Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Likan7 k tomuto seriálu (19)

Akty X (1993)

Jsem z toho jelen. Akta X je seriálovou legendou, a protože se jedná o téma, které se mi líbí a vždy mě fascinovalo, tak jsem se na Akta X těšil. Jenže pokud nepočítám pár epizod, které mě opravdu bavily (za celou historii Akt X jsem dal pouze čtyřikrát 5 hvězd), po drtivou většinu seriálu jsem se nudil k uzoufání. Je ironické, že jsem začátky Akt X neměl rád nejspíš pro jejich až moc velkou odlišnost oproti seriálům dnešního stylu, a přitom jsem 8. a 9. sérii zkouknul jen z povinnosti a donucení s myšlenkami, že je škoda, že to není jako ty první série. Poslední 2 staré série jsou vyložený odpad, kde se Duchovny už téměř nevyskytuje (v 9. je až v posledním díle) a Scullyová má vedlejší roli, protože prim tu hraje Robert Patrick a Annabeth Gish, a přestože nebyli špatní, kvalit těch dvou nedosahují ani zdaleka. Duchovny a Anderson se pro tyhle role narodili. A minisérie číslo 10? Kdyby rozvedli příběh z prvního dílu na všech šest, bylo by to v pořádku a určitě bychom viděli nejlepší sérii Akt X, ale takhle tu máme apokalypsu, nejhorší díl Akt X a nudu, která nekončí otevřenými vrátky, ale utnutým příběhem uprostřed celosvětové apokalypsy. To je jako co? Bude 11cka?... Že já se ptal. Jedenáctka přišla, a i když se snažili rozvést hlavní zápletku, udělali to tím nejhorším možným způsobem. Akta X jsou dávno mrtvý seriál, který je v nynějším světě jen neskonale trapný. Ale Gillian Anderson je neskutečně nádherná, to zase jo. ()

Season 1 (1993) (S01)

Zklamání, které jak doufám další řady vynahradí... ()

Úvod (1993) (S01E01)

Pilot seriálu (nevím, proč je tu označen jako samostatný film). Někdy označený jako 01, někdy jako 00. Každopádně jeden z nejlepších dílů první série. ()

Season 2 (1994) (S02)

Má to rozhodně lepší díly než oťukávací 1. série, ale pokud budu průměrovat, dostanu se dokonce pouze na 2*. Některé díly jsou totiž vyloženě špatný a pro mě šli do odpadu. A to i přestože jsou často i čtyřky. ()

Season 3 (1995) (S03)

Úroveň cca stejná jako u druhé série. První díly jsou vyloženě super, jenže to pak opět spadne někam ke 2*. A když dáte několika dílům i odpad, průměrem se dostaneme na 2*. ()

Season 4 (1996) (S04)

To nejlepší z dosavadních Akta X. ()

Season 6 (1998) (S06)

Šestá řada je o poznání lepší než příšerná pátá. Jsou zde některý skvělý díly jako The Beginning, Dreamland, Terms of Endearment nebo skvělá komediální Arcadia. Pocitově zatím nejlepší série a doufám, že sedmička půjde minimálně v podobných vodách. ()

Trojúhelník (1998) (S06E03)

A to jen za poslední dvě věty. ()

Season 7 (1999) (S07)

Sedmá série je velmi rozporuplná. Alespoň pro mě určitě. Jsou tu skvělý díly, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem zatim v Aktech viděl (Je Souhaite, Requiem, X-Cops, Millennium), ale na druhou stranu tu jsou i díly, u kterých bylo vidět, že začínají být scénáristé v háji a už i já jsem občas pociťoval, jak všichní píší o tom, jak jsou poslední série hrozný. Díly jako hollywood A.D., Orison nebo Chimera nejsou vůbec povedený a jen ničí tu auru něčeho velkýho, kterou Akta X rozhodně měli. Přesto, posledn dva díly byly výborný a jen doufám, že osmička na to naváže. ()

Milénium (1999) (S07E04)

Za tu poslední scénu, u které jsem se usmíval od ucha k uchu :-)) ()

Season 8 (2000) (S08)

Ze začátku se mi výměna Muldera velmi líbila. Doggett přinesl svěží vítr a bylo poznat, že už to nějaký nový impuls potřebovalo. Jenže jak série pokračovala, začínal jsem z toho mít čím dál tím větší pocit, že tvůrci už začínají vařit z vody stále více. Konec mi byl už téměř jedno a vzhledem k tomu, že série 7 a 8 se točili tak, že by mohli být poslední série seriálu, mít TAKOVÝ konec Akt X by byl pro mě zklamáním. Návrat Muldera sice potěšil, ale jsem celkem nervózní, co s postavou udělají ve finále. PS - Moc mě potěšila znělka s novými záběry, po tolika sériích to diváka prostě potěší :-). ()

Season 9 (2001) (S09)

Takový závěr (první) si Akta X nezasloužily. Od začátku série do konce samý fail, nepřítomnost Duchovnyho byla nakonec klíčová, ale ani jeho návrat v rozlučkovým posledním dílu to nezachránil. Ve finále, kde bychom měli mít minimálně husí kůži z konce, jsem necítil vůbec nic. ()

Návrat (2016) (S10)

Chápu, proč byli fanoušci nasraný. Čekat takovou dobu na další Akta X a dostat tohle, tak by mě kleplo. Nechápu, proč hlavní příběh série, který je rozdělený na 2 díly, první a poslední, nenechali na celou sérii. Je dostatečně atraktivní a nedošlo by k těm čtyřem failům mezi nimi. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03) odpad!

Totální dno Akt X. Nechápu, jak tohle mohli dopustit. Totální šaráda a taškařice, která dělá ostudu pravým Akt X, a to ani zdaleka nejsem jejich fanoušek. ()

Season 11 (2018) (S11)

Jedna obrovská prohra. Po konci desáté série jsem byl naštvaný, měli parádní sci-fi závěr, jen totálně otevřený. A teď přišla jedenáctka, a já se cítím naprosto podvedený. Přestavte si, že sledujete Pána prstenů a na konci Návratu krále se Frodo probudí ve své posteli. Dafuq? Tak přesně taková je nejnovější (a pevně doufám, že poslední) série Akt X. Hororové díly chybí, nebojíte se, hlavní dějová linie, která trvá 11 sérií, je neskutečně odbytá. Scénář tu téměř není a všichni se jen motají v kruhu. Gillian potvrdila, že se do seriálu už nevrátí, takže snad nedejbože někoho nenapadne pokračovat bez ní. Už tady je ona to jediný dobrý. A ještě poslední 2 minuty deváté epizody. ()

Môj boj III (2018) (S11E01)

Vůbec se nechytám. Skvělý závěr nudné desáté série tvůrci zabili během tří minut první epizody série jedenácté, gratulace. ()

Počkať, čože? (2018) (S11E04)

Občas je sice nějaká vtipná scéna, ale kam se jako chce tenhle seriál ubírat? Tohle je totální posmrtná křeč kdysi slavného kultu. ()

Mačiatko (2018) (S11E06)

Na celé jedenácté sérii je asi nejzajímavější neskutečně hot vypadající Gillian a neskutečně vypapkanej Osment. To je až neskutečný jak vypadá. Ten nesnědl hodně koblížků, ale celou pekárnu i s prodavačkou. ()

Nič netrvá večne (2018) (S11E09)

Poslední scéna, rozhovor Scully a Muldera je s přehledem to nejzajímavější na celé jedenácté řadě. Těch několik minut v kostele moc pěkně a nostalgicky ukazuje jak složitý a přitom sympatický vztah k sobě měli a dává tušit, že nás čeká opravdu už pouze poslední díl seriálu. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov