Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (209)

Prozřetelnost (2002) (S09E10)

Nezáživná mytologická mizérie pokračuje. Oproti minulé části si to ovšem zaslouží o hvězdičku víc. Předtitulková sekvence mi překvapivě nepřišla úplně blbá - měla tu správnou atmosféru mytologického otvíráku. Pro mě je na celém dílu rozhodně tím nejzapamatovatelnějším. Pak se mi tu líbí obě scény mezi Doggettem na nemocničním lůžku a jeho kolegyněmi. Tam ty emoce pracují a funguje to. Herecké výkony většiny zúčastněných jsou standardně povedené. Scény s vyhrabaným UFO jsou alespoň částečně působivé a díky nim je zde přítomný sci-fi element (něco, co minule úplně chybělo). Tím výčet pozitiv končí. Jinak platí to, co jsem psal u 9x09, potažmo u předcházejících mytologií 9. série. Po dějové stránce je to neskutečná s*ačka a dialogy jsou až na výjimky opět úděsné (křiví se mi huba, když to poslouchám). "Providence" je de facto mytologická epizoda bez Doggetta, což mi nepřijde jako moudré rozhodnutí. John se pro mě v této fázi seriálu stal hlavním hrdinou (místo Scullyové), a tak ho tu postrádám. A absolutně se mi nelíbí, co v tomto dvoudílu provedli s Osamělými střelci. Zde z nich udělali totální nekompetentní idioty, kteří neumí nic udělat pořádně. I když jsou v zásadě komickým triem a v seriálu odjakživa plnili roli sidekicků, nebyli nikdy takhle neschopní. Mnohokrát Mulderovi a Scullyové pomohli. V tomto dvoudílném příběhu zvorají, na co sáhnou, dokonce i obyčejná sledovačka je tentokrát v jejich podání trapným fiaskem. Možná za to může jejich samostatný seriál, který byl víc laděn do komedie, každopádně já opravdu nejsem spokojen s tím, jak jsou v tomto dvoudílu Střelci prezentováni. No ale to je vlastně jen maličkost v té obrovské záplavě problémů, který tahle mytologie má. Nicméně já už nemám sílu na nějaké obsáhlé komentáře, chci to jen přežít. Tohle prostě nejsou Akta X, která by mě bavilo sledovat. ()

Audrey Pauleyová (2002) (S09E11)

Pozor spoilery! Tohle je hodně divný díl. Šílený doktor zabíjí své pacienty, protože je rád odpojuje od přístrojů. Reyesová upadne do kómatu a její duše bloudí v jakémsi "předsmrtném světě", který leží v modelu nemocnice. Mentálně zaostalá Audrey může do tohoto světa silou mysli vstupovat, protože je jeho stvořitelkou. No prostě velkej bizár. Že ve světě Akt X existuje "druhý břeh", rovina mezi životem a smrtí, víme už z epizody "One Breath", tak nechápu, proč je tu ta šílenost s Audrey a jejím modelem. Dost by mě zajímalo, jak k té schopnosti Audrey přišla a jak ten její svět vlastně funguje. Vím, že jde o paranormální příběh, takže to nemusí dávat smysl, ale ten svět je vystavěn podivně, bez jasných pravidel, a to mi svým způsobem vadí. Kdyby to byl "klasicky pojatý" svět mezi životem a smrtí a scenárista se vykašlal na celý ten nesmysl s modýlkem a Audrey, asi by to pro mě bylo stravitelnější. Nemluvě o tom, že epizodní postavy mi nejsou moc sympatické (jak ten černoch, tak i samotná Audrey - její představitelka mi nesedla ani v epizodě "Oubliette" ze třetí série, kde se také objevila). Blbý děj alespoň částečně zachraňují překvapivě povedené dialogy, které jsou podpořeny výbornými hereckými výkony Roberta Patricka a Annabeth Gish. Musím uznat, že chemie mezi Doggettem a Reyesovou zde funguje jako nikdy předtím. V tomto dílu opravdu věřím, že Doggett chová k Monice víc než jen kamarádské city - což je idea, které jsem se v epizodě 9x03 bránil (protože tomu nic nenasvědčovalo). Problém je, že to přichází zničehonic. Z 0 se najednou dostáváme na 180. Nepůsobí to jako přirozený vývoj jejich vztahu. Souvisí to s tím, co už jsem psal v některém z minulých komentářů - chemie mezi Monicou a Johnem je proměnlivá, v některých dílech prakticky neexistuje, hodně záleží na tom, kdo a jak ty postavy píše. "Audrey Pauley" je naštěstí jeden z těch případů, kdy dynamika mezi hlavními hrdiny funguje na jedničku. A i když nejsem žádný shipper, zde bych se nebránil tomu, kdyby se John a Monica na konci dali dohromady. Ono to totiž vypadá, že k tomu příběh směřuje, že to má být jeho pointa. Jenže kdepak, vztah Doggetta a Reyesové se na konci dílu nijak neposune (hlavně že jí toho chtěl John tolik říct, když byla v kómatu). Tvůrci bohužel zařadili zpátečku a nenašli odvahu změnit seriálový status quo (jako by na tom osm epizod před koncem záleželo). Bez té pointy nemá díl moc co nabídnout. Od začátku je jasné, že Reyesová nezemře (jednu z hlavních hrdinek přeci nezabijí v půlce série), takže tu nejsou vysoké sázky. "Audrey Pauley" není špatný díl, ale ani to není žádná sláva. Mé pocity jsou rozporuplné. Scénář se příliš nepovedl, chtělo to vypilovat. Je to moc překombinované a občas to nudí. Doggett a Reyesová mě tu baví, ale to je asi tak všechno. Ta zápletka s klinickou smrtí měla být podle mě uchopena jinak. Nicméně oceňuji snahu o originalitu. ()

Pod povrchem (2002) (S09E12)

John Shiban, jeden z ostřílených scenáristů seriálu, dostal od producentů důvěru, aby si tuto epizodu nejen sám napsal, ale i zrežíroval. Výsledek je překvapující - v tomto případě Shiban-režisér naprosto převálcoval Shibana-scenáristu! Natočené je to opravdu kvalitně, z estetického hlediska to vypadá přesně tak, jak mají Akta X vypadat. Ale po příběhové stránce je to utahané, nezajímavé a celá ta situace kolem Boba je zbytečně překombinovaná. Kromě toho je to strašně předvídatelné, nejsou zde žádná překvapení nebo šokující zvraty. Děj se pomalým tempem šourá z bodu A do bodu B. Také nerozumím tomu, co zde Shiban předvádí s postavami. Reyesová bez jakéhokoliv vysvětlení nenásleduje Doggetta, kterému tak v první polovině epizody dělá parťáka Scullyová. Pak se Reyesová najednou do děje vrátí a všichni se tváří, jako by se vyšetřování účastnila po celou dobu. On na mě vlastně celý ten díl působí roztříštěným dojmem, skoro jako by tu chyběly některé scény - ať jsou to ty věci kolem Reyesové nebo nějaké uzavření té záležitosti s bývalým Doggettovým parťákem a podvrženými důkazy (krátký dialog mezi Johnem a parťákem nelze považovat za vyvrcholení této linky). Že by řada scén skončila na podlaze střižny, protože se Shiban rozvášnil a přepálil 45minutovou stopáž? Nebo možná ani nebyly natočeny a zůstaly jen na papíře? Ať už je to jakkoliv, "něco" tu prostě chybí. Opět musím konstatovat, že Doggett a Reyesová tady mají chemii asi jako vyšetřovatelé ze seriálu Odložené případy (takže nulovou). Zřejmě proto je tu ve větší míře Scullyová - tu Shiban píše už od třetí série, takže ji umí, kdežto s Reyesovou se v tomto dílu setkává poprvé. Zase platí, co už jsem opakoval mockrát - dynamiku mezi Johnem a Monicou určuje ten, kdo zrovna epizodu píše. Pozitiva dílu? Příběh se osobně dotýká Doggetta, takže tu má Robert Patrick hodně prostoru a může se herecky realizovat. Herecký představitel Boba také předvedl solidní výkon. Pár atmosférických momentů epizoda má, ale klidně jich mohlo být víc. No a hudba Marka Snowa je samozřejmě povedená. "Underneath" není špatný díl, ale je to celé takové prázdné a nezapamatovatelné. Posledních pár epizod je evidentní, že 9. řadě začíná docházet dech. P. S. Pobavilo mě, že Shiban hodil úplný bobek na to, jak mají postavy vypadat v úvodním teaseru, který se odehrává o 13 let zpátky. Žádný pokus o omlazení se nekoná - všechny postavy vypadají stejně jako v roce 2002 :-) ()

Nepravděpodobné (2002) (S09E13)

Řeknu to na rovinu: pro mě je tohle jeden z nejhorších dílů seriálu. Jak je z mých komentářů patrné, odlehčeným a komediálním epizodám moc nefandím. Některé mám rád ("Small Potatoes", "Bad Blood"), jiné nemusím, ale respektuji ("Jose Chung's From Outer Space"), a pak jsou tu ty, jejichž sledování je pro mě utrpením ("The Rain King", "Hollywood A.D."). "Improbable" spadá do té poslední kategorie. Odlehčené epizody mohou být povedené, toto však není ten případ. Je to hodně špatný. Celý je to neuvěřitelnej bizár, kterej se snad ani nedá charakterizovat slovy. Je to jako výplod chorého mozku - Carter se definitivně zbláznil, už není cesty zpět. Anebo jde o výsledek nějakého drogového/alkoholového opojení. To by vlastně smysl dávalo - rozverný Chris do sebe něco šoupnul, toulal se ulicemi a pozoroval obyčejné lidi, zabloudil do kasina, prošel se italskou a francouzskou čtvrtí, kde si někdo nahlas pouštěl album zpěváka Karla Zéra, pak se odvalil domů, v televizi zhlédl zpravodajskou relaci o sériovém vrahovi, po které následoval dokument o numerologii a než definitivně odpadl do bezvědomí, přemýšlel o bohu a jeho úloze v životech lidí. Druhý den se mu všechny tyto vjemy v hlavě spojily a on je hodil na papír a vytvořil tento "skvost". Zase jednou tu máme neuvěřitelnou splácaninu všeho možného. Omlouvám se všem, ale mně je tento díl dost protivný. Úplně z toho jde cítit, jak si Carter myslel "Jó, to je stylový a strašně chytrý, jsem prostě génius!" A dobové kritiky dokázal oblbnout, ten díl byl hodnocen pozitivně a měl úspěch. Ale ruku na srdce - copak jsou tohle Akta X? Kdyby takovéto díly tvořily jádro seriálu, tak bych se jeho fanouškem nikdy nestal. "Improbable" je podivná slátanina, kde nic nedává smysl. Vůbec to není vtipné, spíš je to jen ujeté. Ano, tohle vlastně není odlehčený díl, to je ujetý díl. Je to záměrné, přesně tak to autor myslel, ale mně je při sledování dost trapně. Carter se vyblbnul, asi si i částečně vykompenzoval své nenaplněné ambice (zřejmě vždycky toužil po režii muzikálu), ale já jako divák trpím. Přitom příběh o sériovém vrahovi a numerologii by mohl být dobrý, kdyby byl uchopen jinak. Jenže na kdyby se nehraje. Co jsme dostali, to jsme dostali. Celkový tón epizody je opravdu zvláštní - třeba tu přemíru francouzských songů nechápu. Některé jsou chytlavé, ale proč tu jsou? To je měl Carter vážně tolik rád, že se je rozhodl sem nacpat? Vždyť jich je tu snad víc než původní hudby od Marka Snowa. A hrají dokonce ve scénách, které žádný hudební podkres nepotřebují - proč třeba zní veselá písnička ve chvíli, kdy se Doggett normálně baví s policajtem o případu? Charakter té scény není rozverný. Je to prostě celý divný. Ale ať už tady na Cartera nadávám jakkoliv, jednu věc mu nemůžu upřít - epizoda přeci jen má určitý styl a některé jeho režijní postupy nejsou vůbec blbé. Bohužel se to všechno v takto debilním dílu lehce ztratí. Tak nějak se nám tu ztratil i Doggett, má zde velmi málo prostoru. Monica je tu klasicky fajn, zato Scullyová mi je tady dost nesympatická, je protivná a pořád jen štěká. Světlou stránkou tohoto mizerného dílu je Burt Reynolds. Chudák si přál hrát v Aktech X a vyfasoval takovouhle s*ačku. Nicméně to byl profík a předvedl dobrý výkon, navíc je na něm vidět, jak si tu roli užívá, což je moc fajn (každý asi známe alespoň jeden projekt, kdy byl Burt otrávený a tu roli vzal jen pro prachy). Ta má jedna hvězdička patří právě jemu. Chápu lidi, kterým se tento díl líbí. A věřím, že oni zase chápou, proč se nelíbí mně. Experimenty jsou fajn, ale co je moc, to je moc... () (menej) (viac)

Příšery (2002) (S09E14)

Solidní díl. Není to sice nic převratného, čekal jsem to strašidelnější, ale určitě se to řadí k těm povedeným epizodám deváté série. Pointa příběhu je skvělá (původ příšer) a je vlastně veliká škoda, že s tím nepřišel nějaký kvalitnější scenárista. "Scary Monsters" jsou sice o parník lepší než Schnauzova prvotina "Lord of the Flies", ale osobně si myslím, že silný potenciál příběhu zůstal nevyužitý. Chtělo to víc si vyhrát s Tommyho schopností (podoba monster se klidně mohla v průběhu děje měnit). A také trochu zapracovat na atmosféře - hlavní hrdinové jsou téměř celý díl uvězněni v domě, avšak o nějaké klaustrofobické atmosféře si můžeme nechat jen zdát. I porce napětí mohla být větší, postavy neustále hovoří o tom, že jsou v nebezpečí, ale já jako divák to nebezpečí moc necítím. I přes drobné vady na kráse jde o dobrou epizodu, obzvláště na poměry 9. série. Několik působivých momentů díl obsahuje. Do rolí táty a Tommyho byli vybráni dobří herci. Humor v tomto dílu funguje a nemám s ním problém, vhodně doplňuje tu vážnou část epizody (která převažuje, takže se nejedná o odlehčený díl). Navíc ty hlášky jsou opravdu dobré. Za mě prostě za 4. Úděsné CGI jim tentokrát prominu (ostatně na tom ten díl úplně nestojí). P. S. Je úsměvné, jak se to má odehrávat za sněhové kalamity, ale když si pak v závěru Scullyová a spol. "prorazí" cestu pluhem, tak ten sníh aby člověk hledal lupou. Nakonec možná žádná kalamita nebyla, možná byl jen šerif línej někam jet a vymlouval se :-) ()

Pravda (2002) (S09E19)

Závěrečná epizoda legendárního seriálu. Nenechte se zmást laciným hereckým obsazením, co zde na CSFD je - hrají zde všichni naši staří známí (dokonce se objeví i ti, co během seriálu zemřeli :-) ) - Máme tu samozřejmě Scullyovou, Muldera (který se zde v deváté řadě objevuje poprvé), asistenta ředitele Skinnera, agenta Doggetta a jeho novou kolegyni, Muže s cigaretou a mnoho dalších hlavních postav. A o čem vlastně závěrečná epizoda je? Mulder tajně pronikne do vojenského komplexu, kde chce konečně odhalit pravdu, po které 9 let pátral. Je ale dopaden a souzen. Aby ho jeho přátelé osvobodili, rozhodnou se vypovídat o klíčových událostech za posledních 9 let svého vyšetřování. Bohužel je to celkem bezúspěšné, a tak pomohou Mulderovi utéct. Tím to ale ještě nekončí... V první půlce je epizoda takovým shrnutím mytologie seriálu za posledních 9 let (mytologie = hlavní náplň seriálu = mimozemšťané, vládní konspirace, záhady, které na sebe navazovaly a postupně jsme je odhalovaly) a ve druhé se zase odehrává v místech, které nám připomenou legendární epizodu Anasazi. Samozřejmě, že zde nechybí akce. I když nějakých strašidelných scén se zde nedočkáte (hororová Akta X byly obvykle normální epizody, mytologie byla vždycky více dramatičtější a sci-fi). Je to kvalitní zakončení slabší 9. řady, kde nebyl Mulder a kde Scullyová byla poněkud odsunuta do pozadí, takže jsme sledovali vyšetřování agenta Doggetta a jeho nové kolegyně. No a hlavně je to důstojné zakončení legendárního seriálu. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03)

Z komediálních epizod já osobně moc odvařený nejsem (nejraději mám strašidelná Akta X), ale v 10. sérii je toto nejlepší díl. Což je trochu smutné. Nejpovedenější díl je ten ujetý. Ale vzhledem k tomu, jak je zbytek této řady slabý, tak se nedá svítit. Navíc jde o jednu z těch humorných epizod, které i já považuji za opravdu kvalitní. Je to vynikající zábava. Pátou hvězdičku přidávám za to, že jako jedna z mála epizod obou revivalových sérií svým charakterem odpovídá dílům z původního běhu Akt X. Takovýto komediální díl bych si dokázal představit někdy v 5. nebo 6. sérii. ()

Babylon (2016) (S10E05) odpad!

Nejhorší díl revivalu a patrně i nejhorší díl Akt X vůbec (definitivní verdikt udělím až po dalším zhlédnutí celého seriálu). Každopádně "Fight Club" či "First Person Shooter", obecně vnímané jako naprosté dno seriálu, jsou v porovnání s touto epizodou klenoty. Já opravdu nechápu, co se s Chrisem Carterem stalo. Jak mohl duchovní otec Akt X takhle zblbnout? Vždyť býval geniální. Úpadek jeho kreativního talentu začal být patrný někdy od 8. série. Pak přišel druhý film. Už tam jsem si říkal, jak mohl natočit film, který je naprosto zbytečný, jelikož šlo jen o dlouhou, značně podprůměrnou samostatně stojící epizodu. No a s 10. sérií celý seriál téměř pohřbil. Mytologii úplně překopal a zničil, čímž fanouškům v podstatě naplival do tváře. Ale ani všechny "My Struggle" dohromady nejsou tak příšerné jako "Babylon". Tohle totiž nejsou Akta X, tohle je sračka. Slušně to napsat nelze. 10. série má jen 6 epizod. 2 jsou zabité mytologií, takže pak zbývají jen 4 samostatně stojící díly, které by měly představovat to nejlepší, co mohou Akta X nabídnout (proč je jinak oživovat, že?). Tyto čtyři epizody by měly být naprosté bomby, s nimi by si měli tvůrci vyhrát, vytáhnout z rukávu všechny trumfy. Jenže pak přijde Chris Carter a jednu z těch čtyř epizod úplně zmrší. Tento díl je naprosto zbytečný, je to mrhání filmovým materiálem a prací herců. To mu nikdo neřekl, že toto opravdu není dobrý nápad? I když ono by to bylo asi zbytečné, když je to velký šéf... Už jen ta zápletka je mizerná. Akta X nejsou 24 hodin, prací Muldera a Scullyové není honit teroristy. Na jednu stranu to chápu, příběhy Akt X vždycky tak nějak reflektovaly aktuální dobu, v níž seriál vznikal. 90. léta byla dobou paranoie a teorií o vládních konspiracích, tak to tvořilo jádro seriálu. Člověk se zároveň neekologicky choval k přírodě, devastoval ji, znásilňoval, a tak existovaly názory, že mu to příroda jednou může vrátit (v reálu globálním oteplováním, v seriálu se to odráželo v epizodách jako "Darkness Falls" či "Detour", v nichž devastování přírody oživilo nové živočišné druhy či spící monstra z dávné minulosti). Takže inspirace reálným děním a dobovými náladami tu byla vždy. Ale u "Babylonu" si nemyslím, že chtěl Carter reflektovat aktuální napětí z terorismu, spíše si dle mého názoru touto epizodou něco kompenzoval (asi nemůže spát kvůli strachu z terorismu nebo je islamofob - což mu ostatně bylo po premiéře tohoto dílu vytýkáno). Příběh nehodný Akt X je však tím nejmenším, to by člověk ještě přežil (ostatně téma terorismu bylo už v 5. sérií v "The Pine Bluff Variant" a nebyl to špatný díl). Kdyby tedy ty teroristy alespoň opravdu honili, tak by to mohlo být zábavné. Jenže celý ten díl je o tom, že se snaží o komunikaci s teroristou v kómatu. To zní zábavně, že? Kdepak. Není to zábavné, napínavé ani zajímavé. Je to jen debilní. Navíc Mulderův trip na houbičkách je něco tak neuvěřitelně trapného, že se to nedá ani popsat. Znovu připomínám, že jednu ze 4 samostatně stojících epizod zabili tím, že Mulder v kovbojském klobouku tancuje v country baru. TOHLE PŘECI NEJSOU AKTA X! Kvůli tomuhle si člověk ten seriál nepouští! Cameo Osamělých střelců také nefunguje, protože přijde ve chvíli, kdy je divák zcela znechucen tím, co sleduje. Carter si podle mě nedokázal v hlavě ujasnit ani tón této epizody - příběh se tváří strašně vážně, ale ulítlý Mulderův rauš je jak vystřižený z komediální epizody. Kapitolou samou o sobě jsou pak nově představené postavy agentů v podání Lauren Ambrose (pracovně jí budeme říkat píča) a Robbieho Amella (kus prkna, který umí mluvit). Nerozumím tomu, proč tyto extrémně nesympatické postavy Carter vymyslel (velký prostor mají i v následující mytologické epizodě). Měly se snad jednou stát nástupci Muldera a Scullyové? Nebo si věřil, že budou mít takový úspěch a dostanou vlastní spin-off? Naštěstí je diváci nenáviděli, takže se v 11. sérii po první epizodě potichoučku vytratili. Zkrátka a dobře, celý tento díl je naprosto tragický, nefunguje tu vůbec nic. Nikdy bych nevěřil, že nějaké epizodě Akt X dám odpad, ale tady nemůžu jinak. Tento díl nemá žádné kladné rysy. Není nic, co by ho nějak zachránilo. Jsem tu znechucený úplně ze všeho, dokonce i z Muldera a Scullyové. Vlastně si to ten odpad zaslouží, protože to zkrátka nejsou Akta X. Tento díl mě natolik zničil, že jsem nechtěl koukat na 11. sérii. Ta je naštěstí mnohem lepší než 10., ale to už je jiný příběh.... Lidé dobří, tomuto dílu se vyhněte! Toto opravdu nejsou Akta X! Bude Vám z toho na blití jako mně. () (menej) (viac)

Dôverne známy démon (2018) (S11E08)

Nejlepší díl z obou revivalových sérií. Jediná epizoda, která se atmosférou, napětím a mírou děsu podobá původním řadám. Tak jsem to cítil už po premiéře a i teď po dalším zhlédnutí s odstupem dvou let se můj názor nezměnil. Je to hodně temná epizoda. Nečekal bych, že se v roce 2018, kdy musí být všechno politicky korektní a sluníčkové, vytasí Akta X s dílem, v němž démon zabíjí malé roztomilé děti. Ačkoliv podle toho, co ty děti sledovaly v televizi, by z nich možná stejně vyrostli psychopati :-) Líbí se mi, že do příběhu zakomponovali i moderní variantu honu na čarodějnice a masové hysterie (lynčování nevinného člověka...byť to byl tedy pedofil). Vzhledem k tématu to sem skvěle zapadá, i když je to vlastně vedlejší dějová linka. Přítomnost známých tváří v policejním sboru potěší (máme tu Randyho z Monka či Curtise z 24 hodin). Za mě je to jasných 5 hvězdiček. 10. a 11. série jsou zbytečné a nepříliš povedené, ale tento díl jejich existenci alespoň částečně obhajuje. Jsem rád, že vznikl. P. S. Nenechte se oklamat tím, co je tady na CSFD napsáno. Scénář k této epizodě nepsal Chris Carter, který někdy před druhým filmem musel prodělat lobotomii. Scenáristou dílu je Benjamin Van Allen. Kdyby to dělal Carter, tak by z toho vznikla podobná sra*ka jako třeba Babylon z 10. série. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov