Akty X - Season 1 (1993) (séria)

Mladý srdcem (S01E16)

(epizóda)
  • Česko Srdcem mlád (viac)

Zločinec, který měl zemřít ve vězení, chystá pomstu proti Mulderovi. (Disney+)

Colonist

Pravý opak předcházejícího "Lazara". "Young at Heart" je v podstatě obyčejný policejní procedurál zasazený do světa Akt X. Tady ten "akťácký" aspekt nepřevažuje. Když si z příběhu odmyslíme genetické experimenty a Barnettovo omlazení, zbyde nám standardní kriminální thriller o mstícím se psychopatovi. Což by ničemu nevadilo, kdybychom takový příběh neviděli už stokrát v nejrůznějších filmech a seriálech. Tahle epizoda je jedno velké klišé. Akta X mají rozhodně na víc. Vážně, kdyby někdo vzal scénář a vyškrtl z něj tu sci-fi rovinu, klidně by pak podle toho zbytku mohl natočit epizodu do nějakého běžného krimiseriálu. Děj by zůstal totožný - zločinec se chce pomstít vyšetřovateli, co ho dostal do vězení, tak s ním začne hrát hru na kočku a na myš a terorizuje jeho kolegy a přátele. V 90. letech tuhle zápletku dělal snad každý - Kobra 11, Walker, Texas Ranger, Komisař Rex... Originalita příběhu je vážně nulová. Ona ta zápletka s pomstou sama osobě není špatná, je to vděčné téma, které bude fungovat vždycky (proto to taky všichni dělají), jen to musí mít nějakou vlastní přidanou hodnotu (dramatický děj, psychologický rozměr, skvělého záporáka apod.). Tady v Aktech X ovšem scenáristé nedokázali přijít s ničím inovativním, jen slepě následují ustálenou šablonu podobných příběhů. Je to nehorázně plytký díl. Ta linie s genetickými experimenty je zajímavá, ale zasloužila by si být v úplně jiné epizodě, zde do děje nic nepřináší, tedy kromě toho, že je Barnett omlazený, takže je těžko k poznání, a proto ho nemohou chytit...jo a taky mu ještě po aplikaci ještěřích genů narostla uříznutá ruka ve zmutované (ještěří) podobě - pravděpodobně inspirace doktorem Curtem Connorsem alias Lizardem ze Spider-Mana. Kromě neoriginality tu tak máme ještě plagiátorství. Experimenty provedené na Barnettovi děj opravdu nijak neovlivňují. Psychopat nemá žádnou zvláštní schopnost, úplně stejně by se choval i bez provedení experimentů (jen by byl snadněji k poznání). Jde pouze o takový "gimmick". Napínavý tenhle díl je, o tom není pochyb. Ale ta zápletka o pomstě je prostě provařená a odvíjí se přesně tak, jak je u podobných příběhů zvykem. Děj vás ničím nepřekvapí. Velkým problémem je i samotný záporák - na Mulderovu nemesis je Barnett zatraceně slabý. Nejen po herecké stránce, ale i tím, jak je ta postava napsaná. Tohle v žádném případě není jeden z těch legendárních psychopatů Akt X. U příběhu tohoto ražení potřebujete silného padoucha, bez něj to nemůže fungovat. Barnett je bohužel nemastný, neslaný a už u závěrečných titulků si na něj nevzpomenete. A to vlastně platí pro celý díl. Rychle vyšumí z hlavy, je to zbytečnost. Jen hudba Marka Snowa se mi vryla do paměti. Tři hvězdičky. Je to zkrátka průměrný thriller, respektive podprůměrný díl Akt X. Moje hodnocení asi není úplně fér, ale holt jsem v jistých ohledech dost přísný. Od Akt X vyžaduji něco víc než jen stokrát viděný příběh... ()

tron

Premiestňovanie duše šialeného vraha z tela do tela a následné stalkovanie policajta/agenta, ktorý ho chytil (a de facto posadil na elektrické kreslo), je vo filmoch a seriáloch obľúbené. Vidieť sme to mohli v Anjelovi smrti s Denzelom Washingtonom, v Prvotní síle s Louom Diamondom Phillipsom, v podstate aj v prvej Detskej hre alebo v Shockerovi Wesa Cravena. No a objavilo sa to aj v Aktoch X, kde na Muldera nečakane z tmy zaútočí jeho stará Nemesis – obávaný psychopatický vrah, ktorý však pred niekoľkými rokmi zomrel vo väzení. Niekto ho iba napodobňuje, alebo je vari situácia komplikovanejšia? Keďže sme v Aktoch X, B je správne. Epizóda inak fajn, ale na môj vkus príliš málo hororová. Skôr mysteriózna, čo je fajn, ale proste pre mňa to nie je úplne ono. Zaujímavosťou je, že kto videl 11. sériu (konkrétne diel s názvom Počkať, čože?), tak môže ostať v šoku z toho, že sa v epizóde Mladý srdcom vyskytuje bývalý Mulderov parťák menom Reggie. V skutočnosti je to však len náhoda, jednak v tejto epizóde SPOILER zomiera SPOILER a jednak je to Afroameričan (Dick Anthony Williams – policajt z Nožnicovorukého Edwarda). ()

Jara.Cimrman.jr

"Nějakej mrtvej chlap vykrádá zlatnictví a píše mi básničky." Někteří lidé zkrátka neumí umřít, po smrti spiklenecky pomrkávají a ještě mládnou. Tak to se musí vyšetřit. A já Mulderovi věřím. Vyřešil to jednou, vyřeší to podruhé a když to bude nutné, tak to jistě zvládne ještě mnohokrát. ()

Martrix

Trochu zavádějící název, ale proč ne. Mulderovi kostlivci se po šesti letech hrabou ze skříně a to skoro doslova, takže tentokrát je potřeba po sobě pořádně poklidit. Díl, který se zabývá genetickou manipulací, opět reflektuje devadesátá léta, kdy se vedly diskuze nad tím, co je a co není etické. Svým způsobem se Carter opět snaží naznačit, jak by mohlo zneužití takových výzkumů vypadat. Měly by se dávat druhé šance na život, nebo omlazující preparáty, třeba vrahům a psychopatům? Otázek naskočí hodně, ale i přes zručnou režii, postrádá tento díl nějaký zvrat a napětí. ()

helraiser

Mulderův kostlivec z minulosti vylézá ze skříně. Máme tu opět tajný výzkum, genetické pokusy a vládní tajemství a tím pádem do děje opět zasahuje i Muž z Pentagonu. Další výborný díl, skvělého seriálu. Opět je spokojenost na místě. ()

Nikolas__

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Okey, tuhle epizodu si zas tak dobře nepamatuju, ale vím že je obecně brána jako jedna ze slabších z první sezóny. Je to fajn, ale mohlo to být lepší. Nějaké scény vážně dobré, plazí ruka taktéž. Záporák popravdě trošku zklamávající, což se v X-files často nestává. Zase to zachraňuje propojení s Mulderem. ()

GASTON73

Srdcem mladý (Young At Heart) - Zločinec, který měl již před lety zemřít ve vězení, chystá Mulderovi odvetu.S Mulderem se spojí jeho bývalý partner Reggie Purdue. Jde o poznámku nalezenou v nedávno vyloupeném klenotnictví. Zanechal ji tam John Barnett, zločinec, jehož trestná činnost před lety tvořila většinu náplně Mulderovy práce. Barnett podle dostupných záznamů před čtyřmi lety zemřel ve vězení, a tak někdo musel perfektně napodobit jeho rukopis. Mulder při pátrání zjistí, jaké pokusy dělal doktor Ridley, lékař, který prohlásil Barnetta za mrtvého. Ridleymu byla také za jeho nekalou činnost odebrána lékařská licence. Ridley dělal pokusy i s Barnettem. Jeho amputovanou ruku nahradil novou končetinou, která měla vyrůst z buněk mloka. Ridley řekne Scullyové, že jeho činnost financovala vláda. Od Muže z Pentagonu se Mulder dozví, že vláda se stále zajímá o Ridleyho práci a snaží se získat žívý výsledek jeho pokusů v osobě Barnetta. Ten zatím pokračuje v zabíjení Mulderových přátel a jeho otisky prstů se objeví i na telefonním záznamníku Scullyové. Barnett sleduje Scullyvou až na cellový recitál, kde ho vysledují agenti FBI. Barnett vystřelí na Scullyovou, ale ta má na sobě neprůstřelnou vestu. Barnett se pak pokouší uniknout halou. Tam ho zastřelí Mulder. Mudler se obává, že "neviděli skon Johna Barnetta". Více zde: http://gastonrolinc.webnode.cz/news/akta-x-tv-serial/ ()