Arthurův bratr vypráví příběh ze 40. let o mimozemském baseballovém hráči. (Disney+)

Colonist

Wow. "The Unnatural" má na CSFD jen 74 %? Vždyť tenhle díl většina fanoušků i kritiků zbožňuje. Zajímavé... Já bych vlastně tenhle díl měl z principu nenávidět. Nejlepší Akta X jsou pro mě děsivá a temná, komediální či odlehčenější epizody moc nemusím (a zpravidla je nevyhledávám) a 6. sérii jako celek považuji za jednu z těch slabších. Tak jak je možné, že stupidnímu příběhu o mimozemšťanovi, který se zamiloval do baseballu, dávám absolutní hodnocení? Protože je to prostě kvalitní epizoda. Nejsou to klasická Akta X, ale musím být objektivní, tohle se Duchovnymu povedlo. Do žebříčku nejlepších nebo svých nejoblíbenějších epizod bych tento díl rozhodně nezařadil, ale nemůžu popřít, že je to vynikající zábava. Dá se říct, že tenhle díl je taková pohádka. To byl v 6. sérii i "Dešťový král", kterého smrti k nenávidím, protože postrádá téměř jakoukoliv kvalitu, "Nepřirozený" je však až nepřirozeně dobrý (a kvalita je tu vidět všude - od Duchovnyho režie až po výborný herecký ansámbl). Nechtěl bych, aby byl každý díl Akt X takovýhle, ale jako ojedinělý experiment mi to nevadí. Příběh je stupidní, ale forma tu vítězí nad obsahem. Stylizace do konce 40. let je perfektní, má to správnou atmosféru. Jak už jsem zmínil, herecké výkony jsou výborné. Fredrica Lehneho mám rád, takže dokážu prominout absenci Muldera a Scullyové v hlavním příběhu. I Exley je dobře zahranou postavou, a tak závěr jeho příběhu ve mně dokáže vyvolat emoce. Duchovnyho scénář se místy tváří chytřejší, než ve skutečnosti je, ale jako celek je to dobré (hlavně dialogy). Navíc to není přitroublá parodie jako jeho "Hollywood AD" ze 7. série, tenhle díl má i vážnou stránku. Působivé momenty se tu najdou - třeba scéna v autobuse, kdy mladý Dales poprvé vidí v odrazu okna Exleyho pravou tvář, je natočena vyloženě hororově. Brian Thompson a jeho Alien Bounty Hunter také nahání strach (jako ostatně vždy). V podstatě jediné, co mi na tomhle dílu vadí, jsou scény mimo příběh z Roswellu. Úvodní i závěrečná scéna s Mulderem a Scullyovou jsou jen okatý fan service, mokrý sen všech shipperů. Nemám nic proti budování vztahu Muldera a Scullyové, ale mezi shippery jsem nikdy nepatřil, takže z mého pohledu jsou tyto scény zbytečné. U všech dramatických seriálů, kdy duo tvoří muž a žena, mám jednu zásadu: ať se dají dohromady v poslední epizodě, hlavně ať se z toho nestane telenovela. To třeba v mých očích zničilo JAG, který jsem v mládí sledoval ve stejné době jako Akta X. Ale to trochu odbočuji. Naprosto úděsné jsou scény se starým Dalesem, to je neskutečně otravný dědek. Dialogy mezi ním a Mulderem mi nepřijdou vtipné a vždycky se modlím, ať už se vrátíme do roku 1947. Naštěstí je flashbackový příběh natolik silný, že ty vedlejší scény netáhnou epizodu k zemi. Pro mě je "The Unnatural" prostě guilty pleasure. Nemělo by se mi to líbit, jelikož to ve své podstatě představuje vše, co v Aktech X obyčejně nenávidím, jenže v tomto případě si mě to dokázalo získat. Je to taková přeslazená limonáda, na kterou čas od času dostanu chuť. Důležité je vypnout mozek. Pak mi nevadí, že to vlastně ani tak úplně nejsou Akta X... Těch 5 hvězdiček patří jen a jen flashbackovému příběhu, který by skvěle pasoval do nějaké antologie. () (menej) (viac)

Trevor

Mulder prichádza za mužom, ktorý v roku 1947 pracoval ako štátny policajt v meste Rooswell v Novom Mexiku, aby overil totožnosť jedného z hráčov baseballu. V Aktoch X sa z času na čas objavovali epizódy na odľahčenie dejovej línie, väčšinou po nich nasledovali dôležité epizódy. Táto je obzvlášť nevydarená, nakoľko téma zrovnoprávnenia černochov v baseballe bola spracovaná už toľkokrát, že to človeku ozaj lezie krkom a to, že si mimozemšťan vyberie zámerne identitu černocha, aby sa nedostal do MLB...škoda rozvíjať myšlienku ďalej Hodnotenie odpad nedávam iba z úcty k celému seriálu. ()