Armáda postaví Muldera před soud a vyslechne si svědectví o mimozemském spiknutí. Mulder uteče ze své vojenské cely a vydává se na cestu, aby našel muže, který může pomoci. (Disney+)

novoten

Mnozí se během dlouhých let a stovek epizod vzdali jejího hledání, ale přesto je tady. Pravda se na samém konci ukázala v celé své kráse a dokázala jednu zásadní skutečnost - k Aktům X patří Fox Mulder. Samozřejmě nedám na Danu Scully dopustit a a zamiloval jsem si i Doggetta a obzvlášť pak Monicu, jenže ty nejzajímavější nitky kolem syndikátu, kolonizace, únosů, černého oleje nebo Samanthy zkrátka pasují k onomu nenápadnému geekovi se zálibou ve slunečnicových semínkách. Poslední díl ukazuje, že supervojáci nebo William bezpochyby uměli zaujmout, ale přece jen byli kvalitativně o schod níž. Samotná The Truth je ve své rekapitulační náladě napínavá, osvobozující a hlavně nostalgická. To množství známých tváří nepřestane překvapovat ani na samém konci, mě osobně nejvíc potěšil Krycek a nejvíc dojali Osamělí střelci. A k posledním minutám snad jako pravověrný shipper můžu říct jen Maybe there's hope.. ()

tron

Myslím, že v rámci možností vcelku adekvátne dôstojné ukončenie deväť (!) rokov vysielaného seriálu pozostávajúceho z deviatich (do roku 2002) sérií a dvoch spin-offov (resp. rip-offov) s celovečernou minutážou. Miestami je to s odstupom rokov trošku smiešne (fakt sa všetci na súde so smrteľne vážnou tvárou bavia o existencii mimozemšťanov?), ale inak fajn. ()

Jara.Cimrman.jr

Na rozdíl od kolegy Muldera bych nevydržel devět let hledat pravdu, ale kdybych o ni zakopl o pár sérií dříve, tak bych ji hned lehkovážně vytroubil do světa. Ona by se v pohodě ztratila v záplavě konspiračních teorií dnešní doby, ale přiznám se, že si trošku oddechnu, pokud si nebudou mimozemské potvory dne 22. 12. 2012 prohazovat cestičku sněhem k mému domu. ()

Lucasion

"The Truth.....is out there." David Duchovny se konečně po docela velké absenci vrací jako Agent Fox Mulder. To, že finální dvojdíl je celkové zakončení seriálu a zároveň rekapitulace a odhalení celé pravdy, ví snad každý. To, že se objeví skoro všichny známé a důležité postavy ví málokdo. Po dvěstě epizod tajemna, strachu a intrik se konečně objevuje ta drsná a hlavně "konečná" pravda. Mulder se dostává do vězení a stojí před soudem. Příběh se v podstatě formou vyprávění vrací do starších epizod a jsem moc rád a (vděčný), že i třeba do epizod z první série. Nejvíc potěšili Osamělí střelci, kteří si finále nenechali ujít a já na závěr řeknu pouze Maybe there's hope.. (97 procent) ()

Terva

Taková super tečka (možná že taková tečka zase ne - pokračování příště?) za celou tou devíti letou sezonou. Zde se spousta věcí vysvětlí, ale zároveň vznikne spousty dalších mýtů a legend. ()

JohnCZ

Popravdě jsem nečekal, že tvůrci v tomto závěrečném dvojdíle začnou solit nečekaná odhalení a velké zvraty. To se taky nestalo a "Pravda" je spíše takovou rekapitulační epizodou, která dovysvětluje zlomové okamžiky celých Akt X a na závěr trochu dojme. Důstojné zakončení a pěkné rozloučení! ()

Colonist

Závěrečná epizoda legendárního seriálu. Nenechte se zmást laciným hereckým obsazením, co zde na CSFD je - hrají zde všichni naši staří známí (dokonce se objeví i ti, co během seriálu zemřeli :-) ) - Máme tu samozřejmě Scullyovou, Muldera (který se zde v deváté řadě objevuje poprvé), asistenta ředitele Skinnera, agenta Doggetta a jeho novou kolegyni, Muže s cigaretou a mnoho dalších hlavních postav. A o čem vlastně závěrečná epizoda je? Mulder tajně pronikne do vojenského komplexu, kde chce konečně odhalit pravdu, po které 9 let pátral. Je ale dopaden a souzen. Aby ho jeho přátelé osvobodili, rozhodnou se vypovídat o klíčových událostech za posledních 9 let svého vyšetřování. Bohužel je to celkem bezúspěšné, a tak pomohou Mulderovi utéct. Tím to ale ještě nekončí... V první půlce je epizoda takovým shrnutím mytologie seriálu za posledních 9 let (mytologie = hlavní náplň seriálu = mimozemšťané, vládní konspirace, záhady, které na sebe navazovaly a postupně jsme je odhalovaly) a ve druhé se zase odehrává v místech, které nám připomenou legendární epizodu Anasazi. Samozřejmě, že zde nechybí akce. I když nějakých strašidelných scén se zde nedočkáte (hororová Akta X byly obvykle normální epizody, mytologie byla vždycky více dramatičtější a sci-fi). Je to kvalitní zakončení slabší 9. řady, kde nebyl Mulder a kde Scullyová byla poněkud odsunuta do pozadí, takže jsme sledovali vyšetřování agenta Doggetta a jeho nové kolegyně. No a hlavně je to důstojné zakončení legendárního seriálu. ()

Trevor

Agenta Muldera zadržia po vniknutí do vojenského objektu v Bluemonth, Virgínia a obvinia z vraždy muža, ktorým je supervojak, ktorý sa pravidelne stavia do cesty agentom pracujúcim na Aktoch X. Je zriadený tribunál pod vedením Alvina Kersha, ktorý má o osude agenta Muldera rozhodnúť. Postupne sú predvolávaný Mulderovi priatelia a kolegovia ako Dogget,Reyesová,Scullyová,Spender či Gibson Price. Vyzerá to však, že proces je iba divadlo a o osude agenta Muldera sa už dávno rozhodlo. Na niekoľko rokov bol seriál Akty X zavŕšený celkom dôstojnou epizódou, aj keď objavenie sa Kryceka,pána X či Osamelých strelcov záveru trochu uškodilo. Populárny dátum 22.12.2012 a Mayský kalendár si našli svoje miesto aj v tomto seriály a názov záverečných častí nasvedčoval tomu, že Foxove hľadanie konečne slávilo úspech. ()

okkac

Tak finální epizoda je taková hlavně sumarizační. Poprvé se tu v rámci 9. sezóny objevuje Fox Mulder a je zakrátko zatčen a souzen. Vojenský soud zde právě slouží jako zopakování kompletní mytologie ohledně mimozenšťanů a její utříbení. Vracejí se de všechny důležité postavy, včetně těch mrtvých, které Mulder vidí nevím proč jako duchy. Postupně se dozvídáme onu legendární Pravdu, kterou Mulder celou dobu hledal a na začátku i našel, ale nenašel odvahu ji povědět, a tak se ji dozvíme od někoho jiného na konci. V podstatě jde jen o jednoduchý fakt, že se stále pokračuje a je zmíněno datum, ohledně kterého někteří celkem šílí a v době psaní komentáře je více, než aktuální. Takže nečekejte na závěr akční finále s velkým rozpočtem jako byl první film. Na kino je tady toho málo. Přesto jako rozlučka je to fajn a snad se dočkáme někdy dalšího celovečeráku, který bude řešit ono osudné datum, když I Want To Believe stál mimo ohledně mytologie. A nemuseli by to cpát do kin, ale klidně D2DVD po vzoru Stargate filmů. ()

skrblik007

Nečekejte něco epického. Pokud jste shlédli celý seriál, vězte, že v téhle epizodě už nic nového nebude, tedy kromě toho data. Dvojdíl se věnuje rekapitulaci mytologie a můžete v něm zahlédnout i některé zlomové okamžiky. Také se objeví mnoho známých tváří, které jste mohli za těch 9 sezón zahlédnout. No a konečně v této epizodě vypluje na povrch, to, co už stejně všichni víme, vztah Muldera a Scullyové. ()

filmmovier

Epické finále Akt X mě rozhodně nenechalo chladným. Skvělé tempo, úžasně napsaný scénář a hlavně... Fox Mulder, který je konečně opět na scéně. Ten je odsouzen za vraždu a jde do vězení. První polovina se týká hlavně obhajoby - zavzpomínáme i na nejlepší mytologické okamžiky. Uvidíme Kryceka, Střelce, X i Kuřáka. Mohl tam být i Muž z Pentagonu ale celý díl je opravdu tak epický, že na nic jiného okolo nemyslíte... Tohle rozloučení je opravdu ve velkém stylu a pro mě je Pravda i nejlepším dílem celého seriálu. Nikdy jsem žádný konec seriálu neprožíval tolik, jako Akt X. Jedním slovem úžasné. Nejlepší závěr všech dob. O tomto lze mluvit jen a jen v superlativech. 100%. ()

R1CH1E

Po devíti řadách plných konspirací a šílených vládních komplotů přichází závěr, ve kterém se všechny mnohdy matoucí dějové linky poskládají dohromady jako dobře namazaný stroj. A navíc potěší i camea všech více či méně důležitých postav, které se v seriálu za ty roky objevily. Lahůdka. ()

matolas

Duchovny sa tvári, že ho to baví asi ako ako Clooneyho v Batman a Robin. Inak klasická záverečná časť, ktorá síce nedáva veľmi zmysel (súd obzvlášť), ale poteší každého fanúšika a niečo aj odhalí. Potešil návrat Smokeyho. ()

Loki_Six

"Yes.. I'd like to congratulate you - On succeeding where so many before you have failed. A bullet between the eyes would have been preferable to this charade. But I've learned to pretend over the past nine years - to pretend that my victories mattered only to realize that no one was keeping score. To realize that liars do not fear the truth if there are enough liars.. That the devil is just one man with a plan, but evil, true evil, is a collaboration of men, which is what we have here today. If I am a guilty man, my crime is in daring to believe; that the truth will out and that no one lie can live forever.. I believe it still. Much as you try to bury it, the truth is out there. Greater than your lies, the truth wants to be known. You will know it. It'll come to you, as it's come to me, faster than the speed of light. You may believe yourselves rid of your headache now, and maybe you are... but you've only done it by cutting off your own heads." ()

Ještěřák

Je mi, jako kdyby mi po devíti letech umřel pes nebo tak něco. Jasný plný počet za 9 (většinou) krásných sérií, za Muldera, Scullyovou, Skinnera, Muže z Pentagonu, Pana X, Maritu, Syndikát, zelené mužíčky... a hlavně za zábavu, nad kterou lze i přemýšlet. Sem tam nás diváky vodili za nos a předváděli všelijaké držkopády, ale pořád to byla velká jízda, ne? ()

Movie Gourmet

I když tento díl nebyl pro mě z těch mytologických dílů tím nejlepším i přesto si zaslouží u mě vysoké (i když ne nejvyšší) hodnocení. Blízký vztah Scullyové k Mulderovi a Muldera ke Scullyové zde má svůj prostor a fanoušci a fanynky jejich vztahu si jistě přijdou na své (viz dlouhý polibek hlavních představitelů, který se odehrává v cele, kde je agent Mulder zadržován a navíc v přítomnosti Waltera Skinnera. Na fanouškovských stránkách toho bylo o tomto díle a o celé mytologii napsáno mraky, takže netřeba se dále rozepisovat. Nakonec ale musím říct, že po těch nejakčnějších, nejdramatičtějších a nejlepších mytologických dílech jsem u tohoto závěrečného dvojdílu s názvem "Ta Pravda" / "Ona Pravda", čekal víc. Verdikt: 4* a 80 %. ()

M1k9

Kde začít. Vrtulník, to je znamení, že přichází díl mytologie! Trochu mě mrzí, že se tvůrci neukázali s něčím extra. S něčím, co by alespoň o kousek překonalo to, co jsme už viděli. Místo toho je to taková dlouhá rekapitulace a rozlučkové kolečko. Víc a víc věcí už působilo spíše komicky a to pochopitelně ubírá na vážnosti, uvěřitelnosti a celkově napínavosti. Smoking Man v jeskyni byl posledním zlatým hřebem večera. 4/10 ()