Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Hladomorna (1995) (S03E08)

Celkem slušný díl, ale celou dobu jsem čekal, kdy se to konečně pořádně rozjede...a najednou byl konec. Je to trošku utahané. S únosy a psychopaty se v Aktech X najdou lepší epizody. Tohle je více postavené na charakterech a jejich vzájemných interakcích (Lucy a s ní sympatizující Mulder), což je fajn, ale i v tomto ohledu si dokážu vybavit povedenější díly (třeba "Mind's Eye" z 5. série, který se tomuto dílu v jistých věcech dost podobá). Navíc díl tohoto ražení by si zasloužil výraznějšího záporáka. Slabší 4. Rychle to vyšumí z hlavy. Často zapomenu, že tento díl vůbec existuje. ()

Nisei (1995) (S03E09)

Pozor spoilery! Další porce mytologie. Je to hodně zamotané, napínavé a má to tu správnou atmosféru. Na těch epizodách z klasické mytologie Akt X se mi líbí, že ačkoliv jsou komplikované, pořád si je může vychutnat i ten, kdo se o hlavní příběhovou linii nezajímá. Ty díly mohou fungovat samy o sobě i bez ohledu na hlubší kontext. Trilogie "Anasazi" se dá zjednodušeně chápat jako honba za digitální páskou s důkazy o mimozemšťanech, "Nisei"/"731" zase jako o příběh o vlaku převážejícím mimozemské stvoření. Člověk, který nemá o mytologii a předchozích dílech přehled, bude sice dost zmatený, ale i tak si tento dramatický příběh může vychutnat. Takže klidně může naskočit do rozjetého vlaku ;-). Nemám moc co říct, je to standardně povedená mytologie, tak zmíním jen pár drobností. Velmi mě tu baví dění kolem Scullyové a unesených žen, Mulderova linie naopak nemá moc čím překvapit - útěk před komandem, UFO ve skladišti...něco podobného už v seriálu bylo několikrát. V žádném případě to není špatné, jen je to takové obyčejné. Hraje to moc na jistotu. Až ve druhém dílu, kdy se Mulder konečně dostane do vlaku, získá jeho linie patřičné grády. Je hezké, že si scenáristé vzpomněli na postavu senátora v podání Raymonda J. Barryho, kterého nám s velkou slávou v epizodě 2x01 představili jako důležitou postavu (přitom teď se s ním setkáváme teprve podruhé). A i zde senátor plní jen funkci expozice, kterou místo něj mohla zastat kterákoliv jiná stálá postava. Hlavní hudební motiv této epizody (označovaný jako "Rail Song" nebo "Train Tune") patří k nejvýraznějším pracím Marka Snowa na seriálu. Je to jeden z těch nezapomenutelných motivů, u kterého přesně víte název dílu, z něhož pochází. A tvůrci ho rádi používají - objevil se na nejstarší soundtrackové kompilaci, ve hře "Resist or Serve" na PS2 a jestli mě paměť neklame, tak ho můžeme slyšet i v různých bonusech, jako jsou dokumenty nebo trailery. "Nisei" je pomalejší rozjezd dvoudílného příběhu a jako takový svůj úkol plní dobře. Po dějové stránce to na pět hvězdiček tak úplně není, ale mytologická atmosféra, herecké výkony, dialogy, hudba a režie to na nejvyšší hodnocení bezpečně vytáhnou. ()

731 (1995) (S03E10)

Pozor spoilery! Bomba. Druhý díl je ještě lepší než první. Po dějové stránce ho zcela válcuje. "731" je totiž mytologický zážitek kvalitativně srovnatelný s trilogií "Anasazi". Opět jde o mytologii v té nejlepší podobě. Je až neuvěřitelné, co všechno se tu odehraje v prostých 45 minutách. Mulder a Scullyová stráví celý díl odděleně a obě jejich dějové linie jsou skvělé. Scullyová více poznává svůj implantát a vydává se do kolonie malomocných, kde probíhaly zvrácené experimenty na lidech. Její návštěva má vynikající atmosféru. Navíc tam potkáváme člena Syndikátu, který do terénu moc často nevyráží, takže i v tomto ohledu je to zajímavé. Dění s Mulderem ve vlaku je rovněž super. Je to výborně natočené, napínavé a mírně klaustrofobické. Nevím, jestli je to jen u mě, ale ten zabiják z NSA mi hrozně připomíná Lance Henriksena (když jsem byl mladší, tak jsem si myslel, že ho opravdu hraje). Je to dobrá postava, která se vryje do paměti. Tento díl také obsahuje jeden z mých nejoblíbenějších momentů s Mr. X. Mimochodem, vždycky zapomenu na to, že se tu objeví Muž s cigaretou. Když čtu na začátku jméno jeho představitele v titulcích, tak si říkám: "Co? Tady přece nehraje! To si nepamatuju!" A až na konci mi to dojde. :-) "731" je zkrátka další z mytologických klenotů. ()

Zjevení (1995) (S03E11)

Hodně dobrý díl, v němž se objeví několik známých filmových tváří (R. Lee Ermey, Michael Berryman). Pánbíčkaření se v seriálech obvykle trochu bojím, ale tady s tím žádný problém nemám. Příběh je zajímavý a napínavý - jde o souboj dobra a zla, respektive Nebe a Pekla. V Aktech X je vždy příjemným osvěžením, když se role Muldera a Scullyové kvůli otázkám víry prohodí (z Muldera se rázem stává skeptik). Kdyby nebylo drobností, možná bych tomuto dílu dal i pět hvězdiček. Ale nemůžu - v roli záporáka bych si dokázal představit démoničtějšího herce (i když ono asi bylo záměrem, že zrovna tuto postavu hraje člověk s vizáží nenápadného muže) a finále v továrně na likvidaci odpadu mi přišlo celkem slabé. Když jde o osud světa a ve hře je možný Armagedon, tak si to nezaslouží takové antiklimatické vyústění... ()

Válka koprofágů (1996) (S03E12)

Šílená epizoda (v dobrém slova smyslu). Komediálně laděné epizody moc nemusím (nejlepší Akta X jsou pro mě vážná, děsivá a temná), ale tato mi nevadí. Hlášky jsou výborné a najde se tu i několik scén, které jsou děsivé. Mix humoru a strachu, tak by podle mě měla komediální epizoda vypadat. Proto nejsem velký fanoušek "Jose Chung's 'From Outer Space'"...ale to je jiný příběh. ()

Syzygie (1996) (S03E13)

Bizarní epizoda. Nejen obyvatelé malého městečka a Mulder se Scullyovou se chovají divně, celý díl je divný. S ohledem na charakter příběhu to byl asi záměr, ale mně to nikdy tak úplně nesedlo. Pro mě je tato epizoda takovou zmatenou slátaninou, která pořádně neví, čím chce být (zda temnou epizodou, nebo humorným dílem). Slabší 4 hvězdičky, dobré momenty se tu najdou. Každopádně z mého pohledu jde o jednu z těch horších epizod 3. řady. P. S. Nenechte se zmást, Ryana Reynoldse si tu moc neužijete. ()

Groteska (1996) (S03E14)

Skvělá temná epizoda. Temné to je nejen atmosférou (a ta je parádní), ale i tím, že se 90 % scén odehrává ve tmě. Po vizuální stránce je to výborné, Manners prostě uměl. Velmi se mi líbí ten psychologický rozměr příběhu. Duchovny tu hraje excelentně. Je sice zjevné, z koho se vyklube druhý vrah, ale o to tu nejde, tohle není zápletka se záhadou ve stylu "whodunit". Tento díl na konci divákovi nenabízí jasnou odpověď a za to jsem rád (bylo to jen šílenství, nebo šlo o skutečné posednutí démonem?). Máme tak prostor k vlastní interpretaci a musíme nad tím přemýšlet. Já osobně se přikláním k tomu, že tentokrát o nic paranormálního nešlo a s postavami si pohrávala temná stránka jejich psychiky, to pak ten příběh působí ještě silněji. ()

Piper Maru (1996) (S03E15)

Pozor spoilery! Jeden z mých nejzamilovanějších dvoudílů. Duo "Piper Maru" / "Apocrypha" mám hodně rád, často si ho pouštím jen tak (bez ohledu na mytologii nebo nějaké celkové projíždění seriálem). Poprvé se tu objevuje černý olej, který patří k mým nejoblíbenějším součástem mytologie. Mytologické epizody už v minulosti převedly, že umí být děsivé, ale právě černý olej je v rámci hlavního příběhu asi tím největším hororovým elementem. Černá substance v očích mi v mládí způsobila nejednu noční můru. A i dnes je to mrazivé (především musím vyzdvihnout herečku v roli manželky potápěče - vypadá opravdu démonicky). Už jsem to zmiňoval u předchozích dílů, ale velmi se mi líbí, že tyto klasické mytologie mohou fungovat i jako samostatný díl. Tohle je prostě příběh o mimozemské entitě, která skáče z těla do těla a hledá své ztracené UFO. I bez znalosti předchozích mytologických dílů si to příležitostný divák může vychutnat. Ovšem ten mytologický kontext tu hraje důležitou roli a přidává dílu další rozměr. Přímá návaznost mytologických epizod třetí série, kterou jsem zmiňoval v komentáři u "Paper Clip", je u tohoto dvoudílu nejvýraznější. Máme tu nejenom pokračování dějových linií z trilogie "Anasazi" (Krycek a digitální páska + vyšetřování vraždy sestry Scullyové), ale i souvislost s "Nisei" (vytažené UFO, které tam Mulder viděl ve skladišti v přístavu, je to samé UFO, které zde hledá černý olej...nebudu lhát, tato souvislost mi došla až po několika zhlédnutích). Tahle provázanost se mi opravdu líbí. Je to dobře napsané a zatím to ještě všechno dává smysl. "Piper Maru" je z mého pohledu naprosto famózní díl a je plný nezapomenutelných momentů (úvodní teaser s potápěčem, Skinner v restauraci, černobílý flashback z ponorky, konfrontace Muldera a Kryceka na letišti, konec). Bowmanova režie opět bezchybná. Kdybych mohl dát 6 hvězdiček, tak je dám. ()

Apokryfy (1996) (S03E16)

Já jsem tento dvoudíl vychválil do nebes v předešlém komentáři, tak se nebudu opakovat. Všechno platí, jen nám tu navíc ještě přibyl Syndikát. Děsivosti oproti první části ubylo, ale zase je tu větší porce té správné mytologické atmosféry. Napínavá přehlídka ikonických momentů tímto dílem pokračuje. Všichni zúčastnění podávají výborné herecké výkony. Manners si s režií své první mytologické epizody poradil na jedničku. Možná to nepůsobí tak velkolepě jako díly od Bowmana nebo Goodwina, ale i tak je to skvělé. Lepší rozuzlení si příběh z "Piper Maru" nemohl přát. P. S. Pohled na Frohika na bruslích u mě z hlediska vtipnosti trumfne většinu komediálně laděných epizod :-). ()

Průbojný (1996) (S03E17)

Legendární díl s jedním z nejlepších záporáků seriálu. Je zbytečné cokoliv psát. ()

Teso dos Bichos (1996) (S03E18)

Pozor možný spoiler! (i když tato epizoda je tak nechvalně proslulá, že snad každý ví, o čem to je). "Teso Dos Bichos" je jedním z těch dílů, u kterých se můj názor rozchází s většinovým názorem (i když na CSFD to tak nevypadá). Obecně lidé tuto epizodu nemají moc rádi, bývá řazena k těm nejhorším z celého seriálu. Dokonce i režisér Kim Manners ji nenáviděl, přezdíval jí "Teso dos Bitches" a po natočení rozdával trička s nápisem "Přežil jsem Teso dos Bichos". Takže reputaci tento díl opravdu nemá nejlepší. Podle mě je to nefér. Zas tak špatné to není. Příběh se točí kolem klasického tématu hororového žánru - prokletý indiánský artefakt. Je to jednoduché téma, ale jak jsem již několikrát ve svých komentářích naznačil, podle mě tato klasická témata Aktům X sedí nejlépe. Epizoda má celkem temnou atmosféru (což je také dáno tím, že se odehrává v nejtmavším a nejděsivěji vypadajícím muzeu na světě :-) ) a na umělé krvi tvůrci nešetřili. Děsivé momenty nechybí. Scéna na toaletách mi v paměti utkvěla už od dětství, solidní nechuťárna! Hudba Marka Snowa je jako tradičně skvělá, u jedné scény mě mrzí, že ten track nevyšel na oficiálních soundtracích. Největší slabinou dílu je scénář. Z příběhu s prokletým artefaktem se rozhodně dalo vytřískat víc. Prostřední část epizody je vlastně jen taková průměrná detektivka, Mulder a Scullyová se přesunují z místa na místo a někoho vyslýchají. Samotné vraždy nejsou nijak grafické, aby zůstala identita útočníka až do závěru skrytá. To dost snižuje působivost epizody. Hodně mi také vadí postava doktora Bilaca, která je otravná, protože je to jen nastrčený red herring. Už od úvodního teaseru si máme myslet, že za těmi vraždami nějakým způsobem stojí on, i když je zjevné, že tak jednoduché to nebude. Jeho chování a motivace je navíc pro mě docela záhadou. Nejkontroverznější věcí na této epizodě, s níž má většina lidí problém, je způsob, jakým se prokletí manifestuje. No a jakým způsobem se manifestuje? V podobě koček. Přesněji řečeno nasraných vraždících koček. Zní to stupidně, ale v rámci možností si s tím tvůrci poradili. Mně ten závěr nevadí. Velkou zásluhu má na tom zvuk, protože ty skákající kočičky jinak působí roztomile. Řadě fanoušků ty kočky vadí, ale v Aktech X může zabíjet prakticky cokoliv, co je zdánlivě neškodné - děti, stromy, houby, počítače, stroje, psi, brouci, červi, voda...tak proč ne kočky? S tím já vážně problém nemám a přijde mi nefér tento jinak docela napínavý díl zatracovat jen kvůli té závěrečné pointě. Plně rozumím tomu, proč lidé tento díl nemají rádi, ale mně to prostě nevadí. Vlastně jsem měl tuto epizodu vždycky docela rád. Jsou to dobrá béčková Akta X, guilty pleasure. V rámci 3. série, která je pro mě asi tou nejlepší z celého seriálu a ve které najdeme jednu perlu vedle druhé, patří "Teso Dos Bichos" k tomu slabšímu, ale určitě ne k nejhoršímu. ()

Pekelné peníze (1996) (S03E19)

Tenhle díl jsem nikdy neměl rád. Pro mě je to nejhorší epizoda 3. série. Ale vlastně ani nevím proč. Nějak mi to prostě nesedí. Přitom atmosféru to má, je to vzhledem k tématu celkem temný díl. Prostředí čínské komunity je atraktivní, ale dal se z toho vytřískat lepší příběh. Temnou atmosféru to má solidní, ale po dějové stránce mě to moc nebaví. Je to takové...nijaké. Na papíře to má všechny atributy, které by správná epizoda Akt X měla obsahovat, ale jako celek to u mě z nějakého důvodu nefunguje. Oceňuji, že jde o díl bez paranormálna, jenže jde i o díl bez děsu a napětí. Je to jen taková vizualně působivá, leč prázdná kriminálka. Zajímavá je postava policisty v podání DB Wonga, který je asi největším kladem epizody. Já tomuhle dílu nemůžu dát víc než velmi slabé tři hvězdičky. Jakože fakt slabé, mají hodně blízko ke dvěma. Asi je to osobní. Určitě má každý z nás nějaký díl, seriál či film, který nemůže vystát, i když pro to nemá žádný konkrétní důvod. Je to jako s lidmi - ne každý si sedne. A já jsem si s "Hell Money" opravdu nesedl. Nebo jsem jen moc přísný - díl neodpovídá standardu 3. série. Ta má jednu legendární epizodu vedle druhé a "Pekelné peníze" v porovnání s ostatními vypadají jako takový chudý příbuzný. Předcházející epizoda "Teso dos Bichos" je objektivně z hlediska kvality (scénář, herci apod.) asi horší, ale na rozdíl od "Hell Money" mě aspoň baví jako guilty pleasure. Proto jí leccos prominu. "Hell Money" ale nemůžu prominout nic. Ta hvězdička navíc je vlastně jen kvůli tomu, že je to fakt temný díl. A ty já vždycky ocením. ()

