Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (18)

Lazar (1994) (S01E15)

V době vzniku Lazara, ještě dozníval zvýšený zájem o tématiku života po životě. Moodyho knihy rozdělovali lid na ty, kteří věří a na ty, kteří by rádi, ale potřebují k tomu důkaz. Lazar nastiňuje, že někteří lidi si nejen nezapamatují kde zaparkovali auto, ale dokonce si mohou splést tělo, ze kterého si na chvilku odskočili. Je fajn, že scénáristi nechávají čistě na divákovi, kterou možnost si vyberou...rozumové, byť nepřesvědčivé vysvětlení skeptické Dany, nebo cool verzi Muldera? ()

Mladý srdcem (1994) (S01E16)

Trochu zavádějící název, ale proč ne. Mulderovi kostlivci se po šesti letech hrabou ze skříně a to skoro doslova, takže tentokrát je potřeba po sobě pořádně poklidit. Díl, který se zabývá genetickou manipulací, opět reflektuje devadesátá léta, kdy se vedly diskuze nad tím, co je a co není etické. Svým způsobem se Carter opět snaží naznačit, jak by mohlo zneužití takových výzkumů vypadat. Měly by se dávat druhé šance na život, nebo omlazující preparáty, třeba vrahům a psychopatům? Otázek naskočí hodně, ale i přes zručnou režii, postrádá tento díl nějaký zvrat a napětí. ()

MBE (1994) (S01E17)

Čistě ufařský díl, kde jsou za nos tahání nejen Mulder a Scully, ale i diváci. V době vzniku seriálu, toto téma táhlo, ale teď je to trochu omšelé. Což bude nejspíš i tím, že jsme všichni mnohem otrlejší. Ufony dnes jako hrozbu vnímá málokdo a pokud někdo řeší, jestli jsou mezi nami...myslí tím spíš teroristy. ()

Čaroděj (1994) (S01E18)

Věř a víra tvá tě uzdraví...původně myšleno spíše v rovině duchovní, ale najde se spousta lidí, kteří praktikují tzv. léčitelství pomocí sugesce. Někdo věří, jiný ne, ale faktem je, že i v dnešním moderním světě, se schází ohromující množství lidí při náboženských akcích, kde prý dochází k "zázračnému" vyléčení různých vážných nemocí. Čaroděj pojednává o mladíkovi, který takový dar má. Přesto jím "léčení" lidé umírají. Jak se nakonec věci mají, je vcelku snadno odhadnutelné a toto téma mi navíc ani nepřipadá moc zajímavé. Takže nuda. Ale chápu tvůrce...pokud máte v plánu natáčet desítky dílů seriálu...musíte vzít za vděk vším, co se dá v X-Files použít. ()

Tvary (1994) (S01E19)

Vlkodlaci zakomponovaní v indiánském folklóru, kde za vším stojí zlý duch Manitou. Je to natočené tak, že je zde málo prostoru pro pochyby, přesto tady jakási atmosféra je. Nicméně zub času se na tomto seriálu podepsal, takže pokud někdo viděl některé z lepších filmů o vlkodlacích, které se od té doby natočily, asi mi dá za pravdu, že Tvary jsou naivní a nelogické. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

U Akt X je fajn, že ať už mají jednotlivé díly jakkoliv proměnlivou úrověň zpracování, týkají se témat, která si většina zvídavých lidí může zpracovat po svém a vytříbit si tak názor na svět a život vůbec. Tento díl je ekologicky šmrncnutý, ale ten carterovský varovně vztyčený prst, se tentokrát týká toho, že jakkoliv se nám zdá být pozice člověka v ekosystému silná, můžeme být vymazáni stejně rychle, jako třeba dinosauři. To, čemu tak rádi říkáme rovnováha, třeba znamená pouze dočasné příměří, které skončí v okamžiku, kdy se díky naší všetečnosti objeví třeba nějaký dříve neobjevený a pro nás ne tak zcela přátelský mikroorganismus, nebo hmyz.... . Sympatické na tomto dílu je, že tentokrát to zjištění bude Muldera i Scullyovou, málem stát krk. Vše začíná výpravou do lesů, kde se ztratí třicet dřevorubců. Mají v tom prsty ekoteroristé bránící les, nebo snad něco jiného? ()

Tooms (1994) (S01E21)

Ve všech ohledech vynikající díl. Vrací se v něm Tooms, strašidelný chlapík, který každých třicet let vyleze, aby si pošmáknul na něčích játrech a pak si v klidu zase hybernuje. Postava, která měla hlavně díky Doug Hutchisonovi, herci který ji skvěle ztvárnil, veliký potenciál. Opět se dočkala solidního příběhu, který byl tentokrát i skvěle zpracován, takže atmosféra zafungovala lépe, než při prvním setkání(S01E03 Hnízdo). Je vidět, že to měli tvůrci skvěle naplánované, protože samotné příběhy bez návaznosti, začínaly trošku nudit. Návrat Toomse, spolu s rozjíždějící se zákulisní hrou Kuřáka připomínají, že Akta X nejsou jen zfilmované příběhy z Hromu, ale kvalitní seriál. Doteď to byl průměr a já jsem rád, že konečně můžu dát plný počet hvězd. Už jsem se totiž bál, že jsem si Akta X ve vzpomínkách nostalgicky vylepšil. ()

Znovuzrozený (1994) (S01E22)

Status nevysvětlitelné... . Za vlasy přitažený a nijak nápaditý příběh o pomstě, reirkanaci a Scullyové, jejíž skepse byla v tomto díle skoro směšná. "To musí té holčičce narůst knírek, aby jsi uvěřila, že... ", pronese v jeden okamžik Mulder. Velmi stereotypně napsanou postavu Dany, tady zachraňuje jen smyslně krásná Gillian Anderson a sexy hlas v podání její dabérky. Skepse je totiž věc jedna, ignorace zjevného, věc druhá. A je úplně jedno, že jde o vymyšlený příběh o holčičce, která je divná a v jejíž přítomnosti umírají lidé. Zjišťování proč se tak děje, je ještě jakž takž, ale vyvrcholení příběhu, je za hranicí béčkové duchařiny. ()

Roland (1994) (S01E23)

Slabší díl, kterému podráží nohy především patetický vztah dvou mentálně postižených lidí. Tentokrát agenti ScuMal řeší případ, kde umírají vědci, kteří vyvíjí nový typ leteckého motoru. Podezření padá na postiženého muže, který pro tyto vraždy nemá motiv, ani mentální schopnosti. Nezáživné zpracování a vlastně i celé téma, motající se kolem propojení myslí. Zajímavá je tak jen účast Željko Ivanka, který vymetl veliké množství seriálů a přesto běžnému divákovi, jeho netradiční jméno nic neříká. ()

Erlenmeyerova nádobka (1994) (S01E24)

Konečně díl, jehož děj se motá kolem mimozemšťanů a který se zabývá konspirací. Už když se objevil Mulderův tajný zdroj, bylo zřejmé, že tentokrát nepůjde o nějaký zfilmovaný článek z pofidérních časopisů. Zabíjí se tady a i Dana přichází o svou skepsi, ohledně mimozemské formy života na Zemi. Velmi solidní zakončení řady. ()

Hostitel (1994) (S02E02)

"Denně z týhle planety zmizí tři živočišný druhy...ale kdo ví, kolik jich vznikne." Vcelku humusácký díl z kanálů, který je trochu přepálený a přitažený za vlasy, ale proč ne. Není z nejhorších. Navíc slouží k tomu, aby se poněkud krkolomně znovuotevřela akta X... . ()

Krev (1994) (S02E03)

Přestože se odehraje 23 vražd, loučí se opravdový pachatel s Mulderem krátkým vzkazem: BY BY. I když je tento díl jeden z těch "neufonských", je díky atmosféře a velmi dobrému William Sandersonovi, jedním z těch nadprůměrných. A to i když nedává smysl Mulderovo vysvětlení, proč se stanou z obyčejných lidí zabijáci. Výjímečně není tato nejednoznačnost na škodu...je dobré nechat neomylnému lišákovi prostor pro chyby ()

Nespavost (1994) (S02E04)

Armáda je schopna všeho, tomu můžeš věřit Scullyová... . Tato epizoda je zajímavá jen díky výhružně laděnému konci, jenž je předzvěstí útoku na Scullyovou a prvním setkáním s agentem Krycekem. Samotný příběh je hodně přitažený za vlasy a s logickými děrami. Bohužel je to jen pozadí pro zákulisní hry Kuřáka. Od tohoto dílu uběhlo dlouhých 24 let a některá témata už prostě nejsou zajímavá. Na čem se ale zub času nepodepsal, je konspirační linka. A to je také jediný důvod, proč nedám jen dvě hvězdy. ()

Duane Barry (1994) (S02E05)

Čistě ufounský díl, bez náznaků a mnohoznačností. Uvidíme únos se vším všudy. Příběh je na pokračování, takže kdo ví...možná se se nějaký alternativní výklad nakonec najde. Přiznám se, že si tento díl nepamatuju a trochu mi nezapadá do mé utkvělé představy, že se spoustu epizod nedalo s určitostí říct, jestli v tom všem mají pracky ufouni, nebo to bylo šméčko hlavounů. ()

Výstup (1994) (S02E06)

Pokračujeme tam, kde skončil předchozí díl, tzn. řeší se únos Dany. Mulder zjišťuje, že když jde do tuhého, tak mu nepomůže nikdo. Nikdo mu nevěří, stejně tak jako nikomu nevěří on. Bez Scullyové je sám. Přestože to zní dramaticky, je tento díl slabší, přestože jsou nanebevzetí a následné události klíčové pro vývoj celého seriálu. ()

Trojice (1994) (S02E07)

Tentokrát se tvůrci podívali na zoubek upírům. Mulder se snaží ztrátu Dany překonat prací a vydává se lovit vraha, který vysává obětem krev. I přes atraktivitu námětu, se nepovedlo vnést pořádnou atmosféru. Navíc konec je z kategorie...a to je všechno?! ()

Jedním dechem (1994) (S02E08)

Velmi emociální díl, ve kterém se Dana tak napůl vrátí a Mulder tak napůl odejde. Vytříbí se vztahy, Mulder si získá více respektu Kuřáka a Skiner úctu Muldera. Do toho trochu mystiky a pohledná matka a sestra Scullyové. Objektivně to na full hodnocení nemá, ale tohle jsou Akta X. PS: jakkoliv by měla scéna Dany ležící na marách působit pietně...ty její ňadra dmoucí, prostě nejde ignorovat. A to jsem spíš dolňák a přes hlavy :o)) ()

Ohnivák (1994) (S02E09)

Podruhé hrozba z nitra země. Po červíkovi z ledu, tady máme dáreček ze sopky. Na můj vkus obsahově velmi podobný námět v krátkém rozmezí. Nicméně je hezké vidět, že je Dana opět v kondici a že únosem nepřišla o svůj zatraceně skeptický pohled na všechny Mulderovi hypotézy. Oproti předchozím dílům je něco malinko jinak...působí to kompaktněji a kvalitněji. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov