Uprostřed podivného kamene je nalezen smrtící viskózní organismus. (Disney+)

Arkanoid

„You can’t leave me out here! I’m gonna freeze to death!“ „Just think warm thoughts.“ Scullyovej márny boj za spravodlivosť pred súdom diváka veľmi baviť nemôže, keďže podobných bojov v The X Files bolo fakt veľmi veľa, našťastie ale netrvá dlho. Divák len úpenlivo očakáva predvídateľné prežitie všetkých štyroch dôležitých postáv. Prežitie spoiler Kryceka je trochu výsmechom, ale v epizóde s touto témou sa to dá čakať, ďalších scénach napravuje dojem. Soundtrack ku epizóde patrí medzi horšie. Starý známy mimozemský organizmus už diváka poteší, rovnako ako Skinner ako charakter aj jeho fyzická forma, či herecké výkony predstaviteľov postáv seriálu. Tu mi však začali vadiť Scullyovej štekle, ktoré jej spomaľujú beh v práci. Epizóda opakuje aj to klišé, že každý má známeho/známu, ktorý vie veci zistiť. tu nekončí výpočet chýb, dočkáme sa napríklad úteku bez kľučkovania pred rýchlejším súperom či rán bičom, ale žiadne zobrazenie záberov rán bičom na postavách. Väzenské drámy tiež boli lepšie, rovnako ako aj čudné experimenty. Ruská príroda a upozornenie na záhadu Tungusky dojem vylepšia, no nie nad dojem béčkovej epizódy. ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Tenhle díl jsem sledoval ve stejném stavu jako celou čtvrtou sérii od šestého dílu, tudíž nemocnej a znuděnej. Ale tahle epizoda a její následné pokračování mě s unavenosti docela probrala a líbila se mi. K nejlepší mytologii se to neřadí, to by to muselo být ještě nápaditější a promyšlenější, ale i tak je to bomba. ()

Colonist

Pozor spoilery! Další z mých oblíbených mytologických dílů. Černý olej nikdy nezklame, opět nám do epizody vnáší několik ryze hororových momentů. Po lehkém namlsání z "Piper Maru"/"Apocrypha" konečně dostáváme team up Muldera s Krycekem, na jaký jsme čekali. Jejich vzájemné interakce (většinou končící Mulderovou pěstí v Krycekově obličeji :-) ) jsou v kombinaci s tou ruskou anabází tahounem epizody. Naopak senátní vyšetřování kolem Scullyové nemá moc co nabídnout (něco podobného už bylo v seriálu několikrát). Drsný Skinner je fajn, potěší i scény mezi Mužem s cigaretou a Johnem Nevillem alias Mužem s pěstěnýma rukama (skvělá postava, ale ta její přezdívka je hrozná). Velmi oceňuji, že konečně na vlastní oči hlouběji poznáváme ten globální rozměr mimozemské konspirace (činnost ruského "Syndikátu"). Tvůrci skvěle využili reálné historické události (tunguzský meteorit) a zcela přirozeně ji zasadili do světa Akt X. I když mám tento díl hodně rád a o 5 hvězdičkách nemůže být pochyb, přeci jen si neodpustím drobnou kritiku. Mark Snow si to tentokrát docela ulehčil (v celém dvoudílu). Významná část hudebního podkresu je převzatá z "Piper Maru"/"Apocrypha". Ta hudba je sama o sobě povedená a jde v podstatě o "hudební téma černého oleje", takže dává smysl, že se tu objevuje, ale z mého pohledu jde skoro až o nadužívání. Patrné to je na soundtracku "The X-Files: Volume 2", který obsahuje několik dlouhých tracků z "Tungusky" a "Termy", co v prvních minutách zní úplně stejně (ani se nedá říct, že by šlo o variace, je to prostě pořád jedna a ta samá hudba....která už se ve stejné podobě objevila v té třetí sérii). No ale to je jen taková drobnost, kterou běžný divák asi ani nepostřehne. Horší je to, že "Tunguska" s "Termou" jsou takovým prvním předznamenáním, že tvůrci seriálu nemají z větší části ani potuchy o dalším vývoji mytologie a že to celé vymýšlejí za pochodu. Černý olej má najednou podobu červů a je to vlastně virus, zatímco ve třetí sérii to byla myslící mimozemská entita, která skákala z těla do těla, hostitele zcela ovládla a sledovala vlastní cíle. Tady přitom infikovaného pouze uvede do jakéhosi transu. Černý olej se v každém dílu chová tak, jak se zrovna scenáristům hodí. V budoucích epizodách se na to nabalí ještě další věci, ale pořád půjde o jeden a ten samý typ mimozemského organismu. Už se nám tu zkrátka v rámci mytologie objevují věci, které si protiřečí, když nad tím člověk přemýšlí. Není to nic hrozného a tvář to tomuto dvoudílu nekazí, ale je to takové varování, že ne všechno v rámci mytologie bude zpětně dávat smysl. Černý olej dopadne v rámci možností ještě dobře, to jiné aspekty hlavní příběhové linie na tom budou mnohem hůř. Ale to už do komentáře k této epizodě nepatří... ()

Loki_Six

"June 30, 1908. Tungus tribesmen and Russian fur traders look up into the southeastern Siberian sky and see a fireball streaking to Earth. When it hit the atmosphere, it created a series of cataclysmic explosions that are considered to be the largest single cosmic event in the history of civilization. Two thousand times the force of the bomb that was dropped on Hiroshima. It's been speculated that it was a piece of a comet, an asteroid, or even a piece of anti-matter. The power of the blast leveled trees in a radial pattern for 2000 kilometers. No real definitive evidence has ever been found to provide a satisfying explanation of what it was." ()