Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Akty X (1993)

Vynikající seriál, který v mnohém ovlivnil tento žánr. David Duchovny a Gillian Anderson v roli agentů Muldera a Scullyové jsou nepřekonatelní, stejně jako další legendární postavy - Muž s cigaretou, místoředitel Skinner, Alex Krycek... První řada byla jen takový rozjezd, je na ní vidět, že ještě neměla takový rozpočet, ale ze všech řad je jako celek nejvíce hororovější. Ve druhé řadě se konečně setkáváme s mytologií seriálu, hlavní dějovou stránkou seriálu. Seriál si dlouho držel vysokou kvalitu, ale u takové šesté řady ji částečně ztratil. Ubylo napětí, přibyl humor. Humorné díly jsou sice výborné, ujeté a zábavné, ale když jich je moc, kazí to tvář seriálu a ocení je jen opravdový fanoušek, normálního diváka moc neosloví. Osmou řadou seriál (sice s omezeným výskytem Muldera) chytil druhý dech a ani 9. nebyla zas tak hrozná, i když tam nehrál Mulder a Scullyová hrála druhé housle. Přesto je pravda, že posledních pár řad prostě nemá na zlatou éru řad 1-4. Hlavně proto, že se z toho stává chvílemi ta komedie a čím dál víc se tam řeší vztahy hlavních postav, mnou nenáviděné prokletí mnoha seriálů. Ale i v těch horších časech se najde několik legendárních dílů, a tak nemohu hodnotit jinak (kdybych měl hodnotit jen ty první čtyři řady, potřeboval bych šest hvězdiček). ()

Season 1 (1993) (S01)

První série kultovního seriálu. Je to úplný začátek, takže to ještě nejsou ta klasická Akta X, na jaká jsme zvyklí třeba ze 3. nebo 4. řady. Místy je to trochu neotesané a občas se vyskytnou nějaké porodní bolesti. Kvalita epizod kolísá sem a tam. Vlastně se dá říct, že je 1. série z hlediska kvality jednotlivých epizod poněkud nevyrovnaná. Na jednu stranu tu máme naprosto ikonické epizody, které patří k tomu nejlepšímu, co může seriál nabídnout. Pak je tu ale velké množství průměrných a podprůměrných epizod. No a najde se tu i pár otřesných dílů. Člověk musí být k této sérii shovívavý, je to rozjezd, ale i tak nelze pominout fakt, že je tu těch slabších dílů mnohem více než v sériích 2-5 (zlatá éra seriálu). Ono je to pochopitelné. Tvůrci se teprve rozkoukávali, zkoušeli, co bude fungovat a co ne. A neměli to ještě tak vypilované. Pár epizod se až moc věrně drží šablony policejních procedurálů a chybí jim tak vlastní identita. Některým dílům škodí i to, že rozpočet seriálu nebyl ještě tak vysoký, takže se na nich podepsal zub času (na Akta X nekoukáme kvůli efektům, ale některé díly mají tak úděsný vizuál, že se to nedá prominout...například neblaze proslulý díl "Space"). Mytologii seriálu u této řady není moc důvod řešit, je tu ještě v plenkách. De facto jediným mytologickým dílem, který má hlubší význam pro hlavní dějovou linii, je až finále sezóny. Zbylé mytologie postrádají nějaký větší přesah (vesměs pouze v obecné rovině představují některé věci, které bude seriál později konkrétněji rozvíjet). Na tom ovšem není nic špatného, mě tahle jednoduchá a nenáročná mytologie první série hodně baví. A jako celek mě pochopitelně baví celá série. Mulder a Scullyová jsou skvělé postavy a jejich chemie funguje už od úvodního dílu. 1. řada obsahuje několik mrazivých hororů, napínavých thrillerů i solidních sci-fi. Kvalita epizod je proměnlivá, ale celkově musím dát 5 hvězdiček, i když mi to tu průměrově ukazuje jen ****. Matematika možná hovoří jinak, ale z mého subjektivního pohledu ty kvalitní epizody zcela převálcují ty horší a zachraňují sérii tvář. Když už je tu nějaký díl vynikající, tak je to opravdu legendární pecka. Nejlepší samostatně stojící epizody 1. série: Squeeze + Tooms; Ice; Eve; Beyond the Sea; Darkness Falls...plus já osobně mezi ně trochu netypicky řadím i Lazarus a Shapes Nejlepší mytologické epizody 1. série: Deep Throat; Fallen Angel; E.B.E; The Erlenmeyer Flask Nejhorší epizody 1. série: Ghost in the Machine; Space; Born Again...a z mytologických Conduit (ne že by to byl strašný díl, ale i v rámci té specifické mytologie první série je prostě slabý). ()

Úvod (1993) (S01E01)

Takhle to všechno začalo. Start legendárního seriálu se povedl téměř na výbornou. Jelikož jde o úplný začátek, tak je to ještě takové trochu vykulené, neotrkané a nemá to ještě tak vysoký rozpočet, ale je to natolik kvalitní epizoda, že diváka pohltí a navnadí ke sledování dalších dílů. A to je přesně to, co by měl dobrý pilot splňovat. Najdeme tu většinu znaků, které jsou pro Akt X charakteristické. Epizoda sází na tajemnou atmosféru (není to ještě kdovíjak hutná scifárna nebo hororová záležitost), což v rámci možností bohatě stačí. Nevěřím tomu, že měl Chris Carter v této době mytologii nějak hlouběji propracovanou, ale takto zpětně musím ocenit, že seriál pak na řadu věcí obsažených v "Pilotu" navazuje a dále je rozvíjí (ostatně v 7. sérii dostane tento díl volné pokračování). Výborně tato epizoda funguje jako seznámení s hlavními hrdiny. Jejich charaktery jsou jasně vykresleny a jen tento jeden díl stačí, abyste si ty postavy oblíbili. K tomu samozřejmě dopomáhá fakt, že Duchovny s Anderson mají mezi sebou skvělou dynamiku. A už takhle na začátku Mulder solidně hláškuje. Jestli bych měl něco vytknout, tak je to snad jen hudba Marka Snowa. Ta je v tomto dílu taková nevýrazná, člověk ji nevnímá, skoro jako by neexistovala. Je vidět, že tady se skladatel ještě hledal. Co se celkového hodnocení týče, na 5 hvězdiček to tak úplně není (v seriálu jsou pochopitelně mnohem lepší epizody), ale vzhledem k historickému významu pilotního dílu je udělit musím. ()

Muž z Pentagonu (1993) (S01E02)

Můj nejoblíbenější mytologický díl 1. série. Zápletka je jednoduchá (Mulder a Scullyová vs. tajná vojenská základna, kde se testují letouny založené na technologii UFO), ale právě tato klasická témata Aktům X sluší nejlépe. Tohle je v podstatě epizoda o Area 51, byť tu jde o jinou základnu. Je to výborné napínavé sci-fi plné ikonických momentů. Poprvé tu máme Muldera, který se na vlastní pěst vydává odhalit pravdu a nezdráhá se riskovat (motiv, který se v mytologických epizodách bude objevovat velmi často). Líbí se mi, že je už v takto rané fázi seriálu vidět, že Scullyové na jejím parťákovi záleží a že mu kryje záda. V závěru epizody ukazuje, že dokáže být i poměrně drsná. U pozdějších sérií je mi Scullyová se svým skepticismem a kyselými ksichty občas protivná, ale tady Mulderovi oponuje s humorem a úsměvem, což je sympatické. Postavy a herecké výkony jsou tu velice kvalitní. Muž z Pentagonu v podání Jerryho Hardina je dobrá postava, která patří k pilířům této sezóny. V drobné roličce zhuleného UFO nadšence se tu objeví Seth Green, který se tímto jako první zapsal na dlouhý seznam herců, kteří se mihli v Aktech X ještě před tím, než se stali slavnými. Na epizodě se mi líbí také vizuální efekty. Chris Carter s nimi nebyl spokojen a později je otevřeně kritizoval, ale mně zas tak špatné nepřijdou. Zub času je na nich pochopitelně znát, hrůza to však není. Za světla by asi vypadaly hůř, ale ve tmě se toho dost skryje. V komentáři k pilotnímu dílu jsem kritizoval hudbu Marka Snowa, která byla nevýrazná, u "Deep Throat" to v žádném případě neplatí. Tady je to už ten klasický povedený hudební podkres, který nás bude provázet celým seriálem. Ústřední motiv epizody je nezapomenutelný a patří k mým oblíbeným (a že to trvalo, než jsme se dočkali jeho vydání na oficiálními soundtracku!). Za mě je tato epizoda jako celek o třídu lepší než "Pilot". Ten svůj účel splnil, představil postavy, naznačil směřování seriálu a navnadil ke sledování dalších dílů, ale přeci jen ještě jel na půl plynu. To "Deep Throat" je jízda od začátku do konce. Já mám ten díl prostě moc rád. Ostatně bývaly doby, kdy jsem finální scénu na stadionu dokázal citovat slovo od slova :-) ()

Hnízdo (1993) (S01E03)

První samostatně stojící epizoda seriálu. A výborná. V Aktech X se objevilo několik výrazných sériových vrahů, ale Tooms v podání skvělého Douga Hutchisona navždy zůstane tím nejhrůznějším a nejzajímavějším. Tohle je naprosto ikonický díl. Jedna z těch epizod, u kterých je zbytečné psát nějaký obsáhlý komentář. Prostě si to pusťte. ()

Informační kanál (1993) (S01E04)

Pětihvězdičková šňůra začátku seriálu tímto dílem končí. "Conduit" obsahuje pár klasických momentů a atmosféra mu nechybí, ale jako celek je to poněkud nezáživný a rychle zapomenutelný díl. Funkce epizody je jasná - více rozvinout Mulderův charakter a ukázat jeho posedlost ohledně nalezení sestry, která se promítá do aktuálního vyšetřování. V tomto ohledu je to povedené, Mulder (respektive Duchovny) celý díl táhne. Po dějové stránce je to už horší. Případ je komplikovaný, dokonce se do něj přimotá i milostný trojúhelník a vražda, a místy to působí jako obyčejný policejní procedurál než jako epizoda Akt X. Nejpůsobivější jsou samozřejmě scény u jezera a v lese, ale těch je tu bohužel málo. Irituje mě herečka v roli matky unesené dívky, její výkon mi přijde strašný. Víc než slabší 3 hvězdičky si podle mě tento díl nezaslouží. /// Jedna zbytečná zajímavost na závěr: Barmana z motorkářského baru možná budete znát jako Codyho kámoše Řezníka z Kroku za krokem. ()

Čert z Jersey (1993) (S01E05)

Solidní epizoda, která však bývá fanoušky seriálu opomíjena. Jistě, nepatří do TOP 10, dokonce ani do TOP 50, ale špatná není. V první sérii jsou mnohem horší díly. Má to dobrou atmosféru a zajímavé lokace (les, čtvrť bezdomovců). Muldera mám nejradši, když jako osamělý vlk bojuje za pravdu, zatímco se mu někdo snaží házet klacky pod nohy (tady jde o ututlání nebezpečí kvůli potenciálnímu ohrožení turistického ruchu - skoro jako v Čelistech). Mladičká Gillian Anderson je v tomto dílu neskutečně roztomilá :-) Za mě hezké 4 hvězdičky. ()

Stíny (1993) (S01E06)

Pozor drobné spoilery! Co si budeme nalhávat, originalitou tato epizoda zrovna nepřetéká. Kromě tvůrci proklamované inspirace filmem Bytost z roku 1982 tu najdeme i jasný vliv Poltergeista a mně osobně některé elementy příběhu hodně připomínají Zuckerova Ducha - kdyby byl natočený z pohledu postavy Demi Moore a šlo tam o lásku otcovskou. Jinak je to opravdu podobné - vždyť i tady je zlý kolega z práce, který stojí za vraždou osoby, z níž se pak stane duch s ochranitelskými sklony (oproti Swayzemu je ovšem značně brutálnější). Ještě jednou se omlouvám za spoiler, ale vzhledem k těm všem inspiracím je příběh dost předvídatelný. Po scenáristické stránce to není nejsilnější, ještě jsou tu patrné určité porodní bolesti nově vzniklého seriálu, který pořád tak trochu hledá vlastní identitu, a proto se někdy věrně drží formátu standardních policejních procedurálů. Do děje je tak zbytečně přimíchaná linka s islámskými teroristy a s tím souvisejícím paralelním vyšetřováním FBI, kterému se Mulder a Scullyová připletou do cesty. Konkurenční agenti jsou na začátku tajemní jako hrad v Karpatech jen proto, že to po nich chce scénář - jsou to přeci Akta X, tak tam musí být nějaká obligátní tajemná postava z vlády a nějaké zatajování informací. Tady si tvůrci neuvědomili, že to nemusí násilně napasovat do každého dílu, kór do samostatně stojící epizody, která je jen obyčejnou duchařinou. Právě ten duchařský aspekt je na epizodě tím nejlepším. Je to sice jedno klišé vedle druhého (předměty i lidé se samovolně hýbají nebo létají vzduchem, krev se objevuje ve vaně, šuplíky se samy otvírají a vystřelují z nich papíry apod.), ale podle mě v těchto momentech spočívá největší síla epizody. Když duch řádí, je to atmosférické a strašidelné. Efekty nejsou nic převratného, ale nedá se říct, že by byly vyloženě špatné (s ohledem na dobu vzniku a rozpočet první série). Těch působivých scén v dílu nenajdeme moc, ale když už tam jsou, je to zážitek. Epizodní herecké obsazení je solidní, zlý šéf působí tím správným dojmem béčkového záporáka a Lisa Waltz v roli Lauren předvedla až nečekaně kvalitní výkon. Za mě jako celek slabší 4. ////// Drobná zajímavost: Ve scéně na parkovišti si můžeme všimnout, že novým držitelem parkovacího místa po mrtvém šéfovi Lauren má být nějaký Tom Braidwood. To je samozřejmě narážka na reálného Toma Braidwooda, který byl u seriálu asistentem režie a od druhé poloviny 1. série se pak objevoval v roli Melvina Frohika z tria Osamělých střelců :-) Hezký easter egg. ()

Duch stroje (1993) (S01E07)

Jeden z nejslabších dílů 1. série. Od naprostého zatracení zachraňuje tuto epizodu úvodní teaser, do prostředí vhodně pasující "futuristická" hudba Marka Snowa a především posledních 12 minut. Finále je prostě skvělé a napínavé. Škoda že není celý díl o tom, jak jsou Mulder a Scullyová uvězněni v té futuristické budově, kde se je snaží umělá inteligence zlikvidovat. To by bylo mnohem lepší než tato jinak docela nezáživná sci-fi detektivka. Záběry na točící se kameru (stroj se dívá) a blikající světýlka mi nepřijdou zrovna dvakrát děsivé. Za mě zkrátka promarněný potenciál. Určitě se z toho dala vytřískat lepší epizoda. Dvě hvězdičky asi nejsou úplně fér (k první sérii musíme být trochu shovívavější), ale aby tu zas visely tři, to mi přijde hodně. Holt je toto jeden z případů, kdy je bodová škála ČSFD poněkud malá... ()

Led (1993) (S01E08)

Je to sice okatá vykrádačka Věci, ale i tak se jedná o jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Mrazivá klaustrofobická lahůdka, v níž postavy pomalu propadají těžké paranoii. Herecké výkony jsou tu brilantní. Epizodní postavy mají jasně definované charakterové rysy a divákovi se vryjí do paměti (to je dáno i známými tvářemi v těchto rolích, jako jsou Felicity Huffman či můj oblíbenec Xander Berkeley). Tohle je prostě jeden z těch dílů Akt X, které musíte vidět. Obstojí sám o sobě jako 45minutový horor, ani nemusíte být fanoušci seriálu, abyste si ho vychutnali. Je to vážně super. ()

Vesmír (1993) (S01E09)

Další epizoda 1. série, která se příliš nepovedla. Bizarní a ujeté zápletky jsou pro Akta X charakteristické, ale tohle mi vždycky přišlo dost blbé. Kamenná formace z Marsu je ve skutečnosti mimozemská entita, která čas od času posedne vysoce postaveného plukovníka z NASA, aby sabotovala americký kosmický program. Teoreticky by se z toho dal udělat solidní díl, přeci jen prostředí řízení letového provozu raketoplánů je atraktivní, ale to by tato epizoda musela přijít o pár let později. V první sérii se podle mě neměli pouštět do něčeho tak ambiciózního, když na to ještě nebyl rozpočet. Předcházející díl "Ice" sice dokázal, že jde za málo peněz udělat hodně muziky, ale u "Space" tomu tak bohužel není. Celé to na mě působí strašně lacině (ať už jde o samotné řídící centrum nebo o efekt mimozemské entity). A to mně jako divákovi docela kazí celkový zážitek. Jasně, o efektech to není, na Akta X se kouká z jiných důvodů, ale když jsou špatné efekty těžištěm dílu, tak to nemohu přejít. Dobře nepůsobí ani nadužívání stock footage, neustálé změny kvality obrazu jsou jak pěst na oko (byť je to vzhledem k tématu pochopitelné a jinak to udělat nešlo). Dalším problémem je scénář. Vlastní fungování toho mimozemského "ducha" nedává moc smysl. Proč ovládá plukovníka, když ho v podstatě vůbec nepotřebuje? Může si sám o sobě lítat volně po Zemi a útočit na auta nebo vstupovat do vnitřku raket a poškozovat je. Nehledě na to, že rozhodující úder raketoplánu udeří stejně až na oběžné dráze. Pro to posednutí tedy není žádný logický důvod (kromě toho, že by jinak nebyl díl). Nad touhle scenáristickou botou se nedá jen tak mávnout rukou. Herecké obsazení rovněž není žádná sláva. Ed Lautner jako plukovník Marcus Aurelius Belt (pojmenovaný patrně po nejoblíbenějším římském císaři Chrise Cartera) ještě ujde, ovšem Susanna Thompson jako "hlavní ženská" je děsná. Mulder a Scullyová toho tady nemají moc co předvést, většinou jen stojí někde v pozadí a s otevřenou pusou zírají, co se v řídícím středisku děje. Ale aspoň tu máme tu Mulderovu dětskou radost, to je celkem roztomilé. Dvě hvězdičky. Za mě asi nejhorší díl 1. řady. I ten "Ghost in the Machine" byl přeci jen o fous lepší. ()

Padlý anděl (1993) (S01E10)

Na poměry první série nezvykle akční díl. V kontextu s touto epizodou dávají smysl mizerné efekty u předcházejícího dílu, tvůrci si zřejmě šetřili rozpočet na tohle. A dobře udělali, "Fallen Angel" je jedním z nejlepších mytologických dílů začátku seriálu. Efekty jsou opravdu kvalitní (možná jen to závěrečné odhození Muldera ve skladišti nevypadá úplně dobře). Motiv závodu s časem dodává příběhu ty správné grády. Je to hodně akční a napínavé. Nejslabší je na této epizodě paradoxně postava Maxe Feniga. Ten mi nikdy nepřišel zajímavý nebo nějak důležitý z hlediska celkové mytologie. Scény s ním poněkud zpomalují tento jinak našlapaný díl. Charakterem to vlastně dost připomíná mytologické díly od poloviny 2. série dál, ty jsou většinou pojaté akčněji a bombastičtěji. Z příběhového hlediska je vliv této epizody na další směřování hlavní příběhové linie sice prakticky nulový, ale i tak mě tyhle mytologické jednohubky první série dost baví. Čistých 5 hvězdiček to není, jenže 4 by byly zase málo. Je to hodně zábavný díl. ()

Eva (1993) (S01E11)

Klasická epizoda s creepy holčičkami. Bezesporu jeden z nejlepších dílů. Akta X umí být děsivá i bez bubáků a krve. Je až k neuvěření, že takto výborný díl není dílem obvyklých autorů seriálu. Tady dokázali hostující scenáristé a režisér vytvořit něco nezapomenutelného. Je veliká škoda, že tento tvůrčí tým už nikdy žádnou další epizodu nedělal. ()

Oheň (1993) (S01E12)

Poněkud rozporuplný díl. Na jednu stranu tu máme skvělého psychopata v podání Marka Shepparda (je dobře, že je mu věnováno docela dost prostoru), scény s použitím skutečného ohně (žádné laciné triky, Duchovny si při natáčení dokonce popálil ruku) a Muldera trpícího pyrofobií (zajímavý aspekt jeho charakteru, který už se v žádné další epizodě neobjevil). To všechno jsou pozitiva. Jenže pak je tu ta druhá strana mince. Nesympatická a otravná Mulderova bývalka ze Scotland Yardu. To je absolutně zbytečná a nezajímavá postava, jejž jedinou funkcí je umělé budování nového románku mezi ní a Mulderem (šustělo to papírem, nepřišlo mi to přirozené). Vždycky je fajn, když odhalíme něco z minulosti hlavních postav, ale ta dávná Mulderova britská aférka jeho charakter nijak neprohlubuje. Ty vole, Mulder má nějakou vztahovou minulost, není panic čekající na Scullyovou, to jsem fakt nečekal! Nejvíc mi ovšem na epizodě vadí způsob, jakým je vedeno vyšetřování. Tady mi přijdou všichni zúčastnění nekompetentní. Nedělají svou práci dobře. Kdyby jeli hned do sídla těch aristokratů a pořádně si ještě jednou prověřili (s fotkami z řidičáků), kdo se kolem nich motá, tak by s nalezením pachatele neměli problém. Stejně tak by ho mohli odhalit o dost dříve, kdyby si hned vyžádali skicu podezřelého od svědkyně. Proč sakra Scullyová čekala takovou dobu, než si ji nechala poslat...tu fotku museli udělat už dávno. A Scullyová tu má i další vroubek - místo toho, aby Mulderovi řekla důležitá zjištění po telefonu, tak radši mrhá časem a jede mu to z Washingtonu do Bostonu říct osobně. Jen proto, že to po ní chce děj, aby v tom Bostonu mohla Muldera při čemsi načapat. Jo, Carterův scénář v jistých ohledech skřípe. Pozitiva a negativa epizody jsou přesně v poměru 50:50, takže na slabší 4 hvězdičky to dá. Zábavný díl to je a ten záporák je opravdu výborný. ()

Tam za mořem (1994) (S01E13)

Tenhle díl jsem dřív moc nemusel, ale postupně jsem si k němu našel cestu. O děj tu příliš nejde, epizoda klade důraz na postavy a jejich vzájemné dialogy. Je to pomalé, upovídané a hodně depresivní, což vůbec není na škodu. Působivá atmosféra nechybí (útok na mladý pár je jak ze "Zodiaca"). Gillian Anderson tu předvádí famózní herecký výkon, dost možná jeden z nejlepších v celém seriálu. Konečně má i Scullyová v první řadě vlastní epizodu, která více rozvíjí její charakter. V osobní rovině týkající se Scullyové spočívá největší síla této části. Díly, v nichž se role hlavních hrdinů prohodí (Mulder - skeptik, Scullyová - věřící), jsou vždycky příjemným oživením. Brad Dourif ztvárnil jednu z nejzapamatovatelnějších postav první série. Nikdy jsem ovšem nezaujal jednotné stanovisko ohledně jeho hereckého projevu v této epizodě. Osciluje mezi kvalitním hraním a béčkovým přehráváním (to by bylo OK, kdyby to byl nějaký béčkový horor, ale Akta X jsou přeci jen na vyšší úrovni). Ten jeho výkon mi tak úplně nesedí, ale neříkám, že je špatný. "Beyond the Sea" je výborný díl, jasných 5 hvězdiček. Ale že bych já osobně tuto epizodu zařadil do žebříčku mezi ty nejlepší, kde se často objevuje? To zas ne. V rámci seriálu jsou ještě větší pětihvězdičkové bomby. P. S. Nad jednou věcí mi zůstává rozum stát: agenti FBI při plánovaném zátahu na pachatele nenosí neprůstřelné vesty? ()

Opačné pohlaví (1994) (S01E14)

Po příběhové stránce je toto jeden z nejblbějších dílů. Zápletka je na můj vkus až moc šílená. Je to pořádná slátanina - zběhlý pseudoamiš se schopností změny pohlaví zabijí sexem...a aby toho nebylo málo, tak tu ještě máme jeskyni s magickou keramickou hlínou. Samotný konec pak tomu všemu dává totálně na prdel. Nechce se mi věřit, že toto mohli myslet vážně. Ale příšerný díl to není. Bowmanova režie je kvalitní (už tady při své seriálové prvotině dokazuje, jak skvěle umí pracovat se světlem a tmou), hudba Marka Snowa je výrazná (hlavní motiv se v seriálu ještě několikrát objeví) a napětí spolu s atmosférou epizodě nechybí (nejlepší je noční návštěva Muldera a Scullyové na farmě). Koukatelná blbost. ()

Lazar (1994) (S01E15)

Můj původní komentář k této epizodě byl velmi strohý a zněl: "Průměrný díl první série. Nic víc, nic míň." Tak za tenhle canc bych si dneska nejradši nafackoval. Onen obsáhlý komentář plný konstruktivní kritiky omlouvá fakt, že jsem ho psal v době, kdy jsem se po několikaleté pauze vrátil na ČSFD a zjistil, že přibyla možnost komentovat jednotlivé epizody seriálů, a tak jsem v záchvatu nadšení chrlil jeden komentář za druhým, aniž bych si ty díly nějak blíže připomenul. Naštěstí jsem u Akt X takhle zprasil jen první sérii (svou chybu nyní v rámci rewatche seriálu napravuji). Tím vším chci jen říct: "Omlouvám se Ti, Lazare!" Tenhle díl jsem nikdy nevyhledával a měl jsem ho zafixovaný jako takový standard, ale po posledním zhlédnutí musím vystřelit jasných 5 hvězdiček. "Lazarus" je hodně podceňovaný díl. Teď po aktuálním zhlédnutí ho považuji za vynikající počin. Není to ikonická epizoda, dokonce ani v rámci pětihvězdičkových dílů by nestál na prvních místech, ale z těch 74 % a převládajících tříhvězdičkových hodnocení je mi trochu smutno. První řada Akt X má dost rozkolísanou kvalitu, jeden díl je naprostá pecka, další naopak šedý průměr (nebo dokonce slabota). "Lazarus" z mého pohledu patří mezi to lepší, co může začátek seriálu nabídnout. Když už, tak je to v rámci první série minimálně nadprůměr. Není to nic převratného, ke štěstí mi to však stačí. Ale dost okecávaček, pokusím se ve stručnosti specifikovat, proč jsem z toho dílu tak nadšený (možná se nevyhnu drobným SPOILERŮM!). Akta X mám nejradši hororová, ale kvalitním napínavým dílem nepohrdnu. A to je právě případ "Lazara". Těch 46 minut má rychlý spád, pořád se tu něco děje. Je to fakt napínavé a já se hodně bavil. Zápletka sice není moc originální, ale co na tom, když je kvalitně zpracovaná. Občas v komentářích u jednotlivých epizod nadávám, když nějaký díl spíše než Akta X připomíná standardní policejní procedurál. To u této epizody neplatí. Ona to je de facto taková kriminálka (dokonce i s obligátním technikem z laborky, který dokáže na počítači dělat zázraky), ale ten "akťácký" element tu převažuje, takže díl dostává vlastní osobnost. Není to thriller zabalený do hávu Akt X, tohle jsou plnohodnotná Akta X. Postavy jsou dobře napsané a ještě lépe zahrané. I když jsem si v minulosti o tomhle dílu myslel cokoliv, představitel Willise (nebo spíš "Willise") se mi vryl do paměti. Oceňuji, že se scenáristé nebáli přiložit pod kotlem - záporáci jsou nejen bankovní lupiči, ale také brutální násilníci a vrahové, kteří se neštítí ničeho... a ještě je jejich řádění rajcuje. Zároveň jsou ty postavy poměrně realistické, žádný vraždící pojídač jater se tentokrát nekoná. Romantická linie mezi záporáky (taková cyničtější variace na "Bonnie a Clyda") není překvapivě vůbec rušivá, v tom dílu funguje a její závěr je poměrně silný. Musím ocenit i to, že tu Scullyová není obligátní dámou v nesnázích jen proto, že by to po ní vyžadoval scénář, aby měla epizoda dramatické finále - zde je její zajetí logickým vyústěním předešlých událostí a přichází mnohem dříve než v samotném závěru. Hrozně fajn je tady Mulder, který má o Scullyovou obavy a je vidět, že mu na ní opravdu záleží...viz jeho řeč směrem k agentům FBI (těchto momentů si já v rámci budování vztahu mezi Mulderem a Scullyovou vážím víc než všech shippery vynucených dotyků a polibků z pozdějších řad). Dobrá je postava věčně žvýkajícího agenta s nejhranatější bradou na světě, který chová k Mulderovi až nečekaný respekt a v klíčové chvíli ho podrží. Ta postava není kdovíjak důležitá, ale do příběhu pasuje. Jako zkrátka všechno v tomhle díle - jednotlivé aspekty do sebe přesně zapadají jako součástky do stroje. Díly postavené na charakterech a dialozích režisér David Nutter prostě umí. Velmi se mi líbí prostředí, v němž se epizoda odehrává. Hnusné a špinavé byty k tomuto tématu sedí. Několikrát jsem tu zmínil konec epizody - ten je opravdu výtečný, nejen závěrečné zúčtování v bytě, ale i finální rozprava Muldera a Scullyové. Ta po krátké době zažívá další silný paranormální zážitek, který se jí osobně dotýká a nutí ji přemýšlet o věcech mezi nebem a zemí. S postupem let zjišťuji, že tahle raná Scullyová je mi mnohem sympatičtější než její pozdější "verze" (třeba z takové 7. série). Byť kovaný skeptik, tak v prvních sériích je Dana přeci jen trochu otevřenější uznat nepopiratelná fakta odporující racionálnu. A hlavně tolik nebrblá. Ale to sem tak úplně nepatří... Já se u tohoto dílu vážně skvěle bavil a jiné hodnocení než 5 hvězdiček pro mě nepřichází v úvahu. Mně tato nenáročná napínavá záležitost ke štěstí stačí. () (menej) (viac)

Mladý srdcem (1994) (S01E16)

Pravý opak předcházejícího "Lazara". "Young at Heart" je v podstatě obyčejný policejní procedurál zasazený do světa Akt X. Tady ten "akťácký" aspekt nepřevažuje. Když si z příběhu odmyslíme genetické experimenty a Barnettovo omlazení, zbyde nám standardní kriminální thriller o mstícím se psychopatovi. Což by ničemu nevadilo, kdybychom takový příběh neviděli už stokrát v nejrůznějších filmech a seriálech. Tahle epizoda je jedno velké klišé. Akta X mají rozhodně na víc. Vážně, kdyby někdo vzal scénář a vyškrtl z něj tu sci-fi rovinu, klidně by pak podle toho zbytku mohl natočit epizodu do nějakého běžného krimiseriálu. Děj by zůstal totožný - zločinec se chce pomstít vyšetřovateli, co ho dostal do vězení, tak s ním začne hrát hru na kočku a na myš a terorizuje jeho kolegy a přátele. V 90. letech tuhle zápletku dělal snad každý - Kobra 11, Walker, Texas Ranger, Komisař Rex... Originalita příběhu je vážně nulová. Ona ta zápletka s pomstou sama osobě není špatná, je to vděčné téma, které bude fungovat vždycky (proto to taky všichni dělají), jen to musí mít nějakou vlastní přidanou hodnotu (dramatický děj, psychologický rozměr, skvělého záporáka apod.). Tady v Aktech X ovšem scenáristé nedokázali přijít s ničím inovativním, jen slepě následují ustálenou šablonu podobných příběhů. Je to nehorázně plytký díl. Ta linie s genetickými experimenty je zajímavá, ale zasloužila by si být v úplně jiné epizodě, zde do děje nic nepřináší, tedy kromě toho, že je Barnett omlazený, takže je těžko k poznání, a proto ho nemohou chytit...jo a taky mu ještě po aplikaci ještěřích genů narostla uříznutá ruka ve zmutované (ještěří) podobě - pravděpodobně inspirace doktorem Curtem Connorsem alias Lizardem ze Spider-Mana. Kromě neoriginality tu tak máme ještě plagiátorství. Experimenty provedené na Barnettovi děj opravdu nijak neovlivňují. Psychopat nemá žádnou zvláštní schopnost, úplně stejně by se choval i bez provedení experimentů (jen by byl snadněji k poznání). Jde pouze o takový "gimmick". Napínavý tenhle díl je, o tom není pochyb. Ale ta zápletka o pomstě je prostě provařená a odvíjí se přesně tak, jak je u podobných příběhů zvykem. Děj vás ničím nepřekvapí. Velkým problémem je i samotný záporák - na Mulderovu nemesis je Barnett zatraceně slabý. Nejen po herecké stránce, ale i tím, jak je ta postava napsaná. Tohle v žádném případě není jeden z těch legendárních psychopatů Akt X. U příběhu tohoto ražení potřebujete silného padoucha, bez něj to nemůže fungovat. Barnett je bohužel nemastný, neslaný a už u závěrečných titulků si na něj nevzpomenete. A to vlastně platí pro celý díl. Rychle vyšumí z hlavy, je to zbytečnost. Jen hudba Marka Snowa se mi vryla do paměti. Tři hvězdičky. Je to zkrátka průměrný thriller, respektive podprůměrný díl Akt X. Moje hodnocení asi není úplně fér, ale holt jsem v jistých ohledech dost přísný. Od Akt X vyžaduji něco víc než jen stokrát viděný příběh... ()

MBE (1994) (S01E17)

Z popisu by se mohlo zdát, že jde o další epizodu o honbě za mimozemšťanem z havarovaného UFO. Tedy...ono tomu tak je, ale jen částečně. Nečekejte akční nálož ve stylu "Fallen Angel". Tenhle díl se nese v pomalejším duchu. Je to napínavá konspirační lahůdka se vším, co k tomu patří - paranoia, štěnice, sledování, hoaxy, polopravdy a tak dále. Postupné budování mytologie pokračuje. Epizoda pokládá základy, na nichž pak bude hlavní dějová linie v budoucnu stavět (co se týče vládních konspirací a lží). Muže z Pentagonu si tentokrát užijeme do sytosti. Vzájemný vztah mezi ním a Mulderem je prohlubován. Všechna jejich setkání jsou ikonické scény. Osamělí střelci se tu objevují vůbec poprvé a i tak dokáží zaujmout a pobavit (ostatně sami diváci si vyžádali, aby se ve 2. sérii vrátili, původně měli být jen jednorázovou záležitostí). "E.B.E." si zaslouží 5 hvězdiček jak vyšitých, je to má druhá nejoblíbenější mytologická epizoda 1. série. Komentář je krátký, tak ještě přidám čtyři postřehy: 1. Na konci se v roli vojáka objeví herec Roger Cross (možná ho budete znát jako Curtise ze seriálu 24 hodin). V Aktech X se s ním můžeme setkat celkem 5x (včetně nejnovější série z roku 2018), pokaždé v jiné roli. 2. Obdobný případ je i Peter LaCroix, který ztvárnil řidiče kamionu. V Aktech X se objevil ještě 2x. 3. Mulderovo falešné jméno, pod kterým získá přístup do elektrárny, je "Tom Braidwood". Stejně jako v dílu "Shadows" jde o narážku na asistenta režie a hereckého představitele Melvina Frohika, který se tak jmenuje. 4. DROBNÝ SPOILER - Tohoto jsem si teď všiml poprvé: štěnice v propisce Scullyové se neobjeví z ničeho nic. Ve scéně u pultu v půjčovně aut požádá o půjčení propisky vedle stojící žena. Když ji vrátí, je na krátký okamžik vidět, že měla celou dobu vlastní propisku, dokonce ji pak vezme do ruky. Pozorný divák si tedy všimne, že tu něco nehraje. Tomu říkám smysl pro detail! Blink and you miss it. ()

Čaroděj (1994) (S01E18)

Tenhle díl jsem měl zafixovaný jako jeden z nejhorších z celého seriálu. Když jsem ho v mládí viděl poprvé, přišel mi extrémně nudný. Teď po aktuálním zhlédnutí musím uznat, že to zas tak strašné není. Je to neškodný podprůměr. Příběh je zajímavý, avšak plný klišé. Nabalit do toho všeho ještě Samanthu mi nepřijde jako dobrý nápad. Také je trochu s podivem, že v tomto díle nedošlo k proměně dynamiky mezi Mulderem a Scullyovou. Jak jde o díl s náboženskou tematikou, tak většinou je Scullyová otevřená vůli uvěřit, zatímco z Muldera se stává nekompromisní skeptik. Zde ovšem k žádnému takovémuto otočení nedojde. V této fázi seriálu zřejmě ještě neměli scenáristé tu duchovní stránku charakteru Dany Scullyové tak propracovanou. Napětí dílu nechybí, pár působivých momentů se tu najde (akorát jsou předvídatelné) a herec v roli Samuela podal kvalitní výkon. Za to všechno tři hvězdičky. Epizodu asi nikdy nebudu vyhledávat, ale k těm nejhorším nepatří ani v rámci první série. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov