Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (36)

Akty X (1993)

Jako milovníkovi tajemna mi tahle série naprosto učarovala. Autoři zde byli schopni vytvořit napětí a dusivou atmosféru i bez nutnosti použití litrů barelů falešné krve a lidských orgánů, jak je dneska celkem v módě (a to říkám jako fanoušek Final destination), vytvořili živoucí a plnokrevné postavy (hlavní duo je skvělé a funguje mezi nimi skvělá chemie, ale i vedlejší postavy byly skvělé, já osobně si nejvíc z nich oblíbil zástupce Skinnera, i nové hlavní duo v posledních řadách jsem měl rád). Nutno říct, že časem mi konspirační linka začíná připadat příliš překombinovaná, vždycky jsem osobně spíš preferoval samostatně stojící epizody o různých nadpřirozených fenoménech. Nutno podotknout, že jsem zatím viděl kompletní jenom první 3 série, z dalších vždy jen nějaké náhodné díly, takže mám co dohánět. Zatím si nechám rezervu jedné hvězdy a uvidím po kompletním zhlédnutí, třeba to na těch 5 hvězd upravím.... Edit: Takže nakonec těch 5 hvězd dám, protože tenhle seriál mi s každým dalším shlédnutým dílem zalézá pod kůži víc a víc a plné hodnocení si rozhodně zaslouží. Ať už za skvělé epizody, kde byli Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace, vkusné užívání humoru a utahování si ze sebe sama, či za skvělou a sexy agentku Reyesovou v posledních řadách (nic proti Gillian, taky v průběhu seriálu zkrásněla). Jen ta mytologická linka časem začala být opravdu překombinovaná, ale tuhle pihu na kráse jsem schopen v pohodě přehlídnout. ()

Duch stroje (1993) (S01E07)

Stroj s vlastní myslí, který zabíjí každého, kdo ho ohrozí? Že by inspirace Terminátorem? V dnešní době jsou ty epizody Akta X, které jsou technicky zaměřené, už trochu úsměvné, ale já to takhle neberu, nikdo přece nemůže předvídat vývoj techniky a vědět, že jednoho dne bude to, co je zde považováno za vrchol techniky, už považováno za zastaralé. Máme tu několik nebezpečných situací, které počítač připraví svým protivníkům, Mulderova kamaráda agenta, který se ukáže jako pěknej zmetek (nejvíc klišovitá část epizody, která se mohla vypustit), intriky vlády, která chce technologii pro sebe a šíleného vědce Wilczeka, který chce chránit svůj výtvor víc než sebe. Pěkný mix, který mě i přes tu naivnost v sobě baví sledovat. ()

Led (1993) (S01E08)

První epizoda, kde je Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace v zatraceně nebezpečné situaci. Tyhle epizody patřily v seriálu k těm nejlepším celkově a tahle je skvěle uvedla. Skvělá variace na Carpenterovu Věc, kde se poprvé vážněji testuje důvěra mezi 2 hlavními protagonisty. Herci ve vedlejších rolích jsou do jednoho vynikající, je zde několik velmi působivých scén (improvizovaná operace pilota, vystrašení protagonisté odděleni v pokojích, ale přesto jsou napnutí jako struna). Jediné, co jsem úplně nepochopil, bylo to, proč všichni předpokládali, že nakažený je jen jeden z nich - podle toho, jak dopadla první skupina, to v sobě klidně mohli mít všichni. ()

Vesmír (1993) (S01E09)

Skvělá epizoda z prostředí NASA, kde se skvěle kombinuje příběh ve stylu Apolla 13 s nadpřirozeným prvkem tajemné bytosti, která chce lidem zabránit v návratu do kosmu. Ed Lauter byl jako plukovník Belt vynikající, Mulderovo nadšení pro lety do vesmíru mě bavilo. ()

Opačné pohlaví (1994) (S01E14)

Mytologické epizody mi s postupujícím časem připadají čím dál lepší (kdysi jsem dával přednost těm samostatným, teď se to vyrovnává), ale tahle pořád zůstává výjimkou. Atmosféra je místy velmi hutná, i ta zápletka je zajímavá, ale místy mi to přijde poněkud utahané a v celkové kontextu mytologie se nakonec ukázala jako slepá odbočka. Zajímavostí je, že se tu v odlišné roli objevil budoucí důležitý protagonista mytologie - Alex Krycek. ()

Lazar (1994) (S01E15)

Velmi dobrá epizoda, která si pohrává se záměnou těl dvou mužů na opačných stranách zákona. Nebo spíš dva rozdílní muži v jednom těle? (byly zde náznaky, že Willis je pořád uvnitř) Sice mi ten vztah Willise a Scullyové přišel trochu násilím do epizody napasovaný, ale nakonec mi to tak moc nevadilo. A jak ten kolega bránil Muldera před tím posměváčkem (viz hláška výše) se mi líbilo, přece jen ho všichni nepovažují jen za "strašidelného" Muldera. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

Další skvělá epizoda z uzavřeného prostředí, kde tentokrát pro změnu agenti musí čelit jakýmsi světluškám, které ale člověka zabalí do kokonu a moc toho z něj nenechají. Napínavé po celou dobu, dobré guest star role (přežil to ten správce lesů? asi ano, ale nepadlo to tam), námět, který nenásilně poukáže i na aktuální problémy, pro Akta typický nejasný konec (snad to zastavíme, ale jistě se to říct nedá). Prostě epizody s uzavřeným prostorem si vždy držely nějakou úroveň kvality, i ty slabší se vždy udržely alespoň v průměru. Darkness Falls v tomhle typu epizod pevně stojí až na vrcholu. ()

Znovuzrozený (1994) (S01E22)

Zajímavá zápletka a postupný vývoj příběhu, skvělá Maggie Wheeler tentokrát v nekomediální roli, dobře vybraná strašidelná malá holčička a Mulderovy hlášky dávají dohromady skvělou epizodu. ()

Hostitel (1994) (S02E02)

Skvělý strašidelný díl s jedním z nejnechutnějších záporáků celého seriálu, který je perfektně namaskovaný. Někdy po letech působí kostýmy v některých seriálech směšně, tady ovšem něco takového nehrozí. Člověk by se po shlédnutí pomalu bál jít na záchod, co kdyby na něj Flukeman vybafl z mísy? ()

Ohnivák (1994) (S02E09)

Tyhle epizody, kdy byli Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace, se mi zdály nejlepší z celého seriálu. Na Ice to asi nemá, ale i tak je to výborná epizoda, kde se najdou velmi působivé momenty. Jen tam nějak zapomněli vysvětlit ten tajemný stín na začátku, že by jim přítomnost parazita v těle umožnila se pohybovat v takových teplotách? ("Co děláte, Trepkosi? Je už mrtvej, tak kolikrát ho ještě chcete zabít?" - "Není to on, koho se tu snažím zabít.") ()

Červené muzeum (1994) (S02E10)

Zajímavá epizoda, která je podařenou kombinací epizody samostatné a mytologické. Zprvu tajemné mizení dětí, které se následně objeví označkované, podivná sekta a agresivní obyvatelé městečka působí tajemně a pak, někdy kolem úmrtí doktora, se začne vynořovat konspirace a uvidíme zde i návrat vraha Muže z Pentagonu (tu kulku by si opravdu zasloužil od Muldera, ale dává to smysl, Mulder by ho logicky chtěl vyslýchat a zjistit víc o konspiraci). ()

Mrtvolné ticho (1995) (S02E19)

Strašidelné prostředí rozpadající se lodi, kde se čas pohybuje rychleji než normálně, je skvělou kulisou pro další nebezpečné odříznuté místo pro agenty Muldera a Scullyovou. Skvělé masky všech stárnoucích lidí, klaustrofobická atmosféra loďi, nepříjemné vedlejší charaktery (ne výkonem, ale jejich přítomnost ještě zhoršuje už tak vypjatou situaci, atmosféra beznaděje (závěrečný monolog Scullyové, podbarvený působivou hudbou), to vše dohromady vytváří vynikající epizodu, které odpustím i nějaké nejasnosti (co bylo tím tajemstvím, které umožnilo nestárnout Olaffsonovi a později Trondhaimovi? a hlavně co se vlastně stalo s tím pirátem?) ()

Naše město (1995) (S02E24)

Tady toho paranormálna zase tolik není, spíš hodně napínavá zápletka v krimi stylu, kdy postupně zjišťujeme, co se ve městě děje a kdo všechno v tom jede. Lidské zrůdy bez nadpřirozených schopností, ty nebyly v seriálu zase tolik přítomny a tady jich pěkných pár máme - kvůli prodlouženému mládí zabíjejí náhodné projíždějící a nakonec při nedostatku či ohrožení jsou ochotní se požírat i mezi sebou (kdyby tam nebyli Mulder a Scullyová, tak bych si tipl, že zábrany zabíjet se mezi sebou by definitivně padly se smrtí pana Chaca), ale pěkně se jim to vrátí, když si pochutnají na chlápkovi, který měl nemoc šílených krav. Hodně atmosférické a s velmi slušnými herci v roli kanibalů. ()

Seznam (1995) (S03E05)

Díl se mi líbil, slušná zápletka i atmosféra, trochu mi to připomínalo libovolný díl Nezvratného osudu, jak píše Honza, Mulder a Scullyová jen sledují, jak duch zabíjí jednoho po druhém a snaží se vypátrat, kdo je další na řadě. Možná mohli některého zachránit, viděli bychom, zda ho duch přeskočí a přejde na dalšího na seznamu. ()

Procházka (1995) (S03E07)

Pěkná strašidelná epizoda s výborným záporákem. Sice moc nechápu jeho nadpřirozené schopnosti (jak dokáže zabránit někomu zemřít ve vařící vodě nebo zablokuje náboje ve zbrani?), ale jinak nemám žádnou zásadnější námitku. "A teď, pokud jste hotovej s otázkami, tak bych si chvíli dáchnul." ()

Nepomstění (1997) (S04E16)

Tuhle epizodu jsem viděl hojně kritizovanou, takže snad nebudu za exota, když řeknu, že se mi skutečně líbila. Zápletka zajímavá (i když trochu opakovaná z epizody Procházka), docela dost prostoru pro Skinnera potěšilo, záporák mi přišel vcelku působivý a potěšil mě krátký návrat mé oblíbené Marity. ()

Synchronie (1997) (S04E19)

Nápad s cestováním v čase je sice dost otřepaný, ale to téhle epizodě vůbec neubírá. Promyšlený příběh s mnoha působivými momenty (vzkříšení zmrzlého profesora, které se nečekaně zvrtlo) se výborně sledoval. Jen bych uvítal delší rozvedení toho, proč bylo tak nutné změnit historii, jak přesně ten vynález ovlivnil budoucnost světa. ()

Nulový součet (1997) (S04E21)

Skvělá epizoda, která je centrovaná na Skinnera a ukazuje jeho loajalitu k agentce Scullyové, jak daleko je ochoten zajít a udělat něco, co se mu evidentně hnusí. A Mulder sice zprvu nechápe, ale nakonec vidí, jak se věci skutečně mají. Konspirační zápletka byla také hodně zajímavá a Kuřák zase jednou intrikoval, Skinnera se prostě od doby, kdy začal přecházet na stranu hlavních hrdinů, nepřestávali pokoušet dostat. ()

Kitsunegari (1998) (S05E08)

Robert Wisden je i tady excelentní, ovšem jeho postava je tu trochu upozaděna a vlastně se charakterově svému dřívějšímu já ani moc nepodobá. Navíc zápletka se sourozencem se stejnými schopnostmi je docela klišé. Přesto nejde o špatnou epizodu, jen v porovnání s předchůdcem značně pokulhává. Několik dobrých scén se tu našlo (chytání hada, Modellův pokus zastřelit Skinnera, zatýkající policista). A skvělá hláška "Není tu, musel jít." ()

Boj s minulostí (1998) (S05E09)

Pěkná strašidelná epizoda. Paní psycholožka, která kvůli týrání z dětství vidí ve všech otcích jen násilníky, pomáhá "obětem" vskutku originálními způsoby zbavit se zlých otců. Sarah-Jane Redmond byla skvělá. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov