Dřevorubci vyhrabou smrtící hmyzoidní tvory dělající z obětí zámotky. (Disney+)

Grogan

Další skvělá epizoda z uzavřeného prostředí, kde tentokrát pro změnu agenti musí čelit jakýmsi světluškám, které ale člověka zabalí do kokonu a moc toho z něj nenechají. Napínavé po celou dobu, dobré guest star role (přežil to ten správce lesů? asi ano, ale nepadlo to tam), námět, který nenásilně poukáže i na aktuální problémy, pro Akta typický nejasný konec (snad to zastavíme, ale jistě se to říct nedá). Prostě epizody s uzavřeným prostorem si vždy držely nějakou úroveň kvality, i ty slabší se vždy udržely alespoň v průměru. Darkness Falls v tomhle typu epizod pevně stojí až na vrcholu. ()

helraiser

Jedna z mích nejoblíbenějších epizod celého seriálu. Temná, depresivní, napínavá od začátku až do konce. Epizoda o tom, že nenažranost lidí a jejich drancování přírody se člověku může sakra vymstít jako v tomto případě. Poražení prastarého stromu probudí k životu pradávné vraždící světlusky, které se s tím opravdu nemažou. Stranou samozřejmě nemůže zůstat ani ekoterorismus. Atmosférická bomba a jedna z nejlepších epizod vůbec. ()

Martrix

U Akt X je fajn, že ať už mají jednotlivé díly jakkoliv proměnlivou úrověň zpracování, týkají se témat, která si většina zvídavých lidí může zpracovat po svém a vytříbit si tak názor na svět a život vůbec. Tento díl je ekologicky šmrncnutý, ale ten carterovský varovně vztyčený prst, se tentokrát týká toho, že jakkoliv se nám zdá být pozice člověka v ekosystému silná, můžeme být vymazáni stejně rychle, jako třeba dinosauři. To, čemu tak rádi říkáme rovnováha, třeba znamená pouze dočasné příměří, které skončí v okamžiku, kdy se díky naší všetečnosti objeví třeba nějaký dříve neobjevený a pro nás ne tak zcela přátelský mikroorganismus, nebo hmyz.... . Sympatické na tomto dílu je, že tentokrát to zjištění bude Muldera i Scullyovou, málem stát krk. Vše začíná výpravou do lesů, kde se ztratí třicet dřevorubců. Mají v tom prsty ekoteroristé bránící les, nebo snad něco jiného? ()

Jara.Cimrman.jr

"V roce 1934, když se ještě nevědělo, co to ekoterorismus je, zmizela ve stejný oblasti jiná parta dřevorubců." Takže máme případ, procházku do lesa, proradné těžaře, zákeřné ekoteroristy a Mulderovým prvním podezřelým je ... pavouček nezbeda. Nakonec nebyl až tak daleko od pravdy a kdybych nevěděl, že se Scullyovou vyřeší ještě mnoho Akt X, tak bych se o ně tentokrát snad i bál. ()

tron

„Pavouček nezbeda.“ Jedna z najmrazivejších epizód Aktov X. Súper je teoreticky veľmi nestrašidelný (svetlušky, ehm), ale vďaka prenikavej réžii a intenzívnej atmosfére je to fakt pecka. Už ten názov. Padá súmrak. Wow. Zvečerievajúci sa les ďaleko od civilizácie (a tým pádom aj akejkoľvek pomoci) je niečo ukážkovo atavistické, desivé, nepríjemné a strašidelné. Začalo sa to už v 30. rokoch, kedy v odľahlých washingtonských lesoch zmizla partia drevorubačov a teraz, v roku 1993, zmizla ďalšia. Keď vám Mulder povie „urobíme si výlet do lesov“, buď vás unesie UFO, roztrhá Bigfoot alebo aspoň napadne čosi fakt hladné. Epizóda je zaujímavá depresívnym koncom, kedy život hrdinov visí na vlásku a dalo by sa povedať, že nebyť náhody, tak zomrú a druhá séria nevznikne (!). Trocha mi nesadlo, že jedna postava umrela a pritom svietilo auto, ale predtým na „ich“ odplašenie stačila jedna žiarovečka uprostred miestnosti. Šerifa si zahral Jason Beghe, ktorého si môžete pamätať z hlavnej úlohy hororu Georgea A. Romera Vražedná opica (áno, o vražednej opici). Najväčšou hviezdou sa každopádne stal Titus Welliver vďaka seriálu Bosch. ()

• V čase 17:20, když šéf těžařské firmy sáhne na kmen poraženého stromu, tak se kůra pod jeho dotekem viditelně prohne – jde očividně o maketu. (rockboy)
  • Stvoření zmíněné Mulderem (David Duchovny) a Spinneyem (Titus Welliver) je fakultativní parazit z kmene Heterolobosea Naegleria fowleri. Primárně žije ve sladké vodě (od jezer po horké prameny) a toleruje teploty až do 45 °C. Tento parazit skutečně žil ve Spirit Lake ve státě Washington a byl pravděpodobně ovlivněn erupcí hory St. Helens, ačkoliv ne způsobem, který Mulder popisuje. Spíše než o mutaci se jednalo o zlepšení podmínek k jejich množení. Pokud člověk vdechne tohoto parazita, tak parazit migruje do mozku a krmí se mozkovou tkání. Po delší době způsobuje lýzu mozkových buněk a zánět, po kterém přichází kóma a následně smrt. (Kubaaa97)