Jose Chung "Od jinud" (1996) (S03E20)

Svůj komentář začnu kontroverzním výrokem: Jose Chung's 'From Outer Space' je z mého pohledu nejpřeceňovanější epizodou Akt X. Tak a teď jsem naštval většinu fanoušků seriálu. Ale než vezmete do rukou vidle a pochodně, nechte si mé tvrzení prosím vysvětlit. V prvé řadě musím říct, že tuto epizodu nevnímám jako špatný díl. Ostatně tu nad mým komentářem visí hezké čtyři hvězdičky. Je to dobrý a zábavný díl, který je chytře napsaný. Jenže já prostě nejsem velikým fanouškem komediálních a odlehčených epizod. Akta X mám rád temná, hororová, napínavá nebo v podobě kvalitního sci-fi. Ty humornější epizody mi tak úplně nesedí (čest výjimkám). "Jose Chung" se často objevuje v žebříčcích nejlepších epizod seriálu a to je právě to, v čem vidím tu přeceňovanost. Jak může (už jen z principu) takováto epizoda stát po boku ikonických epizod jako "Squeeze", "Ice", "Beyond the Sea", "Host", "Die Hand Die Verletzt" či "Home"? Je to dobrý díl, ale že by byl až tak dobrý? Je to fajn zábavná blbost, nic víc. Z mého pohledu to ani není nejlepší komediální epizoda, "Bad Blood" je podle mě mnohem povedenější. V 90. letech musel být "Jose Chung" něčím převratným, tenkrát nebylo časté, aby se ve vážném seriálu objevovaly odlehčené epizody, které si dělají legraci samy ze sebe, ale dnes bychom se na to měli dívat s odstupem času a sundat si růžové brýle. Je to kvalitní díl, ale v kontextu celého seriálu i jeho odlehčených epizod v žádném případě dle mého názoru nepatří k absolutní špičce. Na druhou stranu zas chápu, proč to řada lidí tak vnímá. Je to hodně ujeté a v konečném součtu to je povedená parodie. Scénář je chytrý a Morganovi nejde upřít jeho osobitý styl. Líbí se mi motiv nespolehlivých vypravěčů a různých úhlů pohledu (zas ale musím říct, že tematika odlišného vnímání jedné události mi přišla lepší v "Bad Blood"). V prvních 15 minutách ještě není díl tak rozjuchaný, najdou se zde působivé a atmosférické momenty (mimozemský únos je tu zobrazen klasicky). Pak se ale postupně začne tlačit víc na pilu, začnou přibývat vtípky a ne všechny u mě fungují. I tak však musím říct, že "Jose Chung" hezky pracuje se seriálovými a žánrovými klišé a dělá si z nich legraci, což je fajn. Akorát já to holt nevnímám jako bombu, z níž bych si měl stříknout do trenek. Je to OK epizoda, taková zábavná jednohubka, toť vše. Tenhle díl vždycky vidím pouze v rámci kompletního sjíždění seriálu, sám od sebe bych si ho nikdy nepustil. To radši sáhnu po jiných dílech Akt X. Můj šálek kávy to úplně není... ()

Avatar (1996) (S03E21)

Vynikající Skinner-centrická epizoda, která je logickým vyústěním předchozích událostí. Když se v mytologickém dvojdílu "Piper Maru"/"Apocrypha" nepodařilo Skinnera zabít, museli se ho vládní konspirátoři pokusit zbavit jiným způsobem. Tedy obvinit ho z vraždy a zdiskreditovat. Mohlo by se na první pohled zdát, že jde jen o obyčejnou detektivku říznutou konspiračním thrillerem, ale dílu nechybí ani strašidelné prvky (lekačky s avatarem jsou povedené). Skinner si tuto epizodu, která rozvíjí jeho charakter, bezpochyby zasloužil. Ostatně za ni loboval sám David Duchovny. Mimochodem, pokud byl někdo zklamaný, že Muž s cigaretou má v epizodě jen mlčící cameo za sklem, na Youtube se dá vyhledat vystřižená scéna, v níž dojde ke konfrontaci mezi ním a Skinnerem. Není to nic zásadního, ale pro fanoušky Kuřáka je to rozhodně zajímavé. ()

Bažina (1996) (S03E22)

Další skvělá epizoda, závěr třetí série je neskutečně silný. Tento díl má parádní atmosféru, která je daná prostředím, v němž se její děj odehrává (mlžné jezero obklopené bažinami). Je to celé takové krásně ponuré. Velká síla této epizody spočívá rovněž v brilantních dialozích mezi Mulderem a Scullyovou. Nedá se říci, že by byl tento díl nějak zvlášť děsivý, i když působivé a napínavé momenty se zde najdou (body count je na poměry Akt X docela vysoký). Humoru je zde také slušná porce, ale pořád se jedná o vážnou epizodu, tudíž jde o pro mě přijatelný mix. Oceňuji, že je tentokrát vyústění případu racionálně vysvětlitelné a že se nejedná o nic paranormálního (jestli je tohle pro někoho spoiler, tak se omlouvám...ale jde o jeden z nejklasičtějších dílů seriálu, který zná snad každý alespoň z doslechu). Ve světě Muldera a Scullyové přeci musí být i vyšetřování, u nichž se nakonec ukáže, že to vlastně žádná Akta X nebyla. Je tedy příjemná změna, že nám po třech sezónách jeden takový případ ukázali... ()

Mokrý spoj (1996) (S03E23)

Další z méně známých klenotů seriálu. Ze všech samostatně stojících epizod, které se točí kolem nemimozemských vládních konspirací a experimentů na běžné populaci, je toto dost možná nejlepší díl. Je to pořádná porce napětí a paranoie. Jádro příběhu mi vzdáleně připomíná "Blood" ze druhé série, avšak tady je to o dvě třídy lepší podívaná. Gillian Anderson tu předvedla nezapomenutelný výkon, paranoidní Scullyovou zahrála skvěle. Tenhle díl je rovněž ukázkovým příkladem toho, jak by měla vypadat provázanost nemytologických a mytologických epizod. POZOR SPOILER KE 4. SÉRII Až teď při posledním zhlédnutí jsem si uvědomil, že osud Mr. X v epizodě 4x01 nepřišel z ničeho nic, "Wetwired" k tomu buduje cestičku. ()

Talitha Cumi (1996) (S03E24)

Pozor spoilery! S tímhle dílem je to trochu těžké. Jako finále té dost možná nejlepší sezóny v rámci celého seriálu je vlastně zklamáním (alespoň pro mě). Pomalá epizoda, hodně ukecaná, děj se točí v kruhu a nikam se moc neposouvá. Nic moc se tu neděje. Mulder pendluje mezi nemocnicí a letní chatou rodičů, Kuřák vede tajemné řeči s Jeremiášem a Scullyová jako by tu ani nebyla. Návrat mimozemského lovce hodně slibuje, ale zde nám tahle zabijácká vesmírná korba nic nepředvede. A třeba samotný konec epizody je hodně divný. Ten díl prostě najednou skončí. Sice v napínavém momentě, který ve vás navodí touhu k dalšímu sledování, ale jako cliffhanger je to slabota (obzvláště v porovnání s dramatickými konci předcházejících mytologií). Po scenáristické stránce to holt není tak úplně povedená část. Pomalé a upovídané díly mi nevadí (viz třeba má oblíbená "The Blessing Way"), ale musí být provedené lépe. Tady některé dialogy vyloženě šustí papírem a nepůsobí přirozeně. Třeba ta převzatá pasáž z Dostojevského (Kuřák a Jeremiáš ve vězení) mi nikdy nesedla, nepasuje mi to tam a když člověk neví o té inspiraci, tak si může říkat: "Proč najednou ty postavy mluví tak divně?". "Talitha Cumi" je taková vleklá první část dvoudílného příběhu, který dech chytí až v té druhé části - pokračování je totiž jedna z nejlepších mytologií vůbec. Zkrátka a dobře, pro mě je odjakživa tento díl takovým nutným zlem, které je nutné přetrpět, než se člověk dostane k bombastickému "Herrenvolk". I když přetrpět...to není úplně to správné slovo (ostatně tu ode mě visí 5 hvězdiček, tak o jaké utrpení jde?). Není to špatný díl, ačkoliv s ním mám problémy jako celek, zachraňují ho jednotlivé scény, drobné momenty, které jsou prostě skvělé. Zas musím zmínit své oblíbené spojení "ikonické scény", ale je tomu prostě tak. Když si vybavím mytologické konfrontace mezi Mulderem a Kuřákem nebo Mulderem a Mr. X, tak se mi na prvním místě vybaví ty z tohoto dílu. A podobných legendárních momentů je tu několik. Epizoda u mě možná tak úplně nefunguje, ale ty jednotlivé momenty to na těch 5 hvězdiček (byť slabších) vytáhnou. Navíc já všechny mytologie na pokračování vnímám jako jeden příběh, takže 4x01 tomuto dílu v mých očích napravuje reputaci o 100 %. Síla tohoto finále spočívá v hereckých výkonech a mytologické atmosféře. Velký podíl na záchraně epizody má i Mark Snow, jehož hudba navodí epickou atmosféru i scéně s rozbíjením lamp :-). Jeremiáš Smith je dobrá a sympatická postava, kterou si divák zapamatuje. To tahle klasická mytologie umí (na rozdíl od mytologie od 6. řady dál, kdy je mi skoro každá nová důležitá postava protivná a nemám chuť ji sledovat). Těch 5 hvězdiček je slabých, ale nakonec si je ten díl zaslouží. Pořád je to ta stará dobrá mytologie, i když tady trochu lapá po dechu. Mytologické díly s čtyřhvězdičkovým (nebo dokonce nižším) hodnocením, které přijdou v pozdějších sériích, jsou přeci jen na jiné kvalitativní úrovni. ()

Season 4 (1996) (S04)

Spolu se třetí sérií jde o nejlepší sezónu seriálu. Tady jsme ještě pořád ve zlaté éře Akt X. Čtvrtá řada je jako celek hodně temná, za což jsem já osobně velice vděčný (komediálně laděný díl je tu dokonce jen jeden). Takhle by to mělo vypadat. Čtyřka je hodně hororová, krvavá, místy nechutná a ve druhé půlce i poměrně depresivní. Je tu spousta legendárních epizod (nejen slavné "Home"). David Duchovny a Gillian Anderson po celou sezónu předvádějí skvělé výkony, oba tu mají několik dílů, v nichž mohou opravdu zazářit. Mytologie je stále hutnější a zamotanější a pomalu připravuje půdu pro první film. Ne všechno v rámci hlavní příběhové linie dává tak úplně smysl (některé věci si už začínají protiřečit), ale ještě to není nic hrozného. Za sebe můžu říct, že čtvrtá řada představuje úplný vrchol seriálu. Od páté řady je z mého pohledu přeci jen patrný začátek pozvolného kvalitativního úpadku. Nejlepší samostatně stojící epizody 4. série: Home; Unruhe; Paper Hearts; Leonard Betts; Never Again; Small Potatoes...a trochu nečekaně sem řadím i El Mundo Gira Nejlepší mytologické epizody 4. série: VŠECHNY kromě "Musings of a Cigarette Smoking Man" (pro mě jedno z největších seriálových zklamání) Nejhorší epizoda 4. série: Demons ()

Herrenvolk (1996) (S04E01)

Pozor spoilery! "Talitha Cumi" vs. "Herrenvolk", to je jako nebe a dudy. Zatímco první část dvoudílu byla lehce nedůstojným závěrem sezóny, který s odřenýma ušima a víceméně jen z povinnosti dosáhl na 5 hvězdiček, pokračování je o parník lepší. Parádní začátek nové série. "Herrenvolk" patří k mým nejoblíbenějším mytologickým dílům. Je to jízda od začátku do konce, skvělý zážitek. V určitém ohledu se jedná o přelomový díl, neboť se tu poprvé setkáváme s důležitým aspektem hlavní příběhové linie, který bude hrát klíčovou roli v prvním filmu - včelami. Ty jsou po černém oleji a mimozemském lovci mou třetí nejoblíbenější součástí mytologie (a jelikož jsou v tomto dílu právě v kombinaci s mimozemským lovcem, tak nemohu být spokojenější). Tato epizoda je dokonalým mixem akce a pomalejších, dialogově založených scén. Takhle přesně by měla mytologická epizoda vypadat, ty upovídané scény jsou mnohem kvalitnější než v "Talitha Cumi". U "Herrenvolk" já osobně zbožňuji ten hororově pojatý úvodní teaser, další z dokladů toho, že i mytologie umí být děsivá (kdybych někdy dělal žebříček mytologických "otvíráků", tak tato scéna bude hodně vysoko). Je mimochodem trestuhodné, že v české distribuci byl tento teaser vystřižen, nenadabován a nevysílán (ani na originálních VHS, ani v TV). Akční naháněčka v průmyslovém areálu je povedený moment, kterému sílu dodává vynikající hudba Marka Snowa (ten jako tradičně exceluje po celou epizodu). Jen mě trošku zaráží, že Scullyová k mimozemskému lovci přistupuje neobezřetně, jako by se s ním nikdy nesetkala a nevěděla, čeho je schopný (přitom v epizodě 2x17 "End Game" si s ním zažila své). Lovec je v tomto dílu zase ve formě a opět je to ten akťácký terminátor, jak ho známe. Kanadská odysea Muldera a Jeremiáše je velmi povedená pasáž s tou správnou mytologickou atmosférou. Akorát mě Jeremiáš trošku irituje tou svou pózou, že odhaluje zásadní fakta, ale přitom je pořád tajemný jako hrad v Karpatech a žádného celkového vysvětlení se od něj nedočkáme :-). Je to ovšem pochopitelné, "Herrenvolk" uvádí nejen novou sérii, ale také novou etapu mytologie, proto tato epizoda přináší více nových otázek než odpovědí. Jedním z vrcholů dílu je zúčtování s Mr. X. To je silný moment a z mého pohledu chudák X dostal přesně to, co si zasloužil (pro mě to byl vždycky spíše záporák, který občas Mulderovi pomohl, když se mu to zrovna hodilo do krámu). Každopádně tím seriál přišel o dobrou postavu, která bude chybět. Marita mi vždycky přišla taková nevýrazná a nezajímavá. Milé je to, že díl končí pozitivně, a ne nějakou depkou. Úmrtí v rodinách Muldera a Scullyové bylo za poslední dobu až dost. Pro mě je "Herrenvolk" naprosto klasický mytologický díl a nedám na něj dopustit. Mytologický orgasmus! ()

Domov (1996) (S04E02)

Všechna slova zbytečná. Vynikající epizoda. Temná a děsivá Akta X v té nejlepší podobě. Tenhle díl můžete pustit i někomu, kdo nikdy Akta X neviděl, protože obstojí sám o sobě jako uzavřený hororový příběh. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov