Mulder a Scullyová odhalí satanistický kult vedený démonickou učitelkou. (Disney+)

Leptictidium

Tak tady se s tím tvůrci nesrali 💀. Nejlepší hororový díl v Aktech X, někdy i dost drsný. Jedná se jen o jeden díl a i ten dle mého dokáže překonat i dost hororových filmů, například kdybych volil mezi Die Hand Die Verletzt a V Zajetí démonů, beru toto. Atmosféra tak úžasná a dechberoucí, že už to ani víc nejde. 10/10 ()

tron

„Aj diabol dokáže citovať Bibliu, keď sa mu to hodí.“ O tomto si, možno prekvapivo, trúfam hovoriť ako o jednej z najtemnejších (hoc nie nutne najlepších) častí Aktov X. Možno budem v menšine, ale trvám si na tom. Podozrivo zaspaté mestečko, ale v skutočnosti je to len kingovská pretvárka, kedy sa pod dokonalými fasádami domov a ukážkovo posekanými trávnikmi ukrýva najväčšie zlo. Mimochodom, majster hororu tu má nehmotné cameo na hranici povšimnutia: keď sa Mulder prehŕňa papierovými „zakladačmi“ v knižnici s vypožičanými knihami, na jednom svieti práve meno slávneho autora Cuja a Podpaľačky, ale (schválne?) skomolené na „Stehen King“. Inak je to fakt výborná časť plná rituálov, hadov (fuj!), žiab padajúcich z neba,  tiesnivých lesov, samovrážd. Je prítomná dokonca škola plná tínedžerov, čo je samozrejme samo osebe čistý horor, akiste mi dáte za pravdu. K tomu čierna mša, divní puberťáci a ešte divnejší dospeláci (najmä Susan Blommaert z Nožnicovorukého Edwarda si to vychutnáva), každý niečo tají, u nikoho neviete povedať, na čej strane stojí a aby nebolo srandy málo, voda do odtoku odteká proti smeru hodinových ručičiek a každý druhý dom sa môže pochváliť hlbokou, temnou pivnicou, dvere do ktorej sa samé od seba nahlas zabuchujú. Mulder a Scully sa za svoju dlhoročnú kariéru dostali do kontaktu s naozaj beštiálnymi vrahmi, netvormi, mimozemšťanmi a tajnými vládnymi agentmi, ale z tejto epizódy som mal pocit, že si skutočne zahrávali s nečistými silami čistého zla. Je to trocha mišung, pôsobí to na mňa dojmom, že tvorcovia chceli hada, žaby, sektu, lesy, školu a rituály, ale nevedeli, čo s tým, tak to všetko napchali do jednej epizódy. Paradoxne pôsobí konzistentne, takže to vôbec nevadí, skôr naopak (v zmysle: je to ozaj nepredvídateľné, netušíte, čo na vás vybafne v najbližšej scéne). ()

Jara.Cimrman.jr

"I Ďábel umí citovat Bibli, když se mu to hodí." Epizoda plná okultistů, žab padajících z nebe, suplujících učitelek bez smluvy a dálkově ovládaného hada mě hodně zaujala. A s Mulderovým tipem na to, že Ďáblova hudba je dechovka, naprosto souhlasím a jdu si pustit do uší trochu neškodného heavy metalu. ()

Nikolas__

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100%_ No, tak tohle je jedna z nejsilnějších, nejtemnějších, a také nejlepších epizod seriálu. Znepokojivá učitelka, skvělé postavy, naprosto unášející atmosféra, super děj, perfektní casting, a postupné odhalování tajemství. Taktéž báječná scéna s hadem, nebo halucinace. Neumím si představit že fanoušek seriálu by tuhle epizodu neměl rád. ()

Loki_Six

"My religion, my family, Agent Mulder, goes back in this town seven generations. They fled persecution from people being persecuted, all in the name of religion. I was raised to believe Christianity was synonymous with hypocrisy. Man's natural tendency was to do as thou wilst, not do unto others. We believe... Man is nothing but an animal, no better, no worse, than those who walk on four legs. And though I believed our faith kept us powerful in the community, wealthy, good health, I... I came to see hypocrisy in the others...in myself." ()