skrze některé slabší epizodní kousky. Ross se konečně dá s Rachel dohromady a přes všechny nástrahy je nejhorší, že já jsem na jeho straně a rozumím mu. Joey je první v seriálu, kdo opouští partu a zkouší žít sám. Monica chodí s přítelem rodičů. Phoebe doplní Rosse v klubu rozvedených. A Chandler je chudák, že tohle musí nosit, tak snad neumře sám. 95% ()

Season 3 (1996) (S03)

Už si to udržuje svoji vysoko nastavenou kvalitu. Ross má výstřední problém. Monica si najde kamaráda. Chandler překoná strach z jízdy do tunelu. Rachel už nechce vařit kafe. Phoebe se vrátí ztracená pěvecká kolegyně. A Joey si pořídí domácího mazlíčka. 95% ()

Season 4 (1997) (S04)

Tohle pro mě tehdá bylo úplně první setkání s seriálem. A s každým opakovaným shlédnutím si jen potvrzuji, že právě tohle je ten naprostý vrchol! A je děsně jednoduché proč, neřeší se vztahová dramata uvnitř party, leda narážky mezi Rossem a Rachel, ale jinak každý má tu svoji pozornost zaměřenou na někoho z venku. Několik opravdu geniálních epizodních příběhů, které se navždy zapsali mezi to nejlepší, co jsem v seriálové tvorbě viděl! Ross se podruhé ožení. Rachel má v merku nový objekt. Phoebe čeká s bratrem trojčata. Chandler se ubytuje v bedně. Joey bude hnusnej. A Monica se žáhne o medúzu. 100%! ()

Season 5 (1998) (S05)

I když předchozí čtvrtou sérii považuji za o kousek lepší, tak i na popáté je to vynikající a kvalitativní vrchol seriálu se rošiřuje na dvě série. Dynamika vytvořená na vtipu o budovaní a utajování vztahu Monicy a Chandlera s klidem táhne celý seriál. Ross se potřetí ožení, nedá si pokoj. Rachel se snaží budovat vztahy na pracovišti, líbá šéfa a kouří s kolegyněmi. Chandler se tentokrát hodně nalíbá. Monica okouká jak se správně smát. Phoebe si bude hrát na policistu. A Joey obětavě zachrání při střelbě nejlepšímu kamarádovi život. 100% ()

Season 6 (1999) (S06)

Tahle série je pro mě první a jediný příklad kvalitativního zaškobrtnutí v seriálu. Ani jedna z postav se totiž téměř nikam neposune a jakoby se několikrát vařilo z ničeho. Ross bude chodit se studentkou a potřetí se rozvede. Rachel ovládajíce sílu unagi dorazí sestra. Chandler bude uvnitř mrtvej. Monica bude bydlet s klukem. Phoebe začne běhat a skončí s infarktem. A Joey získá porsche, ale nebude mít na zdravotní pojištění. 90% ()

Season 7 (2000) (S07)

Taková malinko dospělejší série, která se místy až moc zaměřuje na příběhový oblouk se svatbu, který ale jinak zvládá gradovat po celou dobu, ale každé odskočení je docela příjemné. Dočkáme se další smrti jedné z populárních postav. Ross objeví svoji diplomovou práci. Rachel si bude hrát s asistentem. Chandler nejednou překoná strach. Monica přijde o svůj rybníček. Phoebe zijistí pravdu svůj skutečný věk. A Joey projde operací. 100% ()

Season 8 (2001) (S08)

A máme zase o jednoho člena party navíc. Ross zjistí, že kondomy ze 3% vůbec nefungují. Rachel bude mít problém, šéf chce koupit její dítě. Chandler objeví kouzlo koupelové pěny. A Monica je bordelářka. Phoebe bude mít s Jamesem Brolinem dítě. Joey sní sám celého krocana o své porodní váze. 90% ()

Season 9 (2002) (S09)

Zase o kousek dospělejší a nastupuje takový modernější vzhled seriálu. A příchod normálního Mika rozšiřuje partu. Finální dvojdíl se po letech zase povedl a nastavil další ikonu. Ross k němu ještě pořád chodí. Rachel bude vulgární. Chandler se konečně dozná. Monica zazpívá neodvážnější Delta Dawn. Phoebe svůj život obtočí kolem krys. A Joey zaplatí operaci prsou. 95% ()

Season 10 (2003) (S10)

Normálně by se každý bál ukončovat takovýto seriál, navíc se podívejme, jak se to třeba aktuálně všem seriálům "daří", nicméně Přátelé i po letech neustupují a dokouzávají na stejné úrovni k vyhlíženému finále. Spolu se závěrem TBBT je tohle to vůbec nejlepší. V celé sérii si dávají pozor, aby odvyprávěli, co mají, aby uzavřeli linky i vedlejších postav, které si to zaslouží. A tak vedle mé oblíbené čtvrté sérky je tahle ta nejpovedenější. Ross zjistí, kde leží jezero Mbosco. Rachel už téměr vystřídá všechny v partě. Chandler bude nevěrný. Za to Monica pozná, co dovedou vznášející se hlavy. Phoebe si vezme Blbsteina. A Joey konečně dojde touženému bytu nad garáží. 100% ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry