Mulder získá důkaz, že organismus uvnitř záhadného kamene je mimozemská entita. (Disney+)

Colonist

Pozor spoilery! Jak je u mytologických dvoudílů obvyklé, co platilo pro první část, platí i pro tu druhou. Skvělé herecké výkony, napětí, výborná mytologická atmosféra bla bla bla...vždyť to z mých komentářů znáte. Nebudu se pořád opakovat. Terma je klasický pětihvězdičkový díl. Přidám zas jen drobné hnidopíchání. Český rodák Jan Rubeš v roli ruského zabijáka Peskowa je výrazná postava a místy z něj jde respekt (např. scéna ve stájích), ale nemůžu se zbavit dojmu, že starý dědek není úplně nejlepší volbou pro hlavního záporáka epizody. Když se po vykonané práci v domově důchodců schová do postele a maskuje se jako klient, působí to skoro až směšně. Malým šrámem na tváři epizody je posledních 15 minut. Jakmile se Mulder vrátí z Ruska zpátky do USA, dílu začne postupně docházet dech. Skoro mi přijde, jako kdyby se scenáristé dostali do slepé uličky a nevěděli, jak to celé uzavřít. Finále je totiž divné a na dvoudíl tohoto kalibru vlastně slabé, nedostačující. Určitě jsou jednodušší, nenápadnější a praktičtější způsoby zničení meteoritu než takovýto překombinovaný způsob s výbuchem ropného vrtu kdesi v Kanadě. Jako překombinovaný vlastně můžeme označit celý Krycekův plán, který se začal odvíjet v minulém dílu - naprostá šílenost, nemohl počítat s tím, že se mu to všechno povede, mohlo do toho vstoupit tolik faktorů, které by potenciálně zvrátily výsledek. Trochu mi v tomhle dílu vadí i "brnění hlavní postavy", které chrání Scullyovou (kohokoliv jiného by Peskow ve stejné situaci zabil). Nemluvě o tom, že to finále je takové nijaké, přítomnost Muldera a Scullyové v rafinérii je úplně zbytečná (jejich přílet nemá žádný vliv na průběh událostí). Poslední čtvrthodinka dílu je do jisté míry scenáristická mizérie, ale můj celkový dojem ze skvělé epizody to neovlivní. Díl, v němž se objeví černý olej, Muž s cigaretou, Krycek, Muž s pěstěnýma rukama (já tu přezdívku fakt nenávidím, v češtině zní ještě blběji než v angličtině!), Skinner, ruský gulag a experimenty prostě nemůže dopadnout špatně. Pozitiva jasně převáží nad negativy. ()

Loki_Six

"Why is this so hard to believe? When the accepted discovery of life off this planet is on the front page of every newspaper around the world? When even the most conservative scientists and science journals are calling for the exploration of Mars and Jupiter? With every reason to believe that life and the persistence of it is thriving outside our terrestrial sphere? If you cannot get past this, then I suggest that this whole committee be held in contempt for ignoring evidence that cannot be refuted." ()

Trevor

Pokračovanie predchádzajúcej epizódy, v ktorej Scullyová stojí pred internou vyšetrovacou komisiou FBI a agent Mulder s Krycekom pátrajú v Rusku v oblasti kam pred mnohými rokmi dopadol obrovský meteorit. Obidve časti vyšli aj ako videokompilácia Tinguska a Terma. ()