Scullyová se snaží najít způsob, jak zvrátit proces, který u Muldera způsobil záměnu identity. (Disney+)

Trevor

Rozuzlenie príbehu so zámenou identít Foxa Muldera a muža pracújuceho v oblasti 51. Slabšie ako prvá časť ale napokon zanechali obidve časti celkom dobrý dojem z nápaditým príbehom. ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89% I druhá část Dreamlandu je úžasným odlehčeným dílem, ale nemůžu se ubránit pocitu, že právě v této epizodě začíná být zřejmé, že Dreamland nemusel být vůbec dvojdíl. Ok, mohl to být klidně delší díl, třeba hodinový, ale nutně to natahovat na dva nemuseli. Ale mě osobně to nevadí. Díl opět vyniká nápaditým scénářem, ale není už vyloženě tak zábavný jako část předchozí. Mulderova linka je pořád boží, ale v nějakých scénách se díl tak nějak točí, a ve finále je to prostě tak divně zničehonic rychle ukončeno. Trošku větší roli už tu má Scully, celkově to tempo rozhodně není špatné, jen první díl byl prostě o něco zábavnější. Dost dobrá je scéna s osamnělími střelci, je to napínavé, minimálně stejně jako předchozí část, a prostředí pouště je pořád super. ()

Colonist

V komentáři se nevyhnu drobným spoilerům! Druhá část je pro mě o třídu horší než ta první. Už to není tak vtipné jako jednička a vážné (napínavé) momenty, které jsem si u minulého dílu chválil, jsou téměř pryč. Je to trochu nastavovaná kaše. Ono vlastně neexistuje žádné opodstatnění, proč by měl být "Dreamland" dvojdíl. Jako jediná samostatně stojící epizoda v historii seriálu dostal tuto výsadu, která jinak patří pouze mytologii, a z mého pohledu to nebylo nutné. Tento příběh by se dal zpracovat do jednoho dílu, byť by to působilo trochu uspěchaně. Ale zas chápu, že tvůrci měli připraveno plno momentů, které by se jim do 45 minut nevešly. Mohli je ale nějak lépe rozprostřít. To nejlepší vystříleli v první části a do té druhé jim toho už moc nezbylo. Vlastně jen tři scény mohu z tohoto dílu vyzdvihnout - humornou konverzaci Muldera s indiánským "Maverickem" na začátku epizody, návštěvu u Osamělých střelců (tady je Michael McKean opravdu vtipný a jeho hlášky směrem k Frohikovi nemají chybu) a noční loučení Scullyové a Muldera. Jinak je ta epizoda taková prázdná. Element ryby na suchu (respektive člověka v cizím prostředí) vymizel, tohle už je celé pouze o tom, jak dostat Muldera a Morrise zpátky. Děj se povětšinou točí v kruhu (Morris je zrádce! - Není. - Morris je vážně zrádce! - Zase není.). A ta vlastní podzápletka se skutečným informátorem je mi v podstatě ukradená. Příběh se v závěru dostane do neřešitelné situace, a tak je logické, že přijde obligátní deus ex machina konec. Ale to epizodě nevyčítám, tímto způsobem končí i plno skvělých dílů Akt X. To je holt cena za to, že Mulder a Scullyová musí být další díl zase na značkách a vyšetřovat nový případ. Herci jsou pořád fajn, Michael McKean je ve druhé části o něco vtipnější, ale musím zopakovat to, co jsem psal minule - sedí mi jako slizký záporák, nepřijde mi jako komická postava. A trochu mi vadí, že za své chování nenese žádné následky, nedostihne ho žádný trest. Sice k Mulderovu tělu přišel jako slepý k houslím, ale to nic nemění na tom, že mu chtěl doopravdy ukrást život (jak je patrné z úvodního teaseru). Více se mi tady líbila Gillian Anderson, je v tomto dílu výraznější. Bowmanova režie u první části byla lepší, Michael W. Watkins nemá moc s čím pracovat (dramatické momenty vymizely). Ještě musím zmínit jednu věc, kterou jsem u minulého dílu opomenul - dobře využité lokace. Stejně jako u "Drive" se na ty pouště hezky kouká a je to v rámci seriálu svěží prostředí. Na pochmurný a zalesněný Vancouver nedám dopustit, ale v této fázi seriálu se mi pouštní lokace ještě neomrzely (jejich nadužívání přijde až s pozdějšími sériemi). Navíc to není děsivý díl, takže prosluněnost Kalifornie (hrající si na Nevadu) nepůsobí rušivě. A minule jsem rovněž zapomněl poukázat na hudbu Marka Snowa, který v obou dílech do hudebního podkresu několikrát pěkně zakomponuje ústřední téma ze znělky. Abych to celé nějak shrnul: S ohledem na první část musím dát dvojce jen 3 hvězdičky, ten kvalitativní propad je znatelný. První "Dreamland" je zkrátka lepší o parník. Oba díly jsou v konečném součtu docela fajn odlehčený příběh, akorát prostě zbytečně moc dlouhý. Michael McKean je dobrá guest star, ale třeba v SNL byl vtipnější. Navždy mě bude trochu mrzet, že si téma Oblasti 51 tvůrci neschovali do mytologie. A to je asi tak vše. Už by to v 6. řadě chtělo nějaký klasický vážně pojatý díl, ale na ten si ještě pár epizod počkáme.. () (menej) (viac)