Malý chlapec se zaplete s tvory, kteří se ukrývají v těle. (Disney+)

Grogan

Děsivé epizody mi v pozdějších letech v Akta X docela chyběly, tohle bylo dost slušný příspěvek. Ne, že by šlo o něco originálního, dětí s děsivými schopnostmi bylo v Akta X i jinde už tolik, ale pěkně se to sledovalo. A sympatická agentka Harrisová zase na scéně - bylo fajn ji vidět v interakci i s Monicou. ()

tron

„Nedostatok vašej fantázie nás zachránil.“ Skvelá atmosféra, ale sabotuje ju CGI, divné vysvetlenie a absurdné správanie údajných profesionálov, kedy je Scully (SCULLY!!!) znechutená pohľadom na fotku mŕtvoly a kedy agent FBI takmer odmietne vyšetriť očividne podozrivý prípad s ohrozením maloletého, lebo... prečo vlastne? Kvôli ješitnosti? Ehm! A to radšej ani nehovorím o vareche. Fakt škoda, lebo ústredná zápletka „divný otec vezme do temných lesov svojho syna, ktorý tvrdí, že ho v noci v izbe navštevujú príšery“ je fakt hororovo lahodný. Potešil ma otec v podaní Scotta Paulina (Mačací ľudia, Red Skull z Kapitána Ameriku z roku 1990). Réžia: Dwight H. Little (Zachráňte Willyho 2, Halloween 4, Anakonda 2, Muž so znakom smrti). ()

Trevor

Agentku Scullyovú osloví na akadémii v Quanticu počas prstávky Layla Harrisonová, ktorá krátky čas na vlastnú žiosť pracovala na Aktoch X spolu s agentom Doggetom. Snaží sa presvedčiť Danu, že smrť ženy, ktorá sa sama viackrát bodla nožom v meste Fairhope, Pensylvánia nebola náhoda. Kedže u Dany neuspeje, odchádza za Doggetom a Reyesovou a spolu odchádzajú prešetriť prípad, v ktorom 8 ročný Tommy tvrdí, že jeho mamu zabili monštrá. Jedná z vydarenejších epizód, ktorá hlavne po tej pedchádzajúcej vrátila seriálu dôstojnosť a vážnosť. ()

Colonist

Solidní díl. Není to sice nic převratného, čekal jsem to strašidelnější, ale určitě se to řadí k těm povedeným epizodám deváté série. Pointa příběhu je skvělá (původ příšer) a je vlastně veliká škoda, že s tím nepřišel nějaký kvalitnější scenárista. "Scary Monsters" jsou sice o parník lepší než Schnauzova prvotina "Lord of the Flies", ale osobně si myslím, že silný potenciál příběhu zůstal nevyužitý. Chtělo to víc si vyhrát s Tommyho schopností (podoba monster se klidně mohla v průběhu děje měnit). A také trochu zapracovat na atmosféře - hlavní hrdinové jsou téměř celý díl uvězněni v domě, avšak o nějaké klaustrofobické atmosféře si můžeme nechat jen zdát. I porce napětí mohla být větší, postavy neustále hovoří o tom, že jsou v nebezpečí, ale já jako divák to nebezpečí moc necítím. I přes drobné vady na kráse jde o dobrou epizodu, obzvláště na poměry 9. série. Několik působivých momentů díl obsahuje. Do rolí táty a Tommyho byli vybráni dobří herci. Humor v tomto dílu funguje a nemám s ním problém, vhodně doplňuje tu vážnou část epizody (která převažuje, takže se nejedná o odlehčený díl). Navíc ty hlášky jsou opravdu dobré. Za mě prostě za 4. Úděsné CGI jim tentokrát prominu (ostatně na tom ten díl úplně nestojí). P. S. Je úsměvné, jak se to má odehrávat za sněhové kalamity, ale když si pak v závěru Scullyová a spol. "prorazí" cestu pluhem, tak ten sníh aby člověk hledal lupou. Nakonec možná žádná kalamita nebyla, možná byl jen šerif línej někam jet a vymlouval se :-) ()

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95% Výborná epizoda, hororová, old schoolová, parádní, napínavá, atmosférická, zajímavá, s jedinečným feelingem, svým stylem opět připomínající něco z děsivé osmé série, nebo z originální druhé a třetí. Je o nápaditou, a skvěle zpracovanou a zahranou pecku. Strašně mě mrzí že se epizoda nedostala větší popularity, jde podle mě tedy společně s Daemonicus a Lord of the Flies o nejvíce nedoceněnou epizodu deváté sezóny. S poslední zmíněnou epizodou to má ještě společného scénáristu, Thomase Schnauze, je taková škoda že tenhle týpek nepsal více epizod, kdyby napsal všechny MOTW z deváté série, mohla by být mnohem lepší. Jaká škoda, tenhle týpek má dost nápadité a ujeté nápady a nechápu proč ho nenechali napsat víc dílů. Na devátou sérii se dá nadávat skoro pořád, ale nějaký ten vynikající hororový díl přeci jen obsahuje. Tenhle díl by se dost dobře vyjímal i v jiných sériích, tady působí jako jedno ze záchranných lan pro tuto mírně vyčerpávající sérii. ()