Mulder se dostane do tajného zařízení a zjistí pravdu o rakovině Scullyové. (Disney+)

Trevor

Pokračovanie Getsemanskej záhrady a prechod medzi štvrtou a piatou sériou. Mulder so Scullyovou pokračujú v odhaľovaní konšpirácie smerujúcej až k vedeniu FBI a pátraní po lieku na jej chorobu. ()

Colonist

Pozor spoilery! Prostřední díl trilogie pojednává o tom, jak se Mulder prochází vládním zařízením a Scullyová zkoumá neznámou bakterii. Takhle zjednodušeně napsané to možná zní nudně, ale opak je pravdou. Nudná epizoda to v žádném případě není. Napínavé rozplétání záhady kolem Mulderovy údajné sebevraždy a velké vládní lži pokračuje. U "Gethsemane" a "Redux I" se mi líbí, jak prostřednictvím retrospektivy postupně odhalujeme zamotaný příběh. Zde jsou hrátky s časovou linií příběhu opodstatněné, retrospektiva zde není lacinou berličkou jako třeba v případě dílu "Tunguska" (tam je úplně zbytečná a k ničemu nevede). Události "Redux I" časově předcházejí závěrečné scéně minulé epizody a my tak můžeme sledovat některé již viděné situace v jiném kontextu (identifikace mrtvoly v Mulderově bytě, výpověď Scullyové před komisí). Mě tento styl vyprávění baví. Michael Kritschgau nám a Mulderovi v poměrně dlouhém monologu odhaluje "pravdu" o velké vládní konspiraci a je to tak poutavě podáno, že by tomu člověk skoro i věřil - byť my diváci víme, že je to celé velká blbost (a je vlastně s podivem, že to Mulder tak rychle a bez výhrad zbaští). Epizoda obsahuje i drobnou porci nostalgie - znovu se vracíme do skladiště v Pentagonu, které známe z konce prvního a posledního dílu 1. série. Do příběhu kromě toho všeho ještě vstupují Skinner a Muž s cigaretou, takže si nemám na co stěžovat. Já mám prostě tuhle trojdílnou mytologickou odbočku rád a ke všem jejím částem přistupuji stejně. ()