Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (53)

Akty X (1993)

"Jak můžu vyvrátit lži opatřený úředním razítkem?" Normálně i paranormálně jsem na straně konspiračního Muldera a neochvějně věřím tomu, že pravda je někde venku. Takže kdykoli v mém okolí zaslechnu znělku Akt X, tak fascinovaně usednu k obrazovce, nechám se unést mimozemšťany, nechám je dělat na sobě pokusy a pak nadávám na mocné tohoto světa, že brání Mulderovi se Scullyovou, aby to vyšetřili. Já jim totiž fandím, protože ONI tady prostě jsou a někdo by jim měl už konečně zatrhnout tu intergalaktickou pařbu. ()

Season 1 (1993) (S01)

"Když nám konvence a věda nenabízí žádné odpovědi, můžeme se obrátit k fantastickým předpokladům." Strašidelný Mulder a nevěřící Scullyová vstoupili na mysteriózní seriálové pole velmi razantně a mě v 1. sérii nejvíc potěšily epizody Úvod, Hnízdo a E.B.E. ()

Úvod (1993) (S01E01)

"U mý práce se zdá, že fyzikální zákony neplatí." Mimozemšťan Mulder a pozemšťanka Scullyová mě od první chvíle zaujali. Jeden ví, že ONI už jsou tady a druhá klidně opravuje Einsteina, jen aby dokázala, že žádní ONI tu být nemohou. Takže když může mizet čas, holka na vozíčku najednou běhá po silnici a lidské tělo v rakvi vypadá jako orangutan, tak mě to zajímá. Vždycky mě to zajímalo. ()

Muž z Pentagonu (1993) (S01E02)

"Chceš říct, že tady armáda létá v létajících talířích?" Případ ztracených letců má paranormální příchuť a mě to dost chutnalo. Pravda je prostě někde venku a národní bezpečnost je nade vše. A ONI jsou skutečně tady, ale nesmí se to říkat a psát do hlášení. Jinak se bude unášet a zastrašovat, což mě trošku děsí, protože mi to tak nějak připomíná skutečnost. ()

Hnízdo (1993) (S01E03)

"Takže tady řádí stoletý retikulín, který čas od času dostane neodolatelnou chuť na lidská játra na cibulce?" Existuje snad logičtější vysvětlení? To těžko. Nicméně Mulderovo škádlení přízemního agenta Coltona mě dost bavilo, takže už vím, že mimozemšťani jsou šedí a nikoli zelení, protože mají na své planetě málo železa. Tady se zkrátka napětí krájelo humorem a to mám rád. ()

Informační kanál (1993) (S01E04)

"Jak by mohl osmiletej kluk, co umí sotva násobit, ohrozit bezpečnost státu? A říkají mně, že jsem paranoidní." No přece malováním jedniček a nul. To dá rozum. Takže mimozemšťani opět zaútočili a já se musím přiznat, že tentokrát mě bavilo spíše to, jak se Mulder odmítl zpovídat Vatikánské policii. Jinak to celé vyznělo do ztracena a já tomu rozumím. Taky už totiž nikam nechodím hlásit, když mě unesou mimozemšťani, protože v tomto případě o pravdu zase tak moc nejde. ()

Čert z Jersey (1993) (S01E05)

"Někdo nebo něco tam venku má hlad." New Jersey Devils? Nikoli, tentokrát to nejsou šílenci s hokejkami na ledě, ale spíše hambatí hromotluci v lese a práce pro etnobiologa. A při tomto boji o zachování pozice člověka na vrcholu potravinového řetězce mě bavil zejména "přehnaně zdvořilý" detektiv Thompson. Pro tyto nerudné týpky mám zkrátka slabost. ()

Stíny (1993) (S01E06)

"Howard Graves je dnes v pěti různých lidech." A přesto ještě stíhá chránit svou sekretářku před teroristy? Tak to je jasný případ pro Muldera, při kterém mě nejvíc bavili černí agenti, kteří nehodlali přiznat, kde těla našli, jak je skladovali, co vyšetřují a ani čeho jsou agenti. Zkrátka mezirezortní spolupráce na vysoké úrovni a na tu je Mulder expert. ()

Duch stroje (1993) (S01E07)

"Možná mu někdo volal předtím, než se stal součástí elektrický sítě." Chytrých domů ovládaných COS se trošku děsím. To není žádný hodný český CML z Návštěvníků, ale potvora, se kterou Mulder se Scullyovou svedli velmi solidní souboj. Mne to tedy napnulo a musím smutně konstatovat, že ten slušně vychovaný výtah se nakonec zachoval jako pěkný prevít. ()

Led (1993) (S01E08)

"Já svůj bobek nikomu neukazuju." Potvora na čpavkové bázi mě moc nebavila a ukradený příběh dle mého názoru není úplně hoden Akt X. Nicméně hororovou atmosféru to má, ale tu by na odlehlém místě, v zimě a ve tmě mělo i hraní svlékacího pokeru. ()

Vesmír (1993) (S01E09)

"Na raketoplánu je asi 1.700 věcí, které se můžou pokazit. Ale je tu taky 1.700 lidí, kteří tomu mají zabránit." Tak to je evidentně málo lidí. Nevadí. Alespoň je co řešit. ONI jsou zkrátka tady, s tím už se nic nenadělá, a hypnotizér Mulder má co hledat. To mě většinou baví, ale "neschopný" mimozemský duch mě nechal poněkud chladným. ()

Padlý anděl (1993) (S01E10)

"Jak můžu vyvrátit lži opatřený úředním razítkem?" Pohádka o Libyjské stíhačce s jaderným arzenálem sestřelené nad územím USA je ještě vtipnější než ta o Saddámových chemických zbraních. A potvrzuje ji i meteorit vznášející se nad Wisconsinem. Tohle mě prostě bavilo, ale Mulderovo pochybení s nevyplněním formuláře 302 bylo prostě neomluvitelné. Jak takový bordelář vůbec může dělat u FBI? Prostě může, protože nepřátelé si ho chtějí držet blízko u těla a tomu rozumím. ()

Eva (1993) (S01E11)

"My dvě jsme tvoje chyba." Nerad bych někdy narazil na nějakou tu Evu s několika chromozomy navíc a digitális připraveným k akci. Já mám totiž chromozomů tak akorát, možná mi i nějaký chybí, a Ev 9 a 10 se nadpřirozeně bojím, takže tato epizoda patrně splnila svůj účel. ()

Oheň (1993) (S01E12)

"Nikdy jsem neviděl oheň obcházet fyzikální zákony." Samovznícení britských aristokratů mě nechává poměrně chladným, ale sexuálně obtěžovaný agent Mulder na stopě pyrokineze mě docela bavil. ()

Tam za mořem (1994) (S01E13)

"Po všem, co jsi viděla, po všech těch důkazech, proč nemůžeš věřit?" Agentka Scullyová zkrátka věří jen empirickým důkazům, což je dobře, protože jinak by to mezi ní a Mulderem tak intelektuálně nejiskřilo. Tentokrát mě však celkem otravovalo Boggsovo směšné "navazování kontaktu". A taky jsem dostal moc deprese a málo nadpřirozena, což mě tak moc nebaví. ()

Opačné pohlaví (1994) (S01E14)

"Všechny nás rmoutí, co se stalo s vaším světem, ale není to naše věc." Určitě není? A co bratr Martin? Nebo spíš sestra Martina? Já mám tedy celkem pochopení pro sekty žijící mimo systém, v souladu s přírodou a netolerující zlost nebo násilí. Tady však běhá dvoupohlavní feromonový svůdník a je třeba ho lapit dokud nevysouloží z dalších lidí životy. I když i to je diskutabilní. Kdybych si totiž měl vybrat, jestli zemřu stářím v bolestech nebo o něco dřív při nejlepším sexu svého života, tak bych se nad tím minimálně zamyslel. ()

Lazar (1994) (S01E15)

"Pro ty z Vás, kteří to nevědí - tenhle případ je pro mě důležitej." V jednom těle je málo místa pro dva lidi. To jsem věděl už předtím, než se o něj agent Willis a bankovní lupič Dupre začali přetahovat. Mě to tedy dost bavilo, ale přízemní naivita Scullyové to trošku kazila. Ona snad o životu po životě opravdu nic neví. ()

Mladý srdcem (1994) (S01E16)

"Nějakej mrtvej chlap vykrádá zlatnictví a píše mi básničky." Někteří lidé zkrátka neumí umřít, po smrti spiklenecky pomrkávají a ještě mládnou. Tak to se musí vyšetřit. A já Mulderovi věřím. Vyřešil to jednou, vyřeší to podruhé a když to bude nutné, tak to jistě zvládne ještě mnohokrát. ()

MBE (1994) (S01E17)

"Neskončí to, dokud lidé jako Vy, určujou, co je pravda." Tak nám Mulder konečně pochopil, že jeho tajemný "přítel" bezpečně schovává lži mezi dvě pravdy. Mě hrozně bavilo, jak se tentokrát snažil neskákat na špek a nešlo mu to. Tady jsou zkrátka ve hře vyšší zájmy, odposlouchávaná FBI a konspirační teorie, což jsou ingredience, které mám na Aktech X nejraději. ()

Čaroděj (1994) (S01E18)

"Tenhle kluk dělá posledních deset let zázraky každej tejden. V neděli dvakrát." Jenže právě teď zkalil řeku své víry a lidé místo vyléčení umírají. Super. Mě to tedy celkem bavilo, protože má víra je pevná v tom, že každému reverendovi při jeho náboženské show přidám do klobouku na drobné cosi hnědého, lepkavého a prvotřídně zapáchajícího. A Mulder se Scully to klidně můžou vyšetřit. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov