Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Nikolas__ k tomuto seriálu (229)

Konec (1998) (S05E20)

Season 6 (1998) (S06)

Tahle série obsahuje jedny z nejlepších epizod vůbec, ale i docela hodně zklamávajících dílů. Je to výborná série, ale škodí jí dost velký počet komediálních dílů, a taky nějaké co by mohly být sto procent vážné jsou odlehčeny. Je to celkem blbé, mít v hororové sci-fi sérii skoro polovinu epizod humorného rázu, ale tady to naštěstí funguje. A ty epizody co stojí za to, stojí zatraceně za to. The Beginning 4/5 - Úžasná rozjezdová epizoda, přibližně na úrovni konce předešlé série. Najdeme tu plno dobrých scén, a působí to takovým příjemným dojmem, hned je tu vidět změna prostředí do, pro tuto řadu ikonické pouště. Drive 5/5 - Naprosto vynikající epizoda, která tuto sérii neskutečně nakopla. Je nějakým způsobem ještě dynamičtější než mytologický úvod sezóny, a obsahuje skvělé herecké výkony, kameru, prostředí a prostě je to báječné MOTW, navíc s jednou z nejoriginálnějších zápletek. Triangle 3/5 - Navazujeme slabším dílem, který rozhodně není odpad, ale ani nic velkého. Nějaké scény vyloženě trapné a to že první polibek Muldera a Scully je v této epizodě a je podaný takto je na přesdržku. Dreamland 5/5 - Důkaz toho jak parádní a vtipná může komediální epizoda Akt X být. Opravdu povedené, a skvělá zápletka. Jen tématika oblasti 51 mohla být v X-files zpracována i ve vážné epizodě. Dreamland II 4/5 - Již ne tak úderné jako první díl, každopádně i tak výborné. How the Ghosts Stole Christmas 4/5 - Díl téměř srovnatelný s Triangle, ale o něco lepší. Najdou se tu dobré scény, ale není to díl který bych si přál, nebo který bych nějak opěvoval. V pohodě. Terms of Endearment 5/5 - Jeden z nejlepších dílů série, divím se že z toho není kult, je to originální, ale i bizarní, skvělá epizoda. Strašně se tu projevuje nadřazenost samostatně stojících dílů šesté série nad těmi mytologickými. Rain King 4/5 - Není to úžasná epizoda, ale za mě v pohodě, třeba pád krávy do hotelového pokoje byl hodně šílený, ale i vtipný. S.R. 819 4/5 - Není to opět nejlepší možná mytologická epizoda, ale i tak je to velmi povedené, skoro nic proti tomu nemám. Tithonus 4/5 - Výtečná epizoda o dědovi. Two Fathers 4/5 - Povedená mytologická epizoda, vážně je dobrá, ale je tu opravdu vidět že jsou tu ty MOTW na vrchu. One Son 5/5 - Výtečný díl, ještě lepší než ten první. Ukončuje se tu už mírně vyčerpaná linka syndikátu, která ze svého vrcholu opadla po třetí sérii, a povedlo se to skvěle. Aqua Mala 4/5 - Povedené výplňové MOTW, kde nevadí ani ta občasná odlehčená atmosféra, a celé je to dostatečně originální. Monday 5/5 - Tenhle díl určitě všichni zbožňují a já nejsem výjimkou. Je to naprosto úžasná epizoda s nápaditým scénářem a jedinečným dějem. Opravdu zábavné, ale nechce se mi věřit že i sem tvůrci narvali, i když nepatrný, kousek humoru. Arcadia 5/5 - Jedna z mých nejoblíbenějších komediálních epizod napříč celým seriálem, možná i proto že je z části i docela vážná. Skvělé monstrum, perfektní atmosféra, jedinečný feeling. Prostě sláva Arkádii! Alpha 5/5 - Musím se Alfě omluvit, jelikož jsem jí původní dával slabší čtyři hvězdy. Nesmysl. Připomenul jsem si jí a je to temná a drsná bomba, řadícím se k těm zajímavým MOTW epizodám o zvířatech. Trevor 4/5 - Po trojici úžasných dílů, které patří k vrcholům této série, se zde objevuje epizoda slabší. To mě celkem mrzí, ale už zápletka je divná. Je to v pohodě, ale scénář jde trošku jiným směrem než bych si přál. Milagro 4/5 - Kouzelná epizoda, kterou mám vážně rád. Viděl jsem jí již třikrát, a bylo to zajímavé. Na první shlédnutí jsem ji označil za druhou nejhorší epizodu seriálu, na druhé se mi už líbila, na třetí a poslední shlédnutí extrémně moc. The Unnatural 5/5 - Doslova magická komediální epizoda, kterou miluju, a hle, je tu už asi třetí epizoda z této sérky která mi na první shlédnutí nesedla, a dnes ji miluju. Three of a kind 3/5 - Je to dobrá epizoda, bohužel je to celkem dost nezajímavé a občas to mírně nudí, hlavně na začátku a na konci mě to příliš nebavilo. Ale líbila se mi část před znělkou a několik vtipných scén se Scully. Field Trip 5/5 - Nejspíše vrchol šesté série, se objevil až na téměř samotném konci. Celou dobu jsem si říkal co se na té obrazovce sakra děje. A byl to dobrý pocit. Biogenesis 4/5 - Za mě asi nejslabší závěr v historii Akt X, přesto super epizoda. Dění v přírodě celkem ok, scény ve městě lepší. Předcházelo to taky mírně mdlému začátku sedmé sezóny. Komplet série - 9/10 () (menej) (viac)

