Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (36)

S.R. 819 (1999) (S06E09)

Walter Skinner v centru akce. Mitch Pileggi byl jako tradičně vynikající a to vše bylo doprovázenou kvalitním příběhem, který se bude vyvíjet i v dalších mytologických epizodách. ()

Zlá voda (1999) (S06E13)

Sice Colonist má dost pravdu, že tahle epizoda je dost nevyrovnaná, temnější tóny se tu proplétají s komediálními postavami, ale pro mě ta kombinace funguje (teď si nejsem jistý, zda byla v seriálu podobně kombinovaná epizoda, většinou je to jedno nebo druhé), postava tý těhotný ženy a přitroublého šerifa (který ale dostal miminum prostoru) mě taky nebavily, naproti tomu ten militantní pošuk (útok přežil, předpokládám?) a vychytralý zlodějíček mě bavily. Je fakt, že jiné epizody, kde jsou Mulder a Scullyová odříznuti na opuštěném místě, jsou koncipovány vážně, tohle je snad jediná výjimka, ale přesto v momentech, kdy útočí ten záhadný organismus, ta vážnost funguje (třeba ten proslov toho militantního šílence je pro mě odsunut do pozadí v momentě, kdy vidíme organismus, jak se k němu pomalu plíží světlíkem). Taky kvituji s povděkem fakt, že všechny vedlejší postavy v díle nezemřou, někdy je to únavné, jak v podobných epizodách všichni kolem Muldera a Scullyové padají jako mouchy (Firewalker, Detour, Død Kalm). ()

Zrychlení (1999) (S07E05)

Epizoda se mi hodně líbila, i když zápletka nebyla nic originálního, tak se to příjemně sledovalo. Lví podíl na mém kladném hodnocení má roztomilá Nicki Aycox, já tu holku prostě žeru... ()

Zloději (2000) (S07E14)

Sedmá řada byla celkově slabší období seriálu, ale tahle epizoda je moje nejoblíbenější z ní. Zápletka s woodo už tu sice byla, ale tady je trochu jinak pojatá a záporák v podání pana Draga je jedním slovem excelentní, mrazí z něj v zádech jen při pouhém pohledu. ()

Přízrak (2000) (S07E16)

Konečně zase napínavější epizoda v duchu klasických Akta X po těch všelijakých experimentech. Napínavá linie s tajemným přízrakem, rozbíjejícími se zrcadly a ponuře krákajícími havrany byla vtipně odlehčena znuděnou Scullyovou na sledovačce. ()

Úplně všechno (2000) (S07E17)

Beru zaměření na osobu agentky Scullyové, její životní pouť a všechno, co ji v průběhu života ovlivnilo, jako nápad je to určitě zajímavé. Bohužel je to všechno natočené dost rozvlekle a nezajímavě, takže tuhle epizodu bych si nějak často určitě nepustil. ()

Nová značka (2000) (S07E18)

Kouření zabíjí a tentokrát nejen uživatele samotného, ale i každého, kdo stojí moc blízko něj. Scullyová a Mulder jsou sice na plátně méně, ale Skinner v akci má taky něco do sebe. Skvělý Tobin Bell, který si střihnul roli flegmatického záporáka (nepůsobí dojmem, že to rozšiřuje schválně, prostě je mu to evidentně jedno). ()

Hollywoodský šéf (2000) (S07E19)

Šílená parodie, která měla asi být vtipná, jenže já jsem to absolutně nepobral a spíše mi při sledování bylo trapně za tvůrce. David asi tenhle styl humoru miluje, dobré pro něj, ale holt jsem nalazený na úplně jinou vlnu. Osobně mi humorné epizody v Aktech sedí tak na střídačku, tahle mi přišla jako jedna z těch nejslabších. Hledat tu nějakou zápletku nebo něco jiného navíc by asi byla ztráta času. ()

Tři přání (2000) (S07E21)

Sice dost komediálně laděná epizoda, kde se ale přesto objeví prostor pro přemýšlení - třeba jak moudře by někdo volil kdyby měl libovolná tři přání (ani jeden z bráchů se moudrým výběrem zrovna chlubit nemohl), jestli i dobře míněné přání nemůže přinést víc škody než užitku (klid a mír na Zemi) nebo jak by člověk měl něčeho dosáhnout sám a nesnažit se to nějak oklikou obejít. ()

Trpělivost (2000) (S08E03)

První epizoda Dogetta se samostatným případem se hodně povedla. 8. série je návratem ke kořenům seriálu, je zde tajemné monstrum, ke kterému postupně zjišťujeme historii, několik dobře zpracovaných scén útoku, atmosféra, otevřený konec (kdy se monstrum zase vrátí?) a navíc se zde vyvíjí vztah Scullyové a Dogetta, v něčem podobný, ale jsou zde i odlišnosti oproti počátku spolupráce Dany s Mulderem. Doggett je samostatná postava s vlastním místem ve struktuře seriálu, ne nějaká laciná kopie Muldera. A to je moc dobře.... ()

Poustevníci (2000) (S08E04)

Zase jednou epizoda, kde je hlavní postava odříznuta od civilizace ohrožena pořádným nebezpečím - zde bandou náboženských cvoků, kteří hledají hostitele pro jakéhosi parazita (snad to nebyl nějaký Goaul'd?). Naštěstí zde agent Dogget po prvních epizodách definitivně ukazuje, že není nějaký Kershův poskok (což se dalo vypozorovat už dříve) a přispěchá Scullyové na pomoc. Moc se mi líbí, jak se Dogget profiluje jako samostatná postava (úplně odlišná od Muldera, ale neméně zajímavá) a jak se vyvíjí jeho vztah se Scullyovou. Napínavé prvky v průběhu celé epizody se mi moc líbily. (úvodní scéna se zmateným turistou, který netuší, do čeho spadl, u mě vede) ()

Adžarv (2000) (S08E06)

Zajímavá epizoda, která je netradičně brána z úhlu pohledu jedné hostující postavy (v podání skvělého Joea Mortona). Tvůrci si pohráli s časovými posuvy a dali si záležet, aby seděly detaily (pavouk, řezná rána). Sice co se týče změny časové linie, mám v epizodě trochu zmatek (jestli zabránil vraždě ženy, jak vznikla budoucnost s jeho uvězněním a zastřelením?), ale bavil jsem se a to je to hlavní. ()

Empedoklés (2001) (S08E17)

Napůl mytologická epizoda o Johnu Doggettovi, napůl samostatná epizoda o tajemném zlu, co se přesouvá z člověka do člověka a nutí ho páchat zlo. Povedená epizoda, kterou trochu sráží tato kombinace zápletek + ty scény s těhotnou Scully mě nikdy nebraly, tohle zázračné dítě, které se stalo součástí nové mytologie nejen zde, ale hlavně v revivalu, mi nikdy moc nesedělo. Ovšem v 8.+9. sérii mě to ještě neštvalo zdaleka tolik, jako když se z Williama stalo snad jediné téma mytologie revivalu (taky jeden z důvodů, proč předstírám, že revival neexistuje). Nicméně trochu charakterového podhoubí pro Johna vítám, ta zápletka s přesunem zla je hodně dobrá a za mě by si zasloužila samostatnou epizodu (tenhle typ zápletky jsem poprvé viděl v nějakém animovaném Supermanovi, putovalo tam tajemné světlo a do koho vstoupilo, ten měl najednou potřebu všechno ničit). A Monica je jedním slovem skvělá, líbí se mi, že je takovým předobrazem Muldera, její nadšení a ochota věřit v prakticky cokoliv mi připomíná Muldera z prvních sérií. A to nezmiňuji, že Annabeth Gish je ještě k tomu proklatě sexy... Monica je vlastně další z důvodů, proč nemám rád revival. Jen tak jí nechat spolupracovat s Kuřákem, aniž by se někdo namáhal to alespoň trochu osvětlit, to jde úplně proti jejímu charakteru z 8.+9. série. ()

Odkázáni peklu (2002) (S09E08)

Zase jednou pěkně brutální a napínavá epizoda, byť s hodně za vlasy přitaženou pointou. Musím nesouhlasit s Trevorem, Monica sice není Mulder, ale problém věřit nemá a pro mě je za něj dost kvalitní náhradou (Dogget je taky dobrej, ale jeho charakter skeptika je spíše podobnej Scullyový), navíc se na ni kouká mnohem lépe než na Muldera. ()

Audrey Pauleyová (2002) (S09E11)

Mě se z téhle epizody hrozně líbila ta čekárna mezi životem a smrtí, kde se bezmocná Monica a hrstka dalších zoufale snažili najít cestu ven a postupně odcházeli na druhou stranu. Linka v nemocnici byla o něco slabší (ten doktor byl psychopat nebo co, proč zabíjel své pacienty? vysvětlení, pokud bylo, mi uniklo), ale charakter Audrey a pěkný herecký výkon Roberta Patricka to vyrovnával. ()

Příšery (2002) (S09E14)

Děsivé epizody mi v pozdějších letech v Akta X docela chyběly, tohle bylo dost slušný příspěvek. Ne, že by šlo o něco originálního, dětí s děsivými schopnostmi bylo v Akta X i jinde už tolik, ale pěkně se to sledovalo. A sympatická agentka Harrisová zase na scéně - bylo fajn ji vidět v interakci i s Monicou. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov