Nová smrtící forma života napadne těla vědců zkoumajících sopku. (Disney+)

tron

Tak tu už sú opäť Mulder a Scully v plnej poľnej, Foxova obľúbená parťáčka sa po tajuplnom únose z dvojdielu Duane Barry/Výstup vracia na scénu. Po Ľade z 1. série prichádza aj v 2. sérii „kópia“ legendárnej Veci, tentokrát pod názvom Ohnivák. Znova uzavreté prostredie výskumnej stanice s minimálnou posádkou, medzi ktorej členmi prepukne paranoja po tom, čo do ich radov zákerne vnikne rafinovaný parazit, ktorý ak vás infikuje, nedopadne to s vami najpeknejšie. Zmenilo sa prostredie (sneh a ľad nahradili rozľahlé lesy) a tentokrát sa predsa len hrá viac na Votrelca, než na Vec, hoci si uvedomuje riziko tohto silného prehlásenia. Mňa Ohnivák bavil, ale uznávam, že oproti Ľadu to už nebolo ono napriek tomu, že to de facto bolo o poznanie drsnejšie (finálne štádia parazita sú značne naturalistické). Spomedzi hercov určite spoznáte Shawnee Smith (Sliz a viac dielov série Saw), alebo Bradleyho Whitforda (doktor z Uteč). Najznámejšou tvárou však pravdepodobne bude Leland Orser z Votrelca: Vzkriesenia, Zberateľa kostí s Angelinou Jolie a Denzelom Washingtonom alebo z Daredevila, kde hral Kingpinovu (Michael Clark Duncan) „sekretárku“. ()

Colonist

Epizoda "Ice" byla jedním z vrcholů první série. A tak si zřejmě tvůrci seriálu řekli, že co fungovalo jednou, bude fungovat i podruhé. Jenže tak jednoduché to není. "Ice" byl sice okatou napodobeninou (skoro by se dalo říci "vykrádačkou") Carpenterovy Věci, ale i tak se jednalo o vynikající díl, který se nemusel za nic stydět. Něco si scenáristé vypůjčili, ale zároveň přišli i s něčím novým, a proto šlo v konečném součtu o dokonalý mix napětí, klaustrofobické atmosféry a paranoie. "Firewalker" nepřináší nového v podstatě nic. Je to doslova CTRL+C - CTRL+V epizoda, jen s drobnými úpravami. Sníh a led se změnil v sopku, parazitičtí červi v parazitickou houbu. Jinak zůstalo vše při starém - základna odříznutá od světa, parazitem infikovaný vědecký tým, který pomalu přichází o rozum, klaustrofobická atmosféra, nedůvěra mezi zúčastněnými, paranoia... Jedinou vlastní přidanou hodnotou je tady postava Trepkose a jeho chování. Netvrdím, že je "Firewalker" příšerný díl, ale je to prostě derivát jiné epizody, který navíc nedosahuje kvalit původního dílu. Je to takový béčkový remake. Když už chtěli udělat "Ice" přes kopírák, tak se měli vydat cestou hollywoodských sequelů - dražší, větší, bombastičtější. Sám doma 1 a 2 jsou ve svém jádru jeden a ten samý film, ale dvojka je přeci jen velkolepější a vnesla do zajetých kolejí něco nového. Kdyby byl Sám doma 2 ve stylu této epizody, tak není Kevin ztracen v New Yorku, ale v domku na stromě na zahradě. "Firewalker" je zkrátka takový chudý příbuzný, laciná kopie. Není tu nic, co by bylo lepší než v původní epizodě. Buď je to kvalitativně na stejné úrovni, nebo dokonce horší - především herecké výkony. "Ice" měl to štěstí, že se v něm objevilo několik později slavných tváří, které své role zahrály výborně. V "Ohnivákovi" nic takového nenajdeme (dobře, je tady Amanda ze série SAW, ale hraje tu naprosto úděsně). Herci ovšem nejsou jediným problémem. Příběh je předvídatelný, scenáristicky to občas skřípe, motivace postav je mnohdy nejasná (všechno nejde vysvětlit obligátním "houba jim leze na mozek") a Nutterova režie hraje až moc na jistotu. Nutter režíroval i původní díl "Ice", takže je to natočené úplně stejně. Řemeslně je to dobře odvedená práce, ale něco podobného už jsme viděli. Hoooooooodně podobného. Nápad s parazitickou houbou je super (obdobná houba skutečně existuje a parazituje na tropických mravencích), akorát by si zasloužil být v jinak pojatém dílu. Já mám velice rád ty klaustrofobické epizody, v nichž jsou Mulder a Scullyová odříznuti od světa a musí čelit nějakému smrtelnému nebezpečí. Ale dá se to udělat na sto různých způsobů (viz "Darkness Falls", "Død Kalm" či "Detour"), rozhodně není žádný důvod pro to, aby se kopírovaly minulé epizody. To je jen lenost... Jak už jsem říkal, "Firewalker" není vyloženě špatný díl, je to napínavé, atmosférické, děsivé i správně nechutné, ale některé aspekty epizody úplně nefungují a hlavně je to prostě něco, co už jsme v seriálu jednou viděli a v o třídu lepším provedení. Takže u mě za 3. () (menej) (viac)

Martrix

Podruhé hrozba z nitra země. Po červíkovi z ledu, tady máme dáreček ze sopky. Na můj vkus obsahově velmi podobný námět v krátkém rozmezí. Nicméně je hezké vidět, že je Dana opět v kondici a že únosem nepřišla o svůj zatraceně skeptický pohled na všechny Mulderovi hypotézy. Oproti předchozím dílům je něco malinko jinak...působí to kompaktněji a kvalitněji. ()

Script

Tohle je dost podhnodnocená epizoda X-Files, vzhledem k tomu že se to opírá o věc, která by nemusela být až tak nereálná. Navíc to poukazuje, že mimo uhlíku by mohl být stavební materiál pro formu života i křemík. Do teď jsem se o to nezajímal, protože jsem o tom nevěděl. ()

chrispe

To, že jedem dál jako by se Scully vlastně nic nestalo... nepamatuje se a basta... je pro mě fakt zklamání. Stejně jako další díl a nákazou v malé skupině lidí na odříznutém místě. ()

Grogan

Tyhle epizody, kdy byli Mulder a Scullyová odříznuti od civilizace, se mi zdály nejlepší z celého seriálu. Na Ice to asi nemá, ale i tak je to výborná epizoda, kde se najdou velmi působivé momenty. Jen tam nějak zapomněli vysvětlit ten tajemný stín na začátku, že by jim přítomnost parazita v těle umožnila se pohybovat v takových teplotách? ("Co děláte, Trepkosi? Je už mrtvej, tak kolikrát ho ještě chcete zabít?" - "Není to on, koho se tu snažím zabít.") ()

helraiser

Tyhle ty díly které se zabývají záhadnými organismy či tvory mám stejně nejraději. Tentokrát se jedná o jakousi podivnou houbu ze sopky a nápad to je opravdu výborný. Má to zajímavé prostředí, atmosféru, má to spáda má to už i věčně skeptickou Scullyovou. Takže pro mě skvělá podívaná. ()

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Parádní díl ve stylu Ledu (Ice), z první série, akorát možná o něco originálnější. Prostředí je zde velmi zajímavé, vývoj děje dobrý, a je to napínavé. Ne tak jako Ice, ten měl i lepší hudbu, a mrazivější atmosféru (logicky), ale tohle je taky dost povedené. ()

Honza__St.

Po trilogii s únosem Scullyové to nejspíš chvilku trvalo, než scénáristy napadlo něco pořádného, tak prostě zkopírovali zápletku dílu "Led", a bylo vymalováno. Výsledek podle toho vypadá. Nejsilnějším místem je tedy přirozeně úvod, ve kterém M. a S. diskutují, jestli by si Dana po předchozím výletu "na druhý břeh" neměla dát na chvilku pohov. ()