Začátek (1998) (S06E01)

Solidní pečeť - 80 - 89% Touto epizodu začalo doslova nové období. Seriál se po prvním filmu a prvních pěti sériích přesunul z Vancouveru do zářivé pouštní Kalifornie. A to vidím jako prima změna, vážně hodně, ale bylo logické že seriál už bohužel nebude tak temný. A je to bohužel pravda. Šestá série se tak stala tou nejhumornější, ale na tomto dílu to naštěstí ještě není vidět. Logicky se tu opět začíná mytologií, a tento díl je vážně dost povedená, dokonce přibližně stejně jako finále předchozí řady. Tyto dva díly jsou vážně kvalitativně vyvážené. A to je dobře. Je tu sice přítomna příšerná Diana ale nevadí. Atmosféra je tu celkem jedinečná, a nějaké scény vážně parádní, stejně tak konec. Prostředí taky super, vizuály a efekty skvělé. Začátek dílu je dokonce dost drsný, a celkový feel dílu je prostě, že vidíte něco nového. A je to výtečný pocit. Bohužel mě moc nesedí že tu má takový prostor Gipson, mě osobně vůbec nevadí ale už byl v závěru páté. I tak je ale The Beginning doslova nový začátek další skvělé éry, a mě vážně potěšil. ()

Jízda (1998) (S06E02)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Prví samostatně stojící epizoda šesté série se nadmíru povedla. Pro mě jde o jeden z nejoriginálnějších nápadů X-files. Epizoda se stala takovým menším kultem a fanoušci na ni nedají dopustit. Zpracování dílu je taky skvělé, nejednou se stalo že nějaký super nápad nebyl v seriálu příliš zajímavě zpracován, ale tady se to dosti povedlo. Skvělý je tu i Bryan Cranston, který je tu fantastický. Je to určitě jeden z MOTW vrcholů sezóny, ale linka Scully je o něco méně zábavnější než ta Mulderova. Scénář je velmi dobrý, prostředí perfektní, opravdu ta poušť byla skvělá volba. Je to navíc extrémně napínavé a jedinečně působící. Teď si říkám jaké obrovské štěstí je, že alespoň tento díl tvůrci nijak neodlehčovali. To by se nad mým komentářem mohli vyjímat hvězdy pouze čtyři, nebo možná míň. Tuto sérii tento díl zkrátka ještě více nakopnul. ()

Trojúhelník (1998) (S06E03)

Slabší pečeť - 55 - 69% Triangle jsem nikdy moc nemusel, naopak, pro mě je to dokonce jedna z nejslabších epizod šesté série. Tady z hodnocení na ČSFD to není patrné, ale u fanoušků je tato epizoda docela dost populární. Z této sezóny jsou opravdu lepší jiné komediální kousky. Triangle jako první odlehčená epizoda šesté série nějak úžasně nefunguje, především kvůli ne úplně perfektnímu scénáři a humoru. Nejvíce mě tu ale asi štve ten zabitý potenciál. Protože pane bože. Téma Bermudského trojuhelníku je pro tento sci-fi hororový seriál jako stvořené. A co z něj tvůrci nakonec udělají? Komediální epizodu. Ve které je dokonce Kuřák jako... no už si ani nepamatuji v jaké roli to tam byl. Neberte mě špatně, je to nadprůměr, ale ten díl mě zklamal. Chris Carter se svými scénáři občas působí strašně odtrženě od reality a od toho, co fanoušci chtějí. Ale já se s tím smířil, jen se to pak dokonce stalo u dvojdílu o oblasti 51, který měli potřebu taktéž odlehčit, naštěstí tam to dopadlo VÝRAZNĚ lépe. ()

Země snů I (1998) (S06E04)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Výborný díl. Jde o počátek dvojdílu, který se zčásti točí kolem oblasti 51, což mohl být sice klidně vážný díl, ale tvůrci se to rozhodli to vzít komediální cestou. Nu což, povedlo se. V tomto díle exceluje Duchovny, jeho linka je vážně parádní, stejně tak ale i ta se Scully. Zápletka je celkem originální a zajímavá, scénář je dosti nápaditý, a fungují tu na jedničku i vážné scény. Za mě to  funguje ještě o něco lépe, než nápadem tomu podobná epizoda ze čtvrté série, konkrétně Small Potatoes. Každopádně je štěstí že se díl takhle vydařil, mohlo to i dopadnout hrozně. Něco by se možná vytknout dalo, nějaké scény tam možná být nemuseli (Mulder a zrcadlo, nebo z nějakého důvodu prank od tvůrců na diváka tím, že na začátku se asi má zdát že z auta vystoupí Kuřák). Nejhumornější série i s nejhumornějším dvojdílem. ()

Země snů II (1998) (S06E05)

Solidní pečeť - 80 - 89% I druhá část Dreamlandu je úžasným odlehčeným dílem, ale nemůžu se ubránit pocitu, že právě v této epizodě začíná být zřejmé, že Dreamland nemusel být vůbec dvojdíl. Ok, mohl to být klidně delší díl, třeba hodinový, ale nutně to natahovat na dva nemuseli. Ale mě osobně to nevadí. Díl opět vyniká nápaditým scénářem, ale není už vyloženě tak zábavný jako část předchozí. Mulderova linka je pořád boží, ale v nějakých scénách se díl tak nějak točí, a ve finále je to prostě tak divně zničehonic rychle ukončeno. Trošku větší roli už tu má Scully, celkově to tempo rozhodně není špatné, jen první díl byl prostě o něco zábavnější. Dost dobrá je scéna s osamnělími střelci, je to napínavé, minimálně stejně jako předchozí část, a prostředí pouště je pořád super. ()

Jak duch ukradl Vánoce (1998) (S06E06)

Standartní pečeť - 70 - 79% S tímhle, dalo by se říct až speciálním, opět komediálně laděným dílem, je to dost těžké. Epizoda se nese v duchu Vánoční atmosféry, a působí tak docela dost jedinečným dojmem. Navíc mi celá tak trochu připomíná ty "speciálně působící" epizody ze sedmé série, kam by tato epizoda asi zapadla, ale možná by byla zpracována lépe. Pro mě to bylo slušné zklamání, speciálně mi příliš nesedí postavy těch dvou duchů, a jde tak určitě o jeden z nejslabších dílů sezóny, navíc je to stejné jako u třetího dílu (Triangle), i tento na ČSFD nemá moc procent, ale u fanoušků je z nějakého důvodu hystericky zbožňován. Navíc už je to čtvrtá komediální epizoda v řadě, to už je opravdu trošku moc, nemyslíte? O scénář se opět postaral Chirs Carter, který se v téhle sérii nějak nápadově zhoršil. Je to celkem solidní díl, moc věcí proti němu nemám... ()

Něžnůstky (1999) (S06E07)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100% Po čtyřech komediálních epizodách se objevuje konečně první hororový díl série, a dokonce ani tak není 100% vážný. Ono se nedá říct že by to bylo doslova odlehčené, vyloženě komediální už vůbec ne, ale stejně jsou tu náznaky minimálně nepatrného černého humoru. Na druhou stranu, díl patří k mým nejoblíbenějším z šesté série. Je nádherně bizarní, ujetý, šílený, nápaditý, s naprosto skvělým scénářem, hereckými výkony, prostředím, atmosférou, a Mulder je tu taktéž boží. Celkovým feelem mi to dost připomíná epizody jako Humbug, Walk, Patience. Prostě je to velmi originální, a bizarní. Monstrum vypadá úžasně, efekty jsou super, a David Amann, je naprosto fantastický scénárista. Napsal i další skutečné pecky (Chimera, Release, Rush, Invocation, Hellbound, Aqua Mala), a jeho styl se mi opravdu strašně zamlouvá. Je mi záhadou že se Terms of Endearment častěji neobjevuje v žebříčcích nejlepších epizod, myslím že fanoušci na ní dost zapomínají. ()

Dešťový král (1999) (S06E08)

Standartní pečeť - 70 - 79% Mě Rain King přijde, konec konců jako asi většině fanoušků, jako jedna z těch slabších epizod šesté série. Ale i tak jí mám rád. Je to krapet odlišné od klasických Akt X, romantická linka je celkem podivná, postavy jsou celkem výstřední. Zápletka je sice relativně zajímavá, ale přijde mi to jako poměrně vaření z vody, a lepší, originálnější a zajímavější díl bych dokázal vymyslet do minuty. Navíc je to po jednom bizarnějším temnějším díle již pátý komediální díl série, a to je to teprve osmá epizoda. Vím že někomu to nemusí vůbec sednout, ale u mě to celkem šlo, každopádně i tak si myslím že tu máme MNOHEM lepší a zajímavější epizody. Nicméně jsou tu vtipné scény jako pád krávy do hotelového pokoje, což je dost ujeté, ale i zábavné. Ale je pravda že tu romantiku tam asi tahat úplně nemuseli. ()

S.R. 819 (1999) (S06E09)

Solidní pečeť - 80 - 89% ()

Fotograf smrti (1999) (S06E10)

Solidní pečeť - 80 - 89% ()

Dva otcové (1999) (S06E11)

Jedináček (1999) (S06E12)

Pečeť úžasu - 90 - 95% ()

Zlá voda (1999) (S06E13)

Pondelok (1999) (S06E14)

Pečeť úžasu - 90 - 95% ()

Arkádie (1999) (S06E15)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100% Arcadia se může zprvu zdát jako klasický díl pro shippers, s nějakým klasický a obyčejným případem. Ale pravda je úplně někde jinde! Nejlepší na této epizodě, která je dle mého jeden z vrcholů šesté série, je atmosféra, scénář, originální monstrum, a hlavně je to dost vtipné. Oni už předchozí dva díly (Aqua Mala, Monday) byly sice v základech vážné, ale tvůrci je opepřili přeci jen trochou humoru. U Aqua Mala to bylo spíše na škodu, u Monday mi to moc nevadilo, ale tady se mi to nějakým způsobem hrozně hodí k celkovému tónu té epizody. Ale i když to chcete brát vážně, rozhodně se to dá. Finále je taktéž dost silné, je to napínavé, Mulder je dost vtipný, a herecké výkony jsou taktéž solidní. Tenhle díl má zkrátka jedinečný feel, a do komediální šesté série se sice hodí, na druhou stranu obstojí i jako bizarní, vážný a originální zážitek, s trochou toho často černého humoru. To je typická kombinace pro šestou řadu. ()

Instinkt (1999) (S06E16)

Pečeť úžasu - 90 - 95% Dle mého je Alpha jedna z nejpodhodnocenějších epizod celé šesté série. A to říkám jako člověk co jí taky dřív nemusel. Při mém prvním shlédnutí jsem jí označil za mírně solidní a nadprůměrnou epizodu, ale nějak úžasná mi nepřišla. Při druhém shlédnutí musím určitě změnit názor. Alpha je parádní díl, který jako kdyby vypadl z nějaké hororovější série. Navíc, na šestou sérii, která je známá pro svůj komediální tón, je tohle nevídaně temná epizoda. Herecké výkony jsou skvělé, a celé to patří k nejděsivějším zážitkům této řady. Pro někoho možná není díl tolik výrazný, pro mě už však ano, a líbí se mi i ty postavy. Navíc Mulder je tu výborný a dostane tu zpátky svůj plakát (I Want to Believe), který mám na zdi i já :). Po menším zvážením je Alpha vlastně úplně nejtemnější díl sezóny. Už za to by se měl dávat kredit, no dobře, neměl. Ale epizodou prostupuje zajímavá a drsná atmosféra, a celkově nakonec působí i mírně svěžím dojmem. Není to nejlepší díl série, ale je moc povedený, a ti kteří ho zařazují k těm nejhorším epizodám seriálu jsou šílení. Tenhle díl nedělá nic vyloženě špatně, i tempo je fajn, a ten pes vypadá moc dobře. Zajímavé je ještě jak je tu Scully taková žárlivá a mele nějaký nesmysli :0. Já z toho mám zkrátka radost. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov