Priatelia

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

Recenzie používateľa Nin k tomuto seriálu (11)

Priatelia (1994)

Po velice dlouhé době jsem zhlédl komediální seriál, na kterým jsem vyrůstal. Miloval jsem ho, přišel mi šíleně vtipný a viděl jsem ho nesčetněkrát. Přátelé byli fenomén, který přinesl do světa sitcomů svěží závan větru, a i dnes si z mnoha důvodů drží slušnou popularitu. Lidi si hodně pamatují ty super vtipy, ale spoustu vtipů je taky nic moc, a najdou se i příšernosti. To se týká i příběhů, kde opravdu hodně z nich je nic moc, a s příběhy z dnešních kvalitních komediálních seriálů se absolutně nemůžou měřit. Na druhou stranu jsou Přátelé pořád úžasně sympatičtí, a to díky excelentím hereckým výkonům a celkově výborné atmosféře. (7/10) ()

Season 1 (1994) (S01)

Přátelé začínají pěkně zostra. Jsou opravdu zatraceně vtipní, jednotliví herci jsou fakt skvělí komici a jejich postavy jsou fajn. Jak jsem je dlouho neviděl a některé herce znám z jejich pozdější formy, tak vypadají mlaďoučce a jsou hrozně roztomilí. Vtipné taky je, jak nosí volné hadry, především zatraceně dlouhé rukávy. Asi největším nedostatkem jsou poměrně hloupé epizodní příběhy. Větší příběhová linie je Ross zamilovaný do Rachel, ale především to, jak Ross zvládá situaci se svou (ex)manželkou, která je šťastně zamilovaná do jiné ženy, ale je jaksi ještě do toho těhotná s Rossem. Dost šílená premisa je tu podle mě zručně zvládnutá, originální a zajímavá. Předposlední díl, v níž tenhle příběh dojde k finále, je naprosto parádní. (8/10) ()

Season 2 (1995) (S02)

Druhá řada je podstatně slabší. Hlavně se zde řeší to, jestli spolu začnou randit Ross a Rachel, jenže hned na začátku naráží na různé problémy. Chtěl jsem, ať už spolu chodí, ne proto, že bych jim to tak přál, ale aby už přestali řešit ty svoje kraviny. Postavy jsou pořád hlavním tahounem seriálu, ale zde se někdy chovají pořádně otravně. Například Phoebina etuda popírající evoluci nebo epizoda o tom, že část Přátel žárlí na to, že ostatní víc vydělávají... To byla dost hrůza sledovat jejich chování. Příběhy jsou stále většinou průměrné, někdy mají naprosto předvídatelný vývoj, což u sitcomu není až takový šok, ale dnešní komediální seriály už jsou na tom líp. Na druhou stranu výborné vtipy se pořád najdou a vlastně není potřeba je ani nějak zvlášť hledat. (7/10) ()

Season 3 (1996) (S03)

Kvalita se tak nějak ustálila na pohodový komediální seriál. Ve třetí řadě tu máme z důležitějších příběhů opět proměnlivý vztah Rosse a Rachel (trochu divné, ale už ne tak otravné), Chandlera a Joeyeho, co si pořídí kuře a husu (občas vtipné, ale trochu znepokojující... co by na to řekli ochránci zvířat?), a Monicu a její vztah s milionářem (opět někdy vtipné, ale taky trochu divné, rozhodně žádná jiskra nebo zajímavá romance tu neprobíhá). Příběhy jsou tedy obvykle ne moc zajímavé, sem tam se postavy chovají otravně. Na druhou stranou v každém díle se najde alespoň jeden fakt vynikající fór a myslím, že Přátelé hodně vděčí za svou oblíbenost vynikajícímu castingu. Někdo vám může být míň sympatický a někdo víc, ale všichni jsou to skvělí komediální herci. Díky tomu a sem tam skvělému vtipu má tenhle seriál fakt velký půvab a kouzlo. "Objektivně" si ale myslím, že je (alespoň 3. řada) pouze lehce nadprůměrným sitcomem. (7/10) ()

Season 4 (1997) (S04)

Uff, tahle série je hodně ve znamení otravného, dětinského chování mezi Rachel a Ross. Předtím jsem jim možná trochu i fandil, ale teď bych jim nejradši zařídil zákaz přibližování. Z delších dějových linek je tu hodně fajn, když se Chandler zamiluje do Joeyho holky, a příchod Emily je taky milý, v originálním znění má skvělý britský přízvuk. Vtípky jsou pořád slušné, ale někdy je chování některých postav (i Phoebe se občas chová jak husa) fakt otrava. Finální díl je opět nabitý a diváka čekají hned dva super zvraty. (7/10) ()

Season 5 (1998) (S05)

Tahle série je dost povedená. Má spoustu hodně dobrých vtipů a zajímavé příběhy. Především se dají dohromady Chandler a Monica, kteří to hodně dlouho tají - tam je vtipné, jak hodný Joey o tom ví jako první, čímž dost trpí. Vztah Chandlera a Moniky mám hrozně rád. Na rozdíl třeba u Rosse a Rachel, kteří kvůli své lásce či nelásce dělají samé kraviny, tak Chandler s Monicou mají kvalitní vztah, který je oba dělá lepšími lidmi. Chandler se snaží být míň trapný a Monika není taková hysterka, a oba pracují na tom, aby byli trpělivější. Velmi povedená sezóna. (8/10) ()

Season 6 (1999) (S06)

Šestá řada je spíš pohodička. Dlouho se nic extra zajímavýho neděje, seriál je spíše jen sympatickým nadprůměrem. Hodně mě ale bavilo, když se Ross zaplete se svou studentkou, tahle dějová linka má zábavný vývoj. Jasně, často je to klišé, ale David Schwimmer je fakt super komik a tady to dobře rozjíždí. Finále se týká mého oblíbeného páru Chandler+Monica, a je moc milé a dojemné. (7/10) ()

Season 7 (2000) (S07)

The one with black people. S nástupem nového tisíciletí si tvůrci seriálu uvědomili, že v New Yorku žijí i černoši, takže zatímco ve všech předchozích dílech se maximálně nějaký mihne v pozadí, zde je asi pět černochů v mluvících rolích. První "mluvící černoch" je trochu rozpačitá volba, protože jde o jednoho ze sousedů, kteří jsou závislí na Moničiných koláčcích a u dveří se chová docela výhružně. Dojde ale i na milou černošku, kterou se pokouší sbalit Joey i Ross. Protože Monica bydlí s Chandlerem, Rachel se nastěhuje k Phoebe a víc se teď ukazuje jejich kamarádství, se kterým přichází i různé spory, většinou jde ale o malichernosti. Takže Rachel, která se vypracovala ze servírky do prestižní módní firmy se teď občas chová zase jako ta malá rozmazlená holka. Samozřejmě je to někdy vtipný. Ale často ne. Phoebe mě taky štve. Hlavně tím, jak neustále shazuje Chandlera před Monicou. Ale ať tahle přerostlá hipísačka říká cokoliv, Monica se nenechá zviklat a sedmá řada končí její svatbou s Chandlerem. Ta je super, ale když už tak kritizuju, tak ještě nejsem úplně spokojený s tím, jak se Chandler usmíří se svým tátou, homosexuálním transvestitou. Má to hodně blízko k tomu být to fakt skvěle dramatické, ale přišlo mi to šíleně uspěchané. Po tom všem, co si Chandler zažil, se prostě setkají, tatík se ani nijak zvlášť neomluví a najednou jsou kámoši. A aby to nebylo málo divný, tak Chandlerova tátu hraje herečka. V každém případě jsou Přátelé i zde velmi pohodovým komediálním seriálem se super herci (a tím myslím opravdu všechny, i Phoebe). A málem bych zapomněl - Sedmá řada má naprosto parádní závěrečný zvrat. (7/10) ()

Season 8 (2001) (S08)

Osmá řada začne několika skvělými díly, takže jsem se začal radovat, že se třeba seriál už "našel" a že už půjde o moderní seriál, kde si budu jen užívat jízdu plnou dobrého humoru a skvělých příběhů. Ale bohužel, velmi rychle seriál zase sklouzne ke klasickému lehkému nadprůměru. Čili nic moc příběhy, jen jednou za čas se nějaký povede. A máme tu skvělé vtipy, ale i vyloženě trapné. V téhle sérii je Rachel těhotná, což je pro ni samozřejmě náročné, protože ani nemá stálého partnera. Přesto se ale nechová nijak zvlášť hrozně, a proto je dějová linka s ní zajímavým zpestřením. Vypadá to, že by se s Rossem mohli dát dohromady, oba se chovají příjemně zodpovědně. Natolik zodpovědně, že se Ross bojí, že by po velkém sblížení zase přišel velký rozchod, což teď nechce riskovat, když spolu čekají dítě... To mi připadalo jako poměrně dospělá a realistická dějová likna. Trochu trapné je však to, jak je Joey zamilovaný do Rachel. Přál bych jim to spolu, Joey je teď můj druhá nejoblíbenější postava a už několik řad se naznačuje, že by Joey chtěl pořádný vztah... Bohužel z toho ale vznikne jen několik nepříjemných situací a Joey je tu docela za blbce. Finální zvrat série s tím pak souvisí a je poměrně hloupý. (7/10) ()

Season 9 (2002) (S09)

Většina dílů devátý řady je slabota. Hodně příběhů je tu už vyloženě otravných (Monica si myslí, že Chandlera rajcují žraloci, protože na ně přepnul, když koukal v hotelu na porno... otravná rozmazlená ségra Rachel...), někdy už se i příběhy únavně opakujé (Ross žárlí na Rachel). Naštěstí poměrně často přijde nějaký super vtípek, skvěle napsaný a ještě lépe zahraný. Úplně na konci konečně přichází s postavou Charlie, sexy inteligentní černošky, zajímavé příběhy a především poslední vynikající dvojdíl, ve kterém jsou na ostrově Barbados. Ross se v něm konečně trochu ukáže své paleontologické dovednosti, protože je v tomhle oboru hvězda (takže už není jen za roztržitého profesora, co si hraje s dinosaury), a na ostrově se taky rozjede správně ujetá dějová linka mezi ním, Rachel, Joey a Charlie. (7/10) ()

Season 10 (2003) (S10)

"Dokončovací řada". Tvůrci se v téhle řadě rozhodli dokončit mnoho rozjetých dějů a ukončit jednu fázi životů Přátel. Takže tu máme třeba děj kolem adopce a stěhování se Chandlera a Monicy, což je fajn, i když trochu idealistické a uspěchané, ale taky bohužel příšerný rozchod Rosse s Charlie. Ta byla celou dobu fajn sympaťačka, ale v "rozchodovém" dílu se chová pěkně trapně, když se nejen vrhne k nohám svého ex, co využívá své pozice na vysoké škole k rozdělování grantů ("když se s ní rozejdeš, dám ti grant"), ale dokonce to udělá přímo před Rossem. Tvůrci chtěli, aby Ross skončil s Rachel, a tak se k sobě - opět docela uspěchaně - vrátí. Kvalita je tu opět poměrně vyrovnaná, příběhy jsou někdy dobré, někdy nic moc, a do toho se poměrně často zadaří super vtip. (7/10) ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry