Incident v Oblasti 51 způsobí, že si Mulder prohodí vědomí s cizincem. (Disney+)

Colonist

V komentáři se nevyhnu drobným spoilerům! Komediálně laděný dvojdíl, v němž si Mulder prohodí tělo s mužem v černém z Oblasti 51. Na papíře to zní dobře. A docela dobré to je...respektive první část...a s určitými výhradami. K oběma dílům napíšu samostatný komentář, takže následující řádky se týkají jen epizody 6x04. Nebudu řešit fakt, že tvůrci vzali druhou polovinu epizody "Small Potatoes", více ji rozvinuli a natáhli a kromě falešného Muldera tu tentokrát máme i toho pravého v jiném těle. Určité podobnosti s dílem ze 4. série tu jsou, ale "Dreamland" jde jiným směrem. O mém vztahu k humorným epizodám Akt X jsem se v komentářích napsal až dost, tak nikoho asi nepřekvapí, že já osobně bych uvítal vážně pojatý díl s ukradenou identitou. Ostatně první díl "Krajiny snů" u mě nejlépe funguje v těch vážných momentech, které jsou působivé a napínavé (např. havárie letounu, zničení benzínky, chladnokrevné zlikvidování pumpaře nebo dramatický závěr epizody). První část z mého pohledu velmi dobře kombinuje humor a napětí, tak to mám rád. Scenáristické trio Gilligan-Shiban-Spotnitz se většinou specializuje na vážné a děsivé epizody (z jejich pera vyšel třeba legendární "Leonard Betts"), takže ta "seriózní" část dílu je opravdu silná. K tomu dopomáhá i skvělá Bowmanova režie, ty napínavé a akční momenty (viz zmíněné zničení čerpací stanice) prostě umí. Tím ovšem nechci říct, že by ta komediální stránka dílu byla špatná. Není. Především Mulderovy peripetie v roli Morrise Fletchera jsou jedním z vrcholů epizody. Jeho interakce s manželkou a dětmi jsou komediální zlato s několika ikonickými hláškami. Problémem je, že jakmile není na scéně Duchovny (který si mimochodem tento díl evidentně užívá), tak mě to přestává bavit. Dějová linka s Morrisem a Scullyovou není tak vtipná nebo zajímavá. Michael McKean je ve své roli dobrý, ale vnímám ho jako kvalitního slizkého záporáka, ne že bych se u něj nějak popadal za břicho. Trochu je to dáno tím, že my jako diváci vidíme Muldera a Morrise v jejich skutečné podobě. Díky tomu jsou právě ty scény s Duchovnym a Norou Dunn extrémně vtipné, ale ty s McKeanem a Anderson moc ne. Kdyby ji plácal po zadku Duchovny, bylo by to vtipnější...ale zase by s McKeanem nejspíš nefungovaly ty scény s Norou Dunn. Takže v konečném součtu bylo rozhodnutí tvůrců asi správné. Scénář dílu není špatný, ale pár podivností se v něm najde. Mulder se ocitne v těle nikoho jiného, a místo toho, aby svou situaci rychle řešil, tak si radši dá taneček před zrcadlem. Pro diváka je to vtipné, ale v rámci vnitřního světa příběhu to moc nedává smysl. Stejně tak Morris se až nějak moc rychle adaptoval na situaci, že je Mulderem. Chápal bych, kdyby to plánoval, ale celá ta záměna je dílem nečekané souhry okolností. Úsměvné je také to, jak se Scullyová a Morris neustále přesunují z Nevady do Washingtonu a zpět (za oba díly se v relativně krátké době takhle přesunou cca pětkrát). No ale nad takto ujetým dílem nemá cenu přemýšlet, musí se to celé brát s velkým nadhledem. Pak se budete solidně bavit. První "Dreamland" je pro mě o třídu lepší než druhá část. Humor i napínavé momenty tu dobře existují vedle sebe. Je to kvalitní zábava. 4 a půl hvězdičky. P. S. Pamatuji si, jak jsem byl při prvním sledování této epizody na začátku konsternován. "Je to dvojdíl, Mulder a Scullyová jedou do Area 51, to bude nějaká skvělá mytologie!" myslel jsem si. Pak při vojenském zátarasu vystoupila z auta tmavá postava kouřící cigaretu, což je mimochodem vtipný trik na diváka. Není to Muž s cigaretou, ale Morris Fletcher. Když se posléze začal odvíjet příběh a já pochopil, že mytologie to asi úplně nebude, tak jsem nebyl zrovna nadšený :-) Ale s postupem času jsem si k tomuto dílu našel cestu. () (menej) (viac)

Trevor

Mulder a Scullyovú na ceste k vojenskej základni v Nevade zastaví vojenská hliadka. Počas overovania totožnosti nad nimi preletí vojenské lietadlo a dôjde k tomu, že Mulder sa ocitne v tele muža pracujúceho v oblasti 51 a ten v tele agenta FBI.Dokáže Mulder túto zámenu využiť na získanie dôkazov k tomu, aby mu boli opäť pridelené Akty X? Vynikajúco zvládnutá dvojčasť seriálu so skvelými hereckými výkonmi, nadštandartne zahrali nielen Duchovny a Andersonová ale najmň Michael Mc Kean. ()

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95% Výborný díl. Jde o počátek dvojdílu, který se zčásti točí kolem oblasti 51, což mohl být sice klidně vážný díl, ale tvůrci se to rozhodli to vzít komediální cestou. Nu což, povedlo se. V tomto díle exceluje Duchovny, jeho linka je vážně parádní, stejně tak ale i ta se Scully. Zápletka je celkem originální a zajímavá, scénář je dosti nápaditý, a fungují tu na jedničku i vážné scény. Za mě to  funguje ještě o něco lépe, než nápadem tomu podobná epizoda ze čtvrté série, konkrétně Small Potatoes. Každopádně je štěstí že se díl takhle vydařil, mohlo to i dopadnout hrozně. Něco by se možná vytknout dalo, nějaké scény tam možná být nemuseli (Mulder a zrcadlo, nebo z nějakého důvodu prank od tvůrců na diváka tím, že na začátku se asi má zdát že z auta vystoupí Kuřák). Nejhumornější série i s nejhumornějším dvojdílem. ()