Skinner pomůže Kuřákovi zničit důkazy k případu vražedného útoku včel. (Disney+)

Grogan

Skvělá epizoda, která je centrovaná na Skinnera a ukazuje jeho loajalitu k agentce Scullyové, jak daleko je ochoten zajít a udělat něco, co se mu evidentně hnusí. A Mulder sice zprvu nechápe, ale nakonec vidí, jak se věci skutečně mají. Konspirační zápletka byla také hodně zajímavá a Kuřák zase jednou intrikoval, Skinnera se prostě od doby, kdy začal přecházet na stranu hlavních hrdinů, nepřestávali pokoušet dostat. ()

Colonist

Pozor spoilery! Čtvrtá řada je nabitá mytologií. Obsahuje hned 9 mytologických epizod (10, když budete počítat sporný díl "Demons"). To je opravdu velké množství. První a poslední díl sezóny jsou samozřejmostí, stejně tak dva obligátní dvoudíly, ale kromě toho má čtyřka i několik jednodílných mytologií. Většině lidí se vybaví slavné a kritiky velmi ceněné "Memento Mori" nebo Kuřákovo sólo "Musings of a Cigarette Smoking Man", přičemž díl "Zero Sum" zůstává takový polozapomenutý. Je tak nenápadně schovaný v závěru sezóny, v žebříčcích se často neobjevuje a fanoušci o něm příliš nemluví (ze Skinnerových sólovek je obecně preferován "Avatar"). Pro mě osobně "Zero Sum" představuje skrytý klenot nejen čtvrté série, ale celého seriálu. Je to výborná epizoda a z mytologických jednodílů se podle mě řadí k těm nejlepším (určitě ho řadím do TOP 5). Skvěle se zde mísí thriller s hororem. Útoky včel jsou opravdu strašidelné, Manners opět dokazuje, že je mistrem děsu. Při prvním sledování jsem měl obdobný pocit déjà vu jako u "El Mundo Gira". Vraždící včely na záchodech a na dětském hřišti mi byly povědomé. Uvědomil jsem si, že jsem tento díl musel zahlédnout v dětství a tyto dvě děsivé pasáže se mi navěky vryly do paměti (na ty nejhorší noční můry z dětství si pamatuji a když nebyly o tornádech, hadech nebo o tom, že mě chce někdo zabít, tak se v nich často objevovaly právě včely). V dětství jsem se včel opravdu bál, respektive jsem z nich měl přehnaný respekt. Dneska už jsem normální (snad :-) ), ale "Zero Sum" mě děsí stále. Když v jedné scéně včely obalí lustr tak, že je v místnosti tma...brrr, z toho prostě mrazí. Z koček se Aktům X vytvořit zdroj děsu nepodařilo (viz 3. série a "Teso dos Bichos"), ale z malých včeliček rozhodně ano. Zabijácké včely jsou dobrý nápad, kór když se spojí s mytologií (vládní test zkoumající přenášení viru). Dobrým nápadem bylo i zaměření epizody na Skinnera, díky tomu tu klasická mytologie dostává originální nádech. Kromě toho máme jedinečnou možnost sledovat, jak by to přibližně vypadalo, kdyby se ze Skinnera vyklubal záporák (takhle nějak jsme si ho představovali ve 2. sérii, kdy byla míra jeho oddanosti vůči Muži s cigaretou nejasná). Gillian Anderson v tomto dílu absentuje, ale Muldera si tu užijeme dostatečně. Krizi důvěry mezi ním a Skinnerem, který je pro dobro Scullyové nucen dělat špatné věci a vnitřně svádí boj s morálním dilematem, je zajímavé pozorovat. Tím, jak Skinner pomalu propadá paranoie z odhalení, se napětí hezky stupňuje. Navíc tu jeho postava dostává nový rozměr - kvůli Scullyové neváhá překročit nebezpečnou hranici. A jeho jedinou motivací je to, že chce pomoci, udělat správnou věc (díky bohu, že tvůrci nezkoušeli něco jako "Skinner je do Scullyové tajně zamilovaný", to by bylo hodně blbý). Skinnerova loajalita vůči Mulderovi a Scullyové je tímto dílem posunuta na další úroveň. Mitch Pileggi je zde opravdu skvělý a je vlastně trestuhodné, že za svou práci na seriálu nezískal žádné ocenění (neříkám zrovna za tento díl, ale za těch 9 sezón by si nějakou sošku zasloužil...už jen proto, že jeho charakter prošel vývojem jako žádná jiná vedlejší postava). Líbí se mi, jak tato epizoda hezky navazuje nejen na "Herrenvolk" (dozvídáme se účel včel), ale i na "Memento Mori", kde na konci Skinner uzavřel smlouvu s ďáblem. V "Zero Sum" se toho stane tolik, že je až k nevíře, že se to všechno vešlo do 45 minut. Zbytečný díl, jak by se někomu mohlo na první pohled zdát, to rozhodně není - třeba odhalení okolo včel je zásadní pro první film. A také se tu dozvídáme něco víc o Maritě a jejích vazbách na Syndikát. Já tuto epizodu vážně zbožňuju. Hororové útoky včel, velká porce Skinnera a Kuřáka, důležitá zjištění, důraz na psychologizaci hlavního protagonisty...zkrátka paráda. Černý kůň mezi mytologickými jednodíly. () (menej) (viac)