Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Tvary (1994) (S01E19)

Vlkodlaci - klasické téma, které je možná trochu klišé, ale já mám tuto epizodu velice rád. Efekty mohou v dnešní době působit trochu směšně, ale tenkrát v dětství mě scéna proměny ve vlkodlaka pořádně vyděsila. A vlastně mě to děsí pořád. Je to hodně silný moment. Asi je to nostalgie, ale pro mě je tento díl jedním z vrcholů první série. "Tvary" v podstatě formovaly mé povědomí o vlkodlacích. Nutter vytvořil skvělý atmosférický horor. I dnes mě při každém druhém záběru zamrazí. Je to prostě tak dobře natočeno, že i záběr na pumu v kleci, na mrtvé tělo v pytli nebo na hustý les působí zlověstně. Občas nadávám, když je epizoda předvídatelná a ničím nepřekvapí, ale tady v tom nevidím problém. Zde není nějaká velká záhada, které s ubíhajícími minutami přicházíme na kloub. Tohle je prostě standardní příběh o vlkodlacích se vším, co k tomu patří. Nepotřebuje to žádné opičárny, v jednoduchosti je krása. Navíc tady zkrátka vítězí nad obsahem ta forma - režie, herci, hudba, prostředí...to všechno je vynikající. Podle mě je tenhle díl dost podceňovaný, já ho považuji za jeden z nejlepších hororů v rámci Akt X. Je to atmosférická bomba. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

Další z vrcholů první série. Mulder a Scullyová izolovaní na odlehlém místě a obklopení nějakým nebezpečím - to jsou ty nejlepší epizody. "Darkness Falls" je naprosto klasický díl. Napínavá a atmosférická bomba. Psát nějaký obsáhlý komentář je v tomto případě opět zbytečné, prostě si ten díl pusťte, nebudete litovat! ()

Tooms (1994) (S01E21)

Tooms je jediný sequel v rámci samostatně stojících epizod, který kvalitativně drží krok se svým předchůdcem. "Orison" (pokračování kultovní epizody "Irresistible") ani "Kitsunegari" (pokračování neméně kultovního dílu "Pusher") se příliš nepovedly. Tady se naopak podařilo zachovat, co v původní epizodě fungovalo, a rozvinout to ještě dál. Opět musím vyzdvihnout výborného Douga Hutchisona. Pro mě jsou obě epizody s Toomsem na stejné úrovni, většinou si je pouštím hned po sobě a vnímám jako jeden celek. ()

Znovuzrozený (1994) (S01E22)

Tak nějak nevím. Tenhle díl se mi úplně vykouřil z hlavy, léta jsem se mu vyhýbal a teď po aktuálním zhlédnutí vím proč. Mě to fakt extrémně nebaví. Je to strašně nudný díl. A udělat Akta X nudná, to je vážně kumšt. Jerrold Freedman je jedním z nejhorších režisérů, kteří seriálem prošli (naštěstí dělal jen 2 epizody - před touto ještě "Ghost in the Machine", která je taky kapitola sama o sobě). "Born Again" je strašně prázdný díl, nic tu není a ta impotentní režie tomu nepomáhá. Není to strašidelné, což bych přežil, ale ono to není ani moc napínavé nebo zajímavé. Asi nebyl dobrý nápad nechat Akta X režírovat člověkem narozeným v roce 1927, ten si s tímto přelomovým seriálem 90. let nemůže artisticky a stylisticky rozumět. Je to strašně ospalý díl a vlastně to dává smysl, když si uvědomíte, že ho režíroval důchodce. Slabší díly kolikrát zachraňuje atmosféra. Jenže tenhle díl žádnou nemá! Ani slibná scéna s autobusem nefunguje, něco je totálně mimo. A třeba finále je z mého pohledu vyloženě trapné. Modré světlo a létající vázičky...ta hrůza! Telekineze může být strašidelná (vezměme si třeba slavnou Carrie) nebo zábavná (Pátek 13. VII), tady však není ani jedno. Na konci lítají věci vzduchem a já se modlím, ať už je prosím konec. I když je tu ten paranormální element dominantní a z příběhu ho nelze odstranit, stejně to na mě působí jako obyčejná televizní kriminálka. Velmi slabé je herecké obsazení. Holčička je divná, avšak ne děsivá (kde jsou sestřičky z "Eve", když je člověk potřebuje?). Je to mála holka, té to prominu. Dospělým hercům ovšem nelze prominout, že většina z nich předvádí béčkové herectví (nejhorší je ta manželka). Režisér je zřejmě nijak nevedl, nesnažil se z nich vymačkat to nejlepší. Je to sice obyčejná samostatně stojící epizoda, ale i u nich jsme zvyklí na kvalitní herecké výkony. Hlavní hrdinové se tentokrát také moc nepředvedli, Duchovny a Anderson tu jedou tak nějak na půl plynu, i oni působí znuděně, bez života. Zas se ale nemůžeme moc divit - Duchovny později v jednom z rozhovorů přiznal, že tuto epizodu nenávidí. Jsou tu náznaky, že by se z této zápletky dal vytřískat dobrý díl. Jen to by to celé muselo vypadat jinak. Možná kdyby byl kladen větší důraz na ty špinavé poldy a jejich postavy byly hlouběji propracované. Kdybychom to sledovali z jejich perspektivy a oni postupně propadali paranoie, že po nich jde jejich mrtvý kolega. Prostě kdyby to nebylo vystavěno jako - musím to opět napsat - obyčejný policejní procedurál. Asi mám u Akt X vysoké nároky, ale já prostě větší hodnocení než 2 hvězdičky dát nemůžu. Hodně tu hraje roli můj subjektivní dojem, přeci jen dvě hvězdičky obvykle dávám těm nejhorším dílům seriálu, což "Born Again" není. Ale je to zapomenutelná nuda. A nudná Akta X se neodpouští. Má slova ovšem neberte jako vytesaná do kamene, s epizodu mám zkrátka osobní problém, nesedli jsme si. Vám to třeba přijde lepší. ()

Roland (1994) (S01E23)

Po dějové stránce je to naprosto ulítlý díl. Dalo by se říct až blbý. Tady měli tvůrci víc štěstí než rozumu, že to neskončilo úplným průserem. Scénář je kravina, ale tři věci epizodu zachraňují. Jednak je to vynikající hudba Marka Snowa - Rolandův motiv nebo dramatická hudba z napínavých pasáží se prostě povedly (na díl tohoto ražení je ta hudba až moc dobrá). Dále je to schopná režie Davida Nuttera. Je obdivuhodné, že z takového hnoje dokázal vyhrabat koukatelný díl. No ale nosným pilířem epizody je Željko Ivanek v roli Rolanda. Ono je hrozně těžké ztvárnit člověka s mentálním postižením, často můžou herci sklouznout až ke trapnosti. To ovšem není Željkův případ, popasoval se s tím dobře. Kdybych ho neznal (jako legendárního televizního záporáka), možná bych si i myslel, že do té role opravdu obsadili postiženého člověka. Oscarový výkon to není, ale věrohodný celkem je. Slabší tři hvězdičky. Není to žádná sláva, jednou za čas se ten díl však dá přežít. Aspoň to není prázdná nuda jako "Born Again". ()

Erlenmeyerova nádobka (1994) (S01E24)

Jediný díl 1. řady, který můžeme označit za opravdovou mytologii. Je to obsahově hutné a náročnější na pochopení. Za těch 46 minut se tu toho stane tolik, že by to vydalo na dvojdíl. I stylově to dost připomíná mytologické epizody z následujících sérií. Velký podíl na tom jistě má režisér R.W. Goodwin, jeden z expertů na mytologické pecky z řad 2-5. Tohle už není nenáročná mytologie jako předcházející díly. Ty sice nastínily některá obecná témata, která budou pro seriál později důležitá ("Pilot" - mimozemské únosy, experimenty, implantáty; "E.B.E." - vládní konspirace, zakrývací manévry a podrazy na Muldera a Scullyovou), ale v konečném součtu šlo o samostatné epizody o mimozemšťanech bez nějakého hlubšího přesahu. Možná je nejsprávnější označení pro tyto díly "mytologické jednohubky". Po těchto předkrmech se konečně dostáváme k hlavnímu chodu. "The Erlenmeyer Flask" je z hlediska mytologie přelomový díl, poprvé se zde setkáváme s několika jejími hlavními pilíři, které se budou v seriálu dlouhá léta objevovat (mimozemská DNA, hybridi se zelenou krví, mimozemský virus, "Purity Control"). Už nejde jen o obecnosti, už se dostáváme ke konkrétním součástem seriálové mytologie. Dokonce i drobná zmínka o očkování, která by mohla snadno zapadnout, se s přibývajícími díly ukáže jako extrémně důležitá! Význam této epizody je tedy nepopiratelný, další části na ni budou přímo navazovat. Ale nejde jen o tu mytologickou stránku, on je to sám o sobě výborný díl. Goodwinova režie je skvělá. Vždycky jsem měl rád úvodní teaser s honičkou a skákajícími auty. Ta scéna má vynikající hudbu Marka Snowa, ale tu ostatně najdeme v celém dílu (v rámci 1. série jde o jednu z jeho nejlepších prací). Epizoda má tu správnou mytologickou atmosféru a je hodně napínavá. A také je plná ikonických momentů (Mulder mezi nádržemi, Scullyová a zmrazený...no nemůžu to vyspoilerovat :-), pasáž na mostě, závěrečný telefonát hlavních hrdinů, konec s Mužem s cigaretou ve stylu poslední scény pilotního dílu). "Erlenmeyer" je bezpochyby nejlepším mytologickým dílem 1. řady. Ale mým nejoblíbenějším dílem v rámci úvodní série není, v této fázi seriálu mám přeci jen raději ty jednodušší díly jako "Deep Throat" a "E.B.E.". Ty si i častěji pouštím. S pořádnou mytologickou náloží u 1. řady moc nepočítám, tento díl tak trochu vybočuje (charakterem má prostě blíže k budoucím řadám než k vlastní sérii, kterou zakončuje). Je to skoro až samostatná entita. To ale nic nemění na tom, že je to jasných 5 hvězdiček. Parádní finále, které předznamenává, jak bude hlavní dějová linie seriálu vypadat dál. ()

Season 2 (1994) (S02)

Touto sérií začíná zlatá éra Akt X. Neohrabanost první řady je pryč, zde již seriál našel vlastní identitu a kvalita jednotlivých epizod je mnohem vyrovnanější. Většinu této sezóny tvoří legendární epizody. Zde už to není občasná perla v záplavě průměrných a podprůměrných dílů, jako tomu bylo u první série, tady je to prakticky jedna perla vedle druhé. Pár slabších dílů tu pochopitelně najdeme, ale není jich tolik. A vlastně jen jeden můžu označit za vyloženě špatný. Druhá řada je o poznání temnější a hororovější (a s větší porcí ryze paranormálních zápletek), což je u mně rozhodně plus. Seriálová mytologie je dále prohlubována a ve druhé půlce sezóny se z ní již stane ta hutná a zamotaná mytologie Akt X, jak ji známe. V tomhle shrnutí nemám moc co říct, je to prostě vynikající série. Podrobnosti jsem si schoval do komentářů k jednotlivým dílům. Nejlepší samostatně stojící epizody 2. série: The Host; Aubrey; Die Hand Die Verletzt; Fresh Bones; Død Kalm; The Calusari; F. Emasculata; Our Town Nejlepší mytologické epizody 2. série: v podstatě všechny...ale úplný TOP tvoří Duane Barry + Ascension + One Breath; Colony + End Game; Anasazi Nejhorší epizody 2. série: Fearful Symmetry (jediný opravdu nepovedený díl). Mezi slabší díly pak patří Blood; Firewalker; Excelsius Dei P. S. Pokud by se někdo podivil nad tím, proč v mém výčtu nejlepších epizod chybí ikonické "Irresistible", tak vysvětlení najde na stránce toho dílu :-) ()

Zelení mužíčkové (1994) (S02E01)

Kvalitní začátek 2. řady. Je to nenápadný díl, na který si v rámci mytologie moc často nevzpomenu, o to víc jsem pak při sledování překvapen - je to totiž vynikající epizoda. Není to mytologická nálož jako "The Erlenmeyer Flask", vlastně je to trochu krok zpátky (spíše to připomíná tu jednoduchou mytologii bez hlubšího přesahu z 1. série). Ale mně to vůbec nevadí. Jako úvod k nové sezóně je to perfektní. Mulder tu prožívá krizi víry, což je logickým vyústěním beznaděje ze závěru minulé série. Příběh tak plní jasnou funkci - vrátit hlavnímu hrdinovi zápal pro jeho snažení. V téhle mytologii nejde ani tak o mimozemšťany, jedná se o Mulderův osobní příběh. Je to jeho cesta. Cesta z temnoty ke světlu (v podstatě doslova...světel si tu užijeme :-) ). Duchovny tu předvádí skvělý herecký výkon (jako skoro ve všech prvních osmi epizodách 2. série). Je fajn, že tu má Scullyová hodně prostoru, na poměry začátku 2. řady je to až neobvyklé (Gillian Anderson byla v době natáčení těhotná, a tak je prvních epizodách upozaděna - tady byste ale ani nepoznali, že je něco jinak). Tento díl je postavený na charakterech, tudíž jsou samozřejmostí brilantní dialogy. I po dějové stránce je to povedené - máme tu napětí, konspirační paranoiu, trochu akce (únik autem před vojáky) a především slušnou porci děsivosti. Až vám někdo bude tvrdit, že mytologické epizody nejsou strašidelné, odkažte ho na tento díl. Je plný hororových momentů - flashback s únosem Samanthy, smrt hrůzou, Mulderovo blízké setkání. To všechno má mrazivou atmosféru. Mytologie umí být děsivá a tenhle díl je teprve začátek. Třeba hororové vyobrazení mimozemských únosů seriál vyvedl k dokonalosti už o pár dílů dál - "Duane Barry". A co teprve až se od třetí série začne objevovat černý olej, ten už mi za život taky přivodil pár nočních můr...no ale to trochu odbočuji. "Little Green Men" sice hlavní dějovou linii seriálu nikam neposouvají, ale úplně bezvýznamný díl to není. Začíná tu drobný story arc o Skinnerovi a jeho vztahu s Mužem s cigaretou, který se bude prolínat druhou sérií a vyvrcholí na začátku té následující. S tím souvisí i budování Skinnerova charakteru, který už takto na úvod nové řady ukazuje, na čí straně zřejmě bude stát. V této epizodě se také poprvé objeví senátor Richard Matheson, s nímž se ještě několikrát setkáme (pravdou ovšem je, že já tuhle postavu moc nemusím - přijde mi celkem zbytečná, takový pokus o vytvoření nového informátora, od kterého tvůrci upustili tak rychle, jak se objevil). První díl druhé série je důležitý i pro formování stylu mytologických epizod - poprvé tu máme začátek s monologem (oblíbený způsob, ze kterého se stane poznávací znamení tohoto typu dílů). Já s epizodou nemám žádný problém, dost mě baví. Není proto důvod nedat jí absolutní hodnocení. P. S. Ten kluk, co ho obsadili do role mladého Muldera, je Duchovnymu fakt podobný. Dobrý casting! ()

Hostitel (1994) (S02E02)

Legendární díl. Dokonalý mix děsu a nechutnosti. Flukeman je jedním z nejlepších monster seriálu. Na tom kostýmu si tvůrci opravdu vyhráli. Kam se na to hrabou CGI monstra z dnešních vysokorozpočtových blockbusterů. Tohle vypadá i po těch letech zatraceně dobře. Epizoda dokazuje, že v jednoduchosti je krása - klasické téma o příšeře z kanálu skvěle funguje. Za mě se jedná o nejlepší nemytologickou epizodu z "těhotenského období Gillian Anderson" (prvních 7 epizod této řady). Její bříško se ovšem v tomto dílu v jedné scéně nepodařilo utajit :-) ()

Krev (1994) (S02E03)

Zápletka je dobrá, ale dala se zpracovat lépe. Je to celkem nezáživný díl. Představitel Eda mi nepřišel jako dobrý herec. Ačkoliv jsem tuto epizodu viděl již několikrát, po závěrečných titulcích mi pokaždé zcela vyšumí z hlavy. V seriálu najdeme kvalitnější díly, v nichž vláda provádí nějaký tajný experiment na běžné populaci (osobně doporučuji třeba "Wetwired" z konce 3. série, který pojednává o podobném tématu). ()

Nespavost (1994) (S02E04)

Tony Todd je jedním z těch herců, u něhož by bylo smrtelným hříchem, kdyby se v Aktech X neobjevil. Role mstícího se veterána z Vietnamu poznamenaného spánkovým experimentem mu neskutečně sedí. Jen je možná trochu škoda, že nemá zas tolik prostoru, jelikož se do dílu musel vejít i určitý mytologický přesah - souběžně s hlavním příběhem jsou totiž na scénu uváděny dvě klíčové postavy, a to Mr. X a Alex Krycek. Provázanost s mytologií je však vyvážená a nepůsobí to rušivě. Velmi dobrá epizoda. ()

Duane Barry (1994) (S02E05)

Ačkoliv se ve své podstatě jedná o stokrát viděnou zápletku s rukojmími, kdy se hlavní hrdina ocitá v pozici vyjednavače, je to tak vděčné téma, že to zkrátka funguje. Zde navíc do hry vstupuje tematika mimozemských únosů, což tuto epizodu odlišuje od desítek jiných seriálů. Flashbacky z únosů jsou výborně natočené a mrazí mě při nich i v dnešní době stejně jako v mládí. Steve Railsback je jako (sympatický) antagonista výborný a pro fanoušky Akt X ztvárnil ikonickou postavu. ()

Výstup (1994) (S02E06)

Můj pravděpodobně nejoblíbenější mytologický díl z prvních dvou řad seriálu. Zatímco "Duane Barry" byl pomalejší a upovídanější, tohle je jízda od začátku do konce, pořád se něco děje a divák nemá šanci vydechnout. Je to o napínavý závod s časem. Krycek a Muž s cigaretou konečně vystrkují růžky. Lanovková pasáž je skvělá. V mládí jsem si tento díl pouštěl pořád dokola - což bylo ale nejspíše dáno tím, že jsem ho měl jako jediný stáhnutý na disku počítače :-) ()

Trojice (1994) (S02E07)

Pozor spoilery! Není to tak špatný díl, jak se říká. Je to sice plné klišé moderních upírských příběhů a scenáristicky to občas dost skřípe (zejména co se týče chování a motivace postav), ale zároveň je to správně temné a děsivé. Jako brakový horor s nádechem laciného erotického thrilleru to funguje. Nemůžu říct, že by mě to nebavilo nebo nějak štvalo. Je to taková špinavá epizoda, která se od zbytku seriálu odlišuje - nejen absencí Gillian Anderson, která si odskočila porodit, ale celkovou atmosférou. První třetina dílu je dokonce hodně povedená. Drsný a nevyspalý Mulder, který se s traumatem po zmizení Scullyové vyrovnává po svém, je nejsilnější stránkou epizody. Nebere si servítky s policajty ani s vyšetřovanými. A zároveň prožívá velkou vnitřní bolest. Duchovny tu předvádí solidní herecký výkon. Kvalita dílu se bohužel začne snižovat poté, co na scénu přijde postava Kristen Kilarové. Ta se chová podivně jen proto, že to po ní chce scénář. Není to dobře napsaná postava. Největším problémem je však fakt, že mezi ní a Mulderem panuje téměř nulová chemie (přitom její představitelka Perrey Reeves v té době s Duchovnym chodila!). Scéna v nočním klubu je divná, nerozumím Mulderovu chování. Jak vyjde najevo v závěru, Kristen není upír, tak proč Mulder vypadá, jako když ho nějak uhranula a on nemůže odolat její magické přitažlivosti? Proč se najednou nechová jako agent FBI? Nejspíše je to dáno psychickým rozpoložením, v jakém se traumatizovaný Mulder nachází, ale dalo se to scenáristicky zpracovat mnohem lépe. A divně se pak Mulder chová po zbytek epizody. Nehledě na to, že Duchovnyho herecký výkon už místy není tak kvalitní, jako tomu bylo na začátku. Ale oceňuji, že scenáristé měli koule a rozhodli se ukázat Muldera ovládaného sexuálním pudem. Za tenhle zdvižený prostředníček všem fanatickým shipperům rozhodně palec nahoru. Závěr epizody je takový uspěchaný a chybí mi tam nějaká pointa nebo závěrečný stinger. Ten díl prostě jen skončí. Není to nejhorší epizoda seriálu, ale za vyloženě dobrou ji taky označit nemůžu. Je to podprůměr. S vypilovaným scénářem z toho mohla být bomba. Náznaky tam jsou. ()

Jedním dechem (1994) (S02E08)

Dovršení mytologické trilogie o únosu agentky Scullyové, která byla přerušena jednou samostatně stojící epizodou. "One Breath" je výborný díl, v němž podobně jako u premiéry této sezóny nejde ani tak o děj, celé to totiž stojí na postavách. Je to pořádná nálož emocí. Zase se budu opakovat, ale Duchovny tady prostě hraje skvěle. Vážně, ty mytologické díly ze začátku druhé série patří k tomu nejlepšímu, co v seriálu předvedl. Epizoda je převážně pořádná depka, ale umí být i napínavá. Máme tu hned několik naprosto ikonických a nezapomenutelných scén (Mr. X v garážích, Mulderova historicky první konfrontace s Mužem s cigaretou, Skinnerův příběh v kanceláři Akt X). Všechny ty momenty patří ke klasikám rané mytologie. Jednotlivé části té volné trilogie "Duane Barry" - "Ascension" - "One Breath" jsou charakterově úplně odlišné díly, ale všechny jsou vynikající. ()

Ohnivák (1994) (S02E09)

Epizoda "Ice" byla jedním z vrcholů první série. A tak si zřejmě tvůrci seriálu řekli, že co fungovalo jednou, bude fungovat i podruhé. Jenže tak jednoduché to není. "Ice" byl sice okatou napodobeninou (skoro by se dalo říci "vykrádačkou") Carpenterovy Věci, ale i tak se jednalo o vynikající díl, který se nemusel za nic stydět. Něco si scenáristé vypůjčili, ale zároveň přišli i s něčím novým, a proto šlo v konečném součtu o dokonalý mix napětí, klaustrofobické atmosféry a paranoie. "Firewalker" nepřináší nového v podstatě nic. Je to doslova CTRL+C - CTRL+V epizoda, jen s drobnými úpravami. Sníh a led se změnil v sopku, parazitičtí červi v parazitickou houbu. Jinak zůstalo vše při starém - základna odříznutá od světa, parazitem infikovaný vědecký tým, který pomalu přichází o rozum, klaustrofobická atmosféra, nedůvěra mezi zúčastněnými, paranoia... Jedinou vlastní přidanou hodnotou je tady postava Trepkose a jeho chování. Netvrdím, že je "Firewalker" příšerný díl, ale je to prostě derivát jiné epizody, který navíc nedosahuje kvalit původního dílu. Je to takový béčkový remake. Když už chtěli udělat "Ice" přes kopírák, tak se měli vydat cestou hollywoodských sequelů - dražší, větší, bombastičtější. Sám doma 1 a 2 jsou ve svém jádru jeden a ten samý film, ale dvojka je přeci jen velkolepější a vnesla do zajetých kolejí něco nového. Kdyby byl Sám doma 2 ve stylu této epizody, tak není Kevin ztracen v New Yorku, ale v domku na stromě na zahradě. "Firewalker" je zkrátka takový chudý příbuzný, laciná kopie. Není tu nic, co by bylo lepší než v původní epizodě. Buď je to kvalitativně na stejné úrovni, nebo dokonce horší - především herecké výkony. "Ice" měl to štěstí, že se v něm objevilo několik později slavných tváří, které své role zahrály výborně. V "Ohnivákovi" nic takového nenajdeme (dobře, je tady Amanda ze série SAW, ale hraje tu naprosto úděsně). Herci ovšem nejsou jediným problémem. Příběh je předvídatelný, scenáristicky to občas skřípe, motivace postav je mnohdy nejasná (všechno nejde vysvětlit obligátním "houba jim leze na mozek") a Nutterova režie hraje až moc na jistotu. Nutter režíroval i původní díl "Ice", takže je to natočené úplně stejně. Řemeslně je to dobře odvedená práce, ale něco podobného už jsme viděli. Hoooooooodně podobného. Nápad s parazitickou houbou je super (obdobná houba skutečně existuje a parazituje na tropických mravencích), akorát by si zasloužil být v jinak pojatém dílu. Já mám velice rád ty klaustrofobické epizody, v nichž jsou Mulder a Scullyová odříznuti od světa a musí čelit nějakému smrtelnému nebezpečí. Ale dá se to udělat na sto různých způsobů (viz "Darkness Falls", "Død Kalm" či "Detour"), rozhodně není žádný důvod pro to, aby se kopírovaly minulé epizody. To je jen lenost... Jak už jsem říkal, "Firewalker" není vyloženě špatný díl, je to napínavé, atmosférické, děsivé i správně nechutné, ale některé aspekty epizody úplně nefungují a hlavně je to prostě něco, co už jsme v seriálu jednou viděli a v o třídu lepším provedení. Takže u mě za 3. () (menej) (viac)

Červené muzeum (1994) (S02E10)

Pozor spoilery! Tenhle díl je hezká bouda na diváka. Pokud dopředu nevíte, že jde o mytologickou epizodu, tak by vás to v první polovině ani nenapadlo. Tváří se to totiž jako samostatně stojící epizoda a nic neevokuje, že by to mělo být jinak. Až ve 28. minutě se objeví jedna postava, s níž jsme se už setkali ve finále 1. série. Potom se to celé převrátí o 180 stupňů a o mytologii už nemůže být ani pochyb. "Red Museum" má hodně zamotaný příběh a je až s podivem, že se to všechno vešlo do obyčejných 45 minut. Jen si vezměte, co všechno se tu objeví - únosy teenagerů a jejich následné zdrogování a označkování, sekta rudých turbanů s kraví doktrínou, vtělení duše, problémová mládež, pedofil, experimenty s mimozemskou DNA na dětech a dobytku, havárie letadla, vrah Muže z Pentagonu...určitě jsem na něco zapomněl, je toho fakt moc. A překvapivě to všechno spolu hraje dohromady, není to splácaná bramboračka. Děj epizody je komplikovaný, ale přeci jednoduchý na pochopení. Občas nadávám na scenáristické kvality Chrise Cartera (obzvláště s přibývajícími sériemi), tady mu však musím složit poklonu, je to skvěle napsaný díl. Jak ta mysteriózně-hororová první půlka, tak i ta konspirační sci-fi druhá část jsou povedené. Je to napínavé a má to atmosféru, co víc si můžeme přát? No, jednu výtku přeci jen mám - závěr dílu mi vždycky přišel dost uspěchaný. Ten build-up k mytologickému zvratu zabral možná až moc času, tudíž už nezbyl prostor na nějaké pořádné zakončení. S vrahem Muže z Pentagonu určitě mohlo být zúčtováno lépe (navíc smrt toho parchanta vlastně ani nevidíme, dojde k ní přes dveře mimo záběr). Mimochodem, je docela úsměvné, že ten vrah přijel sám zahladit stopy po rozsáhlém vládním projektu (vždyť už v první sérii jsme viděli organizované týmy likvidátorů). To je jedno z těch typických Carterovských ulehčování si, ale v tomto případě mu to prominu. Pět hvězdiček si díl zaslouží, i když nejsou úplně čisté. ()

Excelsius Dei (1994) (S02E11)

Koho napadlo, že domov důchodců s roztomilými vetchými staříky je vhodným místem pro horor? Byť se jedná o duchařinu, děsivý tento díl moc není. Úvodní znásilnění ošetřovatelky neviditelnou entitou je na televizní poměry 90. let celkem brutální (tou ideou, ne že by bylo nějak grafické), ale jinak se epizoda nese spíše v nudnějším duchu. Příběh je vystavěn po vzoru průměrné kriminálky - stane se zločin, Mulder a Scullyová chodí od jedné postavy ke druhé a vyslýchají je a po dlouhých prostojích občas dojde k nějakému paranormálnímu útoku. Nebudu lhát - je to trošku nezáživné. Bohužel jde o jednu z epizod, na níž se dost podepsal zub času. Efekty nejsou nic moc, už v době premiéry musely působit poněkud lacině. Rok 1994 nikoho neomlouvá, už v první sérii Akt X se najdou díly, které mají skvělé efekty. On je celkově "Excelsis Dei" po vizuální stránce divný díl. Některé scény mají horší obraz oproti zbytku epizody (u scény s visícím ošetřovatelem na okraji střechy to chápu, tam je to dáno nějakým blue screenem nebo špatnou zadní projekcí, ale proč se někdy obraz zhoršuje i při detailech na obličeje?). V příběhu není moc sympatických postav, ať už jde o rezidenty nebo ošetřovatele, všechno jsou to v jádru příšerní lidé. A příšerně se chová v první třetině epizody i Mulder, který k úvodnímu znásilnění zastává až nezvykle negativistický postoj. To mi přijde proti jeho charakteru. Znásilnění duchem, to jsou přeci jasná Akta X. Mulder, jak ho známe, po takovém případu musí skočit všemi deseti. Jenže tady z Muldera udělali sexistu, kterého ten případ vůbec nezajímá. A to, co říká, je občas vzhledem k oběti dost hnusné. Ale abych jen nekritizoval - finále je napínavé (bohužel moc krátké) a staří herci předvedli dobré výkony. Není to špatný díl, jen zkrátka podprůměr. ()

Aubrey (1995) (S02E12)

Neprávem přehlížený klenot druhé série. Napínavý díl s výborným příběhem a s tradičně skvělou Bowmanovou režií. Herecké výkony jsou velmi kvalitní. Přítomnost mého oblíbence Terryho O'Quinna je milým bonusem. Za mě jsou toto naprosto klasická Akta X. Mysteriózní, děsivá a mírně krvavá. ()

Neodolatelné (1995) (S02E13)

Přiznání č. 1: Jsem velkým fanouškem Akt X. Přiznání č. 2: Epizodu "Irresistible", kterou fanoušci seriálu většinou milují a pravidelně se objevuje v žebříčcích nejlepších dílů, já považuji "jen" za dobrou. Není to špatný díl, jak říkám, je dobrý, dokonce hodně dobrý, ale pro mě to TOP není. Záporák je ikonický a výborně zahraný, atmosféra je krásně temná a oceňuji, že se zde tvůrci pokusili ukázat reálné zlo pocházející z běžného světa, avšak na absolutní hodnocení mi tu prostě něco chybí. Scullyová mi v tomto dílu vždy přišla mimo charakter. Viděla a zažila už tolik děsivých věcí, ale sesype se zrovna kvůli "obyčejnému" vraždícímu fetišistovi. A to až natolik, že opustí Muldera a vyhýbá se vyšetřování. To zasazení případu do osobní roviny mi přijde uměle vykonstruované a nucené. Nemluvě o způsobu, jakým si Donnie vybere Scullyovou jako svou další oběť (veliká souhra náhod). Zacílení na Scullyovou je navíc velké klišé (Tooms či Duane Barry zdraví a mávají do kamery). Irresistible je osobní příběh Scullyové, Donnie je jejím démonem, ale u mě to tak úplně nefunguje, protože při psaní si to Chris Carter hodně ulehčil. Téma, atmosféra i záporák jsou na jasných 5 hvězdiček, ale ten scénář to v mých očích snižuje na 4. Kéž by tak tento díl dělali Wong s Morganem...ale ti aspoň přišli s legendární peckou v podobě následující epizody. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov