Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa filmmovier k tomuto seriálu (19)

Akty X (1993)

Nejvíc mě to bavilov období mezi třetí až pátou sérií.. První díly s UFOnama sice také nejsou k zahození, naopak, ale mě více bavili ty mysterioznější díly. A těch bylo v posledních několika sezonách opravdu požehnaně. . Jinak nejlepší díly jsou (namátkou) Škvíra, Domov, Jose Chung - Odjinud, Hmyz... Moje touha po zíhadách jest po každé epizodě ukojena.... Prostě neuvěřitelnej seriál. A ta hudba.... Za zlatý věk seriálu považují období mezi třetí až pátou řadou, ve kterém jsou nezapomenutelné epizody ( Jose Chung, Domov, Bažina, Avatar...) No prostě seriál za jasných 90%. Šestá a sedmá sezona slabší, potom zase zvedající se kvalita. ()

Úvod (1993) (S01E01)

No jo, vynikající ufounský rozjezd výborného kultovního sci - fi seriálu. První společný případ Muldera a Scullyově se rozjíždí, a - jak jinak - je pořádně tajemný a záhadný, ale okořeněný Mulderovými hláškami a vztahem obou hrdinů. Konec byl naprosto geniální. Určitě jeden z nejlepších pilotů všech dob. ()

Pravda (2002) (S09E19)

Epické finále Akt X mě rozhodně nenechalo chladným. Skvělé tempo, úžasně napsaný scénář a hlavně... Fox Mulder, který je konečně opět na scéně. Ten je odsouzen za vraždu a jde do vězení. První polovina se týká hlavně obhajoby - zavzpomínáme i na nejlepší mytologické okamžiky. Uvidíme Kryceka, Střelce, X i Kuřáka. Mohl tam být i Muž z Pentagonu ale celý díl je opravdu tak epický, že na nic jiného okolo nemyslíte... Tohle rozloučení je opravdu ve velkém stylu a pro mě je Pravda i nejlepším dílem celého seriálu. Nikdy jsem žádný konec seriálu neprožíval tolik, jako Akt X. Jedním slovem úžasné. Nejlepší závěr všech dob. O tomto lze mluvit jen a jen v superlativech. 100%. ()

Môj boj (2016) (S10E01)

Pocit radosti - to je to, co jsem zažíval v prvních několika minutách - a protože v době, kdy se Akta X začala vysílat, mi bylo pouhých mínus pět let, byl o to silnější. Nádherný úvod s proslovem agenta Muldera, zavzpomínání na nejslavnější monstra a události, klasická (mírně upravená a stále fantastická) úvodní znělka a Kouřící muž na konci. To byly skvělé monety, všechno mezi tím mi ale přišlo jako podivná vata. Málo prostoru pro Waltera Skinnera bych ještě skousl, stejně jako to, že je hrozný nezvyk slyšet Muldera a Scullyovou poprvé v originále (náš dabing je mnohem lepší), ale ten příběh byl strašná hovadina. Přeplácaná blbost s teorií neuvěřitelně šíleně přitaženou za vlasy. Jak už jsem psal. má to spoustu skvělých momentů, ale ten příběh je fakt omyl, a ani chemie mezi hlavní dvojkou nefunguje jako dřív a oba mi přišli zatím takoví unavení. Jinak ale celkem pěkný návrat, který jsem si nehorázně užil jako za poslední dobu opravdu máloco, ale ta nová mytologie opravdu nefunguje. 75%. ()

Mutácia zakladateľa (2016) (S10E02)

Akta X jak mají být. Po rozpačitém úvodu páně Carterova je tohle naprosto jiný kafe. Nádherná atmosféra (i když už ne taková jako v devadásátkách) a nesmírně napínavý a velice zajímavý případ od tvůrce Eugena Victora Toomse. Pokud takhle bude vypadat i zbytek, budu spokojený. Skvělá chemie mezi Mulderem a Scullyovou je zpátky a příběh opravdu stojí za to, navíc je to okořeněné kapkou mytologie, v tomhle případě Williamem, a epizoda funguje ve všech směrech - v dramatické a napínavé rovině, v humorné (díky bohu i díky Mulderovi) i té vážnější a dojemná (William). Akta X prostě touhle vynikající epizodou znovu nabrala sílu a já doufám, že jim zdaleka není konec, protože minimálně po stránce klasických (a nepřekonatelných) MOTW epizod mají stále co nabídnout. Fakt krása, tohle jsou klasická, stará dobrá Akta X - se znělkou! 90%. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03)

Nádhera, fantastická epizoda, která mě potěšila jako máloco. Nová série Akt X má zatím strmě vzestupnou tendenci, takže pokud to takhle půjde dál, za chvíli nebudou stačit hvězdičky. Zatracená spousta úžasných momentů, včetně užasné vzpomínky na Kima Mannerse, Mulderova vyzvánění (!!!!), asi nejlepší scény Gillian Anderson za celou historii seriálu a vyprávění ještěřího muže, které bylo skutečně tím nejlepším, co jsem za tuhle sezónu v seriálech viděl. Geniální parodie na všechny humorné epizody a fantastická pocta všem never-happened epizodám, protože tohle je královna všech těch humorných dílů, kterých je požehnaně. A dokonce se mi to líbilo tak moc, že se to možná odstane i do mé top 10 epizod. Další důkaz toho, že nové série se točí hlavně pro fanoušky, protože pro nové diváky to asi bude působit jako pěst na oko. Král komedií Darin Morgan se vrátil v nejlepší formě a tohle je asi to nejlepší, co pro Akta X kdy udělal. Možná je to jen první dojem, ale právě ten mi nikdo nevezme, Akta X mají pořád co nabídnout, mají sílu a tohle je důkaz. Nehorázní luxus všech luxusů. 100% ()

Znovu doma (2016) (S10E04)

Tenhle Glen Morganův mix mytologie a monster of the week epizody bohužel příliš nefunguje, což je škoda, protože příběh sám o sobě působí velmi zajímavě, takže je škoda, že je případ odsunut až na druhou kolej a díl se mu příliš nevěnuje. Hlavní linkou je tady ta s matkou Scullyové a tak jen sledujeme zhroucenou, fňukající agentku, která už nemluví JEN o Williamovi, ale také jiných členech své rodiny. Což o to, zahrané je to dobře, ale mě to občas lehce štvalo, kdyby se totiž obě dějové linky prohodily, jistě by to bylo perfektní, protože ten případ fakt stál za to a hlavně úžasně natočená scéna podkreslená písní Downtown a spousta obrazových odkazů je něco, na co jen tak nezapomenete. 75% ()

Babylon (2016) (S10E05)

Jako...ne. Možná v klasicky dlouhé sérii, ale rozhodně ne v první sérii po čtrnácti letech, která má dílů jenom šest. Chris Carter mě začíná pěkně srát, protože to je možná ještě horší než My Struggle a rozhodně větší zbytečnost než druhý film. Děj o ničem (do mytologie by se to možná zařadit dalo, a to i s hodně, hodně velkou fantazií). Ale takhle? Epizoda, která se bere vážně, takhle opravdu ne. Tohle nucené a otravné téma je v tomhle seriálu opravdu z ytečné. Co je na tom jako Akta X? Nic, tohle je jako z úplně jiného seriálu. Na Duchovnym je sice vidět, že si to fakt užívá (ne jako ty čtyři díly předtím), ale je tam prostě spousta zbytečnosti - furt klanění se Alláhovi, nekončící blábolení o tom, že chtěj (u)věřit (ale to už od začátku revivalu), nové postavy zbytečné (ano, koukám na vás, agenti!), staré postavy taky zbytečné (úplně všechny, včetně agentů), málo společných scén Muldera a Scullyové, až znepokojivě hodně společných scén Einsteinové a Millera, čím dál méně Scullyové, naprosto debilní zhulená scéna a dobrá hudba... ááá, vidíte, našel jsem pozitivum! A pokud Carter posere i konec (jakože asi jo), ukáže se tento návrat (kromě druhého a třetího dílu) opravdu naprosto zbytečným. Jedenáctou sérii jim přeju a i já jí chci hrozně moc vidět, ale pokud bude mít méně jak dvacet dílů, bude to všechno špatně. Tohle ti neodpustím, Cartere! 50%. PS: Ten člověk, který tenhle seriál vytvořil, je opravdu čím dál zvláštnější a celé to své geniální dílo zabíjí. Moffate, vítej zpátky mezi elitou scénáristů, které mám rád!rony ()

Môj boj 2 (2016) (S10E06)

Ano, výborně, takhle to má vypadat. No, vlastně by to mohlo vypadat úplně jinak, ale za mě se tenhle díl řadí do té silnější trojice nové série. Prapodivná konspirační zápletka prvního dílu začíná konečně dávat smysl (alespoň částečně) a i ten díl samotný ve spojení s tímhle působí o něco lépe a kvalitněji. Ale neřešme pochybné scénáristické babylony Chrise Cartera (který konečně vyslyšel mé modlitby a napsal výbornou epizodu a navrch přidal parádní, brutálně ohromný cliffhanger a jistotu další série). Tahle epizoda má totiž spoustu naprosto luxusních momentů . návrat Reyesové, který se mi oproti ostatním dost líbil (stydím se) a hlavně Williama B. Davise démonického tak, jak v seriálu ještě nikdy nebyl. Tu roli si prostě užívá a jeho scény s Mulderem jsou opravdovou lahůdkou, které pomalu překonávají spoustu věcí z původního seriálu. Jediné zklamání je pro mě to, že se Mulder a Scullyová setkali až úplně na konci (nebo spíš měli společnou scénu) a Miller a Einsteinová jsou pro mě i nadále rušivým elementem. Cartere, val na mě další díly, ale i když je tohle pecka, je co zlepšovat a já doufám, že ti dojde, co to je. Tahle epizoda 90%, celá série 70%. ()

Môj boj III (2018) (S11E01)

Konspirační šílenost pro 21. století a fanoušky. Akta X ani její mytologie už dávno nejsou tím, čím bývala, ale teď se konečně začíná ubírat zajímavým směrem. Nečekanému, šokujícímu finále ale předchází čtyřicet minut šíleností, podivných honiček a přesunů z místa na místo a tempo je doslova vražedné. A právě proto mě tenhle díl strašně moc bavil, ačkoliv se tam toho zas tolik nestalo. Celé epizodě vládne geniální William B. Davis, který všechny totálně přehrává a strašně mě zajímá, jak z toho Carter vybruslí. Je to naprosto neuvěřitelné, podivné, ale já jsem se fakt bavil a jsem lehce nadšen. Velmi povedená kravina, těším se na další díly a rozhodně doporučuju. Duchovny a Gillian jsou opět nějak bezemoční. 85%, takže to fakt není kritika a tenhle comeback mě opravdu nenaštval, ale až to uvidíte, tak pochopíte. A nebo ne? ()

Život po živote (2018) (S11E02)

Další šílenost, která se vůbec nebere vážně - jenže tohle bylo fakt dobrý a asi i lepší, než jakýkoliv Můj boj, s nájezdem na velmi zajímavou mytologii, jenže to by scenáristé neměli být líní. Být tahle epizoda součástí původních sérií, asi by to fakt bylo dobrý, takhle to působí nějak šroubovaně jen proto, aby tam bylo o něco o Střelcích. Jenže... This vůbec není pitomost. Je to epizoda zajímavá, má nápad, je kvalitní a mě bavila, opravdu super překvapení se zajímavým potenciálem na pokračování, které ale pravděpodobně nebude, Takhle teda máme alespoň velmi fajn jednohubku, která sice původním 201 dílům nesahá ani po úvodní titulky, ale v rámci celého seriálu je stejně nadprůměrná, skvěle akční a zatraceně zábavná podívaná pro fanoušky, která rozhodně nezklamala. Jedenáctka zatím super. 75%. ()

Plus jedna (2018) (S11E03)

Konečně. Nemožné se stalo skutečností a nová Akta X nám poprvé od svého návratu nabídla epizodu, která si skutečně zaslouží pochvalu a která se opravdu vrací "ke kořenům". A dokonce je od Chrise Cartera, vážení přátelé! Naprosto neskutečné! Plus One je první epizoda revivalu, která není směšná, nepůsobí infarkty, zachváty vzteku ani není spekulací hodná. Plus One jsou opravdu Akta X. Tak, jak mají být, se vším, co k nim patří a která se vyrovnají tomu nejlepšímu z prvních čtyř sérií, opravdu - docela skutečně. Mulder a Scullyová jsou sice spolu zase v posteli, ale proberou stáří (to bylo dobrý), a stihnou vyřešit problém, kterému naprosto vládne geniální Karin Konoval. Není tady Skinner, není tady žádná novodobá konspirační pitomost, není tady žádná uřvaná scéna na téma William, je tady prostě jen případ, který je zábavný i napínavý, ale hlavně vynikajícně natočený - jen ta ústřední hudba tam hraje v poněkud bizarních momentech, což mě trochu zenklidnilo. Doufám, že další díly budou taky takové - i finále, pravděpodobně celého seriálu. Nějak se mi nechce věřit, že tuhle epizodu fakt napsal Carter, protože s tím seriálem teď dělá akorát naprostý koniny a vymýšlí pitomý fanfikce a bizarní Babylony. Chci uvěřit, že tahle éra už je pryč, ale nějak nemůžu. Plus One je ale fantastická. 100%. ()

Počkať, čože? (2018) (S11E04)

Tyhle typy epizod jsem měl vždycky rád (Bad Blood. Prometheus a Dreamland patří navíc k tomu úplně nejlepšímu ze seriálu), takže tohle mi fakt sedlo, bavilo mě to a co víc, ono to fakt bylo dobrý. V desáté sérii byl Příšerodlak, který byl naprosto vynikající, ale přecijen v té sérii působil trošku blbě. Tahle záležitost, která je opravdu nesmírně povedená, nápaditá a originální, v téhle sérii blbě nepůsobí, což je fakt dobře. Tenhle díl je plný odkazů, parodií, šíleností, zvláštních chlápků s divnými jmény a výtečné alternativní historie Akt X včetně alternativních titulků. Někdo asi bude tvrdit, že je to další "máme z toho jen velkou legraci a vlastně nás nezajímá, jaký to bude" epizoda, ale popravdě, kdyby byla každá odbočka od výtečného klasického směru starých dobrých Akt X, který minule nastínila epizoda This One, vůbec bych se nezlobil. Ale příště prosím zas ten standart. 100%. ()

Ghouli (2018) (S11E05)

Velmi milé, velmi dobré. Na první pohled naprosto klasická Akta X, která ale nakonec přinesou velmi kvalitní posun ve Williamovské mytologii. Ačkoliv je to v rámci této série epizoda o něco slabší, než předchozí dvě, patří k tomu vůbec nejlepšímu, co nová Akta X nabídla. Prvni polovina má fajn atmosféru, ta druhá nabízí výbornou mytologickou zápletku a parádní cliffhanger na konci, navrch fenomenální herectví Gillian Anderson jako utrápené matky (proslov v pitevně je jeden z jejích nejsilnějších a nejlepších výstupů) a Duchovnyho jako typického Muldera. James Wong opět nezklamal a potvrdil své vysoké kvality. 85%. ()

Mačiatko (2018) (S11E06)

Epizody a příběhy zaměřené na Waltera Skinnera mám rád a dost často patří k tomu nejlepšímu z Akt X. A i tahle epizoda se zatraceně povedla. Je to sice zase další odklon od dosavadní zápletky a tak trochu i Akt X, ale za mě je Kitten super epizoda se skvělým nápadem, u které jsem se od začátku do konce ohromně bavil. K tomu, že je to zatraceně kvalitní podívaná přispěl i Haley Joel Osment, o kterém jsem léta neslyšel, ale v téhle epizodě mě neskutečně překvapil a obě jeho herecké polohy mu zatraceně sedly. Neskutečně potěšilo i opětovné setkání s Kershem, který by úplně klidně mohl dostat mnohem víc prostoru, rozhodně si ho zaslouží. A i když je tenhle díl ve výsledku jeden z těch "slabších", vlastně nemá moc daleko od plného počtu. Spokojenost s touto sérií nadále trvá. 85%. ()

Tí, čo nás sledujú (2018) (S11E07)

Pravděpodobně nejoriginálnější epizoda celých Akt X (žádná jiná mě takhle narychlo nenapadá), neskutečně luxusně pojatá a v dnešní době rozhodně velmi aktuální a navíc extrémně prorocká. Mulder a Scullyová, zákeřné technologie, minimum slov a scenáristická lahůdka, která je nejen úžasně zábavná a plná výborných vtipů, ale mnohem, mnohem více velmi silně znepokojující a děsivá. Tohle se fakt povedlo a jsem rád, že se tvůrci takhle odvázali a že tahle epizoda se šíleným názvem vznikla. 90%. ()

Dôverne známy démon (2018) (S11E08)

Ano, ano, ano! Akta X v té nekrásnější podobě. Akta X jako vypadlá z období prvních čtyř sérií. AKta X a vynikající příspěvek do série těch nejděsivějších epizod. Akta X a nejlepší epizoda téhle řady, což se nebojím říct, i když do konce zbývají ještě dva. Maloměsto, zmizení kluka ve žluté pláštěnce, spousta divných lidí, magorů a čarodějnic (což evokuje nejen TO), zatraceně znepokojivá a děsivá verze Teletubbies (jestli ty byly na fetu, tak nevím, co tady) a sympatickej dřevěnej panák s výtečnou znělkou, která vám bude znít ještě dlouho v hlavě. A navrch fantastická atmosféra, nějaká tu husí kůže a poctivá dávka správného děsu z ranku Škvíry, Ice nebo Padá soumrak... jen ještě lepší (alespoň v mých očích). Naprostá spokojenost. Dokonalá záležitost a jen škoda, že takhle nevypadalo víc dílů revivalu. 100%. ()

Nič netrvá večne (2018) (S11E09)

Další brilantní atmosferická lahůdka s luxusním scénářem a jedním z nejlepších dialogů Muldera a Scullyové vůbec v samotném závěru epizody. Tenhle díl sice jako by vypadl z Masters of Horror, a docela dost se podobal i Home. Těm největším hororům z Akt X se to samozřejmě vůbec neblíží, ale v rámci dvou nových sérií je to jedna z nejlepších epizod, která by se určitě výtečně vyjímala i v prvních sériích. Nechybí ani šachty, luxusní Mulderovy hlášky (a brýle) a spousta divných lidí. Za mně opět spokojenost. 90%. ()

Môj boj IV (2018) (S11E10)

Vcelku důstojné finále s jedním obrovským překvapením v úplném závěru a také drobným cliffhangerem (který ale až tak překvapivý není). Znovu se ukazuje, že současná mytologie už není, co bývala, ale tohle bylo (stejně jako My Struggle III) dost dobrý. Sympatická naháněčka Williama, kde nechybí žádná z důležitých postav (jen Skinner tam byl bohužel trochu do počtu, Kersh tam taky mohl být déle, Reyesovou zkazili už v minulé řadě a Kuřák je učiněný pekelník až do úplného konce). Myslím, že není nutné, vyrábět další sérii nebo jakékoliv další pokračování (ačkoliv bych byl tím posledním, kdo by si na to stěžoval) a tahle závěrečná epizoda je výtečnou tečkou nejen za revivalem, celou touhle perfektní jedenáctou sérií, ale i za celým seriálem, přičemž jsem rád, že to Chris Carter nezprasil a napsal velmi příjemnou a osudovou mytologii. 90%. A díky. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov