Kult věří, že ve vesmírné lodi se nachází fyzický projev Boha. (Disney+)

Trevor

Agentka Scullyováa reyesová pokračujú v pátraní po Daninom synovi, ktorého uniesli a agent Dogget naďalej leží v kritickom stave.Pátranie ich privedie až k sekte ufológov do Kanady. Opäť sa úvod druhej časti nesie vo fylozofickom duchu. Klesajúci trend celej série potvrdí aj hlavná dejová línia celého príbehu. ()

Colonist

Nezáživná mytologická mizérie pokračuje. Oproti minulé části si to ovšem zaslouží o hvězdičku víc. Předtitulková sekvence mi překvapivě nepřišla úplně blbá - měla tu správnou atmosféru mytologického otvíráku. Pro mě je na celém dílu rozhodně tím nejzapamatovatelnějším. Pak se mi tu líbí obě scény mezi Doggettem na nemocničním lůžku a jeho kolegyněmi. Tam ty emoce pracují a funguje to. Herecké výkony většiny zúčastněných jsou standardně povedené. Scény s vyhrabaným UFO jsou alespoň částečně působivé a díky nim je zde přítomný sci-fi element (něco, co minule úplně chybělo). Tím výčet pozitiv končí. Jinak platí to, co jsem psal u 9x09, potažmo u předcházejících mytologií 9. série. Po dějové stránce je to neskutečná s*ačka a dialogy jsou až na výjimky opět úděsné (křiví se mi huba, když to poslouchám). "Providence" je de facto mytologická epizoda bez Doggetta, což mi nepřijde jako moudré rozhodnutí. John se pro mě v této fázi seriálu stal hlavním hrdinou (místo Scullyové), a tak ho tu postrádám. A absolutně se mi nelíbí, co v tomto dvoudílu provedli s Osamělými střelci. Zde z nich udělali totální nekompetentní idioty, kteří neumí nic udělat pořádně. I když jsou v zásadě komickým triem a v seriálu odjakživa plnili roli sidekicků, nebyli nikdy takhle neschopní. Mnohokrát Mulderovi a Scullyové pomohli. V tomto dvoudílném příběhu zvorají, na co sáhnou, dokonce i obyčejná sledovačka je tentokrát v jejich podání trapným fiaskem. Možná za to může jejich samostatný seriál, který byl víc laděn do komedie, každopádně já opravdu nejsem spokojen s tím, jak jsou v tomto dvoudílu Střelci prezentováni. No ale to je vlastně jen maličkost v té obrovské záplavě problémů, který tahle mytologie má. Nicméně já už nemám sílu na nějaké obsáhlé komentáře, chci to jen přežít. Tohle prostě nejsou Akta X, která by mě bavilo sledovat. ()

the_weaver

Kto mal hoc len malé pochybnosti o mytologických epizódach, že z mysterióznych sa stali mystickými (zameranými na manipulovateľné matky bažiace po paranoidných konšpiráciach), ten ich musel po tejto dvojčasti definitívne stratiť. Už sa tu nik nesnaží ani predstierať vyšetrovanie či nebodaj uvažovanie, ide už len o brnkanie na city (materinské v prvom rade) a sympatie (dobrí a zlí agenti), opieranie deja o bizarné proroctvá a konšpirácie o sprisahaní všetkých, čo sedia na nejakej lepšej stoličke, s mimozemšťanmi. Vôbec by som sa nedivil, keby toto kŕmenie bezduchými konšpiračnými nezmyslami vychovalo z množstva divákov veľké stádo oddaných konzumentov "alternatívnych" médií, divokých konšpirácií, hoaxov a v konečnom dôsledku voličov Trumpa. ()

Loki_Six

"Behold, a whirlwind came out of the north, and a brightness was about it.. And out of the midst came the likeness of four living creatures, and they had the likeness of a man... I knew why my life had been spared - That I was to deliver the message of these angels, of these sons of God.. To deliver the message of the god who came before all other gods." ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89% Alespoň je to lepší, a zajímavější epizoda, než její předchůdce. A je i docela škoda že není více populární, celkové přijetí je dost podobné jako u epizody předchozí, takže pozitivní ale nic velkého, někdo to nemusí, někdo to miluje. Začíná parádní částí před znělkou, která nám zase ukáže něco co jsme v Aktech X ještě neviděli. Je tu přítomný jeden hudební motiv, který je nádherný. Tenhle díl mám opravdu rád, najdou se tu napínavé momenty, emocionální momenty, záporák je dobrý, a jde z něj alespoň respekt. Zpracování a efekty jsou taktéž na dobré úrovni, rozhodně na lepší než epizoda předchozí, a dialogy už taky nepůsobí divně. Už to ani nepůsobilo nijak sterilně, ale prostě dobře a kvalitně. Nakonec je tak Providence, ačkoliv není perfektní, rovnou druhá nejlepší mytologická epizoda deváté série (když nepočítám Release, což asi není čistokrevná mytologie). Zvlášť v závěru to působí opravdu jako něco hustého a smutné to je taktéž. Nápad se sektou taktéž dobrý. Palec nahoru. ()