Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa tron k tomuto seriálu (119)

Season 6 (1998) (S06)

Už piata séria bola priemerná, ale oproti šiestej sa jednalo o pecku. V šiestej už sa tvorcovia alebo nudili alebo boli unavení alebo nemali dosť času alebo sa im minuli najlepšie nápady. Najskôr kúsok z každého. A je to vidno. Mnohé epizódy sú fakt zlé. Trojuholník mal pojednávať o klasike všetkých klasík: o tajomnom Bermudskom trojuholníku. Skutočne som nečakal, že tvorcovia túto šťavnatú tému pojmú takto (dobrou správou je, že dotyčná časť obsahuje super scénu na jeden záťah s poriadne naštvanou Scully a skvelé hosťovanie Osamelých strelcov, na ktorých je skrátka spoľahnutie). Odľahčene poňatá je aj Zlá voda, tú by som však napriek tomu hodnotil ako jednu z najlepších epizód série vďaka atraktívnemu pozadiu (mestečko postihnuté aktuálne prebiehajúcim hurikánom) a skvelým vodným zlom. Naopak, Jazda o scannersovsky vybuchujúcich hlavách je prehajdákanovu možnosťou natočiť vydarený diel. Šiesta séria je poriadne humorná (Ako duch ukradol Vianoce), prípadne slabá. Ako-tak obstojne by som hodnotil (schválne divný) Výlet do hôr. ()

Jízda (1998) (S06E02)

„Pro tebe PAN Mulder, ty pomatenej parchante!“ Mix Nebezpečnej rýchlosti (ak spomalíme, zomrieme) a Scanners (bez komentára). Na môj vkus nudnejšia časť Aktov X a Bryana Cranstona som nikdy nemal rád. Ústredný „vybuchujúci“ nápad prakticky skoro vôbec nijakým zaujímavým spôsobom tvorcovia nevyužili v prospech zápletky (a natešeného diváka). ()

Trojúhelník (1998) (S06E03)

Dlho som čakal, kedy sa Akty X budú venovať aj legendárnej záhade – Bermundskému trojuholníku. Že si k tomu ale vyberú takýto absurdný scenár, tak to som fakt nečakal. Nechcem tento diel za každú cenu haniť. Na to má príliš úžasnú scénu „na jeden záber“ (ktorej nekompromisne šéfuje fantastická Scully) a príliš zábavné cameo Osamelých strelcov (fakt skvelí týpkovia, pamätám si, že keď som Akty X pozeral ešte v 90. rokoch a táto šialená trojka sa objavila na scéne, hneď som sa cítil bezpečnejšie a bolo mi jasné, že napriek ich kurióznemu vzhľadu majú situáciu absolútne pod kontrolou). Pozor, ak čakáte hororový diel, tak to radšej ani nepozerajte; to už je viac bermundskotrojuholníkovým epizóda Mŕtvolné ticho. ()

Jak duch ukradl Vánoce (1998) (S06E06)

Čo môže byť lepšie, ako Mulder a Scully v strašidelnom dome s temnou minulosťou počas vianočnej noci? Nič. Lenže podobne, ako iný diel z tejto série (a to konkrétne Zlá voda), i tento má napriek hustej atmosfére odľahčenú atmosféru, čo je škoda. Tento konkrétny ešte oveľa viac, ako Zlá voda. Škoda, spočiatku je to totiž ozaj super. Ale potom to ide razantným, rapídnym spôsobom dole. Edward Asner neskôr daboval dôchodcu Carla v pixarovskom trháku Hore. ()

Zlá voda (1999) (S06E13)

„Nevysmievajte sa záhadám oceánu. Morské hlbiny sú temné a hlboké. Ako fantázia ľudí.“ Krásna hororová epizóda. Hurikán, sliz, zabarikádovaný dom (ale vnútri nikto nie je!) a legendy o morských príšerách. Skvelé kulisy. Prostredie jemne pripomína o rok staršiu Povodeň s Morganom Freemanom. Užívateľ Colonist správne poukazuje na zvláštny rozkol medzi fakt temnou a ponurou atmosférou/reálnym nebezpečenstvom a sitkomovými postavami, ale mne to nevadilo a to už je čo povedať, lebo obvykle mám problém, ak sa horor mieša s humorom. „Jedného dňa, Scullyová, sa tomu budeme smiať.“ ()

Trevor (1999) (S06E17)

Nuda o chlapíkovi, ktorý dokáže prechádzať stenami. Napriek úmrtiam to nemá s hororom prakticky nič spoločné a nezachráni to ani Tuesday Knight zo štvrtej Nočnej mory z Elm Street. ()

Výlet do hor (1999) (S06E21)

„Keď to povieš ty, znie to ako blbosť.“ Výlet do hôr. Môže vari názov hororovej epizódy Aktov X znieť lepšie? Problém tejto časti je v tom, že je, nuž, problémová. Teda, ako sa to vezme. Začína sa to ako relatívny horor. Potom to ale preradí do tradičnej sci-fi epizódy... aby sa to nakoniec zmenilo zas na dačo úplne iné. Výsledkom je zvláštny, ale vcelku chytľavý mix, v ktorom nie je nič také, ako sa javí prvý raz. Ťažko sa o tom hovorí bez spoilerovania, ale mne sa páčilo, že to celé bolo vysvetlené pomerne realisticky a o danom „podzemnom záporákovi“ by som si rád pozrel aj ďalší diel, čoho sa ale už samozrejme nikdy nedožijem. ()

Season 7 (1999) (S07)

Po čudnej a slabej 6. sérii prichádza 7. a hoci nie je fenomenálna a na prvých 5 sa nechytá ani keby sa postavila na odznak FBI, predsa len je to zlepšenie. Ponúkne viacero ponurých a temných prípadov, ktoré nie sú príliš originálne, ale potešilo ma na nich už to, že to v nich tvorcovia do nemalej miery vzdali s humorom a stavili skôr na vážnosť a pochmúrnosť (Prízrak so zaujímavou prácou so zrkadlami). Divy a zázraky v dobrom nepotešia nikoho, kto má panický strach z hadov, Policajti X sú natočení formou found footage, Hlad sa snaží (síce márne, ale snaha sa cení) nadviazať na legendárne diely o geneticky zmutovaných ľuďoch (Tooms, Hniezdo, 2shy) a v Milénium dokonca došlo na crossover s kultovým Frankom Blackom (Lance Henriksen) z rovnomenného seriálu. Takže túto sériu by som hodnotil ako žiadny zázrak, ale inak fajn. Mimochodom, v 7. epizóde sa vracia šialený sériový vrah pre vlasy a pohrebné ústavy v podaní Nicka Chinlunda, ktorý si svoj debut odbil v 13. časti druhej série. ()

Hlad (1999) (S07E03)

Kvalitný diel s ďalším geneticky zmutovaným monštrom v ľudskej koži, ale bohužiaľ napriek slušnému záporákovi sa epizóda nechytá na klasiky typu Hniezdo/Tooms alebo 2shy. Tomu druhému síce solídne šliape na päty, ale na milovníka ľudských pečení sa nechytá ani omylom. Celá epizóda je jemne ladená do humoru, nie je to vyložene komediálna časť, ale predsa len ten uvoľnenejší tón ma dosť rušil. Finále fajn. ()

Milénium (1999) (S07E04)

V rámci možností legendárny diel, pretože v ňom dochádza k slávnemu prepojeniu kultových Aktov X s menej nápadným, ale minimálne v mojich očiach taktiež kultovým (hoci o chlp menej) Miléniom. Tento diel nie je nejako extra vynikajúci a štvrtú hviezdu mu proste nedám napriek prítomnosti miláčika Lancea Henriksena, ale inak poteší zápletka o možnom konci sveta a motív vstávania z mŕtvych/zombies. Na mňa každopádne táto časť nefungovala až tak, ako najvydarenejšie zo seriálu. ()

Láska boží (2000) (S07E07)

V rámci Aktov X nie je síce návrat sériových vrahov ničím výnimočným, ale predsa len k tomu dochádzalo skôr sporadicky. Comebacku sa dočkal nielen diabolský Tooms a naopak nudný Modell, ale taktiež Pfaster so slabosťou pre dlhé ženské vlasy a pohrebné ústavy. Zahral si ho vcelku diabolský Nick Chinlund a treba povedať, že Modell je oproti nemu nula. Ale zas treba dodať aj to, že oproti Toomsovi je nula on. Takže zlatý dobrý stred, ehm? V siedmej sérii Aktov X už bola citeľná nielen únava tvorcov, ale tým pádom i divákov. Tí začínali byť jemne otrávení z istej monotónnosti resp. neprekvapivosti scenárov nových dielov. Takže opäť beštiálny psychopat a sériový úchylný vrah, Scullyová opäť obeťou únosu, tu už sa ozaj končila sranda a začínalo to pripomínať paródiu. Pomaly začal byť problém nájsť epizódu, v ktorej Danu nikto neuniesol. Mne osobne nesedelo ani finálne branie spravodlivosti do vlastných rúk, do sveta Muldera a Scullyovej sa to nehodilo, tak ale OK, raz za čas prečo nie, svet sa nezrúti. ()

Divy a zázraky (2000) (S07E09)

„Ľudia čakajú diabla s rohami a chvostom. Nie milého pána, ktorý im hovorí presne to, čo chcú počuť.“ V tejto epizóde je hadov skutočne strašne veľa a v drvivej väčšine sú živé, nie CGI. V tomto smere je časť Divy a zázraky skutočne zimomriavková pre každého, kto má voči plazom rešpekt, prípadne rovno trpí panickým strachom z nich. Nakoniec je to síce celé inak (nechcem povedať „podvod“), ale dobrý dojem to už zničiť tak úplne našťastie nedokáže. ()

Poldové X (2000) (S07E12)

Tu bolo vidno, že predsa len sme už v 7. sérii, takže sa tvorcovia jednak začali opakovať (po epizóde Tvary znova vlkolak... alebo nie?), jednak sa zjavne nebrali príliš vážne a jednak skôr experimentovali s formou, než aby sa sústredili na scenár (takže tento diel je found footage, čo bolo po rok starej Záhade Blair Witch v kurze). ()

Přízrak (2000) (S07E16)

Veľmi fajn staromódna hororová epizóda. Škriekajúce havrany, praskajúce zrkadlá a temný (veľmi temný) prízrak tajuplnej ženy, ktorá keď sa pri vás objaví, je vysoká pravdepodobnosť, že vás zabije. Ku koncu už to trochu stráca na intenzite a bohvie, či ma finálne vysvetlenie skôr sklamalo alebo nadchlo. Ale inak naozaj fajn; svoje dosť robí zdanlivo idylické prostredie vermontského predmestia. Ale všetci hororoví fanúšikovia vedia, že to je len maska, pod ktorou drieme najväčší humus. ()

Season 8 (2000) (S08)

8. séria sa nesie v znamení odchodu Duchovneho a striedania Robertom Patrickom. Robert do seriálu nenastupoval v ľahkej dobe. Všetko, najmä fanúšikovia, bolo proti nemu. Ten herec je ale fakt poriadne tvrďácky samorost! Išiel si po svojom, robil to inak, než Duchovny a napokon práve to, že jeho rázne razantný drsňák Doggett je iný, než „rojko“ Mulder, mu zachránilo kožu. Pretože lacno a trápne neopakoval, ale bol sám sebou. A treba povedať, že len čo tento tvrďák nastúpil na scénu, zatváril sa riadne naštvane alebo naopak nahodil kamennú tvár (čo bolo ešte mrazivejšie, lebo ste nevedeli, čo urobí v najbližšej chvíli, no tušili ste, že nič pekné), nedajbože do toho ešte aj ako bonus vytasil brokovnicu, ukázalo sa, že čo sa kastingu týka, šlo skutočne o perfektný ťah (a medzi ním a Gillian Anderson to bez debaty iskrilo, úplne inak, ako s Duchovny, ale iskrilo). Bohužiaľ, scenáre neboli príliš oslnivé a na jednu bombu (na Jeepers Creepers sa mierne ponášajúca Trpezlivosť) pripadalo veľa priemerných. Pozitívne by som každopádne vyzdvihol napr. Pustovníkov, ktorí sú ku koncu slušne nechutní alebo Medúzu, v ktorej Patrick zostúpi do temného podzemia. S puškou. ()

Trpělivost (2000) (S08E03)

„Na to si zvyknete.“ Toto je fakt dobré monštrum a Robert Patrick je tu hustý ako trojdňová huspenina v chladničke, takže s prižmúrenými očami (napriek trošku slabšej koncovke) musím dať 4*, pretože som pre hororové diely Aktov X vždy mal slabosť a táto je fakt temná a chce sa povedať „ukážková“. Ako tu niektorí spomínate, tak áno, táto časť naozaj dosť pripomína Jeepers Creepers, ale ten vznikol až o rok neskôr, takže by som to na nejaké vykrádanie zrejme nevidel... ()

Poustevníci (2000) (S08E04)

Akty X mali témy, ku ktorým sa vracali často (genetickí mutanti, sérioví vrahovia) a jedným z týchto motívom, hoci nie až takým častým, boli šialené sekty. Pustovníci patria k tomu lepšiemu, čo v rámci Aktov X vzniklo, hoci majú ďaleko k najlepším (hororovým) dielom. Navyše to až tak úplne stopercentný čistý horor nie je (ale má k nemu blízko a ku koncu je to už fakt solídny hardcore). Robert Patrick zase za machra, aký nemá páru. ()

Medúza (2001) (S08E12)

Solídny, hoci nevýnimočný diel, v ktorom sa rieši fyzický humus, infekcia, ale nakoniec to možno celé bude úplne inak (a možno nie). Hlavné slovo tu má predovšetkým Robert Patrick, ktorý si vyžral všetko svinstvo a musel zostúpiť kvôli vyšetrovaniu hlboko pod zemský povrch, kým Scully je v bezpečí „hore“. Patrick si to tu opäť dáva a v praxi ukazuje, že je úplne inou postavou, než Mulder. Realistický drsňák s tvrdou praxou, ktorý sa v akcii nestratí (na rozdiel od Muldera, ktorý bol predsa len rojko). Prejavy „vírusu“ sú slušný grc a svoje robí aj temná podzemná atmosféra á la Mimic. Ale určite sa tento diel nikdy nezaradí medzi najlepšie z Aktov X. ()

Season 9 (2001) (S09)

Posledná séria (ak nerátame „návraty“ po r. 2016) a asi je to tak dobre, lebo scenáristi sa od deväťdesiateho tretieho skutočne značne vyšťavili a od 6. série znateľne stratili dych (hoci treba dodať, že každá séria obsahovala hŕstku skvelých dielov, ale oproti prvým sezónam šlo o očividný prepad). Robert Patrick stále skvelý, ale Scully divne upozadená, jej návraty na scénu samoúčelné a nahradenie agentkou Monicou Reyesovou podpriemerné. Najlepšie v tejto sérii podľa mňa fungujú samostatné, „epizódne“ diely, ale nie ani tak Príšery (ktoré začínajú fakt dobre, ale končia, nuž, príšerne), ako skôr razantne priamočiara tvrďáčtina Odkázaní peklu. Z princípu (ako fanúšik seriálu od jeho prvých epizód) oceňujem finálny diel (s celovečernou minutážou), ktorý vcelku dôstojne uzavrel všetkých 9 sérií a to už je vážne čo povedať. Určite sa to celé dalo uzatvoriť aj lepšie (dojemnejšie?), ale ani toto nie je najhoršie (hoci „návratové“ epizódy finále čiastočne oslabili, viď. napr. prežitie Muža s rakovinou, ktorého na konci deviatej série už viac zabiť nemohli a predsa to prežil wtf). ()

Pán much (2001) (S09E05)

Spoilery! Názov krásne (svinsky?) klame telom. Akože hej, bolo mi jasné, že ťažko môžem čakať variáciu na slávnu rovnomennú knihu, v ktorej by Scully a Robert Patrick skončili na pustom ostrove (hoci čosi také by som si rád pozrel a ak by sa scenárista čo i len trochu snažil, určite by nebol problém vymyslieť to). Predpokladal som logicky teda, že pôjde o ich drsný stret s puberťákmi. Tínedžeri sú totiž skutočné zlo. Sú ešte horší a nebezpečnejšie, ako vlkolak a upír dohromady. No hoci tu tínedžeri skutočne vystupujú, nakoniec v názve netreba hľadať nič komplikované, ale je to naozaj o, ehm, pánovi múch. Veď uvidíte. Najmä ku koncu to troška pripomína legendárne diely Tooms, Hniezdo a 2shy (a samozrejme Padá súmrak). Ale naozaj len trochu. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov