Mulder a Scullyová prošetřují videonahrávku s údajnou pitvou mimozemšťana. (Disney+)

Colonist

Pozor spoilery! Další porce mytologie. Je to hodně zamotané, napínavé a má to tu správnou atmosféru. Na těch epizodách z klasické mytologie Akt X se mi líbí, že ačkoliv jsou komplikované, pořád si je může vychutnat i ten, kdo se o hlavní příběhovou linii nezajímá. Ty díly mohou fungovat samy o sobě i bez ohledu na hlubší kontext. Trilogie "Anasazi" se dá zjednodušeně chápat jako honba za digitální páskou s důkazy o mimozemšťanech, "Nisei"/"731" zase jako o příběh o vlaku převážejícím mimozemské stvoření. Člověk, který nemá o mytologii a předchozích dílech přehled, bude sice dost zmatený, ale i tak si tento dramatický příběh může vychutnat. Takže klidně může naskočit do rozjetého vlaku ;-). Nemám moc co říct, je to standardně povedená mytologie, tak zmíním jen pár drobností. Velmi mě tu baví dění kolem Scullyové a unesených žen, Mulderova linie naopak nemá moc čím překvapit - útěk před komandem, UFO ve skladišti...něco podobného už v seriálu bylo několikrát. V žádném případě to není špatné, jen je to takové obyčejné. Hraje to moc na jistotu. Až ve druhém dílu, kdy se Mulder konečně dostane do vlaku, získá jeho linie patřičné grády. Je hezké, že si scenáristé vzpomněli na postavu senátora v podání Raymonda J. Barryho, kterého nám s velkou slávou v epizodě 2x01 představili jako důležitou postavu (přitom teď se s ním setkáváme teprve podruhé). A i zde senátor plní jen funkci expozice, kterou místo něj mohla zastat kterákoliv jiná stálá postava. Hlavní hudební motiv této epizody (označovaný jako "Rail Song" nebo "Train Tune") patří k nejvýraznějším pracím Marka Snowa na seriálu. Je to jeden z těch nezapomenutelných motivů, u kterého přesně víte název dílu, z něhož pochází. A tvůrci ho rádi používají - objevil se na nejstarší soundtrackové kompilaci, ve hře "Resist or Serve" na PS2 a jestli mě paměť neklame, tak ho můžeme slyšet i v různých bonusech, jako jsou dokumenty nebo trailery. "Nisei" je pomalejší rozjezd dvoudílného příběhu a jako takový svůj úkol plní dobře. Po dějové stránce to na pět hvězdiček tak úplně není, ale mytologická atmosféra, herecké výkony, dialogy, hudba a režie to na nejvyšší hodnocení bezpečně vytáhnou. ()

Arkanoid

Prípadov, kedy si riaditeľ FBI nad prípadom Muldera a Scullyovej umýva ruky, je toľko, že stráca ich vážnosť. Vcelku nuda, Mulder sa ženie za záhadou, pričom nič, čo by veľmi zaujalo a vtiahlo do deja sa neobjaví a Scullyová si spomína veľmi málo. ()

Tommassi3

"Muldere, tohle je ještě větší podvod než to, co dávali na Foxu !!" ;) Formogurmán Nutter, který mě opravdu nesmírně baví, konečně rozjíždí ten vlak s konspirační linií na plný plyn.. Nebo snad lépe na plný koule !! ()

• Komando na začátku dílu je vyzbrojeno např. zbraní Uzi a všichni členové mají legendární protiplynovou masku M-10. (Winster)