Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa tron k tomuto seriálu (119)

Ruka, která trestá (1995) (S02E14)

„Aj diabol dokáže citovať Bibliu, keď sa mu to hodí.“ O tomto si, možno prekvapivo, trúfam hovoriť ako o jednej z najtemnejších (hoc nie nutne najlepších) častí Aktov X. Možno budem v menšine, ale trvám si na tom. Podozrivo zaspaté mestečko, ale v skutočnosti je to len kingovská pretvárka, kedy sa pod dokonalými fasádami domov a ukážkovo posekanými trávnikmi ukrýva najväčšie zlo. Mimochodom, majster hororu tu má nehmotné cameo na hranici povšimnutia: keď sa Mulder prehŕňa papierovými „zakladačmi“ v knižnici s vypožičanými knihami, na jednom svieti práve meno slávneho autora Cuja a Podpaľačky, ale (schválne?) skomolené na „Stehen King“. Inak je to fakt výborná časť plná rituálov, hadov (fuj!), žiab padajúcich z neba,  tiesnivých lesov, samovrážd. Je prítomná dokonca škola plná tínedžerov, čo je samozrejme samo osebe čistý horor, akiste mi dáte za pravdu. K tomu čierna mša, divní puberťáci a ešte divnejší dospeláci (najmä Susan Blommaert z Nožnicovorukého Edwarda si to vychutnáva), každý niečo tají, u nikoho neviete povedať, na čej strane stojí a aby nebolo srandy málo, voda do odtoku odteká proti smeru hodinových ručičiek a každý druhý dom sa môže pochváliť hlbokou, temnou pivnicou, dvere do ktorej sa samé od seba nahlas zabuchujú. Mulder a Scully sa za svoju dlhoročnú kariéru dostali do kontaktu s naozaj beštiálnymi vrahmi, netvormi, mimozemšťanmi a tajnými vládnymi agentmi, ale z tejto epizódy som mal pocit, že si skutočne zahrávali s nečistými silami čistého zla. Je to trocha mišung, pôsobí to na mňa dojmom, že tvorcovia chceli hada, žaby, sektu, lesy, školu a rituály, ale nevedeli, čo s tým, tak to všetko napchali do jednej epizódy. Paradoxne pôsobí konzistentne, takže to vôbec nevadí, skôr naopak (v zmysle: je to ozaj nepredvídateľné, netušíte, čo na vás vybafne v najbližšej scéne). ()

Čerstvé kosti (1995) (S02E15)

Dávam síce len 3*, ale inak veľmi zaujímavý diel. Atraktívne vojenské prostredie, woodoo haitská téma a značne stiesnená, ponurá atmosféra, v ktorej netušíte, aký zvrat na vás vybafne v nasledujúcej chvíli. ()

Kolonie (1995) (S02E16)

Po pecke Ruka, ktorá trestá (epizóda 14) a nie až takej peckoidnej, ale stále sľubnej hororovej časti Čerstvé kosti (epizóda 15) prišiel na rad vcelku pochopiteľne klasický sci-fi diel s tým rozdielom, že na konci je dej useknutý ukážkovým cliffhangerom a nápisom „pokračovanie nabudúce“. Namakaný Brian Thompson si zápornú rolu pekne užíva, poznať ho môžete z menších rolí z Terminátora (jeden z pankáčov) a zo Stalloneho Kobry. ()

Konec hry (1995) (S02E17)

Panebože, Scullyovú zasa uniesli??? A to sme len v druhej sérii!! Koniec hry je pokračovaním resp. dokončením predchádzajúceho príbehu Kolónia a je to pravdupovediac cca ten moment, kedy som stratil záujem vyznať sa v sci-fi linke Aktov X, rezignoval som na jej pochopenie a iba som to pozeral, sem-tam som niečo pochopil, väčšinou nie. Dobrou správou je, že i sci-fi časti sú spravidla natočené tak pútavo a disponujú takými vydarenými postavami, scénami a atmosférou, že v zásade nikdy nejak enormne nevadilo, že niektorí z nás nerozumeli scenárom. Na mňa toho už ale proste začalo byť priveľmi: únosov, sprisahaní, zrád, klonov, oplodnení, kolónií, mimozemšťanov atď. Táto epizóda je okrem motívu s dvojníkmi zaujímavá sústredením sa na Mulderovu sestru (alebo je všetko, opäť, úplne inak?) a finálnym výťahovým súbojom titanov v podobe Skinnera a Pána X, u ktorého je každým ďalším dielom zrejmejšie, že má k sympatickému pohoďákovi ďaleko. A zase to akvárko! ()

Děsivá symetrie (1995) (S02E18)

Zoologický diel, ale to by nebol Mulder, aby aj doňho nezakomponoval UFO únosy. V kombinácii so živými exotickými zvieratami to ale tentokrát pôsobí inak. Sviežo. Ako Červené múzeum (tiež z druhej série), i Desivá symetria (TO je názov!) klame telom. Ako Červené múzeum, aj Desivá symetria pôsobí samostatným, „nemytologickým“ sci-fi dojmom, aby sa na konci ukázalo, že je to celé oveľa komplikovanejšie a zamotanejšie. Mne to fakt niekedy v Aktoch X pripadalo, že tvorcovia mali v talóne tri dobré námety, ale došli k záveru, že ak by sa každý rozpracovali do samostatnej epizódy, bola by nudná a tak všetky tri napchali do jednej. Vďaka tomu je táto (a jej podobné) časť nepredvídateľná a tým pádom osviežujúca a to je u mňa skôr plus, než mínus. Vlastne je to určite plus, lebo fakt netušíte, odkiaľ veje vietor a čoho šialeného a (v dobrom) za vlasy pritiahnutého sa dočkáte v nasledujúcej scéne. Pretože možné je ozaj prakticky všetko, sme predsa v Aktoch X. Pravdupovediac sa po únosoch, ktoré zažila Dana na vlastnej ožila behom prvých dvoch sérií, čudujem, že gorila horská nenapadla ju, ale inú postavu. Zaujímavý diel, temný. Veľa mu dodáva práve originálne prostredie (ZOO), tomu odpovedajúce postavy zamestnancov zoologickej záhrady a viacero nečakaných okamihov (slon vs. kamión). Poteší cameo (nekompletných) Osamelých strážcov; netuším prečo, ale nech sa v Aktoch X diali akékoľvek príšernosti, tak akonáhle sa na scéne zjavila táto krásne absurdná (a nádherne zohratá... a charizmatická) parta, tak som sa okamžite začal cítiť „bezpečne“. Jednu z vedľajších rolí stelesnil Lance Guest (zdravotník z druhého Halloween, syn Roya Scheidera zo štvrtých Čeľustí). Jayne Atkinsonovú sme pre zmenu videli v dvojke Zachráňte Willyho a neskôr mala rolu v Shyamalanovej Osade. ()

Mrtvolné ticho (1995) (S02E19)

„Myslel som, že keď zostarnem, pôjdem na zaoceánsku plavbu. Ale toto som na mysli nemal.“ Psychologicky intenzívny diel s nezabudnuteľnými maskami. Podobne, ako v Padá súmrak, aj v tejto časti by to hlavní hrdinovia stopercentne zomreli, nebyť „náhodnej“ záchrany v poslednej chvíli. To mi pripadá ako zaujímavé rozhodnutie zo strany tvorcov. K tomu skvelé kulisy obrovskej, rozpadajúcej sa lode, všade naokolo len more a nič iné a k tomu mrazivá záhada (a samozrejme Vladimir Kulich z Vikingov). ()

Podvod (1995) (S02E20)

"To taky nevysvětluje tu bramboru..." Vynikajúci diel venovaný freak show. Je prítomný absurdný humor a funguje to takmer na jednotku. Vrátane šialeného, úžasne WTF konca. Páčilo sa mi aj to, ako si Mulder/Duchovny zo seba dokázal noblesne urobiť srandu (alfa samec). Nekompromisné 4*. ()

Kalusari (1995) (S02E21)

Spoiler. Pravdupovediac, po vypočutí čudného názvu Kalusari som dospel k (značne predčasnému... a zlému, treba dodať) záveru, že to bude tradičná sci-fi epizóda. Nič nemohlo byť ďalej od pravdy! Táto časť je opäť raz jednou z tých, ktoré na mňa pôsobia dojmom, že do nich scenáristi zakomponovali tri-štyri námety, ktoré by možno nevystačili každý na samostatnú epizódu, ale tým, že ich všetky s prepáčením narvali do jednej jedinej časti, vznikla časť mäsitá, nepredvídateľná a prekvapivá. Posúďte sami. Najskôr to vyzerá na zlého ducha, možno poltergeista. Potom sa dej otočí k súpereniu medzi súrodencami. Potom na scénu nabehne diabolská (?) babička vo výbornom podaní francúzskej herečky Lilyan Chauvin (Lilyan mala vcelku nezabudnuteľné postavy v hollywoodskych filmoch Predátor 2 a Univerzálny vojak). Sprevádza ju desivá sekta. Následne sa šokujúco ukáže, že sú to kladné postavy a zlý je tu niekto úplne iný. A dôjde tiež na tému temných dvojčiat a samozrejme všetko zakončí fajnové vymetanie diabla, kde sa tak vrieska, že manželkou mi bolo vytknuté, či to musím mať tak nahlas a nasledovalo pomerne razantné zatvorenie dvier z jej strany. Za mňa (najmä v druhej polovici) pravdepodobne jedna z najtemnejších a najhustejších častí a to paradoxne napriek tomu, že ono to v zásade nie je až tak kvalitné, ako nezabudnuteľné pecky typu Tooms alebo Domov. Napriek tomu je to fakt dobré a tak prižmurujem oko a dávam vám, Fox a Dana, aj štvrtú hviezdu. Mimochodom, Dana: po všetkých tých únosoch ťa dúfam neprekvapilo, že ťa tu neviditeľná sila šmarila o stenu cez celú miestnosť a povláčila po podlahe. Mimochodom, predstaviteľ hlavnej detskej úlohy Joel Palmer si v Aktoch X už zahral, konkrétne v štvrtej epizóde prvej série Informačný kanál. Ale samozrejme ako je na Akty X dobrým zvykom: úplne inú rolu. ()

Hmyz (1995) (S02E22)

U nás to šlo pod názvom Hmyz a určite nie som jediný, kto po vypočutí názvu (a pozretí si prológu umiestneného do džungle á la Arachnofóbia) čakal čosi na spôsob Padá súmrak. Zlou správou je, že nič také sa nekoná a dej sa následne zvrtne nielen iným smerom, ale tiež výprava sa vracia späť do USA. Dobrou správou naopak je, že je to dobrý diel. Za mňa s Hostiteľom asi jeden z najnechutenejších (čo samozrejme neznamená to isté, čo kvalitný). Krvácajúce pľuzgiere, pulzujúce vredy a samozrejme nesmie chýbať špecialita dňa: striekajúci hnis. V rovnakom roku, ako do kín vtrhol Petersenov hit Smrtiaca epidémia, siahli po hnusnej smrteľnej infekčnej chorobe i tvorcovia Aktov X. A to fest dobre. Je to hnusné, ale zároveň atmosférické a zaujímavé. Týmto vyhlásením asi pobúrim davy, ale trúfam si tvrdiť, že toto je jedna z minima častí, v ktorých Muž s cigaretou aspoň trochu pôsobí ľudsky. Ako pragmatik, ktorý sa síce vyjadruje drsne, ale ruku na srdce: nemá v niečom štipku pravdu? A ozaj, Dean Norris si to tu ako „Sam Gerard“ riadne dáva. Vo vedľajšej úlohe sa zjavuje Charles Martin Smith alias „daňovák“ z báječnej gangsterky s Connerym a Costnerom Nepodplatiteľní. Bavilo ma sledovať, že Mulder a Dana sú bezradní nielen voči tajným vládnym sprisahaniam, mimozemšťanom a únosom, ale mašinéria, ktorú zastupuje spomínaný Muž s cigaretou, má svoje dlhé a zákerno-rafinované prsty aj vo vcelku „bežných“ veciach, ako je potenciálna epidémia. Ale na 4* to nie je. ()

Přítmí (1995) (S02E23)

U predpredposledného (ehm) dielu druhej sezóny som pravdupovediac čakal, že na nás tvorcovia opäť vybalia pokračovanie sci-fi linky. Našťastie sa tak nestalo, ale ako u predchádzajúcej časti Hmyz, i tu síce máme teoreticky dočinenia so samostatným dielom, ale zároveň doňho výrazným spôsobom zasahujú vedľajšie postavy práve zo sci-fi linky. Stávame sa svedkami toho, že mocní a tajuplní muži, stojaci v ponurom pozadí, sú de facto všade. Nezaujímajú sa „len“ o mimozemšťanov, únosy, pokusy a kolónie, ale i o vcelku bežné prípady, ktoré však môžu mať nedozerný dosahy pre ľudstvo resp. americkú spoločnosť (experimenty s antihmotou, smrteľná epidémia). Kým v Hmyze tento „elitný klub“ zastupoval Muž s cigaretou, v Prítmí sa do popredia dostáva obľúbený Pán X v charizmatickom poňatí Stevena Williamsa (Jump Street 21). Tentokrát ale už ozaj prituhuje a tak nečudo, že Mulderov informátor č. 2 sa profiluje temer už 100%-ne ako záporná postava, ktorá neváha hrať skutočne špinavú (a krvavú) hru. Mulder a Scully majú tentokrát obmedzené právomoci. Môžu sa len prizerať, ako sa začínajúca ambiciózna agentka rúti do sebazáhuby, mysliac si, že je tri kroky pred nepriateľom a v skutočnosti je dva za ním. Zahrala si ju Kate Twa, ktorá už v Aktoch X hrala, samozrejme opäť raz úplne inú rolu (konkrétne v prvej sérii v epizóde Opačné pohlavie). V úlohe policajta sa mihne Steve Bacic, ktorý sa pre zmenu vrátil do piatej série (diel Klamanie zmyslov). No a v úlohe vedca spoznáte Kevina McNultyho, ktorý už hral v legendárnom hororovom Hniezde z prvej sezóny. Niekedy mi to pripadá tak, že produkcia mala k dispozícii na celé tie roky 50 hercov a tých neustále striedala. Ale nemyslím to v zlom, vlastne ma to baví a pripadá mi to vtipné a milé. Tento diel ale samozrejme zaujme v prvom rade tým, že v úlohe obete a zároveň vraha sa objavil Tony Shalhoub, dlho pred Monkom. ()

Naše město (1995) (S02E24)

SPOILER. Mám rád hororové epizódy, ale predposledný diel druhej série sa napriek atraktívnej téme (mestečko plné kanibalov, ktorí svoje chúťky povýšili na mäsospracujúcu priemyslovú výrobu!) žánru príliš nedrží. Netvrdím, že je humorná. To ozaj nie. Je vážna ako, ehm, smrť. Ale nie je to ono. K štvrtej hviezde tomu niečo chýba. Finálna zmienka o Novej Guiney potešila. Timothy Webber je ďalším hercom v poradí, ktorí si zahral vo viacerých epizódach, ale zakaždým inú postavu (okrem dnešnej časti ešte bradatý policajt v epizóde Tooms). ()

Anasaziové (1995) (S02E25)

Spoilery. Asi nikoho neprekvapí, že finále druhej série sa nesie v znamení sprisahaneckej sci-fi línie a že sa prídu rozlúčiť všetky významné vedľajšie úlohy, od Muža s cigaretou a Skinnera, cez Osamelých strelcov a dokonca Alexa Kryceka. Ten tu urobí fakt hnusnú vec: zavraždí Mulderovho otca (zaujímavý Peter Donat). A čo je snáď ešte šokujúcejšie: ukáže sa, že starý pán v skutočnosti celý čas dôverne pozná Muža s cigaretou a všetko napovedá tomu, že mali spoločnú minulosť a tá minulosť nebola pekná! Scenáristi (kde medzi spoluautormi námetu nechýbal Duchovny osobne) si skrátka sebavedome odhryzli patrične veľké sústo: nečakané twisty ohľadom Mulderovho otca, do toho mrazivé odhalenie v púšti, zakomponovanie mojich vždy obľúbených indiánskych motívov (takže nesmie chýbať charizmatický Floyd „Red Crow“ Westerman) a aby toho nebolo málo, na konci sa Mulder ocitne na hrane odhalenia storočia... aby priletel Muž s cigaretou a vojakmi a vyhodil ho do vzduchu. Alebo nevyhodil? Na odpovede si fanúšikovia svojho času museli počkať pekne dlho, keďže 25. diel druhej sezóny sa končí jedným gigantickým cliffhangerom, kedy vo vzduchu skutočne zostalo visieť viac otázok, než odpovedí. Ak aj nejaká odpoveď nejakým zázrakom odznela, nemohli sme si u nej byť istí, či to nie je len súčasť zákernej, rafinovanej hry, či nami (a chudákom Mulderom) niekto nemanipuluje, neklame nám. Fox si tu mimochodom siahol ozaj na dno svojich síl. S nervami je v koncoch, Scullyovú obviňuje z kolaborácie, zapletie sa do vraždy, je postrelený (i odzbrojený), prichádza o otca a pikoškou je, že fyzicky zaútočí na Skinnera. Ale to nie je azda žiadne prekvapenie, jeho vždy dokonale hladko oholená brada si o to odjakživa vyložene koledovala. Ten sa v tejto časti, možno to jeho fanúšikov čiastočne sklame, opäť ukazuje v nevypočítateľnom duchu. A to sme si mysleli, že ho máme prečítané od A po Z. ()

Season 3 (1995) (S03)

V 3. sérii už si partia okolo Chrisa Cartera bola istá tým, čo od seriálu fanúšikovia chcú, razantným spôsobom pritvrdila a šla na ukážkovú, fajnovú istotu. Plno sci-fi motívov, únosov, mimozemšťanov, sériových vrahov (2shy sa síce nedal s čistým svedomím porovnať s Toomsom a Hniezdom, ale i tak slušná nechuťárňa), fajnový Posledný odpočinok Clydea Bruckmana s fantastickým Petrom Boyelom (nečakane dojemný diel, aspoň teda na Akty X), plnokrvná temná väzenská (Zoznam s J.T. Walshom a Kenom Foreem mi trochu pripomenul legendárne hororové väzenské béčko Rennyho Hralina Väznica) a armádna (Prechádzka s mrazivým Ianom Traceym alias barmanom z Vražedného pobrežia) atmosféra. Potešili ma i Pekelné peniaze so zaujímavou, atraktívnou ázijskou mytológiou a skvelá Bažina, ktorá sa stala mojou srdcovkou. ()

Kancelářská spona (1995) (S03E02)

"Má odpoveď cenu života?" Klasická "prepojená" sci-fi epizóda Aktov X, ktorú nemá zmysel pozerať, ak ste predtým žiadne podobné časti nevideli. Táto navyše de facto tvorí záver "voľnej" trilógie v podobe epizód Anasaziovia (koniec prvej série) a Kancelárska spona (prvý diel druhej série). Tu už je detailná znalosť vyložene nutná. Sprisahania, kľúčové dôkazy, Mulderov otec, Mulderova milovaná sestra, všadeprítomná neistota, plno tajomných postáv, neviete, kto čo predstiera a čo je naozaj. Najviac ma potešil beh sivých mužíčkov a tradične namakaný Skinner, ktorý sa konečne (definitívne?) po tonách pochybností profiluje ako kladný hrdina. Čo po tom, ako mu vo finále druhej série musel na chodbe dať do držky Fox, pravdupovediac už možno čakal málokto z nás. Tvorcovia zrejme v poslednej chvíli pochopili, že spraviť z tohto sympaťáka vyložene negatívnu postavu by si koledovalo o doživotie. ()

Poslední odpočinek Clydea Bruckmana (1995) (S03E04)

„Vy nezomriete.“ Neskorší diel, Panenku, písal Stephen King, ale pravdupovediac ak by mi niekto povedal, že nepísal ju, ale Posledný odpočinok Clydea Bruckmana, uveril by som mu, lebo tento príbeh sa k Stephenovým mainským očiam hodí podľa mňa oveľa viac. Fakt skvelý diel. Je to síce „len“ (v rámci možností nehororové) pátranie po vyšinutom sériovom vrahovi, ale úžasným spôsobom to obohacuje možno jedna z najfantastickejších vedľajších postáv nielen tejto série, ale celých Aktov X a to „jasnovidec“ Clyde Bruckman v parádnom podaní sympaťáka Petra Boylea. Peter Boyle má na konte plno fantastických výkonov, ale do môjho srdca sa navždy zapísal paradoxne rodinnou komédiou s Christinou Ricci Ta zatracená kočka, keďže šlo o moju prvú videokazetu v živote (vyhral som ju v  súťaži časopisu Život). Ústredný vrah je nudný (no má svoje svetlé, či skôr riadne temné chvíľky), ale práve vďaka postave jeho protivníka je táto epizóda skutočne vydarená a v neposlednom rade vynikajúca. Obsahuje plno bravúrnych momentov, v ktorých Clyde rozpráva o svojom dare, o smrti, dáva titulným hrdinom a iným postavám indície o tom, ako umrú a nestíhate krútiť hlavou, lebo miestami je to fakt úder klinca po hlavičke (erotické samozadusenie). Mimochodom, práve v tejto epizóde Scully získa psíka, ktorého má následne pri sebe pri vyšetrovaní v časti Bažina. ()

Seznam (1995) (S03E05)

Poriadne temná epizóda. Nie ani tak vraždami, ako skôr ponurou výpravou drsnej väznice, všetkého schopným riaditeľom (J.T. Walsh, ale vo všeobecnosti je tento diel slušne obsadený, ďalej napr. Ken Foree alebo Bokeem Woodbine), temným tajomstvom a absenciou akéhokoľvek humoru. Celé mi to trochu (ale naozaj len trochu) pripomenulo môj obľúbený osemdesiatkový Harlinov horor Väznica. ()

2Shy (1995) (S03E06)

Toto je značne desivá časť. Jednak sa v nej vyskytuje sériový vrah nie úplne nepodobný nezabudnuteľnému Toomsovi (vrátane viacero obdobných, fyzicky humusných momentov, aj keď treba povedať, že Virgil Incanto pôsobí oveľa vzdelanejšie, civilizovanejšie a celkovo ľudskejšie, ako skôr zviera, než človek Tooms, ale možno o to je to napokon mrazivejšie) a jednak zneužíva smútok osamelých žien, ktoré nevyzerajú tak, ako by chceli. A presne na toto ich miesto zákerne a bohužiaľ veľmi úspešne útočí. Pamätám si z detstva nielen na rôzne drsné momenty (úvodné objavenie auta, pitevňa, vaňa), ale tiež na nervy trhajúce psychologické (finálny rozhovor vo vyšetrovačke, pasáž so slepou tínedžerkou vo vrahovom brlohu alebo hitchcockovská scéna, v ktorej budúca obeť vďaka internetu zistí, že v byte má vraha a ten vrah vie, že ona vie). Musím vyzdvihnúť silný výkon Timothyho Carharta (Krotitelia duchov, Policajt v Beverly Hills 3, Candyman 2, znásilňovač z Thelmy a Louise). ()

Procházka (1995) (S03E07)

Po Čerstvých kostiach z prvej série prichádza vojenské prostredie aj v tretej sérii. Prechádzka je vydarená, príjemne nepríjemná časť s riadne pochmúrnym, drsným a temným scenárom. A k tomu skvelý Ian Tracey alias obľúbený plážový barman Spider z Vražedného pobrežia. ()

Hladomorna (1995) (S03E08)

Ďalšie pátranie po sériovom vrahovi (či skôr v tomto prípade „len“ únoscovi?), ale dosť nudné, určite sa nemôže radiť medzi najvydarenejšie časti tohto seriálu na danú tému. Keďže sme vo svete Aktov X, tak oživené mysterióznym prvkom fantasticky napísanej i zahranej jeho bývalej preživšej obete. Tragická a obetavá žena disponuje špeciálnou vlastnosťou, ktorá je však, ako to už býva, skôr prekliatím, než darom. Práve za ňu (a za smutný koniec) prižmurujem oči a udeľujem tretiu hviezdu. ()

Groteska (1996) (S03E14)

Ďalšie pátranie po sériovom vrahovi, ale na rozdiel od Hniezda, Toomsa, 2shy alebo Hladu, nie je tento šialenec genetický mutant, ale reálny človek. Teda, to vlastne asi ani nie. No, je to proste komplikované, veď uvidíte. Dosť tomu dal tradične hustoprísny Kurtwood Smith (Tie roky sedemdesiate, Operácia Zlomený šíp, Prepadnutie 2: Temné územie, Rambo 3) a kuriózne, strašidelné „chrliče“. Psychodiel. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov