Mulder se stává hlavním podezřelým ze zdánlivé dvojité vraždy. (Disney+)

Colonist

Nejslabší epizodu si 4. série schovala až na samotný závěr. "Demons" jsou jedním z těch dílů, u něhož se dodnes vedou debaty o tom, zda jde o samostatně stojící díl nebo o mytologickou epizodu. Různé zdroje to vidí jinak. Já osobně se přikláním k té první variantě. S mytologií je to lehce provázané (respektive s minulostí Mulderovy rodiny, ne přímo s mytologií kolem mimozemských kolonistů), ale jinak se jedná o průměrný thriller, který do seriálu nevnáší nic nového. O milostném poměru Mulderovy matky s Kuřákem víme již od finále 3. série. Sice tu poprvé nahlas padne otázka, zda není Kuřák Mulderův pravý otec, ale i ta už nás diváky napadla mnohem dříve (navíc se klasicky nedočkáme žádné odpovědi). Tento díl mi vždycky přišel jako taková vata, výplň závěru sezóny. FOX si objednal 24 dílů, tvůrcům došly před našlápnutým mytologickým finále nápady, tak sáhli po jednom z největších klišé - hlavní hrdina trpí amnézií a je podezřelý ze spáchání zločinu. R.W. Goodwin je bezpochyby mnohem lepší režisér než scenárista. Neříkám, že je to příšerný díl, ale je to celé nemastné, neslané a rychle to vyšumí z hlavy. Jak už jsem napsal - prostě průměrný thriller. Ve 4. sérii nalezneme rozhodně lepší epizody, které se osobně dotýkají Muldera ("Paper Hearts", "The Field Where I Died"). Opravdu mi přijde, že u tohoto dílu všichni zúčastnění šetřili energii před finálovou epizodou, dokonce i Duchovny tady jede na půl plynu, jeho herecký výkon není dvakrát přesvědčivý. Jednu věc ovšem musím ocenit - otřást v tomto dílu Mulderovou psychikou je vzhledem k závěru příští epizody geniální tah. Nikdy předtím jsem si to neuvědomil, ale v kontextu s touto epizodou pak konec "Gethsemane" působí jako přirozené vyústění. Sledovat 4. řadu v roce 1997 v premiéře, tak bych si po skončení dílu 4x24 myslel, že TO Mulder opravdu udělal. Takže ať už jsou "Demons" jakýmkoliv dílem, nelze jim upřít fakt, že budují cestu k jednomu z nejvíce šokujících závěrů sezóny. A to něco znamená. ()

Tommassi3

"Muldere, přiznal ses k něčemu ??" - "Jen ke své ignoraci.." ;) No, snad jen ignorant by popřel, že Kimm Manners, budiž mu země lehká, platil za toho vůbec nejšikovnějšího režiséra, který se na Aktech X vůbec podílel.. Famózní skládačková epizodka.. ()

Loki_Six

"I had those people's blood on my shirt, Scully. I was missing for two days, I have no recollection of my actions during those two days, there were two rounds discharged from my gun, I had the keys to this house and the keys to their car. Do the words "Orenthal James Simpson" mean anything to you?" ()

Trevor

O 5 ráno zazvoní Scullyovej telefón.Volá Mulder, ktorý sa nachádza v akomsi moteli v štáte Rhode Island zakrvavený a ktorý netuší ako sa tam dostal.Navyše, krv na košeli nie je jeho.Skvelo začinjúca epizóda sa premení na ďalšiu z tých nudných, v ktorých sa Fox naháňa za prízrakmi svojej sestry. ()