Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Ruka, která trestá (1995) (S02E14)

Legendární díl seriálu. Dokonalých 45 minut temného atmosférického hororu. I v dnešní době je to neuvěřitelně mrazivé. Tato epizoda si zaslouží minimálně stejný věhlas jako "Home" ze 4. série. Z mého pohledu jde o jeden z nejděsivějších dílů ze všech. Téměř z každého záběru mi tuhne krev žilách, skoro vše tu působí strašidelně (obličej paní Paddockové při jejích černých mších mě zas nějakou dobu bude strašit ve snech). Kim Manners se jako režisér uvedl parádně. Poprvé režíroval epizodu Akt X a hned z toho byla takováhle bomba. Po vizuální stránce je to famózní. Herci v epizodních rolích jsou také velmi kvalitní. V tomto komentáři nešetřím superlativy, ale nemohu jinak. Tady se povedlo prakticky všechno. Právem jde o jeden z nejlepších dílů celého seriálu. Ale jestli chcete i nějakou negativní kritiku - jednu věc asi scenáristé úplně nedomysleli: jak je možné, že při totálním výpadku proudu fungují telefony (pevná linka) a Scullyová může pracovat na počítači s přístupem do databáze, k níž zcela jistě potřebuje internet? V roce 1995 zřejmě stroje fungovaly jinak :-). To je však jen úsměvná drobnost, ten díl je pro mě i tak dokonalý na všech frontách. ()

Čerstvé kosti (1995) (S02E15)

Tenhle díl se většině fanoušků seriálu nevybaví v souvislosti s nejlepšími epizodami, ale pro mě mezi ty nejlepší díly rozhodně patří. Máme tu skvěle zpracované klasické hororové téma (voodoo), Muldera a Scullyovou v ohrožení, pořádnou porci paranormálna i věci, které se dají vysvětlit racionálně. Moc se mi líbí, že vás tento díl nevede za ručičku, je plný různých překvapení a zvratů. V závěru vás to navíc nechá mírně zmateného a musíte o tom ještě po skončení závěrečných titulků přemýšlet a ten chaos v hlavě si srovnávat. Takhle by to mělo vypadat. Za mě naprosto ukázková epizoda Akt X. ()

Kolonie (1995) (S02E16)

Pořádná mytologická nálož! Hodně hutný díl. S přibývajícími minutami se děj stále více a více komplikuje a divák už musí trochu přemýšlet (a dávat pozor), aby to pochopil. Touto epizodou seriál dostal vlastního terminátora, poprvé se zde objevuje vynikající Brian Thompson v roli mimozemského lovce - ta postava je jednou z mých nejoblíbenějších součástí mytologie Akt X. Skvělý je závěr tohoto dílu, po kterém si musíte hned pustit pokračování, jinak napětím neusnete. Nemám moc co říct, ty mytologické dvojdíly a trojdíly z prvních pěti a půl řad patří k tomu nejlepšímu, co může seriál nabídnout. Budu u nich sázet pětihvězdičková hodnocení jak na běžícím páse, ale ty epizody si to prostě zaslouží. Jsou skvělým mixem napětí, akce, sci-fi, konspiračního thrilleru a občas i děsu. Většinou mi hodně zamotají hlavu, ale bavím se u nich královsky. Líbí se mi, že mytologické díly mají často i osobní rovinu týkajícící se Muldera, Scullyové nebo jejich rodinných příslušníků, která je ale vždy nějakým způsobem provázaná s hlavním příběhem (nejedná se o zbytečnou vatu). Pokud bych měl epizodě "Colony" něco vytknout, tak možná to, že !SPOILER! v jedné scéně má mimozemský lovec z nepochopitelných důvodů podobu agenta CIA jen proto, aby Scullyová viděla, že mu nemají věřit (přitom on nevěděl, že je sledován, mohl mít klidně svou původní tvář). Jiný ksicht měl tak z toho důvodu, že to po něm vyžadoval scénář. Ale to je jen drobnost. P. S. Pokud by náhodou někoho zajímalo, zda je mezi názvem "Colony" a mou přezdívkou "Colonist" nějaká souvislost, tak ano. Když jsem v roce 2006 vymýšlel přezdívku na ČSFD, chtěl jsem něco krátkého a anglického (páč anglické přezdívky jsou přece cool...nesuďte mě, bylo mi 14 :-) ). Už tenkrát jsem byl velkým fanouškem Akt X, a tak jsem sáhl po označení mimozemských kolonistů, o kterých bude v mytologii často řeč. ()

Konec hry (1995) (S02E17)

Ještě o chlup lepší než předchozí díl. "End Game" přináší odpovědi na otázky položené v minulé epizodě, ale zároveň nechává otevřená vrátka pro další mytologické části. Je to o poznání akčnější a velkolepější díl. Není se čemu divit, když ho režíroval Rob Bowman, autor těch největších "blockbusterů" v rámci Akt X (včetně prvního filmu). Tady je už jasně vidět, že mytologie se bude snažit jít filmařsky ještě o krok dál než samostatně stojící epizody. Ono to v podstatě celé vypadá jako takový malý film. Velký podíl na tom má i perfektní výprava. Třeba finále s ponorkou v Arktickém oceánu má skvělé provedení, vypadá to hodně dobře, obzvláště na poměry seriálu z roku 1995 (v pátečním hlavním vysílacím čase, kdy na stanici FOX běžely Akta X, dávala konkurenční CBS seriál Diagnóza vražda...to je sakra rozdíl :-) ). Je opravdu obdivuhodné, co tady tvůrci dokázali - navezli do ateliéru 140 tun sněhu a ledu a nechali to tam 5 dní chladit. A k tomu si ještě postavili pohyblivý model ponorkové věže. Přitom stanice FOX se v té době primárně soustředila na sitcomy nebo pubertální mýdlové opery Melrose Place/Beverly Hills 90210. Akta X byla opravdu přelomová. Dnes už filmově vypadající seriály nikoho nepřekvapí, ale tenkrát to byla vážně bomba. "End Game" je podle mě naprosto klasický mytologický díl, který obsahuje řadu ikonických momentů - kromě zmíněného finále jde například o brutální úvodní scénu v motelu mezi "Mulderem" a Scullyovou, výměnu na mostě nebo bitku Mr. X a Skinnera ve výtahu. Skinner tu má hned několik výrazných charakterových momentů, opět pokračuje budování důvěry mezi ním a agenty. Trochu mi v tomto dílu chybí Muž s cigaretou, ten k té mytologii prostě patří, ale uznávám, že v tomto příběhu by pro něj asi nebylo místo. Za mě celkově super. Je to napínavé, dramatické, výborně natočené a kvalitně zahrané (tady exceluje nejen hlavní duo, ale i ostatní zúčastnění - zejména Steven Williams a Mitch Pileggi). Mytologické díly jsou svým způsobem šílené slátaniny, ale v této fázi seriálu jsou to kvalitní slátaniny (i po scenáristické stránce). Jeden takovýhle díl strčí do kapsy všechny mytologie z řad 10 a 11. A možná i 9... ()

Děsivá symetrie (1995) (S02E18)

Byť to dle hodnocení tady na ČSFD nevypadá, tento díl se obecně řadí mezi ty nejhorší z celého seriálu. Já se mu pokaždé snažím dát šanci, pouštím si ho s čistou hlavou a bez předsudků. Jenže ona je to opravdu bída. Zápletka o ekologicky smýšlejících mimozemšťanech je naprosto šílená. Takový díl bych čekal někdy v 7. sérii v důsledku vaření z vody, ne však ve 2. sezóně, kdy jsou tvůrci seriálu ještě plní dobrých nápadů. Na papíře to možná vypadalo dobře, ale zpracování je mizerné. Osobně si myslím, že si prostě chtěli natočit díl se zvířaty s ekologickým poselstvím. Je to ovšem hodně násilná agitka, díly jako "Darkness Falls" nebo "Detour" mají také environmentální poselství a mnohem lépe zpracované. Příběh ovšem není tím největším problémem, nejhorší na této epizodě je, že je poměrně nezáživná. Co nezáživná - nudná! Možná jsem necita, ale všechny scény s gorilou a znakovou řečí mi přišly docela trapné. A konec mě nechává chladným. Ale abych nebyl jen negativistický - útoky neviditelných zvířat jsou dobře natočené a mají působivou atmosféru. Úvodní teaser s řáděním neviditelného slona je dokonce výborný (vlastně jde o vrchol epizody, pak to jde dolů vodou). Každopádně epizodu, která má ve svém názvu slovo "děsivá", si já osobně představuji jinak. Tohle je spíše nechtěně k smíchu. ()

Mrtvolné ticho (1995) (S02E19)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Když se řeknou Akta X, často se mi vybaví právě tento díl. Na VHS jsem ho v dětství sjížděl pořád dokola. Přiznávám, že nostalgie tady hraje velkou roli, ale i v současnosti u mě tento díl funguje a příjemně mě při jeho sledování mrazí. Nevím, co mě děsí víc - trosečníci na loďce v úvodu, temné útroby rozpadající se lodi, kovový zvuk, který je součástí hudebního podkresu, či vizáž našich agentů (ať už si o kvalitě těch masek myslíme cokoliv, působivé rozhodně jsou). Bowmanova režie je výborná - skvěle pracuje se světlem a tmou, což vyvolává parádní temnou a klaustrofobickou atmosféru. Tomuto dílu odpustím vše, i ten deus ex machina konec. ()

Podvod (1995) (S02E20)

A tímhle to všechno začalo. Historicky první komediálně laděná epizoda Akt X. Těm já až na výjimky moc nefandím, ale "Humbug" mi nevadí. Je to totiž v prvé řadě pořád horor, jen říznutý velkou porcí bizarností a hlášek, které se dnes už staly legendárními. Manners je mistr děsu a ty seriózně pojaté scény (vražedné útoky) jsou opravdu děsivé. Je to zkrátka povedený mix hrůzy a humoru. Faktem ovšem je, že na tento díl musím mít náladu. Nepouštím si ho tak často jako jiné epizody. Je to solidní hororová komedie, ale víc než 4 hvězdičky za sebe dát nemůžu. Na můj vkus je to občas až moc velký bizár... ()

Kalusari (1995) (S02E21)

Vynikající epizoda. Pořádně temná a mrazivá. Chlapeček v hlavní roli podal skvělý výkon, opravdu děsivý. Pro mě je tento díl jedním z vrcholů 2. série. Někdo by mohl namítat, že jde jen o vykrádačku "Vymítače ďábla" a "Přichází Satan!". Je to možné. No a? "Ice" z první série je obecně považován za jeden z nejlepších dílů seriálu a u něj nikdo nemá problém, že jde o jasnou kopírku Carpenterovy "Věci". Neoriginalita mi nevadí, když je zpracování výborné. Navíc tady to není klasické posednutí ďáblem, ale... nebudu spoilerovat :-) ()

Hmyz (1995) (S02E22)

Neprávem přehlížený díl. Moc se o něm nemluví, v žebříčcích se neobjevuje, přitom se jedná o vynikající epizodu. Zřejmě je to dáno tím, že to nejsou úplně klasická Akta X. Paranormální jevy se tu tentokrát nevyskytují, celé se to točí kolem vládní konspirace a šíření nebezpečné nákazy. Není to sice nic originálního, ale je to dobře napsané a zatraceně napínavé. ()

Přítmí (1995) (S02E23)

Skvělý námět, ze kterého se ale dalo vytřískat více. Kdyby to bylo celé jen o muži, který se bojí svého vlastního stínu (a má proč), bylo by to lepší. Vládní intriky spolu s Mr. X tomuto dílu spíše uškodily. Každopádně chudák pan Monk :-) ()

Naše město (1995) (S02E24)

Vynikající klasická epizoda o městečku kanibalů. Děsivé to zas tak moc není, ale atmosférické rozhodně ano. ()

Anasaziové (1995) (S02E25)

Začátek fenomenální trilogie, která představuje to nejlepší, co může klasická mytologie Akt X nabídnout. Budu se možná trochu opakovat, ale opět jsou na místě slova jako "ikonické" a "legendární". Celý tento trojdíl beru jako jeden celek a je to pro mě naprostá bomba. Toto je ten definitivní moment, kdy se mytologie seriálu rozjela naplno. Je to hutné, komplikované a občas složitější na pochopení (divák musí pozorně vnímat každý dialog, aby mu něco neuniklo), ale to se mi na tom vlastně líbí. Forma mytologických epizod se již ustálila, takže to má přesně ty atributy, jaké to má mít. Je vždycky fajn, když se v dílu sejdou klíčoví hráči jako Skinner, Muž s cigaretou, Krycek apod. Chris Carter býval opravdu kvalitním scenáristou, je až s podivem, co se s ním od 7. série dál stalo (spoiler: zbláznil se a začal své vlastní dílo sabotovat). V této fázi seriálu ale uměl. Je to vážně dobře vystavěný díl. Máme tu tři zdánlivě nesouvisející zápletky (indiáni a tělo mimozemšťana, hon za digitální páskou a pološíleného agresivního Muldera), které se postupně propojí a všechno to dává smysl. Celá tato trilogie se nese ve zběsilém tempu, je to napínavé, jeden zvrat střídá druhý a epizody končí napínavými cliffhangery. Mytologické díly Akt X předběhly o pár let dramatické seriály jako 24 hodin nebo Ztraceni. To, co tyto seriály dělaly po roce 2000, předváděli Carter a spol. už v půlce 90. let. Psal jsem to už u dílu "End Game", ale pro tuto trilogii to platí dvojnásob: výprava je úžasná a celé to vypadá filmově. Režie je super, herecké výkony také...rád bych našel nějaké negativum, ale nemůžu. Tohle je zkrátka mytologie v té nejlepší formě. Parádní finále sezóny, které předznamenává ještě parádnější 3. sérii (nejen z pohledu mytologie, ale celkově). ()

Season 3 (1995) (S03)

Nikdy se neshodnu na tom, která série Akt X je nejlepší. Názorově osciluji mezi 3. a 4 řadou. Ale ono je to v konečném součtu vlastně jedno. Obě jsou skvělé a patří k vrcholům celého seriálu. Trojka je opravdu neskutečně silná série, ostatně 16 z 24 epizod tu ode mě dostalo 5 hvězdiček. Tahle řada je plná legendárních a nezapomenutelných dílů. Jedna perla vedle druhé. Většině čtyřhvězdičkových epizod nechybí k absolutnímu hodnocení moc. Za vyloženě špatnou epizodu tu považuji jen jednu. A i tak tato nepovedená epizoda ode mě dostala 3 hvězdičky (obvykle ty nejhorší díly sezón mají 2 a méně). To prostě svědčí o tom, v jak skvělé formě Akta X v tomto období byla. Já jakožto milovník temných a strašidelných epizod si tady chrochtám blahem, je jich tu spousta. Oproti předešlým sériím přibylo pár odlehčenějších a komediálních epizod, ale naštěstí jich není mnoho, takže neubližují celkovému charakteru sezóny. Mytologie 3. řady je naprosto fenomenální, pravděpodobně jako celek vůbec nejlepší z celého seriálu. Líbí se mi, jak úzce jsou spolu mytologické díly v této sérii provázané. Kromě toho, že na sebe navazují v rámci toho velkého příběhu, jenž se prolíná celým seriálem, tak v této řadě zároveň utvářejí vlastní propojený příběh. 3x09 a 3x10 v jistých ohledech přímo navazují na 2x25-3x02, 3x15 a 3x16 zase rozvíjí určitý prvek z 3x09 + navazují na hlavní téma z 2x25-3x02 a ještě slouží jako epilog k dílčí zápletce z 3x02 (uff...je dřina pokoušet se to vysvětlit bez spoilerů :-) ). Jak mytologické, tak i samostatně stojící epizody jsou v této sérii zkrátka super. Hovořil jsem tu v komentáři o pěti hvězdičkách, ale tohle je v podstatě šestihvězdičková sezóna! Nejlepší samostatně stojící epizody 3. série: Clyde Bruckman's Final Repose; The List; The Walk; War of the Coprophages; Grotesque; Pusher; Avatar; Quagmire; Wetwired Nejlepší mytologické epizody 3. série: VŠECHNY! (3x24 s jistou rezervou) Nejhorší epizoda 3. série: Hell Money ()

Požehnaná cesta (1995) (S03E01)

Pozor spoilery! Prostřední díly trilogií to mají obecně těžké. Tvoří v podstatě jakýsi most mezi nadupaným rozjezdem příběhu v první části a jeho ještě nadupanějším vyvrcholením v části číslo tři. Prostřední díly jsou proto pomalejší, příběh se v nich neposouvá příliš dopředu (to hlavní se schovává do posledního dílu) a divák už od začátku počítá s tím, že se ve druhé části trilogie moc podstatného nestane. Pro někoho tak může být tento díl mírným zklamáním. Není to tak našlapané jako "Anasazi". Opravdu je to pomalejší, více upovídané, děj se tak trochu točí v kruhu a jeden z hlavních hrdinů většinu epizody "prochrápe". Plně chápu, pokud je pro někoho "The Blessing Way" černou ovcí trilogie. Já ovšem celou trilogii považuji za jeden celek a mezi jednotlivými částmi nevnímám rozdíly. Navíc mám tuto epizodu velmi rád, byť musím uznat, že velkou roli tu hraje nostalgie. Tohle byl vlastně můj úplně první mytologický díl. Rodiče si ho nahráli z televize na VHS (asi nebyli v době premiéry na Nově doma) a díky tomu jsem se k němu dostal. Bylo mi úplně jedno, že je to druhá část ze tří a že nevím ani jak to začalo, ani jak to dopadne, stejně mě to bavilo. V době, kdy tenkrát Akta X běžela na Nově, jsem byl opravdu malý, rozhodně ne ve věku, kdy bych měl na takový typ seriálu koukat. Ale rodiče byli liberální, někdy mě nechali déle vzhůru a mohl jsem se dívat. A když jsem měl jít spát, stejně jsem občas šmíroval klíčovou dírkou. No a když jsem zjistil, že mají rodiče pár dílů na VHS (kromě tohoto ještě "Død Kalm" a "El Mundo Gira"), tak jsem je sjížděl pořád dokola. Akta X byla dospělácká a tak trochu zakázané ovoce, což mě přitahovalo. "Požehnanou cestu" jsem tedy viděl mnohokrát a znal ji prakticky nazpaměť. Bývaly doby, kdy jsem celý úvodní monolog Alberta Hosteena dokázal odcitovat slovo od slova: "Existuje staré indiánské přísloví, že věci žijí tak dlouho, dokud žije poslední člověk, který si je pamatuje..." No, možná i dneska bych to dal :-) Touto nostalgickou odbočkou, která nikoho nezajímá, jsem chtěl jen říct, že nejsem úplně nezaujatý. Já mám na tento díl hezké vzpomínky a budu ho vždycky obhajovat. Ale u mě funguje i bez ohledu na ten nostalgický aspekt. Je to sice pomalejší epizoda, ale pár důležitých věcí se tu přeci jen stane. Poprvé se setkáváme se Syndikátem a jeho členy (ty konverzační scény z potemnělého newyorského bytu na Východní 46. ulici prostě k mytologii patří). Dále tu Scullyová objeví ve svém těle implantát a nechá si ho vyndat, což naprosto zásadním způsobem ovlivní mytologii až do páté série. Pak je tu ještě ta věc se sestrou Scullyové, na kterou budou další díly ve třetí sérii navazovat. A ani nemluvím o tom, že závěr epizody je zatraceně napínavý a opět s luxusním cliffhangerem (a já si na jeho rozuzlení musel počkat několik let, "Kancelářská spona" mi v dětství utekla :-D). Jak už jsem zmínil, "The Blessing Way" je "ukecaný" díl, jeho jádro tvoří dialogy mezi postavami, které se různými způsoby vyrovnávají s potenciální ztrátou Muldera. A ten díl to utáhne. Herecké výkony jsou brilantní, ale to je u Akt X a obzvláště u mytologie již zvykem. Sledovat Duchovnyho, Anderson, Pileggiho, Davise nebo Nevilla je vždycky radost. "Anasazi" i "Paper Clip" jsou po dějové stránce větší bomby, ale já s touto charakterově zaměřenou konverzační lahůdkou nemám problém. Mně ani ta indiánská linie s rituálem požehnané cesty nevadí, díky tomu dostává epizoda paranormální nádech a třeba cameo Muže z Pentagonu je příjemné. Za mě jasných 5 hvězdiček. () (menej) (viac)

Kancelářská spona (1995) (S03E02)

Pozor spoilery (částečně i k zápletkám budoucích mytologických epizod)! Bombastické vyvrcholení legendární mytologické trilogie. Nechci se opakovat, všechna pozitiva, která jsem zmínil u předchozích dvou částí, platí i pro tento díl. Pro mě tvoří všechny tři epizody jeden komplet a v jejich kvalitě nevnímám rozdíly. Opět je to pořádná mytologická nálož, tentokrát s větší porcí akce. S tím se dá počítat, když to režíroval Rob "Spektákl" Bowman. Jestli mám na této epizodě něco konkrétního vyzdvihnout, tak je to famózní pasáž v opuštěném dole. Má skvělou atmosféru (je to ohrané, furt o tom mluvím, ale je to prostě pravda: Bowman umí skvěle pracovat se světlem a tmou, v tomto ohledu možná vůbec nejlépe z toho stálého ansámblu akťáckých režisérů). Je to poměrně dlouhá pasáž, která je napínavá, děsivá i akční. A hlavně přináší několik závratných odhalení, na která budou další mytologické díly navazovat. Ale takových momentů, které budou mít vliv na další směřování hlavní příběhové linie seriálu, najdeme v epizodě hned několik. V tomto ohledu jde o hodně důležitý díl. Nejde ovšem jen o celkovou mytologii v rámci dlouhého běhu, tato trilogie má přímý vliv na vlastní mytologii třetí série. U předchozích dílů trilogie jsem to nezmiňoval, ale vesměs všechny mytologické epizody třetí řady z těchto dílů vycházejí a v podstatě slouží jako přímá pokračování. Snad v žádné jiné řadě netvoří mytologické epizody tak provázaný celek. Díly 3x09 a 3x10 pokračují v tematice vagónů s hybridy člověka a mimozemšťana z "Anasazi". Rovněž je v tomto dvoudílu zkoumán implantát ze šíje Scullyové, který byl vytažený v "The Blessing Way". Epizody 3x15 a 3x16 se zase vrací k zápletce s digitální páskou a k vraždě Melissy. Poslední díl sezóny v tomto ohledu vybočuje, ale de facto se dá říct, že odhaluje další pozadí "Projektu" nastíněného v této trilogii. Tahle provázanost se mi líbí. Kromě toho, že mytologické díly na sebe navazují v rámci toho velkého příběhu, jenž se prolíná celým seriálem, tak v této řadě zároveň utvářejí vlastní menší příběh. To mi přijde celkem chytré. Také se mi líbí, že "Paper Clip" slouží jako vyvrcholení drobné dějové linky mezi Mužem s cigaretou a Skinnerem, která se začala odvíjet od dílu 2x01. Skinnerovi se konečně podaří vymanit z Kuřákova vlivu a definitivně dokáže, na čí straně stojí. Poslední věcí, kterou zmíním, je hudba Marka Snowa. Ta je prostě dokonalá. Což ale není žádným překvapením. 5 hvězdiček i potřetí. Pár nelogičností a scenáristických podivností se tu najde (u takto zamotaného příběhu je to nevyhnutelné), ale nemám důvod je řešit. Je to kvalitní sci-fi zábava, tak proč bych měl být hnidopich. Tyto věci si schovám až k mytologii pozdějších sérií, která mě mnohdy dost irituje :-). Tohle je naopak mytologie Akt X v té nejlepší podobě. ()

D.P.O. (1995) (S03E03)

Klasická epizoda seriálu, která pojednává o sociopatickém mladíkovi, jenž dokáže telepaticky ovládat blesky a elektronická zařízení. Giovanni Ribisi a Jack Black byli v době premiéry ještě neznámými cucáky, ale předvedli tu kvalitní herecké výkony a jejich přítomnost je milým oživením. Se světelnými efekty si trikaři vyhráli. Za mě pěkné 4 hvězdičky. ()

Poslední odpočinek Clydea Bruckmana (1995) (S03E04)

Skvělý mix napětí a humoru (dialogy a především hlášky jsou v této epizodě vynikající). Je to víc vážnější než komediální, tak by měly humorně laděné díly Akt X vypadat (ujeté a parodické díly já až na výjimky nemusím). Peter Boyle předvedl jeden z nejvýraznějších hereckých výkonů ze všech hostujících herců v seriálu a svou Emmy si rozhodně zasloužil. Jasných 5 hvězdiček, legendární díl. Ale že by pro mě patřil do TOP 10, kde se většinou v žebříčcích epizod pohybuje, to zas ne. ()

Seznam (1995) (S03E05)

POZOR MOŽNÝ SPOILER! Vynikající díl z vězeňského prostředí. Temná a hutná atmosféra epizodě sluší. Některé momenty jsou brutální. Závěr skýtá jeden z nejpřekvapivějších konců v historii celého seriálu (alespoň pro mě). Celou dobu vás epizoda jako diváka vede za ručičku a snaží se vás přesvědčit, že víte, jak to přesně popravený provádí. A v poslední scéně pak přijde mindfuck, že to celé vlastně bylo úplně jinak, než jste si mysleli :-) Tento díl je zkrátka přehlíženým klenotem. Tady ještě Chris Carter uměl. Na rozdíl od 10. a 11. série, kdy úplně zblbnul... ()

2Shy (1995) (S03E06)

Jelikož tu máme dalšího vraždícího genetického mutanta, tak se člověk neubrání srovnání s Toomsovými epizodami, které "2Shy" v žádném případě nemůže překonat, ale i tak se jedná o dobrý díl. Je to temné, napínavé a správně nechutné. Virgil Incanto se řadí k těm nejzapamatovatelnějším zrůdám seriálu. A vlastně je to docela depresivní epizoda, když uvážíte, jaký život čeká tu slepou holku... ()

Procházka (1995) (S03E07)

Mezi všemi těmi klenoty, kterých je 3. řada plná, je toto takový méně známý a lehce přehlížený díl. Přitom se jedná o vynikající epizodu z depresivního prostředí nemocnice pro armádní veterány. Je to hodně temný díl. Spider z "Vražedného pobřeží" je z mého pohledu jedním z největších psychopatů celého seriálu. Proč? Tooms a jemu podobní zabíjejí kvůli biologickým potřebám, on však vraždí jen z důvodu ukřivdění a touhy po odplatě, přitom za jeho stav de facto nikdo nemůže - byl prostě voják, který plnil rozkazy a měl smůlu. A co je nejhorší - mstí se na nevinných, na ženách a dětech svých nadřízených. Zkrátka pořádná lidská zrůda. Opět musím konstatovat, že na dobu vzniku jsou vizuální efekty velice povedené, kam se na to hrabou některé televizní projekty z 21. století. Oceňuji též sympatickou postavu generála, to u zelených mozků nebývá obvyklé. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov