Zdravotní škola

• Dánsko Sygeplejeskolen (viac)
Dráma / Rodinný
Dánsko, (2018–2022), 20 h 29 min (Minutáž: 38–42 min)

Hudba:

Mikkel Maltha

Molly Blixt Egelind, Jesper Groth, Mikkel Becker Hilgart, Jens Jørn Spottag, Anette Støvelbæk, Benedikte Hansen, Anna Stokholm, Thue Ersted Rasmussen (viac)

Mladé dívky a chlapci usilují stát se zdravotníky a pomáhat druhým v poválečném Dánsku... Dánsko, roku 1952. Několik let po konci II. světové války se zdravotnictví potýká s akutním nedostatkem sester, a proto se odvážná ředitelka zdravotnické školy v městečku Frendenslund rozhodne pro odvážný experiment – poprvé v dánské historii otevře škola své dveře i mužským studentům. Rozšíření řad v dosud ryze ženské profesi má své příznivce i odpůrce. Na škole se ale schází pestrý kolektiv nadšených mladých lidí, které i přes jejich rozdíly pojí touha pomáhat a prožívat společně studentská dobrodružství... Romantický dánský seriál byl opakovaně nominován na Dánské filmové ceny a setkal se i s velkou popularitou u domácího publika. V hlavních rolích uvidíme výrazné tváře mladé generace dánského herectví – vedle Molly Blixt Egelindové například Mortena Andersena nebo Katrine Greis –Rosenthalovou. (Česká televize)

kolemjdouc

Seriál má málo epizod a tak doufám,že bude mít spád až do konce.Docela slušně má nakročeno.Teda u mě.Sedl mi do nálady.A doufám,že až do konce se scénář vyhne skandinávskému politikaření.Jsem óbr spokojená úplně se vším.Se scénářem,samo že záleží na překladu (to obzvlášť) ,režií,interiéry a exteriéry.Nadstardní výkony herců.A kóóónečně musím vyzdvihnout překlad a famózní český dabing.Nejsem náročný divák, ale někdy to,co pustí dabingová studia mezi lidi je čistá tragedie!Za tím si stojím!Si čété u mě šplhla!Klobouček! ()

sportovec

Dánská obdoba prvních dvou dietlovských řad NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA v ničem nezaostává za zavedenou skandinávskou noblesou a profesionalitou i uměleckým výrazem. Mužská emancipace na nejméně očekávatelném poli (gynekolog ženy ošetřovat může, mužský sestr z mravopočestných důvodů naopak nikoliv) zvlášť překvapí a působí opravdu objevně. Proto také ta odvozenina z ženské předlohy pro střední zdravotnický personál. Perfektní posazení do dobového kontextu (pacienti kouřící při vizitě, studentský sesterský klub vymyšlený moudrou a statečnou dívkou) ilustrují severskou původnost a svobodnost příznačnou pro skandinávský subregion. To, že sestrové a sestry působí tak trochu jako mikroombudsmani, je jistě umělecká licence - ale proč ne? Fakt, že většina lidí je slušných a v mezních situacích i občansky statečných není červenoknižní a u srdce zahřeje. K idyličnosti to má daleko; hlavní hrdinové nakupí i spousty chyb a přešlapů, najdeme i vyslovené neúspěchy a občas vyslovené zločiny. Pro soužití - soužití rovných, nikoliv stejných - udělal tento seriál možné i nemožné. Představuje povzbuzení i pohlazení zároveň také v českých poměrech kvalitou scénáře, promyšleností i sevřeností epizod, režijním zpracováním, individualizováním a vývojem postav i úžasnou převážně devadesátnickou generací svých hereckých představitelů. Podobných pohlazení by Česká televize měla přinášet víc. ()

NikiVai

Seveřani prostě umí. Tenhle seriál byl tak milý, pohodový, že je mi až líto, jak málo dílů má. Skvělé herecké výkony, skvělý příběh i kulisy, no jasný plný počet hvězd. Doufám, že bude pokračování. ()

slunicko2

Trochu limonádový pohled na poválečné dánské zdravotnictví. 1)  Neumím posoudit, jak moc jsou zobrazované reálie a zejména společenské vztahy začátku 50. let v Dánsku věrné, ale pokud ano, vyplývají z nich docela zajímavé poznatky._____ Dánsko nemělo v roce 1952 potravinové lístky._____ V nemocnici, v níž jedinými empatickými osobami jsou některé zdravotní sestry (a bratři), notabene teprve studující, bych určitě nechtěl být._____ Dánské onkání převedené do češtiny zní roztomile archaicky._____ 2)  Vlastní příběh trochu připomíná červenou knihovnu svou prediktovatelností, jednoduchostí a úsměvností, i když obsahuje i vážné dramatické prvky._____ 3)  Z herců mě zaujal 29letý podsaditý Jesper Groth (student - průserář Bjørn Toft), rovněž zpěvák v duu Fyr & Flamme. Toto seskupení se probojovalo na Eurovision Song Contest 2021, kde skončilo bez postupu._____ 4)  Další zajímaví kluci: 27letý Morten Hee Andersen (student Erik), 27letý Mikkel Hilgart (vysoký blonďák, student Peter), 33letý Thue Ersted Rasmussen (mladý lékař a novomanžel Christian Friis)._____ 5)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení první řady - 2018._____ 6)  Psáno po čtyřech řadách. Nová se právě natáčí, tak se těším. ()

Kozlowski8

Pohled na dánské zdravotnictví 50. let, kdy se ve škole pro zdravotní sestry začínají poprvé objevovat muži, čímž se boří předsudek o čistě ženské profesi. Těch předsudků nejen ve zdravotnictví, ale v celé poválečné společnosti (nejen dánské) bylo mnoho a některé z nich seriál do svého příběhu rovněž zařazuje (lesbický vztah, přerušení těhotenství, nebo třeba pronikání nové (americké) kultury do společnosti). Příběh ve své jednoduchosti, naivitě a předvídatelnosti chvílemi připomíná romantické romány červené knihovny a chvílemi zase některé hloupoučké české seriály z Primy či Novy. Ani herecky mne nikdo výrazněji nezaujal (nejvíce asi Jesper Groth v roli studenta Bjorna). Za pochvalu ale stojí výborně vystavěná dobová atmosféra a kulisy 50. let - hlavně proto ty dvě hvězdy. 40 %. ()

• Natáčelo se v psychiatrické léčebně Sankt Hans Hospital v Roskilde v Dánsku. (BMW12)